Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

İngiltere Liseleri


 

İngiltere liseleri hakkında araştırma yapmaya başlamadan önce bilmek istediğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz.

İngiltere'de Lise Eğitimi

 • • Neden İngiltere’de Lise Eğitimi?
 • • İngiltere Eğitim Sistemi
 • • İngiltere Lise Eğitim Süresi
 • • İngiltere Lise Diploma Dereceleri
 • • İngiltere Lise Seçenekleri
 • • İngiltere Lise Eğitimi ve Konaklama
 • • İngiltere Liselerine Giriş Sınavları
 • • İngiltere Liselerine Başvuru Belgeleri
 • • İngiltere'nin En İyi Liseleri
 • • İngiltere Lise Fiyatları
 • • İngiltere Lise Bursları
 • • İngiltere Liseleri için Denklik
 • • İngiltere Lise Eğitimi Vize İşlemleri
 • • Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile İngiltere’de Lise Eğitimi


Çocuğunun dünyanın en iyi üniversitelerinde okuması veya en iyi bölümleri bitirmesi tabi ki tüm velilerin hayali. Özellikle son yıllarda sıklıkla değişen eğitim sistemimizin öğrencilerin üzerinde oluşturduğu baskı sadece onları değil ailelerini de fazlasıyla endişelendirmekte. Bu duruma bağlı olarak da bir çok aile çocuklarının eğitimlerini liseden itibaren yurtdışında almaları için planlar yapıyor ve çocuğu için en doğru olacak ülke ve okul seçimini araştırıyor.

Yurtdışı lise eğitimi için tercih edilen ülkelerin başında hiç şüphesiz ki İngiltere liseleri geliyor. İngiltere dünyaya yön veren eğitim sistemi, dünyanın en saygın eğitim kurumlarına ev sahipliği yapması ve Türkiye’ye olan mesafesi ile yurtdışında lise eğitimi almak isteyen öğrenci ve velilerin ilk tercihleri arasında geliyor. Tabi ki İngiltere’de lise eğitimi almanın bir çok farklı sebepleri ve avantajları da var.

İşte İngiltere’de lise eğitimi almanız için en önemli 7 sebep!

Neden İngiltere’de Lise Eğitimi?

1) Dünya üniversitelerine açılan kapı : Dünyanın en iyi üniversitelerinden olan Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan İngiltere’de bu üniversitelerin yanı sıra "Times Education Higher" tarafından belirlenen dünyanın en iyi 100 üniversitesi listesinde 10 İngiliz üniversitesi daha bulunmakta. İngiltere’de lise eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler sadece İngiltere’de değil dünyanın bir çok ülkesindeki üniversitelerde eğitim alma şansına sahip olmaktadır.

2) Akademik çeşitlilik ve hedef odaklı müfredat : İngiltere’de lise eğitimi alan öğrencilere tüm dünya üzerinde kabul gören çok çeşitli diploma dereceleri sunulmaktadır. İngiltere eğitim müfredatında yer alan GCSE ve A-Level programlarının yanı sıra uluslararası geçerliliği olan IB (International Baccalaureate), Amerika Diploma Programları, Advanced Placement  (AP) ve BTEC (Business and Technology Education Council) ülkede sunulan en popüler programlar arasındadır. İngiltere liselerinde okuyan öğrenciler hedeflerine uygun programlara katılarak ezbere değil bilgiye dayalı eğitim alırlar.

3) Uluslararası etkileşim ve yeni keşifler : İngiltere’de lise eğitimi alırken dünyanın bir çok ülkesinden arkadaş edinme ve yeni kültürler tanıma fırsatı yakalarsınız. Ayrıca İngiltere’nin baş döndüren güzellikteki şehirlerini ve yapılarını da keşfederek unutulmaz seyahat deneyimleri yaşarsınız.

4) Muhteşem kampüs olanakları ile yeni becerilere teşvik : İngiltere liselerinin mükemmel kampüslerinde eğitim alan öğrenciler sadece akademik becerilerini değil, sanat, spor veya sosyal bir konuya teşvik edilerek kendini geliştirme fırsatı yakalar.

5) 3 Yılda üniversite mezunu olma şansı! : İngiltere’de lise eğitimini tamamlayan öğrenciler için lisans programları 3 senedir. Ayrıca devamında 1 yıl daha okuyarak diğer ülke üniversitelerinin aksine 4 yılda lisans değil, yüksek lisans mezunu olunmaktadır. (tıp, diş hekimliği ve mimarlık bölümleri hariç)

6) İngilizcenin anavatanında eğitim : İngiltere’de lise eğitimi süresince İngilizcenin anavatanında bulunan öğrenciler İngilizceden hiç kopmaz, ülkeye ve halka adapte olmakta zorluk yaşamaz. İngiltere’nin dünya üzerindeki en büyük öğrenci nüfusuna sahip ülkelerden birisi olması da ayrıca cezbedicidir.

simdi-ingiltere-lise

İngiltere Eğitim Sistemi

Birleşik Krallık'ı oluşturan 4 ülke olan İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da zorunlu eğitim 5 yaşından başlayıp ve 16 yaşına kadar devam etmektedir.

Üniversite eğitimi öncesinde toplam 5 aşamadan (Key Stages) oluşan İngiltere eğitim sisteminin ilk 4 aşaması zorunlu olup, 5. aşaması ise üniversite okumak isteyen öğrenciler için bir köprü vazifesi olan further education (ileri eğitim) yıllarını oluşturmaktadır. Bu aşamaları özetlemek gerekirse;

• Key Stages 1 (Primary Education 1) : 5-7 yaş arası öğrenciler için zorunlu ilköğretim yıllarıdır.

• Key Stages 2 (Primary Education 2) : 7-11 yaş arası öğrenciler için zorunlu ilköğretim yıllarıdır.

• Key Stages 3 (Secondary Education 1) : 11-14 yaş arası öğrenciler için zorunlu ortaöğretim yıllarıdır.

• Key Stages 4 (Secondary Education 2) : 14-16 yaş arası öğrenciler için zorunlu ortaöğretimin yıllarıdır.

• Key Stages 5 (Further Education) : 16-18 yaş arası öğrenciler için akademik veya mesleki eğitim yıllarıdır. Üniversite eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler A-Level, IB veya American Diploma programları gibi akademik programlara devam ederken, üniversite eğitimine devam etmeyecek öğrenciler BTEC gibi mesleki/teknik bir programa devam edebilir.

• Higher Education : 18+ yaş öğrenciler için lisans ve lisans üstü eğitimleri kapsamaktadır.

İngiltere Lise Eğitimi Süresi

İngiltere’de lise eğitimi ile Türkiye’deki lise eğitim müfredatı farklılıklar göstermektedir.

İngiltere’de lise eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler için eğitim süresi toplam 4 senedir. Türk öğrenciler 4 yıl okuyup İngiltere lise diploması sahibi olabilecekleri gibi son 3 yıl veya son 2 yılı da okuyarak İngiltere lise diplomasına sahip olabilirler. Akademik becerileri ve İngilizce dil yeterliliği çok kuvvetli olan Türk öğrencilerin sadece son sınıfı okuyarak da mezun olma şansı olsa da bu durum son derece zor ve düşük bir ihtimaldir.

Türk öğrenciler için İngiltere’de lise eğitiminin ilk 2 senesi “Key Stages 4” olarak isimlendirilen ve İngiltere’de zorunlu eğitimin son 2 yılına denk gelen GCSE eğitimleri ile başlar.

GCSE programını başarıyla tamamlayan öğrenciler ‘’Key Stages 5” yani ileri eğitim yıllarına devam ederler. Bu yıllar lise eğitiminin son 2 yılı kabul edilen ve tamamen üniversiteye hazırlanmaya yönelik programlardır. Öğrenciler tercihlerine göre A-Level, IB veya American Diploma programları gibi akademik programlara devam edebileceği gibi, BTEC gibi mesleki/teknik bir programa da devam ederek lise eğitimini tamamlarlar. Üniversite eğitimlerine devam etmek isteyen öğrencilerin akademik programlara devam etmesi gerekmektedir.

Peki GCSE, A Level, IB, American Diploma ve BTEC ne anlama gelmektedir?

İngiltere Lise Diploma Dereceleri

• GCSE (General Certificate of Secondary Education)

GCSE İngiltere’de 11 yıllık zorunlu eğitimin sonuna alınan bir diploma derecesidir. GCSE uluslararası alanda da resmi bir lise yeterliliği olarak tanınmakta ve Birleşik Krallık'ta daha fazla akademik eğitim için bir kapı görevi görmektedir. Ayrıca son yıllarda özellikle yabancı öğrencilerin yoğun olduğu bir çok özel okul müfredatında IGCSE (International General Certificate of Secondary Education) yer almaktadır. GCSE ve IGCSE eşdeğer diplomalar olup aralarında önemli bir farklılık bulunmamaktadır.

Türkiye’deki lisenin ilk yılına karşılık gelen GCSE programında 14-16 yaş arası öğrenciler eğitim alabilmektedir. Programda İngiliz dili ve Edebiyat, Matematik, Ekonomi, Coğrafya, Tarih, Beden Eğitimi, Drama, Sosyal Bilimler, Biyoloji, Kimya ve Fizik dahil çok çeşitli dersler mevcuttur. Ayrıca öğrencilere Almanca, Çince, Fransızca, İspanyolca, Japonca, Yunanca ve İtalyanca gibi yabancı dil dersleri de sunulmaktadır.

GCSE programında öğrenciler 8-10 arası dersten sorumlu olmakla birlikte İngilizce, Matematik ve Fen Bilimleri dersleri zorunlu derslerdir. Bazı okullar bu 3 ders dışında yabancı dil, drama & sanat veya sosyal bilimler gibi dersleri de zorunlu olarak vermektedir. 11.sınıf sonunda GCSE sınavı yapılır ve öğrenciler orta öğretimden mezun olurlar. Daha önce A ve U arası derecelendirilen GCSE sınav sonuçları 2017 yılından itibaren yeni sisteme göre 9 ile 1 arası derecelendirmeye başlamıştır. 9 en yüksek sonuçken en düşük sonuç 1’dir. Eski sisteme göre U olarak bilinen sınav skoru ise yeni sistemde 0 notuna denk gelmektedir. Eski ve yeni sisteme göre karşılaştırmalı GCSE tablosu aşağıdaki gibidir:

GCSE - Yeni Sistem Puanlama GCSE - Eski Sistem Puanlama
9 A*
8 A
7 A
6 B
5 C
4 D
3 E
2 F
1 G

Öğrencinin ileri eğitim yani A Level, IB veya Amerikan Diploma programlarına devam edebilmesi için GCSE’de 4’ün altında notunun olmaması gerekmektedir.

A Level (Advanced Level)

A Level Programları; İngiltere eğitim sisteminin bir parçasıdır. 1951 yılında Cambridge Üniversitesi tarafından geliştirilerek İngiltere Liseleri tarafından uygulanmaya başlayan A Level programı özellikle Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi, Imperial College London, London School of Economics gibi dünya çapında prestije sahip olan İngiliz üniversitelerine giriş için istenmektedir.

Zorunlu eğitim yılları sonrasındaki ileri eğitim yıllarının bir parçası olan A Level programı üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin devam etmesi gereken programlardan biridir.

A-Level programları Türk eğitim sistemine göre lise eğitiminin son 2 yılını kapsamaktadır ve bu programlara giriş için minimum 16 yaş sınırlaması vardır. A Level’in ilk senesi AS Level (Advanced Subsidiary Level), ikinci senesi ise A2 Level olarak adlandırılmaktadır.

A Level programında öğrenciler üniversitede eğitim almak istediği bölüme yönelik en az 3 veya en fazla 5 dersten sorumlu tutulmaktadır. A Level sınavı için geçme notları en yüksekten en düşüğe, A*, A, B, C, D ve E'dir. E notu için gereken minimum standarda ulaşamayanlar U notu alırlar ve başarısız kabul edilirler.

IB - International Baccalaureate (Uluslararası Bakalorya)

IB Diploma Programları, 1968 yılında İsviçre liseleri tarafından uygulanmaya başlayan, günümüzde başta Avrupa olmak üzere, dünyanın bir çok ülkesinde 1 milyondan fazla öğrencinin katılım gösterdiği eğitim programlarıdır. 16-19 yaş arası öğrencilere sunulan IB Programları öğrencilerin hem sosyal hem de akademik alanlarda gelişmelerini hedeflemektedir.

IB Programına katılan öğrenciler, edebiyat, yabancı dil, sosyal bilimler, fen bilgisi, matematik ve güzel sanatlar & seçmeli kategorisinden 6 farklı ders seçimi yaparlar. En düşük puan 1, en yüksek puan 7’dir. IB programından başarılı sayılmak için 6 dersin toplamından en az 24 puan almak gerekmektedir. Üniversite öncesinde 2 yıllık bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, sadece Avrupa'nın değil dünyanın en iyi üniversitelerine kabul edilme şansı kazanmaktadır.

İngiltere’de GCSE programını başarıyla tamamlayan öğrenciler üniversite eğitimlerine İngiltere dışında devam etmeyi planlıyorsa genellikle A Level yerine IB programını tercih etmektedir.

A Level ve IB not sistemi ile karşılık gelen yüzdelik not kıyaslamasını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. 

A Level Notları IB Notları Yüzdelik Notlar
A* 7 96 - 100 arası
A 6 92 - 95,9 arası
A- 5 84 - 91,9 arası
B* 4 76 - 83,9 arası
B 3 68 - 75,9 arası
C 2 60 - 67,9 arası
D 1 52 - 59,9 arası
F 0 0 - 51,9 arası


American Diploma Program & Advanced Placement (AP)

Dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi İngiltere’de de Amerikan eğitim sistemine dayalı eğitim sunan liseler bulunmaktadır. Özellikle üniversite eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etmek isteyen öğrencilerin tercih ettiği Amerikan kolejleri, tüm mezunlarına Amerika Lise Diploması vermektedir.

Amerikan kolejlerinde son yıllarda uygulanmaya başlayan bir diğer önemli program da AP (Advanced Placement) programıdır. Advanced Placement (AP) programı, Amerika liseleri tarafından uygulanmaya başlayan ve şuan bir çok ülkede uygulanan bir programdır. AP Programında öğrenciler lisede eğitim alırken üniversite seviyesindeki dersleri alarak bu derslerden üniversitede muaf olmaktadır. Özellikle yurtdışında üniversite eğitimi planı olan öğrencilerin AP programına katılmış olması üniversiteler tarafından tercih sebebidir. Eğitimde mükemmelliği hedefleyen bu program çok çalışmayı gerektirmektedir. Advanced Placement İngilizce, Sanat, Tarih & Sosyal Bilimler, Matematik & Bilgisayar Bilimleri, Fen Bilimleri ve Dünya Dilleri kategorilerinden oluşan 38 ders öğrencilere sunulur. AP notları 1 ile 5 puan arasında hesaplanır, 3 ve üzeri notlar geçer kabul edilir.

BTEC (Business and Technology Education Council)

BTEC Diploma Programı 1984 yılında uygulanmaya başlayan ve günümüzde oldukça yaygın bir hale gelen bir mesleki diploma derecesidir. İngiltere’de 11 yıllık zorunlu eğitimlerini tamamlayan ve GCSE’de başarı gösteren öğrenciler üniversiteye yönelik akademik çalışmalar yerine daha pratiğe dayalı mesleki çalışmalar yapmak için BTEC programlarını tercih etmektedir. Bir bakıma akademik zorunlulukları tamamlayan öğrencilere meslek edindirme programları olan BTEC programlarında 16 farklı mesleki alanda eğitim sunulmaktadır. BTEC programlarından mezun olanların son yıllarda üniversiteye kabul edilme derecesi de git gide yükselmektedir.

2 yıl süren BTEC programlarında aşağıdaki başlıklardan eğitimler sunulmaktadır.

 • - Animal Management (Hayvan Bakımı)
 • - Applied Law (Uygulamalı Hukuk)
 • - Applied Science (Uygulamalı Bilim)
 • - Applied Psychology (Uygulamalı Psikoloji)
 • - Art & Design (Sanat ve Tasarım)
 • - Business (İşletme)
 • - Computing (Programlama)
 • - Children's Care and Learning (Çocuk Bakımı)
 • - Creative Digital Media Production (Yaratıcı Dijital Medya Üretimi)
 • - Early Years & Education (Okul Öncesi)
 • - Engineering (Mühendislik)
 • - Hair And Beauty (Saç ve Güzellik)
 • - Hospitality (Ağırlama)
 • - Health & Social Care (Sağlık ve Sosyal Bakım)
 • - Music / Music Technology (Müzik ve Müzik Teknolojisi)
 • - Performing Arts (Performans Sanatları)
 • - Public Services (Kamu Hizmetleri)
 • - Sports Science (Spor Bilimi)
 • - Travel & Tourism (Seyahat ve Turizm)


simdi-ingiltere-liseleri

İngiltere Lise Seçenekleri

İngiltere’deki liseler genel olarak Devlet Okulları (State Schools) ve Özel Okullar (Private Schools) olarak ikiye ayrılmaktadır. İngiltere liseleri genellikle karma (coed) olsa da, sadece kız öğrencilerin eğitim aldığı "Girls' Schools" veya sadece erkek öğrencilerin eğitim aldığı "Boys' Schools" seçenekleri de oldukça yaygındır.

Türk öğrenciler içinse İngiltere liselerini 4 ana başlıkta değerlendirmek doğru olacaktır. Bunlar;

1) Geleneksel İngiliz Liseleri : Yıl boyunca hem İngiliz öğrencilere hem de uluslararası öğrencilere yatılı olarak hizmet veren, üst düzey kampüs donanımlarına sahip kolejlerdir. GCSE, A Level ve IB gibi müfredatların uygulandığı Geleneksel İngiliz Liseleri (British Boarding Schools) İngiltere’de lise eğitimi denilince en fazla karşılaşılan okul türünün başında gelmektedir.

2) Uluslararası Kolejler : Geleneksel İngiliz liselerinden farklı olarak bünyesinde daha çok uluslararası öğrencinin olduğu, çok az da olsa İngiliz öğrencilerin de eğitim aldığı kolejlerdir. Daha çok açık kampüs olarak karşımıza çıksa da kapalı kampüs imkanı bulunan uluslararası kolejler de bulunmaktadır. Yabancı öğrenciler çoğu zaman uluslararası kolejlere daha kolay adapte olmakta ve daha başarılı bir lise eğitim hayatına sahip olmaktadır. Bunun en önemli sebebi olarak uluslararası kolejlerin müfredatlarını tamamen yabancı öğrencilerin gelişimlerine odaklı olarak hazırlaması, bu konuda profesyonel çalışanlara sahip olması ve öğrencilerin tıpkı kendisi gibi dünyanın bir çok yerinden gelen öğrenciler ile daha kolay arkadaşlık edebilmesi gibi nedenleri sayabiliriz.

3) Amerikan Kolejleri : Dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi İngiltere’de de Amerikan eğitim sistemine dayalı eğitim sunan liseler bulunmaktadır. Özellikle üniversite eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etmek isteyen öğrencilerin tercih ettiği Amerikan kolejleri, yüksek kalitedeki eğitim standartlarının yanı sıra, sahip olduğu olanaklar, öğrencilerine sunduğu kampüs imkanları, spor ve sanat çalışmaları ile daima elit kategori liseler arasında yer almaktadır. İngiltere’deki bir Amerikan kolejinden mezun olan öğrenciler Amerika Lise Diploması sahibi olmakta ve Amerika’nın dünyaca ünlü üniversitelerinde kendilerine yer bulabilmektedir.

4) İngiltere Devlet Liseleri : İngiltere hükümeti ve çeşitli vakıflar tarafından desteklenen İngiltere devlet liseleri İngiliz öğrencilere ücretsiz olarak eğitim sunmaktadır. İngiltere’de oturumu olan öğrencileri de İngiliz öğrenci kategorisinde sayan İngiltere Devlet Liseleri müfredatında GCSE, A Level ve BTEC programları sunulmaktadır. İngiltere devlet liseleri genellikle uluslararası öğrencileri kabul etmez. Kabul eden az da olsa devlet lisesi vardır ve bu liseler öğrencilerden ücret talep etmektedir. Ancak özel kolejler ile kıyaslandığında ücretler çok daha ekonomik olmaktadır.

İngiltere’de oturumu bulunmayan ve vizeye ihtiyacı olan Türk öğrencilerin bir İngiltere devlet lisesinden kabul alabilmesi için 16 yaşında olması, Türkiye’deki 10.sınıf (lise 2) eğitimini en az 70 genel ortalama ile tamamlamış olması ve upper intermediate (B2) seviyesinde bir İngilizce dil yeterliliğine sahip olması istenmektedir.

Yine İngiltere’de lise araştırması yaparken farklı kolej türleri ve isimleri ile de sıkça karşılaşılmaktadır. Bu kolejler yukarıdaki 4 ana başlıkta incelediğimiz lise türlerinin parçalarıdır. Bunlar;

- Sixth Form Colleges (6. Form Kolejleri) : İleri eğitim yılları olan Stage 5’e başlamak isteyen 16 ila 19 yaşındaki öğrencilere A Level, IB veya BTEC müfredatı uygulayan kolejlerdir. Geleneksel İngiliz Liseleri, İngiltere Devlet Liseleri ve Uluslararası Kolejlerin içerisinde yer alan Sixth Form bölümlerinin yanı sıra sadece bu yıllar için eğitim sunan özel Sixth Form Colleges’lar da bulunmaktadır.

- Independent Schools : İngiltere'de herhangi bir yerel veya merkezi bir kuruluş tarafından işletilmeyen okullar Independent School (Bağımsız okul) olarak karşımıza çıkmaktadır. Özel kolejlerin bir çoğu Independent School olarak hizmet vermekte olup, Birleşik Krallık genelinde yaklaşık 2.600 özel okul olduğu bilinmektedir.

- Preparatory Schools : Preparatory Schools yani hazırlık okulları akademik olarak GCSE, A Level veya IB gibi programlar için kendini yeterli görmeyen veya bu programlarda çok başarılı olmak isteyen öğrencilere hazırlık eğitimi sunan okullardır. Preparatory Schools (kısaca Prep Schools) müfredatında Pre-GCSE, Pre-A Level veya Pre-IB gibi programlar sunulmaktadır. Sadece Prep Schools olarak hizmet veren okullar da mevcut olsa da Geleneksel İngiliz Kolejleri veya Uluslararası Kolejlerin bir çoğunda da hazırlık programları sunulmaktadır.

- Grammar Schools : 11 yaşına gelen ve ortaöğrenime başlayacak olan ancak geleneksel kolejler yerine daha başarılı bir kolejde okumak isteyen çocukları "11+" olarak bilinen akademik bir sınavla seçen okullardır. Grammar Schools genellikle devlet bünyesinde olan okullar olsa da uluslararası öğrenciler kabul eden Grammar Schools‘lar da mevcuttur.

- Comphrensive Secondary Schools : 11 yaşına gelen ve ortaöğrenim eğitimlerine başlayacak olan öğrencilerin devam ettikleri okul türüdür. Akademik olarak daha başarılı öğrenciler 11+ sınavı ile bir diğer ortaokul olan Grammar Schools’lara devam edebilir.

*** Ayrıca bu kolejler dışında vakıf veya kiliselere bağlı bir çok özel ve devlet koleji olup, bu kolejler genellikle İngiliz statüsündeki öğrencilere kabul vermektedir.

İngiltere Liseleri Konaklama Seçenekleri

İngiltere'de lise eğitimi süresince konaklama hem velilerin hem de öğrencilerin en fazla ilgilendiği konuların başında gelmektedir. Eğitim süresi boyunca öğrencinin konaklayacağı yer hem sosyal hayatını hem de okuldaki performansını etkileyecek önemli etkenlerden biri olacağı için İngiltere’deki eğitime başlamadan önce öğrencinin özellikleri ve isteklerine en uygun konaklamanın seçilmesi önemlidir.

İngiltere’deki liseler yatılı, yurt konaklamalı, aile yanı konaklamalı veya gündüzlü (konaklamasız) olarak seçilebilmektedir. Özel okullar genellikle kampüs konaklama veya kampüs dışında bağımsız bir konaklama sunarken, devlet okullarında ise genellikle aile yanı konaklama sunulmaktadır.

• Yatılı Kampüs (Boarding School) : İngiltere’de yatılı okullara giden öğrenciler okulların kampüsü içerisinde yer alan konaklama kalmaktadır. En fazla talep gören bu konaklama seçeneğinde kız ve erkek öğrenciler için genellikle ayrı konaklama birimleri kullanılmakta veya ayrı katlarda konaklama sağlanmaktadır. Bir çok yatılı okul bünyesinde “house mistress” yani konaklamadan sorumlu görevliler 7/24 öğrenciler ile aynı tesiste konaklamakta ve onların kontrolünü ve güvenliğini sağlamaktadır. Yine bir çok yatılı okul bünyesinde öğrencilerin sağlık kontrolleri ve ilk yardım müdahaleleri için revir veya sağlık birimleri bulunmaktadır.

• Yurt Konaklama : Uluslararası bazı kolejler veya devlet okulları öğrencilerine kampüs dışında yurt konaklama imkanı sağlamaktadır. Açık kampüste yurtlar genellikle toplu taşımayla, yürüyerek veya bisikletle kolay ulaşılabilir mesafededir. Aynı okuldan ve yaşıtlarıyla bir arada kalan öğrenciler bu sayede hem sosyalleşme hem de ders anlamında birbirlerine destek olma avantajını elde edebilmektedir. Yurtlarda kızlar ve erkekler ayrı binalarda veya farklı katlarda kalmaktadırlar.

• Aile Yanı Konaklama : Özellikle devlet okulları tarafından sunulan aile yanı konaklamasında öğrenciler okulun anlaşmalı olduğu ve uzun yıllar çalıştığı deneyimli ailelerle birlikte kalarak yurtdışı deneyimini unutulmaz hale getirecektir. Öğrenci aile yanında kalarak İngiliz kültürünü yakından tanıma fırsatı da yakalayacaktır.

• Gündüzlü Liseler (Day Schools) : Gündüzlü liseler öğrencilere konaklama sunmayan kolejlerdir. Konaklama imkanı olan bir çok kolej konaklama ihtiyacı olmayan öğrencilere "Day Schools" kategorisinde de kabul verebilmektedir. Ailesi ile birlikte İngiltere’de bulunacak veya İngiltere’de bir yakını olup konaklama ihtiyacı olmayan öğrencilerin tercih ettiği gündüzlü liselerin bir çoğu vize için sponsorluk yetkisine sahip değildir. Sponsorluk yetkisine sahip olmayan liseler CAS belgesi düzenleyemez ve dolayısı ile de bu liselerde eğitim almak için vize başvurusunda bulunulamaz. Bu okullar daha çok İngiliz öğrencilerin veya İngiltere’de oturumu olan uluslararası öğrencilerin eğitim aldığı kurumlar olup, sayısı kısıtlı da olsa sponsorluk sağlayacak ve vize alınacak gündüzlü okullar mevcuttur.

simdi-ingilterede-lise-okumak

İngiltere Liselerine Giriş Sınavları

İngiltere liselerine girişlerde başvuru yapılan okula göre çeşitli sınavlar istenebilmektedir. İngiltere liseleri öncelikli olarak öğrencinin İngilizce dil yeterliliğini ve akademik becerilerini bilmek istemekte ve buna göre değerlendirme yapmaktadır. Okulların bir çoğu kendi sınavlarını uygularken bazı okullar ise öğrencilerden aşağıdaki sınav sonuçlarını talep edebilmektedir.

• IELTS UKVI Academic Sınavı : IELTS (International English Language Testing System); İngilizcenin bir iletişim dili olarak kullanıldığı yerlerde okumak veya çalışmak isteyen kişilerin dil yeterliliklerini ölçen uluslararası İngilizce dil yeterlilik sınavıdır. 1989 yılında Cambridge Üniversitesi tarafından uygulanmaya başlayan sınav günümüzde 150’e yakın ülkede yapılmakta ve dünyanın bir çok eğitim kurumu tarafından kabul görmektedir. IELTS sınavının genel ve akademik olmak üzere 2 farklı çeşidi vardır. IELTS UKVI Sınavı ise İngiltere veya Birleşik Krallık’ta eğitim için vize başvurusunda bulunacak kişilerden istenmektedir. Normal IELTS sınavından farklı olarak Birleşik Krallık Hükümeti tarafından belirlenen sınav merkezlerinde kameralı ortamda sınav uygulanmaktadır. Sınav içeriği olarak standart IELTS sınavından bir farkı yoktur. Eğitim amacıyla vize başvurunda bulunacak öğrencilerin IELTS UKVI Akademik Sınavı’na katılmaları gerekmektedir. IELTS sınavı hakkındaki tüm detaylar için tıklayınız.

• UKISET Sınavı : UKISET (UK Independent School's Entry Test) sınavı İngiltere’de lise eğitimi için bazı İngiliz kolejleri tarafından istenen ve öğrencinin İngiliz eğitim sistemine uygunluğunu ölçen bir sınavdır. Sınavda öğrencinin hem İngilizce dil yeterliliği hem de akademik yeterliliği test edilmektedir.

• Cambridge Assessment English Sınavları : Cambridge Assessment English Sınavları uluslararası geçerliliği olan ve 130 farklı ülkede uygulanan bir İngilizce ölçme ve değerlendirme sınavıdır. Seviyeye ve yaşa göre bir çok farklı yeterliliği olan Cambridge Sınavları’nda; yurtdışında lise eğitimi almak isteyen öğrenciler için genellikle KET, PET, FCE veya CAE sınav skorları talep edilmektedir.

• Cognitive Abilities Test : Cognitive Abilities Test (CAT4 Exam) Sınavı öğrencilerin akıl yürütme ve problem çözme yeteneklerini sözlü, niceliksel ve sözel olmayan test öğeleriyle tahmin etmeyi amaçlayan bir testtir. IQ testi ile benzer özellikleri olan Cognitive Abilities Test başta İngiltere liseleri olmak üzere birçok ülkenin lise başvurularında uygulanan bir sınavdır.

• ELTIS Sınavı : ELTIS (The English Language Test for International Students) sınavı; başta Amerika’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin İngilizce dinleme ve okuma becerilerini ölçen uluslararası geçerliliğe sahip bir testtir. İngiltere liseleri, Kanada liseleri ve İrlanda liseleri için de istenebilen ELTIS sınavı öğrencilerin İngilizce derslerini kavrama potansiyelini tespit etmektedir. Yalnızca İngiltere liselerine girişte ELTIS sınavına ek olarak speaking testi de uygulanmaktadır.

• SLEP Sınavı : SLEP (Secondary Level English Proficiency Test) Sınavı öğrencilerin İngilizce olarak okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerini test etmektedir. SLEP Sınavı; İngiltere, Amerika veya Kanada’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerden istenebilmektedir.

• PLEP Sınavı : PLEP (Pre-Intermediate Level English Proficiency Test) sınavı; genellikle Avrupa’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için yapılan bir sınavdır. PLEP Sınavı öğrencilerin İngilizce seviyesini tespit etmek, sınav becerilerini artırmak ve gelecekte karşılaşacakları İngilizce sınavlarına hazırlamayı amaçlamaktadır. Bu sınavı genellikle İngiltere liseleri, İskoçya liseleri, İsviçre liseleri ve Fransa liseleri talep etmektedir. Avrupa dışında ise Kanada liseleri, Amerika liseleri ve Avustralya liseleri bu sınavı talep edebilmektedir.

İngiltere Lise Başvuru Evrakları

 • 1. Pasaport
 • 2. Vesikalık Fotoğraf
 • 3. En az son 3 yıla ait not dökümü (transkript)
 • 4. Varsa dil yeterlilik sınav sonuçları
 • 5. Niyet Mektubu
 • 6. Öğretmenlerden alınan referans mektupları
 • 7. Eğer varsa başarı ödülleri ve aldığı sertifikalar


İngiltere'nin En İyi Liseleri

İngiltere dünyanın en köklü, en başarılı ve en prestijli liselerinin bulunduğu ülkeler arasında daima zirvededir.

2020 yılı üniversite yerleştirme sonuçlarına göre İngiltere’nin en başarılı liseleri aşağıdaki gibidir. Listede karma olmayan veya konaklama sunulmayan kolejlere yer verilmemiştir.

A Level sonuçlarına göre İngiltere’nin en başarılı 20 lisesi (yatılı & karma)

 • 1. Oxford International College
 • 2. Cardiff Sixth Form College
 • 3. Westminster School
 • 4. Concord College
 • 5. Ruthin School
 • 6. Brighton College
 • 7. St Michael's School – Llanelli
 • 8. Abbey College Cambridge
 • 9. Epsom College
 • 10. Charterhouse School
 • 11. Rugby School
 • 12. City of London Freemen's School
 • 13. Caterham School
 • 14. Wellington College
 • 15. Bromsgrove School
 • 16. Ardingly College
 • 17. Hurtwood House
 • 18. King's School - Canterbury
 • 19. Queen Ethelburga’s College
 • 20. Clifton College


IB sonuçlarına göre İngiltere’nin en başarılı 20 lisesi (yatılı & karma liseler)

 • 1. Sevenoaks School
 • 2. Wellington College
 • 3. Ardingly College
 • 4. Bromsgrove School
 • 5. Haileybury Independent School
 • 6. St Clare's Oxford
 • 7. Fettes College
 • 8. Oakham School
 • 9. Malvern College
 • 10. Stonyhurst College
 • 11. Bradfield College
 • 12. Taunton School
 • 13. TASIS
 • 14. ACS Cobham
 • 15. Rossall School
 • 16. Felsted School
 • 17. Bryanston School
 • 18. King William's College
 • 19. Windermere School
 • 20. Box Hill School


İngiltere Lise Fiyatları

İngiltere lise fiyatları lise ve konaklama seçeneklerine göre farklılıklar göstermektedir. Özel yatılı kolejlerde senelik eğitim maliyetleri 30.000 Pound’dan başlarken ortalama olarak bir çok kolejin fiyatları 35.000 – 40.000 Pound civarındadır.

İngiltere devlet liselerinde ise ücretler daha ekonomik olmaktadır. Genellikle aile yanı veya kampüs dışı yurt konaklama seçeneği sunulan devlet kolejlerinde senelik eğitim + konaklama ücretleri 15.000 – 20.000 Pound arasında değişmektedir. Yukarıda yer alan ‘’İngiltere Lise Seçenekleri’’ bölümünde de belirttiğimiz gibi İngiltere devlet liseleri sadece lisenin son 2 yılına Türk öğrencileri kabul etmektedir.

Konaklama ihtiyacı olmayan öğrenciler içinse Day Schools ücretleri çok değişken olmakla birlikte bir çok lise konaklama istemeyen öğrencilere CAS belgesi (vize için gereken davetiye) düzenleyememekte, bu liselere gitmek için öğrencilerin İngiltere’de oturumu olması gerekmektedir.

İngiltere Lise Bursları

İngiltere’deki özel kolejlerde Türk öğrenciler için çeşitli burs seçenekleri bulunmaktadır. Akademik olarak çok başarılı olan öğrencilere özel liselerde sadece eğitim ücretleri üzerinden %40’a kadar burs sunulabilmektedir. Ayrıca bazı kolejler de sanat veya spor alanında lisansları bulunan başarılı öğrencilere farklı oranlarda burs imkanları sunabilmektedir. Okulların genellikle belirli bir burs oranı olmadığından öncelikle akademik, sanat, spor veya dil becerilerini gösteren belgeler ile okullara başvuru yapılmalı ve sonrasında burs teklifleri beklenmelidir.

simdi-ingiltere-lise-egitimi

İngiltere Liseleri için Denklik

İngiltere liselerinin tamamına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denklik verilmektedir. İngiltere’de aldığınız eğitimlerin Türkiye’de denklik kazanması için Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Ofisi’ne başvuru formları ve istenen belgeler ile birlikte başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı e-denklik sistemi üzerinden de denklik işlemleri yapılabilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Denklik İşlemleri için aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

 • E-Denklik Sistemine Giriş için tıklayınız.
 • MEB Denklik Ofisi Telefon numarası : 0 (312) 413 43 74
 • MEB Denklik Ofisi E-Posta Adresi : ttkb_denklik@meb.gov.tr


İngiltere Lise Eğitimi Vize İşlemleri

İngiltere’de lise eğitimi alacak öğrencilerin İngiltere Akademik Öğrenci Vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. İngiltere Akademik Öğrenci vizesinin adı “Tier4 Visa” olarak bilinmekte olup, İngiltere’nin Avrupa Birliği güncellemesi ile birlikte 1 Temmuz 2021’den itibaren bu vizenin ismi “Student Route Visa” olarak değişmiştir.

İngiltere akademik öğrenci vize başvurularında; öğrencinin akademik ve dil becerilerini kanıtlayıcı resmi evraklar (transkript, dil sonuç belgesi vb.), kayıt olunan liseden gelecek olan CAS (Confirmation of Acceptance for Studies) belgesi ve öğrencinin ailesinin finansal yeterliliğini kanıtlayıcı belgeler vize sonucunu belirleyen belgeler olarak ön plana çıkmaktadır.

İngiltere Akademik Vize (Student Route / Tier4) Vize Başvurusu için istenilen belgeler şunlardır:

 • • Tam ve eksiksiz doldurulmuş vize formu
 • • IHS - Immigration Health Surcharge ödeme belgesi (zorunlu sigorta)
 • • Geçerli pasaport ve eğer varsa eski pasaportlar
 • • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • • CAS Belgesi (İngiltere’deki eğitim kurumundan gelen davetiye)
 • • CAS belgesinde belirtilen akademik belgeler / dil belgeleri (transkriptler, IELTS belgesi vb.)
 • • Finansal Kanıtlar
 • - Vize başvurusundan önce en az 1 yıllık eğitim ve konaklama ücretlerini ödeyenlerin bu ödemeyi CAS belgesi üzerinde kanıtlaması durumunda herhangi bir ek finansal kaynak göstermesine gerek yoktur.
 • - Vize onayından sonra ödeme yapmak isteyenler ise öğrencinin 1 yıllık eğitim ve konaklama ücretlerini banka hesaplarında vize başvurusundan önce en az 28 gün bekletmeli ve bu süreyi ve tutarları kanıtlayıcı banka belgeleri ile başvuru yapmalıdır. Banka hesabı öğrencinin, annesinin veya babasının adına olmak zorunda olup, diğer kişi veya şirket isimlerine ait hesaplar kabul edilmemektedir. Banka belgeleri ile birlikte sponsorluk yazısı da eklenmelidir.


*** Yukarıda belirtilen evraklara ek olarak farklı dokümanlar talep edilebilir. Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bu konuda öğrencilerine vize danışmanlığı hizmeti vererek, gerekli evrak listesini kişiye özel olarak hazırlamakta ve başvuru aşamasından sonuç aşamasına kadar profesyonel ekibiyle takip etmektedir.

Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile İngiltere’de Lise Eğitimi

Yurtdışı eğitim sektöründe Türkiye’deki en eski ve en köklü firmalardan biri olan Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 1989 yılından bugüne 30 yıldan fazla bilgi birikimi ve tecrübesiyle yüzlerce öğrencinin geleceğine yön vererek gittikçe büyüyen bir aile olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Sahip olduğu bilgi birikimi sayesinde hangi liselerden kabul alacağınız, başvuru sırasında nelere dikkat etmeniz gerekli, evraklarınızın hazırlanması & kontrol aşamaları gibi birçok konuda öğrencilerine destek vermektedir. Öğrencilerimize sunduğumuz hizmetler aşağıdaki gibidir.

 • • Öğrencimizin sahip olduğunu akademik niteliklere, bütçesine ve ilgi alanlarına uygun olacak şekilde detaylı lise araştırılmasının yapılması
 • • Resmi başvuru öncesinde öğrencimizin ek bilgi ihtiyacında lise ile temasa geçilmesi ve gerekli bilgilerin sağlanması
 • • Liseye resmi başvuru için gerekli akademik evrak listesinin öğrenciye iletilmesi­
 • • Öğrencimize evraklar konusunda yönlendirme ve destek (Örnek: Niyet Mektubu, Referans veya yabancı dil sınavı için ek destek)
 • • Akademik evraklarınızın başvuru yapılacak liseye uygunluğunun kontrolü­
 • • Başvuru evraklarının ilgili liseye iletilmesi
 • • Başvuru takip edilmesi
 • • Lise/liselerden gelen kabul mektuplarının kontrolü ve öğrencimize / velimize iletilmesi­
 • • Kesin kabul işlemlerinin tamamlanması (depozit ödemesinin yapılması, konaklama ön rezervasyon vb. işlemler)
 • • Liseden vize kabul mektubu temin edilmesi
 • • Vize için gerekli evrak listesinin öğrencimize iletilmesi
 • • Vize başvurusu yapılması ve takibi
 • • Vize sonrası diğer aşamalarda öğrencimize gerekli desteğin verilmesi (Sağlık sigortası, konaklama, uçak bileti, havalimanı karşılama, vb. gibi tüm detaylar)
 • • Öğrencimizin İngiltere'de programı devam ettiği sürece ihtiyaç veya acil durumlarda 7/24 desteğin kesintisiz sunulması

Devamını Oku

 

İngiltere Liseleri

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED