Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

İngiltere Dil Okulları


 

İngiltere dil okulları hakkında araştırma yapmaya başlamadan önce bilmek istediğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz.

İngiltere Dil Okulu

 • • Neden İngiltere Dil Okullarını Tercih Etmelisiniz?
 • • İngiltere’de Dil Eğitimi
 • • İngiltere Dil Okulları En Popüler Programlar
 • • İngiltere Dil Okulları Konaklama Seçenekleri
 • • İngiltere'nin Popüler Şehirleri
 • • İngiltere Dil Okulu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
 • • İngiltere Dil Okulu Sonrası Üniversite ve Yüksek Lisans Programlarına Geçiş
 • • İngiltere'de Yaşam Maliyeti
 • • İngiltere Dil Okulları ve Vize
 • • Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile İngiltere Dil Okulu
 • • İngiltere Dil Okulları Faydalı Bilgiler


Öncelikle başka bir dil öğrenirken, yoğun pratik dil eğitimi yapabilmeniz için o dili kendi ülkesinde öğrenmeniz çok önemlidir. Yani kendi ülkenizde İngilizce öğrenmeniz İngiltere’de İngilizce öğrenmek kadar verimli ve hızlı olmayacaktır. Ülkenizde öğreneceğiniz İngilizce sadece sınıf içerisinde sınırlı kalır fakat İngiltere’de İngilizceyi yaşayarak öğreneceğiniz için kendinize daha verimli bir öğrenme süreci sağlayabilirsiniz.

İngiltere yüz ölçümü bakımından büyük bir ülke olarak düşünülebilir fakat Türkiye’nin 4’te 1’i yüzölçümüne sahip olan İngiltere’nin birçok farklı şehrine kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Bundan dolayı İngiltere’ye kısa dönem dil eğitimi için giden öğrenciler bile farklı şehirleri kolaylıkla ziyaret edebilir ve gözlemleyebilir. Birleşik Krallıklara bağlı olan Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda’da birçok dil okulu bulunmaktadır. Fakat dil okullarının en çok yoğunlaştığı bölgeleri sırasıyla Londra, Bournemouth, Brighton, Oxford, Cambridge ve Manchester olarak sıralayabiliriz. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde her bir bölge ile ilgili detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. Ayrıca İngiltere üzerine uzmanlaşmış Global Yurtdışı Eğitim danışmanlarımız sizin ihtiyaçlarınıza uygun bölge ve okul seçiminizde size yardımcı olacaktır.

İngilizce dilinin doğum yeri, tarih, kültür ve gelenekleriyle büyüleyici bir ülke olan İngiltere’ye yılda ortalama 500.000 / 600.000 kişi İngilizce öğrenmeye gidiyor. Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrenciler dışında İngiltere’de hâlihazırda yaşayan dünyanın dört bir yanından göç etmiş kişiler İngiltere’nin en güçlü kültürel yanlarından biridir. Farklı kültürlerin oluşturduğu bu ülkede kendi ülkenizden esintiler bulmak hiçte zor olmadığından ülkenize olan özleminizi kolaylıkla giderebileceğiniz birçok şey bulma imkânınız olacaktır. İngiltere’de öğrenim görmenin başlıca nedenlerinden biri anadilinin İngilizce olmasının dışında farklı birçok sebebi de bulunmaktadır.

ingiltere-dil-okullari

Neden İngiltere Dil Okullarını Tercih Etmelisiniz?

• Ana dili İngilizce olan ve İngilizce öğrenmek için en popüler destinasyonlardan olan diğer ülkeler Amerika, Kanada ve Avustralya’nın arasında İngiltere’nin ülkemize olan yakınlığı İngiltere’yi dil eğitim konusunda bir adım öne çıkartmaktadır.

• İngiltere’nin dil eğitimine yaptığı yatırımlar, okulların hazırladığı programlar, son teknolojiden faydalanmaları dünyanın hemen hemen her ülkesinden gelen öğrencilerin ilgisini çekmektedir.

• Bu sayede, kültür mozaiğinden yararlanarak sadece İngiltere'den değil birçok farklı ülkeden gelmiş kişilerin de kültürlerini tanıma fırsatını bulabilirsiniz.

• Yurtdışı deneyiminizin kişisel gelişiminize, sosyal yaşantınıza, iş veya okul hayatınıza katacağı katma değer tartışılmaz.

• Kariyerinizde fark yaratın! İngilizce dil eğitiminizi tamamlayıp, ülkenize döndüğünüzde CV’nize ekleyeceğiniz dil yeterlilik sertifika detayı diğer adaylara nazaran ön plana çıkmanızı sağlayacaktır.

Yurtdışı üniversite veya yurtdışı yüksek lisans planlarınız varsa bu plan olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşmeye başlayacaktır.

İngiltere'de Dil Eğitimi

İngiltere’de dil eğitimi alacak olan öğrenciler dünyanın birçok farklı ülkesinde de şubesi bulunan uluslararası İngilizce dil okullarından birini seçebileceği gibi butik bir dil okulunu da tercih edebilirler. Uluslararası dil okullarının en büyük avantajı yeni eğitim metotlarını takip etmeleri ve uygulamadaki başarıları ile ön plana çıkmalarıdır. Butik bir okul seçmeniz durumunda ise bireysel ihtiyaçlarınıza daha hızlı dönüş alabilirsiniz. Bunların yanı sıra, üniversitelerin İngilizce dil eğitimi veren programlarına da katılabilirsiniz.

İngiltere’de bulunan dil okulları başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar birçok farklı program ile çok geniş bir kitleye hizmet etmektedir. Eğitiminize başlamadan önce okulun yapacağı seviye tespit sınavı sizin en uygun sınıfa yerleşmenize olanak sağlayacaktır. Eğitiminize başladıktan sonra periyodik olarak yapılacak olan seviye tespit sınavları gerekiyorsa sizi bir ileri sınıfa taşıyacak olup bulunduğunuz süre içerisinde maksimum seviyeye gelmenize yardımcı olacaktır.

Ders saatleri tercih edeceğiniz program türüne göre değişiklik göstermektedir. Ancak uluslararası öğrencilerin vize alabilmeleri için ders saatlerinin haftada minimum 15 saat olma şartı vardır. Tüm yıl boyunca eğitim veren dil okullarına yıl içerisinde genellikle istediğiniz zaman başlayabilirsiniz. İhtiyacınıza göre birçok farklı konuda dil eğitimi alabileceğiniz gibi daha önceden de bahsettiğimiz gibi okulun yapmış olduğu İngilizce seviye belirleme sınavı sayesinde en uygun seviyeden eğitiminize başlayabilirsiniz. Genel İngilizceden, İş İngilizcesine, IELTS, TOEFL vb. gibi İngilizce sınav hazırlık programlarından akademik İngilizceye ve yaşa göre ayrılmış birçok programdan birine yerleşmek için Global Yurtdışı Eğitim danışmanlarımız size her zaman size en uygun programı seçmenizde yardımcı olacaklardır.

Yurtdışı Eğitim sektörünün en önemli ülkelerinden biri olan İngiltere’de Accreditation UK, British Council ve English UK’in akreditasyonlukları sayesinde eğitim alacağınız okulun resmi kurumlar tarafından takip edildiğinden emin olabilirsiniz. İngiltere’de dil eğitimi sunan okullar, kolejler veya üniversiteler akreditasyonluk almak için başvuruda bulunur ve programa katılan üyeler bu kuruluşlar tarafından arada yapılan habersiz teftiş ve ziyaretlerle dört yılda bir denetlenmektedir. Okullar sadece eğitim kalitesi değil, konaklama, ders dışı aktiviteler, öğrenci memnuniyeti, teknolojinin kullanımı gibi eğitim kalitesini etkileyen birçok etken ele alınarak denetlenmektedir. Bu sayede İngiltere’de dil eğitimi alacak olan öğrenciler Accreditation UK’in belirlediği en yüksek standartlarda eğitim almanın avantajından faydalanabilecektir. Yukarıda yer alan kurumlar dışında ayrıca kalite, güven ve memnuniyeti ön planda tutan Quality English kuruluşuna da bazı okullar üyedir. Öğrenci vizesi alabilmenizin yolu akredite olmuş bir okula kayıt olmaktan geçmektedir.

İngiltere Dil Okulları En Popüler Programlar

Genel İngilizce Programları : Genel İngilizce programlarını İngilizce öğrenme yolculuğunuzun ilk basamağı olarak düşünebilirsiniz. Konuşma, dinleme, okuma ve yazma gibi temel İngilizce becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca bu programda ilgi çekici ve etkileşimli hazırlanmış ders programları sayesinde pratik İngilizcenizi de geliştirebilirsiniz. Genel İngilizce programları genellikle haftada 20 Ders (15 Saat) olarak verilmektedir. Dileyen öğrenciler daha yoğunlaştırılmış bir programa da katılım gösterebilirler. Ders saatlerinizi kalacağınız süreye ve ulaşmak istediğiniz İngilizce seviyesine göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Genel İngilizce programları genellikle her Pazartesi günü başlar bu sayede eğitim başlangıç tarihinizi seçmeniz oldukça esnek olacaktır. Bu programın sonunda:

 • - İngilizce konuşurken daha akıcı, emin ve hatasız konuşabilirsiniz.
 • - Daha hızlı okumak ve yazmak için gerekli bilgiyi almış olursunuz.
 • - İngilizce gramer bilginizi geliştirmiş olursunuz.
 • - Dünyanın dört bir yanından öğrencilerle arkadaşlık kurarak ve deneyimler paylaşarak farklı kültürler hakkında fikir edinmiş olursunuz.


Akademik İngilizce Programları : Özellikle İngilizce dilinde sizi daha fazla akademik çalışmaya hazırlayacak olan bir eğitim programıdır. İngilizce konuşulan bir ülkede üniversite veya yüksek lisans eğitimi düşünen öğrenciler veya kendi ülkesinde İngilizce dilinde eğitim alan öğrencilerinde en çok tercih ettiği programların başında yer almaktadır. Program sayesinde akademik bir ortamda hazırlanan eğitimin avantajlarından faydalanabilirsiniz. Program başlangıç tarihleri Genel İngilizce programlarında olduğu gibi pek esnek değil, genellikle her ay veya okulun belirlediği bir tarihte başlamaktadır. Bu programın sonunda kazanılması beklenen özellikler sırasıyla:

 • - Yurtiçi veya yurtdışında akademik gelişiminizde kendinizden emin ve etkili konuşabilir,
 • - Dijital yeterliliğinizi ve İngilizce dil becerilerinizi geliştirmekle kalmayıp ekip çalışması, yaratıcılığınızı ve sunum tekniklerinizi geliştirerek eleştirel düşünme becerilerinizi geliştirebilir,
 • - Kendinize güveninizi geliştireceğiniz bu programda eğitim hayatınızın bir sonraki adıma hazırlanabilir
 • - Birçok farklı ülkeden gelen öğrencilerle yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.


İş İngilizcesi ve Mesleki İngilizce Programları : İş İngilizcesi ve mesleki İngilizce programları ilerde kariyer basamaklarını emin adımlarla tırmanmak isteyenler için mükemmel bir programdır. İş İngilizcesi programı genel İngilizce, kariyer başarısı ve iletişim becerileri derslerini birleştirerek iş hayatınızda kendinize güvenerek konuşabilmenize faydalı olmak için özel olarak tasarlanmıştır. Mesleki İngilizce programlarında ise mühendislik, tıp veya hukuk gibi tek bir konuya hedef alarak eğitim alırsınız. Kurs programının içerisinde yer alan gerçek iş senaryoları ve çeşitli rolleri örnekleyerek öğrendiğiniz dili uygulama fırsatını bulabilirsiniz. Genelde dinamik olarak hazırlanan programlar sizlere iş hayatınızda güvenle çalışmanız için ihtiyacınız olan kelime dağarcığını, gramer yapılarını, cümleleri etkin bir şekilde kurmanıza olanak sağlayacaktır. İş İngilizcesi programını genel İngilizce programı ile birlikte alabileceğiniz gibi sadece uzmanlaşmak istediğiniz alan içinde alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse sadece pazarlama, işletme, finans, insan kaynakları vb. gibi bir alan seçerek sadece bu konu üzerinde eğitim alabilir veya genel İngilizce programınıza artı olarak öğleden sonra ihtiyacınıza yönelik iş İngilizcesi eğitimi alabilirsiniz. Programlar her pazartesi başlayabileceği gibi özel belli başlangıç tarih aralığına da sahip olabilmektedir. Programa katılım gösterebilmek için Intermediate (B1) seviyesinde İngilizce seviyesi gerekmektedir. İş İngilizcesi programında kendinizi aşağıdaki alanlarda geliştirebilirsiniz.

 • - Pazarlama, Reklam
 • - Uluslararası Ticaret, Finans
 • - Hukuk
 • - İnsan kaynakları
 • - Mühendislik
 • - Tıp
 • - Ticaret fuarları ve networking oluşturma etkinlikleri
 • - Karar verme ve toplantılarda etkili iletişim
 • - İletişim kurma, işe alım mülakatlarına hazırlanma
 • - Ekip, şirket veya yönetim kurulu toplantıları ve gruptaki katılımcıların ihtiyaçlarına göre daha birçok ders.


Yurtdışı IELTS / TOEFL Hazırlık Programları : IELTS ve TOEFL dünya çapında birçok üniversite ve şirket tarafından kabul edilmekte ve İngilizce seviyenizi resmi olarak kanıtlayabileceğiniz uluslararası geçerliliği olan bir sınavdır. IELTS veya TOEFL özelinde hazırlanan bu programlar sayesinde sınav tekniklerini daha yakından öğrenecek gerektiği durumlarda okulunuzun düzenlediği örnek testlerle resmi sınav öncesi hangi aşamada olduğunuzu rahatlıkla görebileceksiniz. IELTS veya TOEFL programlarına katılabilmeniz için genellikle Intermediate (B1) seviyesinde olmanız beklenmektedir. Programı Genel İngilizce programınıza artı olarak alabileceğiniz gibi sadece IELTS veya TOEFL dersleri özelinde de alabilirsiniz. Genel İngilizce programı ile alınan sınav hazırlık kursları genellikle her pazartesi başlamakta iken sadece sınav hazırlık program içeriği sunan kurslar her ay veya okulun belirlemiş olduğu bir tarihte başlamaktadır. Sınav hazırlık programını seçtiğinizde:

 • - Sınav yapısına ve beklentilere hazırlıklı olursunuz.
 • - Sınavların her bir bölümü için özel stratejiler öğrenirken pratik yapabilirsiniz.
 • - IELTS ve TOEFL sınavlarının kapsadığı çeşitli konuların yanı sıra her bir bölüm için size çok faydalı olacak kelime dağarcığınıza sahip olabilirsiniz.
 • - Sınav baskısı altında en iyi performansınızı göstermek için gereken güvene sahip olursunuz.
 • - Kurs süresi boyunca ihtiyacınız olan geri bildirim ve desteği alırsınız.
 • - Dünyanın farklı yerlerinden benzer hedeflere sahip öğrencilerle tanışırsınız.


Bire Bir İngilizce Ders Programları : Sizin için özel olarak hazırlanmış olan bu programlarda, en çok geliştirmek istediğiniz alanlara yoğunlaşarak size özel bir program hazırlanmaktadır. Özel İngilizce dersleri İngilizceye yatkınlığınız, konuşma becerinizi hızla geliştirmenin ve potansiyelinize ulaşmanın harika bir yoludur. Gitmek istediğiniz okulun eğitmenlerinden sizin için özel tavsiyeler alabilirsiniz. Sorularınıza ve zorlandığınız alanlarda birebir destek göreceğinizden hedeflerinize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Yetişkin Grup Programları : İngilizcenizi kendi yaş grubunuzla geliştirebileceğiniz bu programlar genellikle 25 yaş veya 30 yaş üzeri olan öğrenciler için verilmektedir. İngilizce seviyesi başlangıç düzeyinde olan veya İngilizce seviyesi daha ileri düzeyde olan öğrencilerin katılabileceği bu programlar yıl boyu genellikle her pazartesi günü başlamaktadır. Bu programlar genellikle esnektir ve tüm öğrencilerin katıldığı sabah derslerinden sonra isteğe bağlı öğleden sonra seçmeli olarak sunulan derslere de katılım gösterebilirsiniz. Bu sayede farklı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz. Diğer bütün programlarda olduğu gibi yurtdışında dil okuluna gidip birçok farklı ülkeden gelen kişilerle tanışabilir farklı kültürler hakkında bilgi ve fikir sahibi olabilirsiniz.

İngilizce Öğretmenlerine Özel Programlar : İster İngilizce öğretmenliği kariyerinize yeni başlamış olun ister bir sonraki adımınızı planlıyor olun öğretmenlik hayatınızda size bir adım öne çıkaracak programı bulmanıza yardımcı olabiliriz. CELTA, TEFL, DELTA ve çeşitli mesleki kurslar için birçok farklı seçenek bulunmaktadır.

- CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults) dünyada en çok tanınan İngilizce öğretim yeterliliği ve Cambridge Üniversitesi onaylı bir programdır. Hiç öğretmenlik deneyiminiz olmasa dahi bu programa katılım gösterebilirsiniz. CELTA özellikle işverenler tarafından en çok talep edilen yeterlilik programından biridir. CELTA sertifikasına sahip olan biri Türkiye’de veya yurtdışında İngilizce öğretmenliği yapabilmektedir. Programlar tam zamanlı olarak sunulmakta ve genellikle toplam 4 veya 5 hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Programa katılım gösterebilmeniz için minimum C1 düzeyinde İngilizce dil yeterliliğiniz olması gerekmektedir. Ayrıca birçok kurum sizi CELTA programına kabul etmeden evvel bir test yaparak programa uygunluğunuzu kontrol eder. CELTA program başlangıç tarihleri esnek değil, belirli başlangıç tarih aralığına sahiptir. 

- TESOL (Teaching English to Speakers of Other Languages) İngilizce öğretme konusunda daha az deneyime sahip olanlar veya hiç olmayanlar için uluslararası geçerliliği olan bir belgeye sahip olmak isteyenler için tasarlanmış TESOL veya TEFL (yabancı dil olarak İngilizce Öğretimi) sertifikadır. Açılımı Teaching English to Speakers of Other Languages olan TESOL sertifikası ile Dünyanın farklı ülkelerinde İngilizce öğretmenliği yapabilirsiniz. Türkiye’de de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan bu sertifika ile devlet ve özel okullarda öğretmenlik yapabilirsiniz. Ayrıca uluslararası tanınan bu sertifikayla sadece Türkiye’de değil başka ülkelerde de eğitmenliğe devam edebilirsiniz. Bu sertifikaya sahip olmak için İngilizce öğretmenliği ya da tercümanlık gibi bölümlerden mezun olma zorunluluğu aranmazken programa katılmak için minimum 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bazı programlarda yaş sınırı 20 ya da 21 olarak belirlenmiştir. İngilizce dil bilginizin hem sözlü hem de yazma konularında mükemmel olması beklenmektedir. Ayrıca kendi ülkenizde minimum iki yıllık ön lisans mezunu olmanız aranan diğer şartlar arasındadır. Eğer yüksek lisans şeklinde TESOL sertifikası almak istiyorsanız programı tamamlama süreniz 1 veya 2 yıl arasında değişebilir. Bunun dışında TESOL programlarının süresi katılacağınız programa göre değişkenlik gösterebilir.

- DELTA’da (Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages) CELTA gibi Cambridge Üniversitesi onaylı bir sertifika programıdır. Eğer deneyimli bir öğretmenseniz DELTA sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. Programa kabul kriterleri değişkenlik göstermekle birlikte genelde minimum 1 yıllık öğretmenlik tecrübesi zorunludur. Farklı modüllerin tamamlanmasıyla alabileceğiniz Delta sertifika programına başvurmanız durumunda 2 ya da 3 ay süren teorik ve pratik eğitime tabi tutulursunuz. Yapılması gereken ödevler, örnek olan inceleme projesinden sonra yazılı bir sınava tabi tutulursunuz. Uluslararası geçerliliğe sahip olan bu sertifikayı aldığınızda dünyanın herhangi bir ülkesinde İngilizce öğretmeni olarak çalışabilirsiniz. Programa kabul edilebilmeniz için minimum Advanced (C1) seviyesinde İngilizce bilmeniz gerekmektedir.

ingiltere-dil-okulu

İngiltere Dil Okulları Konaklama Seçenekleri

İngiltere dil eğitimi süreciniz içerisinde okul seçimi sonrası vereceğiniz en önemli kararlardan biri olan konaklama seçeneklerini sizleri için detaylandırdık. Hangi şehirde ve okulda okumaya karar verirseniz verin öğrencilerin en çok tercih ettiği farklı tip konaklama çeşitleri vardır.

• Aile yani Konaklama (Host Family) : Aile yanı konaklama seçeneği diğer konaklama alternatiflerine göre fiyatının uygunluğu ve İngiliz bir ailenin yanında kalmanın size sunacağı avantajları sayesinde en çok tercih edilen konaklama seçeneklerinden biridir. Aile yanı konaklamada size ait özel bir odanız olabileceği gibi odanızı biriyle paylaşabileceğiniz farklı alternatifler de vardır. İngilizce pratik yapmak, İngiliz kültürünü daha yakından tanımak için çok iyi bir alternatif olan aile yanında konaklamanın artıları olduğu gibi eksi yanları da olabilmektedir. Eğer Londra gibi büyük bir şehirde dil eğitimi almayı planlıyorsanız aile yanı konaklamanız ve okul arasındaki mesafe toplu taşıma ile minimum 20-30 dakika arasında olacaktır. Ancak eğer daha ufak bir şehirde dil eğitimi alacaksanız konaklama ve okul arasındaki mesafe minimum 15 dakika yürüme mesafesine düşecektir. Bu sayede okul ile konaklama arasında ulaşım masrafından tasarruf edebileceksiniz. Aile yanı konaklama alternatifine yarım pansiyon (kahvaltı ve akşam yemeği) dâhil konaklama alabileceğiniz gibi yemek dâhil olmadan da konaklamanızı tercih edebilirsiniz. Eğer çok sosyal biri değilseniz aile yani konaklama okul dışında pratik yapmanız için en iyi seçeneklerden biri olabilir. Çoğu zaman bu konaklama seçeneğini tercih eden kişiler konakladıkları aileleriyle kalıcı dostluklar kurabilmektedir.

• Yurt Konaklaması (Residence) : İngiltere dil okullarının hemen hemen hepsinin sunduğu diğer bir konaklama alternatifi yurt konaklamasıdır. Yurtlarda tek kişilik odada kalabileceğiniz gibi çift ya da üç kişilik odalarda da konaklayabilirsiniz. Her yurdun kendine has farklı özellikleri bulunmaktadır ve genellikle yurtlar okula yürüme mesafesinde veya toplu taşıma ile kolay ulaşılabilir konumda olmaktadır. Okulların yurdunda genellikle mutfak, banyo gibi alanları diğer konaklayan öğrencilerle paylaşırsınız. Ancak tek kişilik bir odada özel banyo ve özel mutfaklı bir diğer alternatif konaklama seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Okul yurdunda iki ya da üç kişilik oda alternatifini seçmeniz durumunda ise, birlikte kalacağınız diğer öğrencinin profilini okula iletmeniz durumunda eğer mümkünse talebinize uygun öğrenci/öğrencilerle eşleşme yapılabilmektedir. Yurtlarda genelde bir evde ihtiyacınız olan tüm düzen mevcuttur. Yatak, çalışma masası, gardırop gibi bir oda içerisinde sizin için elzem olan bütün parçalar bulunur. Bunun dışında, çarşaf, havlu, olası ihtiyacınıza göre mutfak malzemesi gibi malzemeleri genellikle kendiniz götürmelisiniz. Hemen hemen her kampüsün kendi güvenliği bulunmaktadır. İngiltere dil okuluna kısa veya uzun dönem fark etmeksizin okulun kampüsünde kalmak size birçok fayda sağlayacaktır. İlgili web sitesinden daha okula başlamadan önce kampüs detay ve görsellerine ulaşabileceğiniz gibi kampüslerin videolarını da izleyebilirsiniz. Bu sayede daha okula gitmeden yaşayacağınız yer hakkında detaylı bilgiye ulaşmış olursunuz.

• Öğrenci Evleri (Student House) : Okulda kalacağınız yurtlardan farklı olarak genelde ortak banyo ve mutfak konseptiyle öğrenci evi konaklama alternatifi de bulunmaktadır. Bazı öğrenci evlerinde en-suite yani banyolu odalar da konaklayabilirsiniz. Bu konaklama alternatifinde öğrenci evlerinde birçok ulustan farklı öğrencilerle birlikte aynı binada yaşama şansı elde edebilirsiniz. Öğrenci evleri genellikle okullara minimum 15-20 dakika yürüme mesafesinde veya toplu taşıma ile kolay ulaşabileceğiniz bir bölgede bulunmaktadır.

• Ev ya da Oda Kiralama : İngiltere'de dil eğitimine gidecek olan öğrenciler için diğer bir seçenekte ev ya da oda kiralama olabilir. Dil okullarına üniversite ve yüksek lisans eğitimine kıyasla daha kısa sürelerde gidildiği için genelde yukarıda bahsettiğimiz ilk iki seçenek sizin için daha uygun olabilir. Fakat yine de kendi evinizde kalmak ya da oda kiralamak isterseniz gitmeden araştırmaya başlamanızda fayda var. Diğer türlü İngiltere’ye vardığınızda geçici kalacak bir yer ayarlamak ve okulla birlikte aynı anda da kalacak yer bakmanız gerekecektir. Ev ya da oda kiralamaya karar verdiyseniz programınız başlamadan önce güvenilir internet sitelerinden araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Ulaşım sorunu olmaması açısından gideceğiniz okulun adresine yakın yerlerde ev bakmanızı tavsiye ederiz. Evde kalmak istemeniz durumunda kontrat şartlarını dikkatlice gözden geçirip ekstra masraflara dikkat etmenizde fayda var. Ödemeniz gereken bir depozito var mı, elektrik, su gibi faturaların nasıl ödeneceği, kiraya dahil olup olmadığı, binanın güvenliği gibi konularını detaylıca araştırmanız gerekmektedir.

ingilterede-dil-egitimi

İngiltere'de Dil Eğitimi için En Popüler Şehirler

Londra'da Dil Eğitimi : İngiltere’nin başkenti olan Londra, nüfus çeşitliliği, birçok istihdam fırsatı ve sosyal çevre oluşturma fırsatları değerlendirildiğinde en iyi şehirlerden biri olmaya devam ediyor. Londra’da alacağınız kaliteli eğitimin dışında şehrin kendi marka bilinirliliği sayesinde aldığınız eğitimler CV’nizde işverenler tarafından sizi ön plana çıkaracaktır. Birçok diğer şehre göre pahalı olmasına rağmen çok paralar harcamadan da sosyalleşebileceğiniz birçok etkinlik bulabilirsiniz Londra’da. 8 Kraliyet parkına ve 3.000’den fazla açık alana sahip olan Londra’nın %47’sı yeşil alandan oluşmaktadır ve bu özelliği Londra’yı dünyanın en yeşil başkentlerinden biri yapmaktadır. İngilizce derslerinizden sonra dinlenebileceğiniz, arkadaşlarınızla sosyalleşebileceğiniz, yürüyüş ya da spor yapabileceğiniz bir park bulamamanız neredeyse imkânsız. Londra parkları dışında genellikle ücretsiz olan birçok müze ve galeriye sahiptir. Bunların dışında mutlaka görmeniz gereken müzeler arasında, V&A (Victoria ve Albert Müzesi), British Museum, Tate Modern, Natural History Museum, National Galery, Design Museum, Science Museum ve London Transport Museum gibi müzeleri listenize mutlaka eklemenizi tavsiye ederiz.

Bir başka sosyalleşebileceğiniz aktivite de Londra’nın pazarlarıdır. Hafta sonlarınızı değerlendirmek için harika yerler olan bu pazarlarda klasik modayı, antikaları ve çiçekleri seviyorsanız sizin için heyecan verici bir yer olabilir. Londra’nın en meşhur yerlerinden olan Covent Garden’da Sokak performansçılarının gösterilerini izleyebileceğiniz gibi Apple Market’te yer alan küçük dükkânları ziyaret edebilirsiniz. Bir diğer önemli yer ise gece hayatı, alışveriş mekanları veya dünya mutfağından esintiler bulacağınız restoranları ile meşhur Soho’dur. Ayrıca dünyanın farklı yerlerinin yemeklerini deneyebilmek için Borough Market’i, çiçekler ve bitkilere ilginiz varsa Columbia Road Market’i, antika ve mücevherler için Portobello Market’i veya kıyafetlere ilginiz varsa Camden Market veya Spitalfields’i ziyaret etmenizi öneririz. 

Bournemouth'da Dil Eğitimi : Uluslararası öğrencilerin Birleşik Krallık’ta İngilizce öğrenmek için en popüler destinasyonlarından biri olarak tercih ettiği Bournemouth akredite birçok okula ev sahipliği yapmaktadır. Dorset’in en büyük şehri olan Bournemouth klasik bir İngiliz kıyı şehrinin tüm özelliklerine sahip olup geniş ve kumlu sahili İngiltere’nin en iyilerinden biridir. Bu sahile Bournemouth şehir merkezinden muhteşem güzelliklerde olan ve büyük alanlara sahip bahçeler içinden geçerek ulaşabilirsiniz. Trenle Londra’dan 1 saat 50 dakikada kendinizi yaklaşık 11 km uzunluğundaki kumlu plajda bulabilirsiniz. Ödüllü plajı dışında gece hayatı, sanat ve kültür ortamı ve daha fazlası Bournemouth’u yabancı öğrencilerin eğitim alması için mükemmel bir yer haline getirmektedir.

Brighton'da Dil Eğitimi : Yaklaşık 300.000 olan nüfusu ile İngiltere’nin Güney kıyısındaki en büyük sahil şehri olan Brighton, harika plajları, gece hayatı, müziği ve değişik dükkânlarıyla ünlüdür. Prens Regent ve sonrasında da George IV için deniz kenarında inşa edilen The Royal Pavilion dışarıdan bakıldığında Hint tarzı olarak dizayn edilmiş olup, iç mekân tasarımı da Uzak Doğu saraylarına göre dizayn edilmiştir. Festivalleriyle ünlü olan Brighton, Londra’ya trenle bir saat uzaklıkta yer almaktadır. İngiltere’nin en büyük sanat festivali olan Brighton Festivali her yıl ortalama 150’den fazla müzik, tiyatro ve dans etkinliğinden oluşur ve yılda ortalama 150.000 ziyaretçi sadece bu festival için Brighton’a gelir.

Oxford'da Dil Eğitimi : Oxfordshire’ın kalbinde bulunan ünlü üniversite şehri “Rüya Gören Kuleler Şehri” olarak bilinen Oxford İngilizce öğrenmek için çok sayıda farklı okul ve kurs seçeneği bulabileceğiniz en popüler şehirler arasında yer alır. Heathrow Havaalanına ortalama 70km uzaklıkta bulunan şehir, trenle Londra’ya ortalama bir saat uzaklıktadır. Tarihi Saxon zamanlarına dayanan bu şehre yolculuğu İngiltere’nin beynine yapılan bir yolculuk olarak değerlendirebilirsiniz. Okuldan kalan boş zamanlarınızda arkadaşlarınızla birlikte İngiltere’nin en büyük sarayı olma özelliğine sahip olan ve 11. Marlborough Dükü ve Düşesine ev sahipliği yapan ayrıca da Sir Winston Churchill’in doğum yeri olan Blenheim Saray’ını mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Hayranlıkla gezeceğiniz sarayda dev bir labirent ve bir de kelebek evi bulunmaktadır. Blenheim Saray’ına neredeyse tam bir gününüzü ayırabilirsiniz. Thames Nehri'nde sandal gezisi, Oxford Botanik Bahçesi ve dünyanın en eski üniversite müzesi olan Ashmolean Sanat ve Arkeoloji müzesi de görmeniz gereken yerler arasındadır. Birçok farklı dil okulu bulacağınız Oxford’da kendinize göre bir okul ve program bulmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Cambridge'de Dil Eğitimi : Cambridge, İngiltere’de İngilizce öğrenmek için en popüler şehirlerden biri olup, şehir genelinde bir çok dil okulu bulunmaktadır. Cambridge trenle Londra’nın yaklaşık 50 dakika kuzey doğusunda bulunmaktadır. En ünlü üniversite şehirlerinden olan Cambridge ünlü kolejlere, müzelere ve görkemli binalara ev sahipliği yapmaktadır. Birçok kafe, restoran ve publara ev sahipliği yapan bu şehirde boş vaktinizin kalmayacağına emin olabilirsiniz. Okul dışında aktivitelerden kalan zamanlarınızda Cambridge Üniversitesi'nin Botanik Bahçesi’nde yürüyüş keyfi yapabilir veya Corpuş Christi College Taylor Kütüphanesinde bulunan 24 ayar altın Grasshopper’ı (Corpuş Clock) görebilirsiniz. Ek olarak, 1920 yılında kurulmuş olan Fitzbillies’de geleneksel bir ikindi çayı için gitmenizi tavsiye ederiz. Ünlü bilim adamları tarafından tasarlanmış yerleri keşfedip Cambridge’in sizde kalıcı anılar bırakmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda dünyanın en önemli üniversitelerinden biri olan University of Cambridge’in en meşhur kolejlerinden olan King’s College, Trinity College veya Pembroke College’ i zirayet etme imkânı bulabilirsiniz. Ayrıca Cambridge şehrinde bulunan Cam nehrinde doğal güzellikler içinde bir gezintiye çıkıp, punting adı verilen tekne turlarına da katılabilirsiniz.

Manchester'da Dil Eğitimi : Manchester, İngiltere’nin Kuzey-batı bölgesinde bulunmakta ve ülkenin 3.büyük şehri olarak karşımıza çıkmaktadır. Sanayileşmenin ve endüstrinin ilk adım atıldığı şehir olmasıyla dikkat çeken Manchester, Londra ve Edinburgh’tan sonra en çok ziyaret edilen şehir unvanını taşımaktadır. Şehir çok sayıda tiyatro, müze, konser salonu bulundurmasıyla da önemli bir kültürel zenginliğe sahip olduğunu göstermektedir. Tarihi yapıları ve Victoria tarzı, görkemli, gösterişli ve süslü yapılarıyla da her yıl dünyanın sayısız ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Manchester bir öğrenci şehri olarak da gösterilmektedir. Özellikle bünyesinde yer alan University of Manchester ve Manchester Metropolitan University sayesinde her yıl pek çok farklı ülkeden öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Manchester’i en ünlü iki futbol takımıyla tanımayan yoktur herhalde. Manchester United ve Manchester City dünyanın en ünlü iki futbol takımlarındandır. Londra’dan uçakla 1 saat, trenle 2 saat uzaklıkta olan Manchester, geniş bir toplu ulaşım ağına sahip olmasının yanında ayrıca mükemmel bir bisiklet dostudur. Şehirde bisikletler için özel ayrılmış şeritler vardır. Birçok vintage giyim mağazasına, plak dükkânlarına sahip bohem bir havası olan Northern Quarter bölgesini keşfedebilirsiniz. Genel olarak diğer İngiliz şehirlerden daha ucuz olması uluslararası öğrenciler için cazip olup birçok okul seçeneği de sunmaktadır.

İngiltere Dil Okulu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İngiltere’yi daha önce ziyaret etmiş bile olsanız yurtdışı eğitim için dil okulu aramak sandığınızdan da zor olabilir. Yurtdışında İngilizce dil okulu ayarlamanızda yardımcı olabilecek uzman Global Yurtdışı Eğitim danışmanlarımız ile birlikte okul seçiminiz dışında konaklama, ulaşım ve eğitiminize fayda sağlayabilecek birçok unsuru görüşebilirsiniz. Kayıt olmayı düşündüğünüz programla ilgili sormanız gereken bazı yararlı soruları sizin için sıraladık:

• Sınıf mevcuduna dikkat etmelisiniz. Sınıftaki öğrenci sayısı arttıkça daha az kişiselleştirilmiş bir program gereken ilgiyi görme olasılığınızı artırır. Okulun ortalama ve maksimum sınıf büyüklüklerini öğrenmeniz sizin için iyi bir başlangıç olabilir.

• Seviyeler arası geçişler nasıl yapıldığına dikkat etmelisiniz. Okula başlamadan önce gireceğiniz seviye tespit sınavı hangi seviyede başlayacağınızı tespit eder. Bazı öğrenciler ortalamanın üzerinde veya altında olduklarını anlar ve başka sınıfa geçmek için talepte bulunabilirler. Bir üste seviyeye geçmek için tekrardan bir seviye tespit sınavına ne kadar aralıklarla girebileceğinizi öğrenmelisiniz.

• Okuldan ne tip geri bildirimler alabildiğinize dikkat etmelisiniz. Düzenli olarak bir geri bildirip alıp almayacağınızı, okul dışında yapmanız gereken ödevler olup olmayacağını ve not sisteminin nasıl işlediğini öğrenmelisiniz.

• Fiyata neler dahil olduğuna dikkat etmelisiniz. Ödediğiniz fiyatın okul materyallerini, gerekmesi durumunda gireceğiniz seviye tespit sınavlarını ve okul dışı gezi ve aktiviteleri kapsayıp kapsamadığını iyi öğrenmeniz gerekir.

• Okulun konaklama imkanı sunup sunmadığına dikkat etmelisiniz. Birçok öğrenci aile yani konaklamanın dillerini geliştirme konusunda pozitif etkisini gördüğünden aile yani konaklamayı tercih eder. Okul araştırmanızı yaparken aile yani konaklamanın bir opsiyon olup olmadığını konuşmalısınız. Okulda konaklama, ya da diğer başka seçenekleri değerlendiriyorsanız odanın detaylarını ve kalacağınız yerin toplu taşımaya yakınlığını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

• Okulun size sunacağı imkanları araştırmalısınız. Kalacağınız yerde internete iletişiminiz kısıtlı olması durumunda seçtiğiniz programın ders ve okul saatleri dışında erişebileceğiniz bir bilgisayar odası, kütüphane, çalışma odası gibi olanakları olup olmadığını araştırmalısınız.

• Seçtiğiniz okulun herhangi bir sosyal etkinlik ya da aktivite düzenleyip düzenlemediği ve bu aktivitelerin fiyata dâhil olup olmadığını önceden öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır. Okulda hâlihazırda belirli dönemlerde aktiviteler olması durumda kendi programınızı ona göre çeşitlendirebilirsiniz. Kimseyi tanımayacağınız için diğer öğrencilerle sınıf dışında etkinliklere erişiminiz olması sizin için faydalı olabilir. Bazı okullar ülkenin diğer şehirlerine geziler düzenleyerek gezerek öğrenmenizi sağlayabilmektedir.

• Okulda sunulan diğer İngilizce programları hakkında bilgi edinmelisiniz. İhtiyacınıza göre başladığınız programı uzatmak isterseniz aynı programa devam edebileceğiniz gibi sunulan başka programlara da geçiş yapabilmenizi bilmek ilerisi için faydalı olabilir.

İngiltere Dil Okulu Sonrası Üniversite ve Yüksek Lisans Programlarına Geçiş

Sadece Türkiye’den değil dünyanın birçok ülkesinden İngiltere’ye her yıl binlerce öğrenci üniversite ve yüksek lisans için başvuru yapmakta. Yeterli dil eğitiminiz yoksa seçeceğiniz programa göre tamamlayacağınız dil eğitiminizden sonra üniversiteye İngiltere’de devam etmek isterseniz Global Yurtdışı Eğitim danışmanlarımız sizinle birlikte seçeneklerinizi değerlendirip eğitiminize devam etmeniz için gerekli yardımda bulunmak için bir telefon uzağınızda olacaktır. Aynı şekilde hâlihazırda üniversite eğitiminizi Türkiye’de tamamlamış fakat yüksek lisans eğitiminize İngiltere’de devam etmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. İngiltere’de üniversite ya da yüksek lisans eğitiminize başladığınızda alacağınız Tier 4 vizesiyle birlikte haftada 20 saat yarı zamanlı çalışma iznine sahip, mezuniyet sonrası ise 2 yıl boyunca tam zamanlı çalışma iznine sahip olursunuz.

İngiltere’de lisans programı Türkiye’de ya da Amerika’da olduğu gibi 4 yıl değil 3 yıl sürmektedir. Aynı şekilde Türkiye ve Amerika’da 2 yıl süren yüksek lisans programınızı İngiltere’de 1 yılda tamamlayabilirsiniz. Eğitiminizi tamamladıktan sonra İngiltere hükümeti 2020-2021 eğitim yılı itibariyle daha önce 4 ay olan kalma süresini yeni bir yasa tasarısıyla 2 yıla çıkarttı. Mezun olduktan sonra yurtdışında iş deneyimine sahip olmak isteyenler için kaçırılmaz bir fırsat olan yeni çalışma izni tasarısıyla İngiltere gibi kaliteli eğitim sistemi ve uluslararası geçerliliğe sahip okullardan mezun olmak daha da cazip hale gelmiştir.

ingilterede-dil-okulu

İngiltere'de Yaşam Maliyeti

İngiltere’ye ne kadar süre ile giderseniz gidin katılacağınız programın masrafı dışında kalacağınız süre içerisindeki yaşam maliyetini de hesaba katmanız gerekmektedir. İngiltere'de dil eğitimi için tercih edeceğiniz şehre ve program sürenize bağlı olarak maliyet değişiklikleri olabilir. Eğer Londra’da şehir merkezinde bir okul seçtiyseniz maliyetinizin dünyanın diğer büyük şehirlerinde olduğu gibi daha fazla olacağını unutmayın. Haftalık cep harçlığı maliyetleriniz sizin standartlarınıza bağlı olup, haftada ortalama 100-150 (GPB) pound gibi bir bütçeleme yapmanızı öneririz. Seçtiğiniz konaklama tipinde yemek dâhilse ve orada yediğiniz sürece yemek masrafınızın daha minimum olduğunu düşünürsek sosyal ya da alışveriş harcamalarınıza biraz daha fazla para ayırabilirsiniz. Arada tabii ki arkadaşlarınızla dışarıda yemeğe gitmek, sinemaya gitmek ya da başka etkinliklere katılmak, telefon masrafı, okul için almanız gereken araç ve gereçler gibi masrafları da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Herhangi bir kontrata bağlı kalmadan alabileceğiniz faturasız telefon kartı için genellikle aylık 10-15 pound arası bir tutar ödemeniz gerekecektir. Kısa dönem bir dil okuluna gidiyorsanız okul ve diğer yerlerden yararlanabileceğiniz Wi-Fi hizmeti ile Türk telefonunuzu da kullanmanız sizin için bir diğer opsiyon olabilir. Eğer bir telefon hattı almayacaksanız İngiltere’ye gitmeden önce Türkiye’de kullandığınız operatörle iletişime geçip hâlihazırda kullandığınız paketin İngiltere’deki geçerlilik koşullarını öğrenmeyi unutmayın.

Tercih edeceğiniz konaklama seçeneğine göre değişkenlik gösterecek olan ulaşım için en uygun seçenek toplu taşımadır. Dünya’daki en eski ve en geniş metro ağına sahip olan Londra bölgesinde neredeyse başka bir ulaşım metodu kullanmanıza gerek kalmadan istediğiniz yere gidebilirsiniz. London Tube adı verilen Londra Metrosu genellikle sabah 05:30’dan gece yarısına kadar devam eder. Toplamda 6 bölgeden oluşan metro hizmetinin “Night Tube” adı verilen metrosu Cuma ve Cumartesi günleri 24 saat hizmet sunar. Night Tube için standart yoğun olmayan ücretler geçerlidir. Bölge 1 (Zone 1) merkeze en yakın olan metro iken bölge 6 (Zone 6) Londra merkezine en uzak nokta olarak düzenlenmiştir. Kalacağınız bölgeye göre metro haritasını incelemek isterseniz bu linki takip edebilirsiniz.

Kalacağınız süreye ve ihtiyacınıza göre Oyster Card adı verilen abonman kartını alarak tren, otobüs ve metroları istediğiniz zaman kullanmak için aylık ya da günlük seçenekleriyle satın alabilirsiniz. Oyster Card Türkiye’nin farklı şehirlerinde de kullanılan toplu taşıma kartının aynısıdır. Konakladığınız bölgeye göre size uygun kartı seçip ona göre içerisine para yükleyip kullanabilirsiniz.

Londra’nın çift katlı kırmızı otobüslerinden sonra en ikonik siyah Londra taksilerini de kullanabilirsiniz. Taksi fiyatları günün belli saatlerine ve günlerine göre değişkenlik gösterebilir. Londra’da taksi fiyatları diğer şehirlere nazaran çok daha yüksek olup çok tercih edilmiyor fakat Londra’ya gidip te bu ikonik taksilere binmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

İngiltere’de hangi şehirde okumaya karar verirseniz verin toplu taşıma sizin için en iyi alternatif olabilir. Toplu taşıma dışında eğer Cambridge, Oxford, Bournemouth veya Brighton gibi daha küçük bir şehirde eğitim alacaksanız bisiklet kiralamak sizin için en ideal alternatiflerden biri olacaktır. Özellikle uzun dönem dil eğitimine katılacak olan öğrenciler daha uygun olsun diye bisikleti kiralamak yerine satın almaktadır. Ancak unutmayın İngiltere’de trafik bize göre ters bu sebeple ilk bir hafta bu farklılığa alışmanız gerekiyor.

İngiltere dil eğitimi süreciniz içerisinde başka ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz. İngiltere vizesi dışında Schengen vizesine sahip değilseniz ve başka ülkeleri ziyaret etmek istiyorsanız bir Schengen vizesine başvurmanızı tavsiye ederiz. Eğer yeşil pasaportunuz varsa vize almadan Schengen ülkelerine seyahat edebilirsiniz. İngiltere’ye en yakın Avrupa ülkesi Fransa’dır. 1994 yılında yapımı tamamlanan ve dünyanın en uzun ikinci yeraltı tüneli olan Eurotunnel’in uzunluğu yaklaşık 50 km olmasına rağmen seyahat süresi 35 dakika sürmektedir. Londra’dan bineceğiniz Eurostar Paris treniyle Paris’e 342 km olan mesafeyi ortalama 2,5 saatte gidebilirsiniz. Londra’dan Paris’e her gün ortalama gidiş dönüş 13 sefer vardır. 100 pound gibi bir fiyata Paris’e gidebilir, şehri keşfedebilir ve aynı gün geri dönmüş olabilirsiniz. Tren dışında daha ucuz bir alternatif olan otobüsü de tercih edebilirsiniz. Trene oranla daha uygun fiyatlı olan otobüs yolculuğunun Londra’dan Paris’e seyahat süresi ortalama 7–9 saat arasında değişmektedir.

İngiltere Dil Okulları ve Vize

İngiltere’de dil eğitimi alacak olan öğrencilerin başvuru yapabileceği iki farklı vize türü vardır. Bunu genel olarak açmak gerekirse; İngiltere’ye 6 ay veya daha kısa süreli dil eğitimine gidecekseniz ziyaretçi öğrenci vizesi, eğer altı aydan daha uzun süreli gitmeyi planlıyorsanız öğrenci vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Her iki vize tipi için de katıldığınız programın tam zamanlı olması veya haftada en az 15 saatlik ders programından oluşması gerekmektedir. Ayrıca iki vize türü İngiltere’de iken uzatılamaz ve bu vize türleri ile herhangi bir işte çalışılamaz. İngiltere vize başvurusu yapabilmeniz için kişisel olarak müracaat etmeniz yani vize dosyanızı İngiliz Konsolosluğu’nun başvuru merkezine şahsen teslim etmeniz gerekmekte. Ayrıca başvuru sırasında parmak iziniz alınacak ve vesikalık fotoğrafınız İngiliz Konsolosluğu resmi başvuru merkezi tarafından çekilecektir. Schengen ülkelerinden farklı olarak İngiltere, her başvuruda parmak izi almaktadır. Vize randevunuzu İstanbul dışında bulunan Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Gaziantep ve Adana illerinden birinden alabilirsiniz. Genellikle İstanbul, Ankara veya İzmir gibi büyük bir şehirden her gün randevu tarihi bulunmakta birlikte Adana, Gaziantep, ve Antalya gibi illerde haftanın belirlenen günlerine randevu verilmektedir.

İngiltere Ziyaretçi Öğrenci Vizesi : İngiltere dil eğitimi programınız 6 ay veya daha kısa süreli ise başvuru yapmanız gereken vize türüdür. İngiltere’de dil eğitimi için vizeye başvuracak uluslararası öğrencilerin yalnızca akredite olmuş kurumlardan birinden kabul almış olmaları gerekmektedir. Akredite olmayan okullardan vize alabilmeniz mümkün olmamaktadır. Bu tip vizeye programa katılım tarihinizden en erken üç ay öncesinden başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzda diğer bütün vize tiplerinde olduğu gibi konaklama ve yaşam masrafları dâhil olmak üzere seyahatiniz süresince yeterli paraya sahip olduğunuzu göstermeniz gerekecektir. Bununla birlikte akademik alt yapınız, tercih ettiğiniz program gibi etkenlerde vize onayınızı etkilemektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi : Eğer İngiltere dil eğitimi programınız 6 aydan fazla ise başvuru yapmanız gereken vize çeşididir. Öğrenci vizesi maksimum 11 aylık süre boyunca verilmekle birlikte toplam eğitim alacağınız süre kadar ülkede kalış izniniz olmaktadır. Örnek vermek gerekirse 7 aylık bir eğitim için sadece 7 aylık bir kalış hakkınız olacaktır. Ziyaretçi öğrenci vizesinde de olduğu gibi akredite bir okuldan kabulünüz gelmiş olması gerekmekte, yine aynı şekilde yaşam ve konaklama masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren belge gerekmektedir. Ziyaretçi vizesine göre daha pahalı olan başvuru ücretinde ek olarak IHS (Immigration Health Surcharge) denilen sağlık sigortası ücretleri bulunmaktadır. IHS ücretleri online platformda kalış süreciniz boyunca ödenmektedir.

Ayrıca İngiltere’de yüksek lisans, İngiltere’de üniversite veya İngiltere lise eğitimi gibi yükseköğrenim programlarına giden öğrenciler Tier4 Vizesi adı altında farklı bir vize çeşidine başvuru yapmaktadır.

Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile İngiltere Dil Okulları

Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak İngiltere’de katılmak istediğiniz program seçeneklerini sizlere sunmanın dışında her bir öğrencimizin diğer ihtiyaçlarıyla birebir ilgilenmek önceliğimizdir. Sadece okul seçimi ve kayıt sırasında değil diğer bütün ihtiyaçlarınızı danışmanlarımızla birebir yapacağınız görüşmelerde öğrenebilirsiniz.

İhtiyaç ve kişiliğinize göre şehir seçiminizden sonra yine talep ve istekleriniz doğrultusunda nasıl bir programa katılmak istediğiniz, sizin için hangi programın ve şehrin İngilizce öğrenirken size maksimum fayda saylayacağını uzman danışmanlarımız eşliğinde yapılacak ön görüşme ile belirliyoruz. Bu aşamada eğitim ve varsa iş geçmişiniz, gerekli olması halinde seçeceğiniz programın uzunluğuna göre vize başvurunuzun ön değerlendirmesi incelenir ve öğrenciye bilgi verilir.

Okul ve program seçiminizi tamamladıktan sonra okula kayıt için gerekli bilgi ve belgelerin tamamlanması için size detaylı bilgi verilir. Seçtiğiniz programın başlangıç tarihleri, eğitim süresi belirlendikten sonra okulun belirtmiş olduğu ön kayıt ücreti alındıktan sonra programa kayıt yapılır.

Bu aşamada okuldan kayıt onayı beklerken öğrencinin vize başvurusu için gerekli belgeleri toplanır ve vize başvurusuna hazır hale getirilir. Vize başvurusu sırasında doldurulması gereken form danışmanlarımız eşliğinde tamamlanır. Gerekli bütün belgeler ve okuldan gelen kabul belgesi kontrol edildikten sonra öğrenci adına vize başvuru randevusu alınır.

Vizeniz onaylandıktan sonra okula bilgi verilir ve bütün dönemi kapsayan kalan ödeme yapılır ve kalacağınız yerin bilgileri ulaştığında artık tek yapacağınız biletinizi ayarlamak olacaktır. Bilet alternatiflerini yine danışmanlarımız eşliğinde yapabilirsiniz.

Son olarak, gideceğiniz şehir, katılacağınız okul ve program ile ilgili bütün detayları danışmanlarımız aracılıyla görüşüp varsa soru ve önerilerimizi alabilirsiniz. Global Yurtdışı Eğitim öğrencilerinin sadece okul bulma ve kayıt aşamasında değil İngiltere’de kaldıkları bütün süre içerisinde oluşabilecek soru ve sorunları için her zaman yanında olacaktır.

İngiltere Dil Okulları Faydalı Bilgiler

 • Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosluğu
 • Adresi : Rutland Lodge Rutland Gardens, Knightsbridge London SW7 1BW, United Kingdom,
 • Telefon Numarası : +44 20 7591 69 00
 • Acil durumlar için telefon numarası : +44 79 5183 98 79.
 • Web Sayfası : http://londra.bk.mfa.gov.tr/


• Eğer uzun bir programa gidiyorsanız bir banka hesabı açmayı düşünebilirsiniz. Para transferi, yapılması gereken ödemeler vb. işlemler için yanınızda nakit taşımaktansa banka hesabı daha güvenli olabilir. Kısa dönem bir dil kursuna gidiyorsanız hesap açmak için gereken bürokrasiyle uğraşmaktansa hesap açmanıza gerek kalmayabilir. Fakat hesap açmaya karar verdiyseniz öncelikle kaldığınız ya da okuduğunuz okulun etrafındaki bankalara bakmanızı tavsiye ederiz. Hesap açmanız için gerekli belge ve bilgileri bankadan öğrenmenizde fayda var, hesap için ödemeniz gereken aylık bir masraf olacak mı, yurtdışından gelecek olan tutarlarda aldıkları transfer ücreti vb. unsuları konuşmadan hesap açmamanızı tavsiye ederiz.

Hesap açmak için genellikle istenen üç belge:

 • 1. Pasaportunuz
 • 2. Kayıt olduğunuz okuldan bankada hesap açabilmeniz için bir belge almanız gerekmektedir. Bu belge bilgilerinizi doğrulayan bir öğrenci belgesi olarak adlandırılır.
 • 3. İngiltere’de yaşadığınız adresi gösterebileceğiniz belge. Okuldan aldığınız belgede adresiniz de belirtilmişse başkaca bir belgeye ihtiyacınız olmayabilir

Devamını Oku

 

İngiltere Dil Okulları

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED