Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

Bryanston School - Bournemouth


Bryanston School – İngiltere’de Lise Eğitimi

Bryanston School 13-18 yaş aralığındaki kız ve erkek öğrenciler için bağımsız bir yatılı okuldur. 849 öğrencinin bulunduğu okulda 284 Sixth Form öğrencisi eğitim almaktadır.

1928 yılında kurulan okul ilk başta sadece erkekler için tasarlanmışken 1970'lerin ortalarında karma eğitim veren bir okul haline gelmiştir Bugün Bryanston School, modern, ilerici, dünyanın yeni eğitimi modellerine ayak uydurmuş ve eski saygın eğitim kurumları için bile bir örnek teşkil eden simge okullardan biri olarak kabul edilmektedir.

Bryanston School, küçük Blenford Forum (Dorset County) kasabası yakınlarındaki aynı adlı köyde bulunur. İngiltere ve Birleşik Krallık'ın en güzel köşelerinden biridir. Toplam alanı 400 dönümdür; Londra'ya mesafesi 2,5 saattir.

Ana bina 1987 yılında inşa edilmiştir ve ünlü Portland taşından muhteşem bir klasik kır konağıdır. Öğrenciler için kampüste eğitim, dinlenme ve yaşam için gerekli her şey bulunmaktadır:

Bireysel binalarda sanat ve teknoloji fakülteleri - Kendine ait bir tiyatro ve bir amfi tiyatro - Yeni Yaratıcılık Merkezi: dans stüdyoları, seramik ve tekstil atölyeleri - Yemek pişirmede ustalık sınıfları için profesyonel mutfaklar - Atletizm için koşu parkurları - Ahırlar, binicilik sahaları - Squash kortları - Tenis kortları - Modern spor salonları, Fitness alanları - Kapalı Isıtmalı Havuz, vd.

Bryanston School 13 yaş üzeri öğrencilerini sınavla kabul etmektedir. Sınavlar Güz, Bahar ve Yaz olmak üzere üç farklı dönemde yapılmaktadır. İki buçuk saat süren sınavda öğrenciler İngilizce, Matematik, sözel akıl yürütme ve sözel olmayan akıl yürütme testlerine tabi tutulurlar.

Bryanston School Müfredatı ve Programlar

Bryanston School UK, lise öğrencilerine başlangıçta GCSE eğitimi vermekte, daha sonra, son iki yıllarını oluşturan Sixth Form'da A-Level ve IB seçeneklerini sunmaktadır.

GCSE/IGCSE için ders seçimleri, öğretmenler ve branş öğretmenlerinin desteğiyle ilk yılın Yaz döneminde yapılır. Tüm öğrenciler matematik, İngilizce, fen bilgisi ve en az bir modern yabancı dil alırlar.

Sixth Form'da, öğrenciler A Level veya IB arasında seçim yapabilir. Hangi yoldan giderlerse gitsinler, Akademik Zenginleştirme Programı, öğrencilerin ufuklarını genişletmek, aktarılabilir beceriler katmak ve akademik profillerini geliştirmek için öğrencilere birçok fırsat sunmaktadır.

A-Level, İngiliz eğitiminin altın standardı olan karmaşık ve kapsamlı bir programdır. Bu iki yıllık program, 16-18 yaşındaki öğrenciler (Sixth Form aşaması) için tasarlanmıştır ve seçilen üniversite bölümüne kabul için etkili bir şekilde hazırlanmayı amaçlamaktadır. Yüksek puanlı bir A-Level sertifikası o kadar değerlidir ki, genellikle katılımcıyı ek giriş sınavlarını ve testlerini geçmekten kurtarır.

İki yıl boyunca, öğrenciler sınırlı sayıda ders alırlar (genellikle ilk yıl için 4-5 - AS düzeyi - ve ikinci yıl için 3-4), fakat bu dersleri neredeyse üniversite seviyesinde alırlar. Öğrenci, seçtiği üniversitenin, fakültenin ve uzmanlık alanının gereksinimlerine göre derslerini kendi başına seçebilir; burada zorunlu bir müfredat yoktur. Bryanston School'un sunduğu A-Level dersleri şunlardır:

English Language and Literature – German – Spanish – French - Greek language – Japanese – Latin – Biology – Physics - Chemistry - Classical Civilizations – Economy – Geography - Technology & Design - History of art - Informatics and Communication Technologies (ICT) - Physical education and sport – History - Mathematics / higher mathematics - Drama and theatrical art, theater studies - Political science – Art – Music - Religious studies (theology) - Business science.

Güncel A-Level dersleri ve ayrıntıları için şu linke tıklayabilirsiniz.

International Baccalaureate (IB) programı da prestijli bir üniversiteye kaydolmaya hazırlanmak için iyi bir seçenektir. Bu programın en büyük avantajı, dünyanın her ülkesinde tanınıyor olmasıdır. Böylece, öğrencilerin-mezunlar üniversite seçerken bir sınırla karşılaşmazlar, dünyanın herhangi bir yerindeki bir üniversiteye girmeleri mümkündür.

Program, öğrencinin seçtiği 6 disiplin üzerine yoğun bir çalışma üzerine kuruludur. 3'ü standart karmaşıklık düzeyindeyken, 3'ünde konular daha derinlemesine ele alınır. Ders seçenekleri şunlardır:

English – German – Spanish – Latin – French – Biology – Physics – Chemistry – Economy – Mathematics – History – Music – Cinema – Psychology - Philosophy

Ek olarak, tüm öğrencilerin, genişletilmiş akademik makale (4000 kelimeden az olmamak üzere), CAS (Yaratıcılık, Hizmet, Etkinlik) ve bilgi teorisi (CTC) derslerine katılmaları beklenmektedir.

IB müfredatı hakkında ayrıntılı ve güncel bilgi sahibe olmak için şu linke tıklayabilirsiniz.

Bryanston School Müfredat Dışı Etkinlikler

Bryanston School Dorset, eğitimin amacının "yaşam deneyimini genişletmek ve derinleştirmek" olduğunu düşünür; bu nedenle sporu, sanatı ve gezileri ders müfredatlarıyla birlikte planlar. Öğrenciler çok geniş bir spektrumda etkinliğe katılma fırsatına sahip olurlar ve böylece entelektüel, sosyal ve duygusal gelişimleri sağlanırken dünyadaki yerlerini anlama konusunda giderek yetişkin bireyler haline gelirler.

Bryanston School’un son derece geniş imkanlarının ayrıntıları için şu linke tıklayabilirsiniz

Bryanston School Konaklama Seçenekleri

Bryanston School, Birleşik Krallık'ın ilk karma yatılı okullarından biridir ve karma okul olmanın zorluklarını ve yatılı okulu yıllara dayanan tecrübenin ışığında yönetebilmektedirler. Tüm birinci sınıf erkek çocukları, akran grupları arasında ayaklarını yere basma şansına sahip oldukları iki küçük evden birine giderler ve kıdemli evlerine taşınmadan önce okul hayatına alışırlar. Kızlar Bryanston'da geçirdikleri süre boyunca aynı evdedirler.

Bryanston, gündüzlü öğrencileri de olan olan (%14) temelde tam bir yatılı okuldur. Tüm yurt öğrencilerinin, belirli bazı günler, özel durumlar ve tatiller dışında her zaman okulda olmaları beklenir. Okulun 12 tek cinsiyetli yurdu vardır: beş kız yurdu, iki küçük yaş erkek yurdu ve beş büyük yaş erkek yurdu. İki küçük yaş erkek yurdunun her birinde yaklaşık 40 erkek öğrenci ve kız veya erkek kıdemli evlerinin her birinde 60-65 öğrenci bulunmaktadır.

Bryanston School Üniversite ve Eğitim Başarıları

Bryanston School öğrencilerine mezuniyet sonrasında takip edebilecekleri birçok yol sunulur, öğrenciler sadece iyi bir üniversite mezunu olmanın dışında bir yandan iş hayatına girmenin çeşitli imkanlarıyla tanıştırılırlar.

2014-2020 yılları arasında mezun öğrencilerin tercih ettiği ilk 15 üniversite şunlar olmuştur:

Bath – Bristol – Cambridge – Cardiff – Durham – Edinburgh – Exeter – Leeds – Manchester – Newcastle – Oxford - Oxford Brookes – Reading – Sussex – UCL

En çok tercih edilen bölümlerse şunlardır:

Mimarlık/Şehir Planlama - Sanat ve Tasarım - İş ekonomisi - Klasikler/Klasik Çalışmalar – Mühendislik - İngiliz edebiyatı - Coğrafya/Jeoloji – Tarih - Tıp/Veterinerlik - Modern Yabancı Diller - Felsefe/İlahiyat - Siyaset/Uluslararası İlişkiler - Mülk/Arsa Yönetimi - Psikoloji/Sosyoloji/Antropoloji – Temel Bilimler

Yurtdışı Okul Videoları

Ücret detayları için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Liseleri

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED