Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

Fransa Yaz Okulları


 

Fransa yaz okulu programları için araştırma yapmaya başlamadan önce bilmek istediğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz.

Fransa Yaz Okulları

 • • Fransa Yaz Okulu Faydaları
 • • Fransa Yaz Okulu Program Seçenekleri
 • • Fransa Yaz Okulu Konaklama Seçenekleri
 • • Fransa Yaz Okulu Kayıt Dönemi
 • • Fransa Yaz Okulu için Öğrenci Vizesi
 • • Fransa Yaz Okulu Planlayan Velilerimize
 • • Global Yurtdışı Eğitim ile Fransa Yaz Okulu


08-18 yaş aralığında öğrencilerin katılım gösterdiği Fransa yaz okulları sayesinde hem Fransızcanızı geliştirecek hem de program dâhilinde olan sosyal ve sportif aktiviteler sayesinde yaz tatilinin tadına varacaksınız.

Fransa yaz okulu programlarına katılarak dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen kişilerle yeni arkadaşlıklar kuracak, sosyalleşmenize olanak sağlayacak çeşitli etkinlikler ve sportif aktiviteler sayesinde Fransızca pratik bilgi ve beceriniz artacak ve kültürel gezilere katılarak Fransa’da bulunan önemli merkezleri yerinde keşfetme imkânı bulacaksınız.

Fransızca dünya üzerinde en çok konuşulan dillerden biri olmasının yanı sıra UNESCO, UNICEF, NATO, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve daha birçok uluslararası kuruluşun da resmi dillerinden biridir. Fransızca dünyanın 5 farklı kıtasında yaklaşık 220.000 milyon kişi tarafından konuşulmakta ve Kanada Quebec eyaleti, Belçika, İsviçre dâhil birçok ülkenin de resmi ana dili olarak kullanılmaktadır.

Moda, sanat, gastronomi, edebiyat, müzik, politika denildiği vakit akla ilk gelen ülkelerden Fransa’da yaz okuluna katılarak dünyanın en önemli dilleri arasında olan Fransızcayı yerinde pekiştirebilirsiniz. Ayrıca akademik kariyer hedeflerinize Fransa veya Fransızca konuşulan bir ülkede devam etme düşünceniz varsa sizin için yaz okulu harika bir başlangıç olacaktır.

fransa-yaz-kampi

Fransa Yaz Okulu Faydaları

Fransa yaz okulları öğrenciye dil eğitiminin yanında dünya insanı olma, farklı bakış açıları kazanma, daha kolay sosyalleşme, başka kültürlerden olan yaşıtlarıyla sıkı bağlar kurma imkânı sunmaktadır. Ayrıca daha özgüvenli ve sorumluluk sahibi bireyler olarak yollarına devam etmelerine olanak sağlamaktadır. Özellikle erken yaşta Fransa’da yaz okulu deneyimi yaşama fırsatı bulan öğrenciler yalnızca dil becerilerini ilerletmekle kalmayıp, öğrenim süreçlerini Fransa’da devam ettirmek kararı da alabilmektedir. Bu yüzden ortaokul veya lise yıllarının başında yaz tatili dönemlerinde yaz okulu programlarına dâhil olunması öğrenim sürecinin şekillenmesi ve yeni bir dünya görüşü için mutlaka tavsiye edilmektedir. Sadece Fransızlarla çevrili bir ortamda, yalnızca Fransızca duymaya hazır mısınız? Farklı eğitim yöntemlerinin yanında farklı metotlarıyla da Fransızcayı en iyi bilen ve deneyimli öğretmenlerden öğrenmeye olanak sunan Fransa yaz okullarının faydalarını sizler için aşağıda derledik.

- Dili Yerinde Öğreneceksiniz! : Kabul edelim ki yeni bir dil öğrenmeye ne kadar kararlı olursak olalım ilk fırsatta ana dilimizi kullanmaya çalışır, daima kolaya kaçarız. O yüzden Fransızcayı, Fransız kültürünü ve yaşamını yerinde deneyimleyerek öğrenmek, doğrudan o dile maruz kalıp eksiklikleri çok daha hızlı giderip, dil becerilerinizi geliştirmek için eşsiz bir fırsattır.

- Kişisel Gelişimize Katkı Sağlayacaksınız! : Fransa’da katıldığınız yaz okulu programı, tüm yurtdışı programlarında olduğu gibi kişisel gelişiminizi mutlaka olumlu yönde etkileyecektir. Programın süresi kısa olsa dahi, farklı bir ülkede eğitim almanın tadına varacak, yeni bakış açıları kazanmanıza olanak sağlayacak ve farklı kültürlerden insanlarla sosyalleşmenize yardımcı olacaktır. Ders haricinde yaz okulunuz süresince hafta içleri ve hafta sonlarında yapılan kültürel geziler ve sosyal aktiviteler sayesinde özgüveniniz ve sorumluluk duygunuz gelişiyor olacaktır.­

- Fransızcayı daha akıcı ve özgüvenli konuşmaya başlayacaksınız! : Fransa’da Fransızca alt yapınız olmasa dahi en temelden üst seviyelere dil bilginizi geliştirebilirsiniz. Ancak Fransızca bilginiz olsa dahi konuşma pratiği anlamında kendinizi geliştirmeniz, Fransızlarla iç içe olmadığınız sürece mümkün olmayacaktır. Her ne kadar çabalasanız da kendi anadilinizi konuşan insanlar etrafınızdayken Fransızcayı günlük hayatınıza dâhil edemezsiniz. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Fransa’da Fransızlarla bir arada Fransızcanızı daha hızlı geliştirebilecek ve daha akıcı konuşmaya başlayacaksınız.

- İletişim Becerilerinizi Kuvvetlendirip, Farklı Özelliklerinizi Keşfedeceksiniz! : İletişim becerilerinizi kuvvetlendirmek için sosyalleşmeniz şart, sosyalleşebilmeniz için ise konuşabilmeniz. Fransa yaz okullarında ders dışında katılabileceğiniz sosyal ve kültürel etkinlikler, geziler, sportif aktiviteler sayesinde çok daha kolay iletişim kurabilir hale gelecek ve katıldığınız etkinlikler sayesinde farklı özelliklerinizi keşfedebileceksiniz. Yalnızca ilginiz olan alanlarda değil, daha önce tecrübe etmediğiniz spor veya sanat faaliyetlerinde de yer alabilecek ve kendinizin dahi bilmediğiniz bir yönünüzü fark edebileceksiniz.

- Yeni Arkadaşlıklar Edineceksiniz! : Kendi ülkenizde samimi olduğunuz, birlikte vakit geçirmeyi sevdiğiniz arkadaşlarınız mutlaka vardır. Peki, çoğunluğu farklı bir ülkeden yaşıtlarınızla kopmayacak bağlar kurmak, seneler sonra bile birlikte ortak zamanlar paylaşmış olduğunuzu anmak istemez misiniz? Farklı kültürlerden her bir öğrenci size başka bir şey öğretecektir aynı şekilde sizden de birçok şey öğrenecektir. Bu çeşitliliği ve verimi alabilmek adına Fransa’da yaz okulu sizin için büyük bir fırsat olacaktır.

- Bakış Açınızı Geliştireceksiniz! : Fransa yaz okullarına katılıp, Fransız kültürünü yakından tanıyarak, dil eğitiminiz süresince ülkede yaşam deneyimi elde edip, Fransa’nın şehirlerini de birebir keşfetme fırsatı yakalayacaksınız. Bu sayede her anlamda bakış açınızı geliştirerek, öğrenim sürecinizi Fransa’da tamamlamayı dahi düşünecek ve geleceğinizi yeniden şekillendireceksiniz.

Fransa Yaz Okulu Program Seçenekleri

08-18 yaş grubunda olan öğrenciler için özel olarak dizayn edilmiş farklı Fransızca yaz okulu program opsiyonları bulunmaktadır. Talep ve isteklerinize göre tercih konusunda tamamen özgür olacağınız birbirinden faydalı Fransızca programları sayesinde hem Fransızca dil seviyenizi iyileştirecek hem de sosyal aktiviteler ve kültüler geziler sayesinde unutulmaz bir yaz tatil deneyimi yaşayacaksınız.

Aşağıda 08-18 yaş aralığında olan öğrencilere özel olarak sunulan Fransa yaz okulları program alternatiflerinin detaylarını bulabilirsiniz.

- Genel Fransızca : Fransa yaz okullarında en sıklıkla karşılaşılan program alternatiflerinden biridir Genel Fransızca programı. Genel Fransızca programını alan öğrenciler haftada 20 Ders (15 saat) olarak sunulan Fransızca dersleri alırlar. Dersler sabah başlayıp öğleden sonraya kadar devam etmektedir. Öğleden sonraları için ise okullar, öğrencilerinin pratik yapmalarına ve sosyalleşmelerine destek sağlayan sportif aktiviteler sunmaktadır. Bu sayede diğer öğrencilerle bir arada olarak Fransızca dil pratiğinizi özgürce yapabilirsiniz. Okullar ayrıca program dâhilinde ve genellikle hafta sonu gerçekleştirilen kültürel gezi programlarını da öğrencileri için sunmaktadır. Kültürel geziler sayesinde Fransa’da yer alan önemli turistik ve tarihi yerleri ziyaret edebileceksiniz.

- Yoğun Fransızca : Yoğun Fransızca programı sayesinde daha fazla ders alabileceksiniz. Yaklaşık olarak haftalık 21 Saat olarak sunulan yoğun Fransızca dersleri sayesinde dil seviyenizi daha hızlı ilerletebilir ve Fransızcanızı daha akıcı hale getirebilirsiniz. Program içeriğinde Genel Fransızca eğitiminde olduğu gibi aktiviteler ve gezilerde bulunmaktadır.

- Genel Fransızca + Opsiyonel Programlar : Fransızcanız belirli bir düzeyin üstündeyse ve özel olarak ilgilendiğiniz bir alanda yoğunlaşmak istiyorsanız bu program alternatifi tam size göre. Haftada 20 Ders (15 Saat) verilen Genel Fransızca derslerinize artı olarak öğleden sonra kendi tercih ettiğiniz konu üzerinde uzmanlaşabilirsiniz. Opsiyonel olarak verilen dersler ve eğitimler; Tenis, Gastronomi, Go-Kart, Havacılık, Yelken, Dalış, Su Sporları ve Yaratıcı Sanat programlarıdır.

Opsiyonel dersler dışında kendinizi akademik olarak geliştirmeyi planlıyorsanız ise; DELF hazırlık veya Abitur hazırlık programı alarak akademik alt yapınızı yerinde geliştirme fırsatını bulabilirsiniz.

Bu programı tercih eden öğrenciler hafta sonu organize edilen kültürel gezilere katılabilir ayrıca okulun düzenlediği sosyal aktiviteler sayesinde diğer öğrencilerle daha aktif olarak vakit geçirebilir. Bu sayede pratik anlamda da bir ilerleme kaydedebilirsiniz.

fransa-yaz-okullari

Fransa Yaz Okulu Konaklama Seçenekleri

Fransa yaz okulu için katılmak istediğiniz program ile birlikte mutlaka konaklama seçeneklerini de değerlendirmeniz gerekiyor. Fransa’daki yaz okulları öğrencileri için, kampüs ve aile yanı konaklaması sunmaktadır. Yaş durumunuz veya daha önce yaz okulu tecrübeniz olup olmamasına göre de ayrıca kendi içinde değerlendirilmesi gereken en hassas konulardandır konaklama. Dilerseniz aile yanında konaklayarak Fransızların kültürlerini daha yakından tanıyıp, gerçek bir Fransız ile pratik deneyimi yaşayabilirsiniz. Dilerseniz kampüs içerisinde konaklayarak belki de ilk kez kampüs hayatını bire bir yaşayabilme fırsatını elde edebilirsiniz.

Fransa yaz okulu konaklama seçeneklerini aşağıda sizler için kısaca özetledik;

- Kampüs Konaklamalı Fransa Yaz Okulları : Fransız öğrencilerin ve uluslararası öğrencilerin kışın lise eğitimi aldığı kampüsleri yakından gözlemlemek istemez misiniz? Kapalı kampüs ortamında konaklayarak yatılı okul hayatını yerinde yaşayıp, gözlemlemek ve deneyimlemek hem eğlenceli hem de öğretici olacaktır. Kampüs konaklamasında kahvaltı, öğle ve akşam yemeği dâhil olarak tam pansiyon şeklinde konaklama alınmaktadır. Fransa yaz okulu kampüs konaklamalarında tek kişilik bir odada kalabileceğiniz gibi odanızı diğer ülkeden gelen kişilerle de paylaşabilirsiniz. Özellikle paylaşımlı odalarda konaklama sayesinde diğer ülkelerden gelen kişilerle daha sıkı dostluklar kurmanız söz konusu olacaktır. Ancak bazı okullarda sınıflar ve konaklama aynı alan içerisinde değil okula çok yakın mesafede bulunmaktadır. Sürekli bir gözetmenle hareket eden öğrencilerin güvenliği ilk sıradadır. Tercih edeceğiniz okula göre Global Yurtdışı Eğitim danışmanları size kalacağınız kampüsün özellikleri hakkında detaylı bilgiler aktarmaktadır.

- Aile Yanı Konaklamalı Fransa Yaz Okulları : Fransızcayı, Fransız kültürünü, Fransızların alışkanlıklarını ve yerel yemeklerini en güzel şekilde yaşayabileceğiniz aile yanı konaklaması Fransa yaz okulu programını tercih eden öğrencilere sunulan bir diğer konaklama alternatifidir. Aile yanında genellikle iki kişilik odalarda konaklar ve odanızı farklı ülkeden gelen diğer okul arkadaşınız ile paylaşırsınız. İsteğe bağlı olarak tek kişilik bir odayı da tercih edebilirsiniz. Kahvaltı ve akşam yemeğiniz ise yanında kaldığınız aile tarafından size verilmektedir. Bir aile yanında konaklarken kaldığınız evin de büyüklüğüne bağlı olarak farklı odada başka öğrenciler de kalabilmektedir. Bu sayede aynı evin içerisinde daha çok kişiyle birebir iletişime geçme fırsatınız olacaktır. Aile yanında konaklayan öğrenciler okullarının program dâhilinde olan sosyal ve sportif aktivitelerine katılım gösterir. Ayrıca hafta sonu düzenlenen kültürel gezi programlarını da katılım göstererek Fransa’nın önemli turistik yerlerini ziyaret etme fırsatını bulabilirsiniz.

Fransa Yaz Okulu Kayıt Dönemi

Fransa yaz okulu program detayları genellikle okullar tarafından Aralık ayında belirlenmekte ve sunulmaktadır. Detayların belirlenmesini takiben kayıt işlemleri yoğun olarak Şubat ve Mart aylarında gerçekleşmektedir. Belirttiğimiz ay aralığında ön kayıt olursanız erkenden vizeye başvurma ve uçak biletinizi organize etme gibi bazı avantajlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca tüm yaz okullarında belirlenen toplam kontenjan sayısı kısıtlıdır. Erken hareket ederek hem istediğiniz okulda hem de istediğiniz tarih aralığında eğitim programınızı ayarlayabilirsiniz. Eğer bu belirttiğimiz tarih aralığına uyamadıysanız en azından program başlangıç tarihinizden en erken 3 ay öncesinde ön kayıt olmanızı önemle tavsiye ederiz. Fransa yaz kampları genellikle Haziran ayının ikinci haftası itibari ile başlar ve Ağustos sonunda ise son bulur.

Fransa Yaz Okulu için Öğrenci Vizesi

Fransa yaz okulu programına katılmaya karar verdikten sonra yapılacak olan işlemleriniz arasında vize gelmektedir. Fransa vizesine gidiş tarihinizden en erken 3 ay öncesinde başvuru yapabilirsiniz. Bu erken başvurmakla olası yoğunluğa denk gelmez ve uçak biletinizi planlanan tarihten epey bir zaman önce temin etme şansını elde edebilirsiniz. Fransa, vize başvuruları için VFS Global vize başvuru merkezi ile anlaşmalıdır. Yani, başvuru yapacak olan adaylar konsolosluğa değil Fransa’nın resmi olarak çalıştığı VFS Global merkezine giderler. Başvuru yapacak olan öğrenci 18 yaşından küçükse randevuya mutlaka anne ya da babası ile birlikte gelmesi gerekmektedir. VFS Global Fransa Başvuru Merkezi İstanbul, İzmir ve Ankara’da bulunmaktadır. Başvuru esnasında bir mülakat olmamakla birlikte mutlaka parmak izinizi vermeniz gerekmektedir.

Ancak eğer yeşil pasaport veya geçerli bir Schengen vizesine sahipseniz ek bir vize başvurusu yapmanıza gerek yoktur. Yeşil pasaport sahipleri vize almadan Fransa’ya kısa süreli eğitime gidebilmektedir.

Global Yurtdışı Eğitim vize departmanı her öğrencisi özelinde vize için gerekli evrakları size iletmekte, evraklarda herhangi bir sorunuz olduğunda ise yardımcı olmaktadır. Ayrıca vize başvuru formunuz tarafımızca titizlikle doldurulup öğrencimizin ve velimizin müsaitlik durumunuza göre Fransa resmi vize başvuru merkezi olan VFS Global’den vize randevunuzu almakta ve vize işleminiz sonuçlanana kadar takibini sağlamaktadır.

fransa-yaz-okulu

Fransa'da Yaz Okulu Planlayan Velilerimize

Çocuğunuz Fransa’da yaz okuluna katılarak Fransızca dil bilgi ve becerilerini geliştirecek, gelecekteki kariyer rotasını çizmeye başlayacak ve en önemlisi kişisel gelişimine çok büyük katkı sağlayacaktır. Çocuğunuz Fransa yaz okullarını tecrübe ettiği süre boyunca kararlarını kendisi verip bir birey olmanın farkına varacaktır ve böylece gelecek hayatı ile ilgili kendi kişisel araştırmalarını yapıp kendi kararlarını daha kolay verebilecektir. Bunların dışında eğitim sürecinde okulda sunulan çeşitli sosyal ve sportif aktiviteler sayesinde belki de bugüne kadar keşfetmediği yaratıcılık yönünü bulacak. Ayrıca farklı kültürleri yakından tanıyarak kendi kültürüne farklı bir bakış açısı ile bakmasına imkân tanıyacaktır. Özellikle gelecek planlarında yurtdışı lise veya yurtdışı üniversite okuma fikri varsa bu fikir olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşebilecek.

Eğitimin ne kadar önemli olduğunun daha çok farkına vardığımız bu global çağda, çocuğunuzun hayatının en mükemmel tecrübesini yaşamasına imkan sağlayacak ve ona en güzel yatırımlardan biri olan eğitimi armağan edebileceksiniz. Ancak belki de ilk kez yurtdışı deneyimi yaşayacak olan çocuğunuzu Fransa yaz okulu programına gönderme düşüncesi bile size uzak geliyor olabilir. Bunun en önemli nedenlerinden biri aklınızda var olan birçok farklı soru işareti. Özellikle çocuğunuzun güvenliği, sağlığı, alacağı programın kendisine olan katkısı, programa uyum sağlayabilmesi, nerede konaklayacağı vb. gibi birçok soruya yanıt arıyor olabilirsiniz. Bu sorularınızın cevabını Global Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızdan alabilir ve aklınızdaki tüm soru işaretlerini çözümleyebilirsiniz.

Global Yurtdışı Eğitim ile Fransa Yaz Okulu

Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak 1989 yılından bugüne binlerce öğrencimizin yurtdışı yaz okulu programlarını profesyonel bir şekilde organize etmekteyiz. Bireysel programlarımız dışında 25 yılı aşkın zamandan beri Bilfen Okulları yurtdışı yaz okulu ve yurtdışı projelerini organize etmekteyiz. Fransa yaz okulu programına katılan öğrencilerimizin program süresi fark etmeksizin tüm herkese aynı hizmeti vermekteyiz. Aşağıda Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nın Fransa yaz okulları programlarına katılan öğrencilerine sunduğu hizmetleri kısa bir özet halinde bulabilirsiniz.

 • - Ön görüşme yapılarak öğrencimizin ve velimizin isteklerinin anlaşılması,
 • - Öğrencimizin yaşı, istekleri ve hedefleri doğrultusunda en uygun alternatifleri araştırma,
 • - Kayıt öncesi tüm soruların eksiksiz bir şekilde aktarılması,
 • - Gerektiği durumlarda kayıt öncesi okul ile iletişime geçilmesi,
 • - Okul ile tüm yazışmaların yapılması (Kayıt bilgileriniz okula iletilerek yerinizin onaylanması, Konaklama ve diğer önemli isteklerinizin okula eksiksiz aktarılması, vb. gibi)
 • - Vize Danışmanlığı (Vize için gerekli evrak listesinin öğrencimizin özelinde sunulması, vize başvuru formunun tam ve eksiksiz olarak doldurulması, Konsolosluğun ve öğrencimizin müsaitlik durumuna göre vize randevusunun alınması, Okuldan gerekli vize başvuru belgenizin temini, vb. gibi)
 • - Sağlık sigortasının ayarlanması,
 • - Havalimanından transferlerin organize edilmesi
 • - Uçak bileti konusunda destek verilmesi,
 • - Öğrencimizin yurtdışında programı devam ettiği sürece ihtiyaç veya acil durumlarda 7/24 desteğin kesintisiz sunulması

Devamını Oku

 

Yurtdışı Yaz Okulları Hakkında

Diğer Yazıları Görüntüle
 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED