Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

İrlanda Dil Okulları


 

İrlanda dil okulları hakkında araştırma yapmaya başlamadan önce bilmek istediğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz.

İrlanda Dil Okulu

 • • İrlanda'da Dil Eğitimi
 • • İrlanda Dil Okulu Programları
 • • İrlanda'da Dil Eğitimi için 5 Popüler Şehir
 • • İrlanda Dil Okulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • • Yurtdışı Dil Eğitimi için Neden İrlanda?
 • • İrlanda Dil Okulları Avantajları
 • • İrlanda Dil Okulu Fiyatları
 • • İrlanda Dil Okullarında Konaklama
 • • İrlanda Yaşam Maliyetleri
 • • İrlanda Dil Okullarından Türk Öğrencilere Özel İndirimler
 • • İrlanda’da Ulaşım
 • • İrlanda’da Telefon Kullanımı
 • • İrlanda Sağlık Sigortası
 • • İrlanda Öğrenci Vizesi
 • • İrlanda Dil Okulu ve Çalışma İzni
 • • Global Yurtdışı Eğitim ile İrlanda Dil Okulu


İrlanda'da Dil Eğitimi

İrlanda, resmi adıyla İrlanda Cumhuriyeti, İrlanda Adası’nın yaklaşık 5/6’sını kaplayan bir Avrupa Ülkesidir. İrlanda başkenti Dublin’dir.

Birçok kişi İrlanda’nın resmi dilini İngilizce olarak bilirken aslında sanılanın aksine İrlanda’nın 2 resmi dili vardır. Toplumun %99’u İngilizce konuşabilirken, İrlandaca konuşabilenler halkın yarısından azdır. İrlanda, yüzyıllardır İngilizlerin hâkimiyetinde olan İngiltere’nin kültüründen ve yaşam tarzından oldukça etkilenmiştir. İrlanda dil okulları son yıllarda popüler alternatifler arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Festivalleriyle ünlü İrlanda’da “Cat laughs Comedy Festival” ülkenin en sevilen festivalinden biridir. İrlanda ayrıca “Cork Jazz Festivali”, “Dublin Writers Week”, “İrlanda Müzik Festivali” gibi daha birçok festivale yıl içerisinde ev sahipliği yapmaktadır. İrlanda size mekânlarıyla göz kamaştıracak, samimi ve dinamik insanlarıyla farklı bakış açıları kazandıracak, canlı yaşamı, doğal ve tarihi dokusuyla benzersiz bir deneyim sunacaktır.

İngilizce eğitimi denilince eğitim İrlanda, akla gelen popüler ülkeler arasındadır. Kültürü, tarihi, sanatı ve doğal güzellikleriyle adından söz ettirmektedir. Avrupa’nın teknoloji devlerinden olması, yüksek yaşam standartları, eğlenceli şehirleriyle her yıl daha çok öğrencinin dil eğitimi tercih sebebi olmaktadır.

irlanda-dil-okullari

İrlanda Dil Okulu Programları

Size uygun dil eğitim programını şüphesiz İrlanda dil okulları bünyesinde bulabilirsiniz. İhtiyacınıza, bütçenize ve belirlediğiniz süreye göre minimum 2 hafta olmak şartıyla 35 haftaya kadar alabileceğiniz dil eğitimi programlarının detayları aşağıda belirtilmiştir. Ders saatleri tercih edeceğiniz programa göre değişiklik gösterecektir. Genellikle 16 yaş ve üzeri için eğitim sunan İrlanda dil okullarında kurslar haftada minimum 15 saattir. İrlanda dil okulu programlarında genel ve yoğun İngilizce haricinde IELTS ve Cambridge sınav hazırlık programları da sıklıkla tercih edilmektedir.

İrlanda Genel İngilizce Kursları : Genel İngilizce programları haftada 20 ders/15 saat sürmektedir. Bu programda okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerileri geliştirilir. Başlangıç seviyesinden Advanced seviyeye kadar fark etmeksizin herkes programa katılabilir. Derslerin genelde sabahtan öğlene kadar alınması tercih edilir. Günün kalan zamanlarında ek ders alabilmeniz ve pratik yapabilmeniz için sabah dersleri daha avantajlıdır. Kurslar genelde her pazartesi başlar.

İrlanda Yoğun İngilizce Kursları : Yoğun İngilizce programları haftada 30 ders/ 22,5 saate kadar sürebilmektedir. Okullara göre ders saatleri ve süreleri değişiklik gösterebilir. Yoğun programda genel İngilizce dersine ek olarak gelişmek istediğiniz özel bir alanda eğitim alabilirsiniz. İngilizceyi daha akıcı kullanabilir ve daha çok ders alarak dilinizi daha hızlı geliştirebilirsiniz.

İrlanda Work & Study Programı : Work & Study İrlanda programı minimum 25 hafta İrlanda dil okuluna kayıt olan öğrencilerin aldıkları programının tam ismidir. Program içeriğinde Genel veya Yoğun İngilizcede olduğu gibi haftada 20 Ders veya 30 derslik İngilizce dersleri verilmektedir. Programın en önemli avantajı size İrlanda’da haftada 20 saat yarı zamanlı bir çalışma izni veriyor olmasıdır. İşte bu sebeple program adı Work & Study (Oku ve Çalış) İrlanda olarak lanse edilmektedir.

İrlanda Sınav Hazırlık Kursları : IELTS ve CAE (Cambridge English Advanced) sınav hazırlık programları İrlanda’da en çok tercih edilen programlardandır. IELTS programına katılabilmek için en az Intermediate (B1) seviye İngilizce bilmeniz gerekmektedir. IELTS programının en az 4 hafta alınması verimli olabilmesi açısından tavsiye edilir. Bu sınavlar yükseköğrenim içi size fazlasıyla avantaj sağlamaktadır.

İrlanda Mesleki İngilizce Kursları : Bu kurslar sayesinde özellikle iş alanında faydalı olacak özel iletişim becerilerini öğrenecek ve geliştirebileceksiniz. Konferans ve toplantı görüşmeleri, proje planlama, sunum yapma, mülakat, iş başvurusu ile ilgili İngilizce eğitim alarak kariyerinizde güvenle ilerleyebileceksiniz. Süreye de bağlı olarak program sonunda akıcı ve hızlı konuşma anlamında büyük gelişim göstereceksiniz. Programa katılım için genellikle minimum Intermediate (B1) düzeyinde İngilizce seviyenizin olması gerekmektedir.

İrlanda Üniversite Hazırlık & Akademik İngilizce Kursları : Özellikle İrlanda İngilizce kursu sonrasında yükseköğrenime devam etmek isteyen öğrenciler için öncesinde dil eğitimi desteği sunulabilmektedir. Griffith College, yükseköğrenim programları öncesinde İngilizcesi düşük öğrencilere EAP (English Academic Purposes) kursu sunan önemli okullardandır. İngilizce seviyesi IELTS 4,0 ve üzeri olan öğrenciler bu kursa katılarak sonrasında akademik eğitimlerine devam edebilmektedir.

İrlanda'da Dil Eğitimi için 5 Popüler Şehir

İrlanda'da dil eğitimi söz konusu olduğunda Dublin, Galway, Cork, Limerick ve Bray şehirleri en popüler şehirler olarak dikkat çekmektedir. İrlanda başkenti olan Dublin öğrenciler tarafından en çok tercih edilen şehirdir. Aşağıda İrlanda dil okulları için tercih edebileceğiniz 5 popüler şehri kısaca sizler için özetledik;

1. Dublin : İrlanda’nın en büyük şehri ve başkenti olan Dublin, Liffey Nehri’nin etrafına kurulmuştur. Kuzey-Güney Dublin olmak üzere 2’ye ayrılır. Her yıl güncellenen World Happiness Report listesinde üst sıralarda yer alan İrlanda’nın Dublin şehri de Avrupa’da yaşanılası başkentler arasındadır. Ayrıca BBC’nin yaptığı ankete göre Avrupa’nın yaşamaya elverişli en iyi başkenti “Dublin” seçilmiştir.

Dublin’de yaşam bir başkadır. Başkentte genç nüfus fazladır. Şehir merkezinde tiyatro ve sinema sahneleri bulunur. Dublin ayrıca barları ve eğlence mekânlarıyla da ön plandadır. Tarihi ve kültürel açıdan da zengin olan başkent Dublin’de dil becerilerinizi geliştirirken keyifli bir deneyim de yaşarsınız. Dublin popüler bir teknoloji şehri olmasıyla da adından söz ettirmektedir. Google, Amazon, Yahoo, Microsoft, Intel gibi önemli teknoloji firmalarının merkezleri bu şehirde yer almaktadır. İrlanda ekonomisinin merkezi Dublin’dir ve en ünlü endüstrisinin biracılık olduğu söylenebilmektedir. Dünyanın en iyi üniversitelerinden olan Dublin üniversitesi ve Trinity College bu şehirde yer almaktadır. Dublin ülkenin en büyük şehri olmasının yanında en büyük üniversitesine de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca medya teknolojisi, sanat, tasarım alanlarında üst düzey eğitimleriyle bilinmektedir.

Dublin Kalesi, İrlanda Ulusal Müzesi, Temple Bar, Phoneix Park ve Chris Church Katedrali Dublin’de mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yer almaktadır. Ayrıca Dublin’de siyah biralarıyla ünlü Guinnes Bira Fabrikası ve 800 yılı aşkın tarihiyle St Patricks katedralini ziyaret etmek de tarihi yolculuk yapmak isteyenler için ideal bir gezi olacaktır.

Dublin dil okulu olarak baktığımızda EC English, Kaplan International, CES (Centre of English Studies), Frances Kings School of English gibi zincir okullarından birini tercih edebilirsiniz. Dilerseniz sadece İrlanda’da hizmet veren butik ve köklü dil okullarından biri olan Emerald Cultural Institute’de de eğitim alabilirsiniz. İrlanda bağımsız dil okullarının haricinde üniversitelerin bünyesinde de İngilizce eğitimi sunmaktadır. Böylece İrlanda’da veya farklı bir ülkede lisans, yüksek lisans düşünceniz varsa seçeneklerinizi genişletebilirsiniz. Dil eğitimi sonrasında yükseköğrenime Dublin’de devam ederseniz, teknolojinin merkezinde staj avantajını da elde etme şansına ulaşabilirsiniz.

2. Galway : Galway, İrlanda’nın en ilgi çekici şehirlerinden biridir. Restoranları, Kafeleri, barları ve sanat dolu kendine has bir yapıya sahip olan kent Batı İrlanda’da Corrib Nehri kıyısında yer alır. Kabileler kenti de denilen Galway, akşamları kalabalıktır. Müzeleri, etkileyici caddeleriyle İrlanda’nın hem rahat hem güvenli kenti olarak bilinir. Balıkçı kenti olarak da anılan Galway’de yemek konusunda deniz mahsullerinin tadına bakmanız şiddetle tavsiye edilir. Publarıyla ünlü Galway yan yana sıralanmış pek çok bar seçenekleriyle dost canlısı İrlanda halkıyla dolup taşmaktadır. St. Nicholas Kilisesi yönünde yüzyıllardır kurulan geleneksel Pazar Galway’in şenlikli cadde pazarı özellikle yerlilerin buluşma noktasıdır. Galway Sanat Müzesi, Galway Katedrali, İspanyol Kemeri ve Kızıl inci mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Galway dil okulları olarak Atlantic Language School, Bridge Mills Language Center ve Galway Cultural Institute ön plana çıkmaktadır.

3. Cork : Cork, İrlanda’nın en büyük 2.şehridir. Dublin’den sonra ülkenin en çok turist çeken şehri olan Cork, klasik İrlanda yaşam kültürü, tarihi sokakları ve doğasıyla unutulmaz bir deneyim sunar. Yerel lezzetleriyle ünlü Cork şehrinde açık ve kapalı pek çok pazar bulmanız da mümkündür. İngiliz pazarlarını andıran alışveriş yerleri sayesinde farklı ürünleri bir arada bulmanız kolaylaşır. Bölgede University of Cork ve Cork Institute of Technology üniversiteleri bulunur. Bu yüzden eğitim için binlerce öğrenci her yıl Cork şehrine gelmektedir. Bu üniversiteler sayesinde bölgede kültür çeşitliliği çoktur. Cork kontluğunun idari ve ana yerleşim merkezi olmasıyla ön plana çıkan şehir, aynı zamanda İrlanda Adasının 3’üncü en kalabalık şehri unvanını da taşımaktadır. Nüfus yoğunluğu olmayan 125.000 kişinin yaşadığı bir bölge olduğundan hem dinlenebileceğiniz hem de eğlenebileceğiniz yerlerdendir.

Blarney Kalesi, Barryscourt Castle, Ballinacarriga Castle Cork bölgesinde yer alır. Ayrıca ve Dunboy Castle and Puxley Mansion da bu şehirdedir. Bu kalelerin her birinin hikâyesi farklıdır ve her yıl pek çok turist tarafından ziyaret edilir. Elizabeth Fort, Shandon Kilisesi, Lewis Gluckman Galerisi, Cork City Gaol, Aziz Finbarr Katedrali… Şehrin gezilmeye değer yerleri arasındadır. Öğrencisi bol, şehrin doğal, eğlenceli mekânlar olan ve nüfus yoğunluğunun olmadığı bir bölgede dil eğitimi fırsatını değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Griffith College, Cork English College ve ACET (Active Center of English) en önemli Cork dil okulları arasındadır.

4. Limerick : Shannon Nehri üzerine kurulmuş olan Limerick, İrlanda’nın ortasında yer alan bir kültür şehridir. Nehir bölgesinde yer aldığı için verimli topraklara sahiptir ve sulak bir bölgedir. Kurulduğundan beri deniz ulaşımına açık bir şehirdir. Limerick şehrine ulaşım hem toplu taşıma hem de tren ile neredeyse tüm büyük şehirlerden sağlanmaktadır. Limerick’de King John’s Castle, Hunt Museum, Limerick City Museum, St. Mary’s Cathedral, People’s Park… Gezilmesi gereken yerler listesinde üst sıralarda yer almaktadır.

Griffith College Limerick dil okulları arasında en popüler okuldur.

5. Bray : İrlanda’nın başkenti Dublin’e toplu taşıma ile 1 saat uzaklıkta bulunan Bray, bir sahil kasabasıdır. Dublin’e yakın mesafede yer alması sebebiyle de turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir bölgedir. Dublin’e trenle veya otobüsle ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir. Otelleri, restoranları akşam eğlenceleri ile de adından söz ettiren Bray, festival etkinliklerine de yer vermektedir. Bray, sahilde yer aldığından yelken, kürek veya yüzme sporları rahatlıkla bu bölgede yapılabilmektedir.

Bray dil okulları arasında yer alan ATC Language Schools, en köklü İrlanda dil okulları arasındadır.

irlanda-dil-okulu

İrlanda Dil Okulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İrlanda dil okulu programına karar verme aşamasında okulların bazı özelliklerine dikkat etmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

Dikkat etmeniz gereken hususlar kısaca;

 • - Okulun Geçmişi
 • - Okulun Konumu
 • - Okulun Program Alternatifleri ve Program İçeriği
 • - Fiyat Aralığı
 • - Sınıf Kapasitesi


Yukarıda kısaca bahsettiğimiz özellikler dışında Global Yurtdışı Eğitim danışmanları tarafından sizlere en uygun okul ve program alternatifleri titizlikle verilmektedir.

Yurtdışı Dil Eğitimi için Neden İrlanda?

Neden İrlanda’da eğitim diye çoğunuz merak ediyorsunuzdur. Öğrencilerin ilgisini toplayan ve eğitim kalitesiyle, köklü okullarıyla adından söz ettiren İrlanda neden bu kadar ilgi görüyor, bakalım.

 • - İrlanda’da Türk öğrenci sayısı İngilizce konuşulan diğer ülkelere göre daha azdır. Dublin öğrencilerin en çok tercih ettiği şehir olarak ilk sıradadır.
 • - İrlanda İngilizce eğitimi için en ideal ülkelerdendir. Resmi dili İngilizce olmasının yanı sıra, Coğrafi konum olarak Türkiye’ye yakın ülkeler arasındadır.
 • - İrlanda yüksek eğitim kalitesi ve üniversite konusunda köklü bir geçmişe sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Özellikle Teknik Bilimler, Sosyal Bilimler ve Mühendislik konusunda ileridedir.
 • - İrlanda Dil okulları MEI veya ACELS tarafından düzenli olarak denetlenir. İrlanda Eğitim kalitesini korumak ve öğrencilerin okula güvenilirliğini sağlamak için bu kurumların denetiminde olmak dil okulları için önemlidir.
 • - İrlanda, renkli manzarası, Viking mimarisine sahip şehirleri, milli parkları, yürüyüş ve bisiklet yollarıyla yaşanılası şehirlerdendir.
 • - Köklü dil okulları bünyesindeki İngilizce programlarıyla her yıl binlerce öğrenciye İngilizce eğitimi vermektedir.
 • - Dil eğitimi alırken çalışma izni veren nadir ülkeler arasındadır.


İrlanda Dil Okulları Avantajları

Birçok ülke arasından öğrencilerin son zamanlarda İrlanda dil okulu tercih etmelerinin ne gibi avantajlar sunduğunu sizler için listeledik.

 • - İrlandalıların İngilizcesinin anlaşılır ve sade olması siz öğrencilerin öğrenim hızını önemli derecede etkilemektedir.
 • - Sıcakkanlı, samimi ve misafirperver İrlanda halkı sosyal yaşamınızı olumlu yönde etkilemektedir.
 • - İrlanda dil okulları her yaştan ve seviyeden öğrencinin ihtiyaçlarına göre çeşitli dil eğitimi programları sunmaktadır.
 • - Sosyal ve kültürel aktiviteleri sayesinde eğitimden kalan zamanlarda da dil gelişiminizi pekiştirme imkânı bulabilirsiniz.
 • - Uzun dönem (25 hafta ve üzeri) dil eğitimi programlarında haftada 20 saat çalışma imkânı ve 8 aylık (33 haftalık) vize alabilme olanağı sunmaktadır.
 • - Konaklama ve kurs maliyetlerinde diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha ekonomik olması
 • - Resmi dili İngilizce olan ülkeler arasında İrlanda, daha uygun maliyetli dil eğitimi fırsatı sunmaktadır.
 • - Türk öğrenci nüfusu az olduğundan daha hızlı dil becerileri geliştirme fırsatı elde edersiniz.


İrlanda Dil Okulu Fiyatları

İrlanda dil okulu fiyatları Amerika ve İngiltere gibi diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygundur diyebiliriz. Her bütçeye göre dil eğitimi bulabileceğiniz İrlanda’da fiyat aralığı program uzunluğuna ve içeriğine göre değişmektedir. Ayrıca kurs döneminize göre de fiyatlarda değişiklik söz konusudur. İrlanda özellikle uzun süreli dil eğitimi için ideal bir ülkedir. İrlanda para birimi Euro’dur. 25 hafta ve üzeri programlarda yasal çalışma izniniz olduğundan maliyetlerinize eğitim alırken de katkı sağlayabilirsiniz.

İrlanda dil okulu fiyatları için tıklayınız.

İrlanda Dil Okullarında Konaklama

İrlanda dil okulu konaklama alternatifleri aile yanı, yurt konaklaması, paylaşımlı öğrenci evleri ve oteller olarak karşımıza çıkmaktadır. Konaklama alternatifleri okullara göre değişmektedir. Ancak genel olarak öğrenciler aile yanı konaklaması veya yurt konaklamasını tercih etmektedir.

Konaklamalar şehirlere ve konaklama tipine göre değişiklik göstermekle birlikte büyük şehirlerde konaklamanın daha pahalı olduğu söylenebiliriz. Ayrıca vize başvurunuzda minimum bir aylık konaklama ödeme onay belgenizi dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.

İrlanda'da Aile Yanı Konaklama : Ülkenin kültürüyle iç içe olmak ve aldığınız dil eğitimine yararlı olacağından özellikle ilk aylarda aile yanı konaklaması tavsiye edilmektedir. Okullar ailelerle anlaşmalarını yaparken sıkı denetim uygulamaktadır. Ayrıca öğrencilerin memnuniyeti doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir. “Host Family” olarak da geçen aile yanı konaklamayı seçen öğrenciler diğer konaklama türlerine göre maddi anlamda daha avantajlıdır. Düzenli bir yaşam ve güvenli konaklamanın yanında tercihinize göre hafta içi sabah ve akşam, hafta sonları ise 3 öğün yemeğin aile tarafından karşılandığı not edilmelidir. Dilerseniz sadece sabah kahvaltısı ve oda seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Tek başınıza ailenin yanında kalabileceğiniz gibi başka öğrencilerle de aynı aile de kalmayı tercih edebilirsiniz.

Aile yanı konaklamasıyla başlayıp daha sonra konaklama tipinizi değiştirebilirsiniz. Mümkün olduğu sürece yurt konaklaması ya da paylaşımlı öğrenci evleri alternatiflerinden biriyle de devam edebilirsiniz.

İrlanda'da Yurt Konaklama : Genel olarak karmadır. Yurtlarda ortak mutfak yer alır ve öğrenciler yemeklerini kendileri hazırlarlar. Odalar tek veya çift kişi olabileceği gibi ortak banyolu veya özel banyolu odalar da bütçenize göre değerlendirilebilir. Yurt konaklamaları okulun içerisinde yer alabileceği gibi genellikle okuldan bağımsız bir binada olmaktadır. Mesafeler ise yürüme veya toplu taşıma ile kolay ulaşabileceğiniz sınırlar içerisindedir.

İrlanda'da Öğrenci Evi Konaklama : Genel olarak öğrenci yurduyla benzer niteliktedir. Yemek, çamaşır, bulaşık gibi ihtiyaçlarınızın sorumluluğu sizdedir. Ayrıca öğrenci evlerinde konaklayan diğer öğrencilerle mutfak ve banyoyu paylaşmanız gerekebilir. Öğrenci evleri eğitim aldığınız okula yürüme mesafesinde veya toplu taşıma ile kolay ulaşabileceğiniz mesafede yer almaktadır.

Konaklama ücretleri haftalık olarak belirlenmekte olup, tercih edeceğiniz konaklama tipine göre haftalık fiyatlar farklılık göstermektedir. Bir aile yanında tek kişilik iki öğün yemek dâhil konaklamalar 200€’dan dan başlamakta iken, yurt konaklamaları 250€’dan başlamaktadır. 

İrlanda Yaşam Maliyetleri

İrlanda’da dil kursu almak isteyen öğrenciler için aylık harcamaların elbette üst sınırı yoktur ancak genel olarak haftalık 200 € civarında bir tutar yeterli olacaktır.

Aşağıda harcamalarınız konusunda fikir vermesi açısından Dublin şehrine ait yaşam maliyetleri tablosunu bulabilirsiniz.

Kahve / Cappuccino (Starbucks)
€2.50 - €3.50
Su / Soda (0.33 litre)
€1.00 - €2.00
Fast Food Büyük Menü
€7.00 - €9.00
Pahalı Olmayan Bir Restoranda Yemek
€10.00 - €20.00
Spor Salonu (aylık)
€30.00 - €65.00
Toplu Taşıma (şehir içi, tek yön)
€2.40 - €3.00
Toplu Taşıma (aylık)
€100.00 - €150,00


İrlanda Dil Okullarından Türk Öğrencilere Özel İndirimler

İrlanda dil okulları belirli dönemlerde Türk öğrencilere özel kampanyalar sunmaktadır. Genel olarak yıl içerisinde %20 ile %30 arasında kurs indirimleri yapılmaktadır. Uzun dönem dil eğitimlerinde ise daha uygun fiyatlar söz konusu olabilmektedir. Gideceğiniz döneme göre, geçerli kampanya var ise mutlaka kontrol edilip, son katılım tarihi ile birlikte size danışmanlarımız tarafından verilmektedir.

İndirimli İrlanda dil okulları için tıklayınız.

irlandada-dil-egitimi

İrlanda’da Ulaşım

İrlanda’da tercih edebileceğiniz pek çok ulaşım seçenekleri bulunur. Otobüs, Tramvay, Tren gibi toplu taşıma araçlarının yanında Bisiklet ile de şehir içinde kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özellikle uzun dönemde toplu taşıma için ulaşım kartı (Leap Kart) size avantaj sağlar ancak nakit para ile de seyahat edebilirsiniz. Otobüsler kartsız biraz pahalıdır. Her gün kullanıyorsanız günlük 3 Euro gibi düşünebilirsiniz. İrlanda’da otobüs seferleri ile ilgili bilgi için Dublin bus uygulamasını indirmeniz faydalı olabilir.

İrlanda’da tren yolculukları hem şehir içi hem de şehirlerarasında sıklıkla kullanılır. Kartınız varsa kullanabilir yoksa biletle yolculuk yapabilirsiniz.

İrlanda’da tramvay “Luas” adıyla kullanılmaktadır. Green line ve red line olmak üzere 2 hattan oluşur. Tramvaya binmeden önce kaç durak gideceğinizi belirlemeniz ve fişinizi yanınızda bulundurmanız gerekir.

Bu toplu taşıma araçlarının haricinde ise 100€ gibi bir ücret karşılığında güvenli bir bisiklet alarak da ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ayrıca konaklamanızın dil okuluna olan mesafesine göre yürüyebilirsiniz.

İrlanda’da Telefon Kullanımı

İrlanda’da kalacağınız süre boyunca uygun maliyeti bir telefon hattına ihtiyacınız olacaktır. İrlanda’da tüm otobüslerde WI-FI bulunur. Ayrıca konaklama yerinizde, dil okulunuzda da internet olacağından telefon hattı için acele etmenize gerek yoktur. Telefon hattı almanız son derece basittir. Pasaportunuzu göstermeniz ve kayıt olmanız yeterlidir. Şehir merkezi ve AVM’lerde telefon hatlarını bulabilirsiniz. Telefonunuza yükleme yapmak için ise market, büfe gibi mekânları kullanabilirsiniz. Genellikle 20 € yüklemeniz ve paket ve ülke seçimi yapmanız yeterlidir. Tesco Mobile, Three mobile ve Lyca mobile alabileceğiniz hatlardandır.

İrlanda Sağlık Sigortası

Uluslararası öğrencilerin ülkede eğitim alabilmeleri için sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. Yaptırmış olduğunuz sigortayı belgelemeniz de önemlidir. Seyahat sağlık sigorta belgeniz vize başvurunuz sırasında konsolosluk tarafından da istenmektedir. Bu sebeple vize başvurusu öncesinde sigortanızı yaptırmanız gerekir. Seyahat Sağlık sigortası kapsam ve koşullarına dikkat etmenizi önemle tavsiye etmekteyiz.

İrlanda Öğrenci Vizesi

İrlanda hükümeti dil eğitimi alacak öğrencilere 24 haftaya kadar Visit Visa (C tipi vize) vermektedir. Bu vize kapsamında öğrenciler sadece dil eğitimi alabilir.

25 hafta ve üzeri dil eğitimi alacak öğrenciler için ise Study Visa (D tipi vize) başvurusu yapılması istenir. Bu vize tipi öğrenciye uzun dönem dil eğitimi programı alacağını ve aynı zamanda çalışma izni olduğunu gösterir. Bu vize ile İrlanda'da 8 ay kalma hakkınız bulunmaktadır.

D tipi vize ile eğitim süresince yarı zamanlı, eğitim sonrasında ve tatillerde tam zamanlı çalışma izniniz bulunur. Belirlediğinizden daha uzun süre eğitim almaya karar verirseniz D tipi vizenizi İrlanda’dayken uzatabilirsiniz. C tipi vizeniz genellikle 10 gün gibi kısa bir sürede çıkabilirken, uzun dönem başvurularınızda vizenizi almanız 8 haftaya kadar sürebilmektedir. Bu sebeple uzun dönem dil okuluna gidecek olanların program başlangıç tarihinden en az 2,5 ay önce vize başvurusu yapmaları tavsiye edilmektedir.

İrlanda Dil Okulu ve Çalışma İzni

İrlanda hükümeti, 24 haftaya kadar olan tüm dil eğitimi programlarında çalışmaya izin vermemektedir. 25 hafta ve daha uzun süreli bir İrlanda dil okulu kaydı yaptıran öğrencilere ise haftada 20 saat çalışma izni verilmektedir. Hafta sonları ve tatil dönemlerinde ise öğrenciler tam zamanlı çalışabilmektedir.

İrlanda’ya 25 hafta ve üzeri dil eğitimi için yapılan vize başvurularında toplam 33 hafta çalışma izni verilmektedir. Bu da eğitiminiz 25. haftada sonlansa dahi 8 hafta daha çalışma imkânınız olduğunu gösterir. Work and Study İrlanda olarak da karşımıza çıkan çalışma izni süresince İngilizcenizi pekiştirme ve yurtdışında iş tecrübesi elde etme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Amerika ve İngiltere’ye göre İrlanda’da daha uygun kurs ve konaklama maliyetleri ile karşılaşılmaktadır. İrlanda çalışma izni sayesinde bütçenize fayda sağlamanız da mümkündür.

Global Yurtdışı Eğitim ile İrlanda Dil Okulu

Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, yurtdışı eğitim sektöründe Türkiye’deki en eski ve en köklü firmalardan biridir. 1989 yılından bugüne 30 yıldan fazla bilgi birikimi ve tecrübesiyle yüzlerce öğrencinin geleceğine yön veriyor olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Global Yurtdışı Eğitim olarak öğrencilerimize İrlanda dil okulları için ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz. İlk görüşmeden eğitiminizin sonuna kadar size her adımda destek oluyoruz. Dilerseniz bu adımları tek tek detaylandırarak hizmetlerimizle bilgi sahibi olmanıza yardımcı olalım.

1) Global Yurtdışı Eğitim ile ilk görüşme : Hangi ülkede ne tür bir program düşündüğünüz, hedefiniz, İngilizce seviyeniz, eğitim durumunuz, gibi önemli bilgiler size yardımcı olabilmemiz açısından ilk adımda gereklidir. Eğer ülke veya şehir seçiminizi henüz yapmadıysanız bizden bu konu hakkında da gerekli olan bilgileri alabilirsiniz. Size en doğru programları sunmak üzere, verdiğiniz bilgiler ışığında ilk görüşmemizde ihtiyacınız olan dil okulu alternatiflerinin yer aldığı bir çalışma yapmaktayız. Size sunduğumuz alternatifler arasında özel indirimi olan bir okul varsa bu bilgiyi ve eğer okul belirttiyse son kayıt tarihini de size vermekteyiz.

2) Size sunulan teklifler üzerinden uygun programa karar verme Sizin ihtiyacınız özelinde yaptığımız çalışma sayesinde bütçenize ve yaşam standartlarınıza uygun olan alternatife daha kolay karar vermenizi sağlıyoruz. Sunduğumuz alternatifler arasından birini seçmeniz için konaklama, yaşam maliyetleri gibi detayların üzerinden özenle geçmekteyiz. Böylece karar verme sürecini tamamlamanıza yardımcı olmaktayız. Karar vermenizi takiben okula kayıt için gerekli evraklar listesini size ileterek kayıt sürecine geçiş yapmanıza destek olmaktayız.

3) Kayıt işlemleri : Kayıt aşamasında okula iletmek adına sizinle bir kayıt formu doldurmamız gerekmektedir. Bu aşamada okulun talep etmiş olduğu başvuru ücreti ödemesi gerçekleştirilir. Kişisel bilgileriniz ve kayıt formunuzla birlikte bilgileriniz okula iletilir. Ayrıca konaklama tercihiniz ve varsa özel bir talebiniz okula yollanır. Okul, konaklama ve havalimanı transfer gibi eğitiminizle ilgili tüm yazışmalar tarafımızca yapılmaktadır.

4) Vize işlemleri : Kayıt olmanızı takiben sizin özelinizde hazırlanan vize için gerekli evrak listesi hazırlanır ve size teslim edilir. Gidiş tarihiniz ve başvuru yapacağınız konsolosluğun yoğunluk durumuna göre önceden vize randevusu almamız gerekli ise bu bilgi mutlaka sizinle paylaşılır. Siz evraklarınızı hazırlarken okuldan kabul belgenizin gelmesinin ardından size bilgi verilir. Size daha önce iletilen evrak listesine göre hazırladığınız belgeler vize departmanımız tarafından kontrol edilir. Eğer varsa eksik evrakların en kısa sürede temin edilmesi istenir. Vize formları ülkeye uygun şekilde doldurulur, vize randevunuz ise bizlere belirtmiş olduğunuz müsaitlik durumunuza göre alınır. Vize başvurusunda birebir görüşme talep edilmesi durumunda danışmanlarımız ayrıca size bu konu hakkında detaylı bilgi aktarır.

5) Vize alımı ve yurtdışı dil eğitimi için hazırlık aşaması : Yurtdışına giriş için gerekli olan vizeniz çıktıktan sonra tarafımızca kontrol edilir. Ardından okul ile son onay işlemleriniz için gerekli yazışmalar yapılır. Bu arada eğer havalimanı transfer talebiniz varsa bu talep onayı okuldan istenir. Ayrıca hangi tarihte ve saatte gitmeniz gerektiği aynı şekilde hangi tarihte ülkeye geriş dönmeniz gerektiği bilgisi size tekrar verilir. İhtiyaç durumunuzda ise uçak bileti konusunda danışmanlarımız size yardımcı olmaktadır.

6) Sağlık Sigortası : Her ülke için olmasa dahi bazı ülkelerde sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur. Eğer bir sağlık sigortası yaptırdıysanız poliçenizi almanız konusunda hatırlatma danışmanlarımızca size yapılmaktadır. Ancak eğer bir sağlık sigortasını yaptırmadan yurtdışına gidiyorsanız gene danışmanlarımız konusunda olabilecek aksilikler konusunda sizi bilgilendirmektedir. Zorunlu olmasa dahi Global Yurtdışı Eğitim tüm öğrencilerine yurtdışında kalış süreleri fark etmeksizin sağlık sigortalarını yaptırmalarını önemle tavsiye etmektedir.

7) Oryantasyon süreci : Tüm işlemleriniz bittikten sonra danışmanınız size gitmeden önce yanınıza almanız gerekenler, yolculuk süresince nelere dikkat etmeniz gerektiği, ülkeye vardıktan sonra pasaport kontrolünden konaklamaya nasıl ve ne şekilde varacağınıza kadar aklınıza gelen tüm soruları size doğru bir şekilde aktarmaktadır. Ayrıca okulun ilk günü saat kaçta okulda olmalısınız, yanınızda neler bulunmalı, banka hesabı vb. tüm sorularınıza da yanıt vermekteyiz.

8) Eğitim süresince ve sonrasında ihtiyaç anında Global Yurtdışı Eğitim 7/24 size destek için hazır! Program süresince okulla ilgili veya yurtdışına alışma sürecinizle ilgili konularda size ve ailenize destek vermekteyiz. Konaklama değişikliği istediğinizde veya geçerli sebeplerle farklı bir konaklamaya geçmek zorunda hissettiğinizde bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışındayken programınızı uzatmak isteyebilirsiniz. Dil programınız tamamlanıp ülkenize döndükten sonra bile yükseköğrenim programlarınız için her zaman bize ulaşabilirsiniz. Tüm ihtiyaç duyduğunuz anlarda eğitim sürecinizi en verimli şekilde geçirebilmeniz adına size destek olmak için 7/24 yanınızdayız.

Aşağıdaki şehirler menüsünden çalıştığımız İrlanda dil okulları ve tüm detaylara ulaşabilir, daha detaylı bilgiler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

 
 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED