Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

Ardingly College - Brighton


Ardingly College - İngiltere’de Lise Eğitimi

Ardingly College, 2-18 yaş arası öğrencilere karma eğitim veren bağımsız bir okuldur; lise öğrencileri için A Level, IB ve BTEC seçeneklerini sunan nadir okullardandır. 1858'de kurulan Ardingly College, Kreş bölümü de dâhil olmak üzere 1080'den fazla öğrenciye sahiptir. Senior School, 7. Sınıftan lise sona kadar 800 öğrenciye eğitim vermektedir. Ardingly College öğrencilerinin yaklaşık %25'i yurtdışındandır. Kolejde yaklaşık otuz ulus temsil edilmektedir.

Ardingly College 1870'den beri mevcut kampüsünde eğitim vermektedir. İngiltere'nin güneydoğu kısmındadır (Batı Sussex); Londra'ya sadece 40 dakikada ulaşılabilir; Heathrow Uluslararası Havaalanı'na 63 kilometre, Gatwick'e sadece 14 kilometre uzaklıktadır. 230 dönümlük güzel Sussex kırsalında yer alan Ardingly College, hareketli üniversite şehri Brighton'a yakın olmanın avantajlarından yararlanmaktadır.

Ardingly College kampüsü mükemmel bir donanıma sahiptir. Modern sınıflarda interaktif beyaz tahtalar ve gerekli görsel-işitsel donanımlar kuruludur; TV ve DVD oynatıcılar bulunur. Fizik ve kimya gibi uygulamalı dersler için fonksiyonel bilimsel laboratuvarlar mevcuttur; internet erişimi olan geniş bir kütüphane bulunur. Ayrıca müzik, sanat, tasarım için donanımlı stüdyolar ve sınıflar vardır.

Spor altyapısı da iyi gelişmiştir. Okulun ısıtmalı suyu olan geniş bir kapalı havuzu, tenis kortları, voleybol, basketbol, futbol ve badminton için kapalı alanları ve ayrıca takım oyunları ve bireysel dersler için açık alanları bulunmaktadır.Ayrıca okulun kendine ait bir tiyatro salonu bulunmaktadır.

Ardingly College - Müfredatı ve Programlar

Sixth Form’da A LEVEL, IB veya BTEC seçeneği vardır. Pre-IB de sunulmaktadır. 2001'den beri Ardingly, geleneksel A Level programına ek olarak Sixth Form öğrencilerine Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (IBDP) da sunmaktadır.

- GCSE. 10-11. sınıfta öğrenciler genel GCSE programına katılırlar. Konular tematik gruplara ayrılmıştır. Her öğrenci 3-4 doğrultu seçer; GCSE seviyesindeki toplam ders sayısı 8-10'a ulaşmalıdır. Öğretmenler, uluslararası öğrencilerin ilgi alanlarını ve gereksinimlerini tam olarak karşılayan en dengeli ve yetkin müfredatı oluşturmaya her zaman yardımcı olmaya hazırdır. Zorunlu dersler şunlardır: İngilizce; Can Güvenliğinin Temelleri; Matematik; Felsefe; İngiliz edebiyatı; Beden Eğitimi ve Spor; Doğa Bilimleri (kimya, biyoloji veya fizik). Seçmeli dersler: Tiyatro sanatı; Teknoloji ve tasarım; Latin dili; Sanat; Dinin Temelleri; Tarih; Grafik Tasarım; Medeniyetler tarihi; İspanyolca; Fransızca; Almanca; Ürün tasarımı; Coğrafya; Müzik sanatı.

- A LEVEL. 12-13. sınıfların aldığı üniversiteye başarılı bir giriş için etkili bir hazırlık programıdır: İlk yılda 4-5 disiplin çalışılır ve ikinci yılda sadece 3-4 tanesi çalışılır. Seçilebilecek konuların listesi: Drama ve tiyatro sanatı; Müzik sanatı; Teknoloji ve tasarım; Biyoloji; Fizik; Tarih; Medeniyetler tarihi; Fransızca; İngilizce; Yüksek Matematik; Business fundamentals; Psikoloji; İngiliz edebiyatı; Sanat ve Tasarım; İspanyolca; Ortaçağ tarihi; Beden eğitimi ve spor; Ekonomi; Almanca; İtalyanca, Matematik; Coğrafya; Latince; Kimya; Felsefe.

Ayrıca özel bir Pre-IB kursunda eğitim alma fırsatı da vardır; bu, liseyi kendi ülkelerinde bitirmiş ve yurtdışında eğitim almaya yeni başlayan yabancı öğrenciler için ideal bir seçenektir.

Ardingly College - Müfredat Dışı Etkinlikler

Ardingly College, yakındaki okullarla ortaklıklar kurmuştur; öğrenciler sürekli olarak birbirleriyle etkileşime girer, ortak turlara ve yürüyüşlere katılırlar. Yurtdışına sürekli öğretim amaçlı ve ilginç geziler düzenlenmektedir. Bunlar Avrupa ülkeleri (Paris, İtalya, Floransa vb), Kenya, Gambiya veya Hindistan olabilir. Ayrıca Fransa, Almanya ve İspanya'nın eğitim kurumlarıyla öğrenci ve dil değişimi vardır. Öğrencilere her gün boş zamanlarında şehir merkezine gitmelerine izin verilir; fakat 18:00'den önce kampüse dönmeleri gerekmektedir.

Spor olanakları. Atletizm ve cross country, binicilik, kriket, futbol, hokey, netbol, rounders, yüzme, tenis, squash ve eskrim, badminton, ragbi, basketbol, kürek, yoga, atıcılık, tüplü dalış ve yelken.

Sanat ve fotoğrafçılık, drama ve müzik konusunda okulun son derece yetkin olanakları bulunmaktadır. Okul öğrencileriyle birlikte Solar Car Project’i yürütmektedir ve öğrenciler Duke of Edinburgh ödülü için yarışabilmektedir.

Ardingly College - Konaklama Seçenekleri

Check-in sırasında öğrencilerin yaşı ve cinsiyeti dikkate alınır. Öğrencilerin çoğu (yaklaşık %80'i) 1-2 kişilik odalarda, %20'si ise 3-4 kişilik odalarda kalmaktadır. Her yurtta yaklaşık 40 öğrenci bulunur, bunun istisnası lise öğrencilerinin kaldığı yurttur. Her rezidansta bir müdür ve mentorlar bulunur, sağlık personeli sürekli görev başındadır. Ardingly College yurtlarında geniş rahat salonlar, self-servis mutfak, bilgisayar odası (tüm bilgisayarlarda internet erişimi vardır) bulunmaktadır. Geniş ortak yemek alanı vardır; okul öğrencilerine lezzetli ve çeşitli (çoğunlukla geleneksel Avrupa mutfağından) tam pansiyon yemek sunulmaktadır.

Ardingly College - Üniversite ve Eğitim Başarıları

2021'de, GCSE sınavlarında öğrencilerin %91'i 9 veya 8 notu aldı. 2008'de Ardingly, The Independent'ın hem A-Level hem de IB müfredatı sunan okullar lig tablosunda Birleşik Krallık'ta 7. sırada yer aldı. 2021'de, A-Level sınavlarında öğrencilerin %82'si A* veya A notu aldı. 2021'de, Ardingly'nin IB öğrencileri ortalama 41.3 puan (45 puan üzerinden) alarak Birleşik Krallık'taki okullar sıralamasında 6. ve dünyada 14. sıraya yerleşti.

Üniversiteye başvuranların %100'ü birinci veya ikinci tercihleri olan üniversiteye giriş hakkı kazanmıştır ve bunların %83'ü Russell Group'un bir parçasıdır.

En son ISI raporu, Kolej'i hem öğrenci başarısı hem de kişisel gelişim açısından mükemmel olarak değerlendirmiştir.

Yurtdışı Okul Videoları

Ücret detayları için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Liseleri

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED