Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

Fransa Dil Okulları


 

Fransa dil okulları hakkında araştırma yapmaya başlamadan önce bilmek istediğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz

Fransa Dil Okulu

 • • Fransa’da Yaşam
 • • Neden Fransa Dil Okulu?
 • • Fransa'da Dil Okulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
 • • Fransa Dil Okulu Programları
 • • Fransa'da Dil Eğitimi için 5 Popüler Şehir
 • • Fransa Dil Okulu Fiyatları
 • • Fransa Dil Okulları İçin Konaklama Seçenekleri
 • • Fransa Öğrenci Vizesi
 • • Fransa Dil Okulu ve Çalışma İzni
 • • Global Yurtdışı Eğitim ile Fransa Dil Okulu


Fransa’da Yaşam

Kültür, sanat ve moda denince ilk akla gelen Fransa eğitim standartları ve ülke ekonomisi yüksek olan ayrıca Türkiye’ye mesafe olarak yakınlığıyla da dikkat çeken önemli ülkelerden biridir.

Birçok Fransız şehrinde toplu taşıma genellikle otobüs veya tramvayla sağlanmaktadır. Toplu taşıma ağları şehir merkezlerinde daha çok tercih edilmekte ve kullanımı kolaydır. Bir öğrenci olarak toplu taşıma kartı alıp daha uygun fiyatlara seyahat edebilmeniz mümkündür. Üstelik indirimli kart alabilmek için öğrenci olma şartı da aranmamaktadır. 26 yaş altı herkes için geçerlidir.

Müzeleri, sanat galerileri, Michelin yıldızlı restoranları olan ve ışık Şehri (Ville Lumiere) olarak da anılan başkent Paris, 14 ana hat, 2 tanesi de ek hat olmak üzere 16 metro hattı ve 300’e yakın istasyonu ile dünyanın en kapsamlı metro ağlarından birine sahiptir. Hafta içi 01.00’e, Cuma ve Cumartesi günleri 02.00’ye kadar hizmet vermektedir. Paris dışında, 5 Fransız şehrinde daha metro vardır. Bunlar Marsilya, Lille, Lyon, Rennes ve Toulouse şehirleridir.

Ayrıca çoğu büyük Fransız şehrinde self-servis bisiklet kiralama hizmetini bulabilirsiniz. Bisiklet dışında bazı şehirlerde elektrikli scooter da tercih edilmektedir. Sizde yakın mesafeler için bisiklet veya elektrikli scooter kullanarak ulaşımınızı hem kolaylaştırabilir hem de Fransa’nın eşsiz sokaklarında gezerek daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Oldukça gelişmiş olan Fransa ekonomisi serbest piyasa odaklıdır. 2020 itibariyle dünyanın yedinci büyük ekonomisine sahip ülkedir. 2020 yılı verilerine göre Almanya ve Birleşik Krallıktan sonra Avrupa’nın üçüncü büyük ekonomisi olarak üst sıralara yükselmiştir. Dünyanın en büyük 500 şirketleri arasında 31 adet Fransız şirketi bulunmaktadır. Fortune 500 olarak adlandırılan listede Almanya (27 şirket) ve İngiltere’nin (22 şirket) önünde Avrupa’yı en çok şirketle temsil eden ülke konumundadır.

fransa-dil-okullari

Neden Fransa Dil Okulu?

Günümüz dünyasında artık tek bir yabancı dil konuşmak maalesef pek yeterli olmayabiliyor. Eğitim diliniz Fransızca veya Fransa’da bir kariyer planlıyorsanız 7/24 Fransızca konuşulan bir ortamda yaşayıp daha etkili ve daha hızlı gelişim gösterebilmeniz sizin için en iyi ve en doğru seçim olacaktır. Fransa’da dil okulu programını var olan dil bilginizi genişletmek veya en başından Fransızca öğrenmek için tercih edebilirsiniz. Birden fazla dil konuşan kişiler sadece yurtiçinde değil yurtdışında da iş bulma şansını arttıracaktır. Fransızcayı daha yeni yeni öğreniyor bile olsanız unutmayın ki yeni bir dil öğrenmek zihninizi zenginleştirmekle kalmaz hem profesyonel hem de kişisel hayatınızda kendinize yeni ufuklar açmanıza fayda sağlar.

Neden Fransa dil okulu sorusuna gelince, Fransızca İngilizce ile birlikte beş kıtanın tümünde konuşulan tek dildir. Aynı zamanda Fransa dâhil 29 farklı bağımsız ülkenin resmi dili olmasıyla da ön plana çıkmaktadır. Kanada, resmi dili Fransızca olan önemli ülkelerin başında gelmektedir.

Önemli bir uluslararası iletişim dili olan Fransızca, İngilizceden sonra en çok öğrenilen dil olmakla beraber dünyada en çok konuşulan ilk 10 dil arasında yer almaktadır. Bu durum elbette ki iş fırsatlarını da beraberinde getirmektedir. Fransızcanızı ileri seviyeye taşıyarak birçok uluslararası şirkette ve çok çeşitli sektörlerde (perakende, otomotiv, lüks eşyalar, tekstil, havacılık vb.) iş bulmak için büyük bir avantaj elde edebilirsiniz. Dünyanın büyük ekonomilerinden birine sahip Fransa sadece dil eğitimi için öğrencilerin bir numaralı tercihi olmakla kalmayıp girişimciler ve araştırmacılar için de en çekici ülke konumundadır.

Eşsiz kültürlerden birine sahip olmasıyla da adından söz ettiren Fransa, kültürün dili olarak da kabul edilmektedir. Fransızca öğrenmek Victor Hugo veya Marcel Proust gibi dünyaca ünlü Fransız yazarların veya Charles Baudelaire veya Jacques Prevert gibi ünlü şairlerin eserlerini orijinal dilinde okuma fırsatına da erişmenizi sağlar. Edith Piaf ve Charles Aznavour gibi dünyaca tanınmış şarkıcıların eserlerinin Fransızca sözlerini anlamak da kendinizi ayrıcalıklı hissetmenize yol açacaktır.

Fransızcanızı ilerleterek ve Fransa’da dil eğitimi alarak dünyaca tanınan Fransız üniversiteleri olan Sorbonne University, Peirre Marie Curie University gibi prestijli kurumlardan birinde de eğitim alabilirsiniz. Eğer hayallerinizden biri Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, UNESCO, NATO gibi uluslararası kurumlarda çalışmaksa Fransızcanın bu gibi kuruluşların resmi dili olduğunu unutmayın. Bu gibi kuruluşlarda kariyer yapmayı planlıyorsanız Fransızcanızın ileri düzeyde olması size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Sanılanın aksine Fransızca öğrenmek çok zor değildir. Günümüz İngilizcesinin yarısından fazlası Fransızcadan türetilmiş kelimelerdir. Fransızca dilinde iletişim kurabileceğiniz bir düzeye ulaşmak ya da hâlihazırdaki seviyenin üzerine çıkmak için toplam eğitim sürenize ve göstereceğiniz performansa da ayrıca dikkat etmelisiniz. Fransa dil okullarının sunduğu farklı ve eğlenceli birçok metot Fransızca öğrenmenizi keyifli hale getirmektedir. Fransızca öğrenmenin özellikle Roman dillerinden İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Romence ve hatta İngilizceyi öğrenmek için çok iyi bir temel olduğunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Fransa'da Dil Okulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Fransa’da dil okulu seçerken dikkat etmeniz gerekenlerin diğer ülkelere göre aynı olduğunu söyleyebiliriz. İhtiyacınıza yönelik bir dil okulu seçmenin en önemli kriterlerini doğru okul, program seçimi, toplam eğitim süresi ve lokasyon olarak sıralayabiliriz.

- Okul : En çok dikkat etmeniz gereken hususlardan biri tercih edeceğiniz dil okuludur. Fransa dil okulları denildiğinde karşınıza farklı alternatifler çıkmaktadır. Tercih edeceğiniz okulun kaç yılında kurulduğu, toplam kapasitesi, okul içerisinde sunulan imkânlar, program çeşitliliği, öğrencilerin yorumları vb. birçok kriteri bir bütün olarak değerlendirmeniz ve karar vermeniz oldukça önemlidir.

- Program : İhtiyacınıza yönelik bir program belirlemeniz doğru adımı atmanızdaki ikinci aşama olduğunu belirtebiliriz. Fransa dil okullarında genel, yoğun, sınav hazırlık vb. gibi farklı program alternatifleri bulunmaktadır. Mesela standart bir programa ihtiyacınız varsa genel Fransızca dil eğitimi veya daha hızlı ilerleme kaydetmek istiyorsanız yoğun Fransızca dil eğitimi programının tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

- Eğitim Süresi: Katılmak istediğiniz programın süresi de seçeceğiniz program kadar önemlidir. Hedefleriniz ve bütçeniz doğrultusunda değişkenlik gösterecek olan eğitim sürenizin ne kadar olacağını belirlemek tamamen sizin elinizde. Ancak süre konusunda kararsızlık yaşamanız durumunda eğitime başlamadan evvel seviye tespit sınavına katılarak süre konusunda netleşmeniz mümkün olabilecektir.

- Lokasyon : Program seçimi ve eğitim süreniz kadar önemli bir diğer unsur da katılacağınız programın lokasyonudur. Fransa’da dil eğitiminiz süresince kalacağınız yerden memnun olmanız, kendinize göre ve yaşam tarzınıza uygun bir yerde yaşamanız programınızı daha verimli geçirmenizde etkili rol oynayacaktır. Yaşam koşullarınıza ve alışkın olduğunuz şehir türüne göre büyük ya da küçük bir bölge tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde bütçenizi de göz önünde bulundurarak hangi lokasyonun sizin için en verimli olacağına karar verebilirsiniz.

Fransa'da Dil Eğitimi için 5 Popüler Şehir

• Paris : Bonjour! Yemeği, sanatı, modası ve şehirde yaşayan ünlü kişileriyle tanınan Paris, Fransa’nın başkentidir. Paris sokaklarını, parklarını ve müzelerini gezerken şehirden ilham almamak neredeyse imkânsızdır. Yılda 20 milyon civarı kişinin ziyaret ettiği Paris, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasındadır. Paris, Fransızca öğrenmek için en iyi lokasyonlardan biridir. Sadece sunduğu okul seçenekleri değil, aynı zamanda konuşma pratiği yapmak için de eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Sabah bir kafede oturup kruvasan yerken şehri izleyip etrafınızdaki insanların konuşmalarını dinleyerek bile Fransızcanızı geliştirebilirsiniz. Boş vakitlerinizde Paris sokaklarında gezmek dışında Eyfel Kulesi, Champs Elysees, Louvre, Nortre Dame, Arc de Troimphe ve Musse D’orsay gibi dünyanın en ünlü müzelerini ve Avrupa’nın simgesi haline gelmiş yapılarını görme fırsatını da bulabilirsiniz. Aşk şehri olarak da bilinen Paris aynı zamanda dünyanın en meşhur mutfaklarının ve önemli mimari yapıların şehri olarak da adından söz ettirmektedir. Paris’te her öğrenci mutlaka seveceği bir şeyler bulacaktır. Paris mutfağı, kruvasan ve makarondan daha fazlasıdır. Dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilen Fransız Mutfağının lezzetli dünyasını keşfetmeniz için sayısız restoran ve kafe bulunmaktadır. Bir kafenin terasında oturup mutlaka şehri seyredin, ünlü restoranlarına giderek Fransa’nın dünyaca meşhur yemeklerinden olan ratataouille, salade niçoise, ördek confit, flammekueche, sufle, boeuf bourguignon, deneyin ve çeşit çeşit peynirlerinin, tatlılarının ve hamur işlerinin tadına bakmadan asla geri gelmeyin.

QS (Quacquarelli Symonds)’in 2019 verilerine göre öğrenciler için en iyi 7. şehir olan, Avrupa’nın kalbinde yer alan ve sıklıkla Avrupa’nın en yaşanabilir şehirlerinden biri seçilen Paris’te eğitim görmek için çokta başka sebebe ihtiyacınız yoktur.

• Nice : Nice herkes tarafından mükemmel havası ve güzelliğiyle bilinir. Gözlerinizi kapatıp ödevlerinizi kristal berraklığında mavi su, aynı renkteki gökyüzü ve mükemmel kumsallarla çevrili bir ortamda yaptığınızı hayal edin. Fransa’da dil eğitimi için Nice en güzel şehir alternatiflerinden biridir. Güzel ve el değmemiş plajlarıyla dikkat çeken şehir aynı zamanda büyük sanatçılardan Henri Mattisse ve Marc Chagall için de ilham kaynağı olmuştur. Eğer zamanlamanızı doğru ayarlarsanız Temmuz ayında yapılan Nice Caz Festivali sırasında orda olabilirsiniz. Kısa bir tren yolculuğu ile de Cannes veya Monako’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

• Lyon : Fransa’nın üçüncü büyük şehridir. Son zamanlarda gastronomi başkenti olarak kabul edilen şehrin nüfusunun yarısından fazlasının geçim kaynağı eskiden ipek dokumasına bağlıydı. 1935 yılında yemek eleştirmeni olan ve “Gastronomi Prensi” olarak da bilinen yazar Curnonskyi’nin, Lyon’u gastronomi başkenti ilan etmesiyle birlikte bu unvanı alan Lyon’da bugün 19’u Michelin yıldızlı olmak üzere yaklaşık 4.000 restoran bulunmaktadır.

Ülkenin en eski şehirlerinden biri olan ve Güney Doğu Fransa’da bulunan Lyon, Rhone ve Saone nehirlerinin kıyısında yer almaktadır. Paris’e kıyasla daha düşük öğrenim ücretleri ve düşük yaşam maliyetleri ile uluslararası öğrencilerin tercih ettiği şehirlerdendir. Her yıl 140.000 civarında öğrenciyi ağırlayan şehirde 15.000 civarında da uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Bu nedenle Lyon’da farklı kültürlerden öğrencilerle tanışarak ufkunuzu genişletebilirsiniz.

Eğer Lyon’da dil okuluna gitmeye karar verdiyseniz bir orta cağ kasabası olan Perouges’de gezmeli ve bugünlere kadar çok iyi korunmuş olan Roma tapınağına ve bir Roma piramidine ev sahipliği yapan Vienne kasabasını ziyaret edebilirsiniz. Eğer eğitiminizi kış dönemine denk getirdiyseniz 8 Aralık’ta düzenlenen ve 4 gün suren Lyon’a “Işıkların Başkenti” unvanını veren ışık festivali “Fete des Lumieres” de kaçırmamanız gereken etkinliklerden biridir. Lyon’un çok az bilinen özelliklerinden biri de modern sinemanın doğduğu yer olmasıdır. İlk sinema filmi 1895 yılında Lumiere kardeşler tarafından Lyon’da yaratılmıştır.

• Bordeaux : Fransa’nın güneybatısında bulunan Bordeaux, ülkenin en kalabalık 9. Şehri olup eşsiz şarapları ile dünya çapında tanınmaktadır. Sanat ve tarih gibi Bordeaux şehrinin olağanüstü kentsel ve mimari yapıları ile UNESCO’nun dünya mirası Listesinin bir parçasıdır. Yüksek yaşam kalitesiyle de ilgi gören şehirlerden biri olan Bordeaux’i dünyada ziyaret edilecek yerler listesinde en popüler şehirler arasında görürseniz şaşırmayın. Canlı gece hayatı, öğrenim ve araştırma kalitesi, altyapısı, üniversiteleri ve tabii ki rakipsiz gastronomi lezzetleriyle her yıl 100.000’den fazla öğrenciyi ağırlamaktadır. Ormanlarla okyanus arasına yerleşmiş olan şehirde kültür, tarih, müzeler, restoranlar ve barlara doyacağınız gibi kendinizi bulacağınız doğal ortamlar ve ormanlar sayesinde büyük şehirde olmayan huzuru yakalayabileceksiniz. Fransız sanatına ilginiz varsa Musee des Beaux Arts’ta Delacroix, Renoir, Matisse ve Picasso’un eserlerinin yanı sıra çağdaş eserleri de görme fırsatını elde edebileceksiniz.

Paris ile karşılaştırıldığında büyük bir şehir havasına sahip Bordeaux’da daha uygun fiyatlarla yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Size kalan zamanlarda dilerseniz şehirde bulunan uluslararası havaalanından bütçenizi zorlamayacak uçuşlar bularak Avrupa’nın değişik şehirlerini de keşfe çıkabilirsiniz.

• Biarritz : Atlantik kıyısında yer alan Biarritz en prestijli sahil beldelerinden biri olup dünyaca ünlü sörf noktasıdır. Biarritz, Pays Bask Bölgesi’nin bir parçasıdır. Bu bölge geleneklerini korumuş olan ve tercih edenlere harika bir yaşam tarzı sunan güçlü bir kültürel kimliğe sahip bölgelerden biridir. İspanya’dan sadece 35 km uzaklıkta olan eşsiz atmosferi, yemyeşil kırsal ve güzel plajlarını keşfedebileceğiniz Biarritz aynı zamanda gece hayatı ve her yıl düzenlenen birçok farklı festivaliyle de meşhurdur.

Biarritz her yıl yaklaşık 4.000 etkinliğe ve 200.000’den fazla turiste ev sahipliği yapmaktadır ve Fransa'da dil eğitimi tercih eden öğrenciler için listemizin 5. sırasındadır.

Paris, Londra, Madrid, Cenevre, Dublin, Frankfurt ve Barcelona’ya direk uçuşları olan uluslararası bir havaalanına sahip olan Biarritz’te havaalanı şehir merkezine 2,9 km uzaklıktadır.

fransa-yaz-okullari

Fransa Dil Okulu Programları

• Genel Fransızca : İhtiyacınız olan genel Fransızca eğitimi veren bir dil programıysa eğitiminizden kalan zamanınızda seçtiğiniz şehrin tadını çıkarmak ve bol bol pratik yapmak için de vaktiniz olacaktır. Genel Fransızca kursları haftalık 20 ders / 15 saat olarak verilmektedir. Dersler genelde sabahtan öğrene kadar sürmektedir. Her seviyeden öğrenci rahatlıkla bu programa katılabilmektedir. Ders içeriğinde okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirme hedeflenmektedir. Derslerden kalan zamanlarda okulların düzenlediği aktivitelere katılıp sosyalleşmek, pratik anlamında değerlendirilmesi tavsiye edilmektedir.

• Yoğun Fransızca : Dil eğitimini daha kısa bir sürede tamamlamak ve bu süre içerisinde de daha yoğun bir programa dâhil olmak isteyen öğrencilerin rahatlıkla seçebileceği programdır. Haftada 25, 30 gibi farklı ders yoğunluklarına göre öğrenciler seçim yapabilmektedir. Bu programlarda dersler öğleden sonra da devam etmektedir. Başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar farklı seviyelerdeki öğrenciler bu programa katılabilir. Fransızca okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmek olan programın süresi 2 ile 52 hafta arasında değişmektedir.

• Akademik Fransızca : Eğitim hayatınıza Fransa’da bir üniversitede devam etmek istiyorsanız iyi düzeyde Fransızca bilmeniz gerekmektedir. Akademik Fransızca eğitim programı sizi seçtiğiniz ya da seçeceğiniz üniversiteye başvurmak için gerekli Fransızca seviyesine ulaşmanız için ideal bir çalışma programını sunmaktadır. Akademik Fransızca programları, akademik becerilerinizi geliştirmenize ve bir Fransız üniversitesinde okuyacak seviyeye gelmenize olanak tanır. Akademik Fransızca programına dâhil olabilmek için minimum orta düzeyde Fransızca bilgisi talep edildiği mutlaka not edilmelidir.

• Profesyonel Fransızca : Uzmanlık alanlarındaki kelime dağarcığını ve ayrıca sözlü ve yazılı becerilerini geliştirmek isteyen profesyonellere yönelik olan bir programdır. Çeşitli sektörlere göre farklı programlara yer verilmektedir. Turizm, Finans, Hukuk, Sürdürülebilirlik ve hatta ordu mensupları için farklı programlar mevcuttur. Fransa’da ya da Fransızca konuşulan bir ülke veya kuruluşta çalışacaksanız birçok farklı durumla başa çıkabilmek için bazı ince detayları öğrenmenizde fayda olduğunu düşünüyorsanız bu programlara kesinlikle göz atmalısınız. Standart dersler dışında seçeceğiniz konu ile ilgili farklı ders yoğunluklarına göre programlar sizin için ideal olabilir. Program içerikleri mesleki kelime dağarcığının geliştirilmesi, yoğunlaşmak istediğiniz mesleğe göre ilgili belgelerin okunması, yazma becerilerinin geliştirilmesi ve profesyonel bir ortamda sözlü iletişim üzerine dayalı programlardır. Profesyonel Fransızca programları için de belli bir seviyede Fransızca bilgisi gerekecektir.

• Sınav Hazırlık Kursları : DELF, DALF, TCF gibi sınavlar için hazırlanan programlardır. DELF ve DALF, ulusal düzeyde tanınan ve Fransızca dil yeterliliğini onaylayan bir diplomadır. Bu sınavlara hazırlanmak için katılacağınız programlar sizi yoğun bir programa tabi tutar. DELF/DALF için hazırlanmış programlar, sınav sırasında değerlendirilen 4 dil becerisinde uzmanlaşmanızı sağlar. Bunlar, yazılı, sözlü, yazılı ve sözlü anlama becerileridir. Özel olarak hazırlanan modüller sınav sorularına cevap verebilmeniz için gerekli metodolojiyi, doğru dil yapılarını ve yazma stratejileri edinmenizi sağlar. Farklı deneme sınavları yaparak nereye odaklanmanız gerektiği belirlenir. Sınav hazırlık programlara katılabilmeniz için minimum orta düzeyde Fransızca dil bilginiz olması beklenmektedir.

• Fransızca & Fransız Mutfağı Kursları : Fransızca öğrenmek ya da Fransızcanızı geliştirmekle kalmayıp aşçılık, şarap veya pastacılık eğitimi alabilirsiniz. Adından çokça söz ettiren ve dillerden düşmeyen Fransız mutfağını içeren programda öğrenciler mutfakta yeteneklerini geliştirirken pişirme tekniklerini de öğrenir aynı zamanda mutfak terimlerinin Fransızcalarını da hâkim olurlar. Hem amatör hem de profesyonel mutfak severler bu programa rahatlıkla katılım gösterebilir.

Fransa Dil Okulu Fiyatları

Fransa’da dil okulu için en çok talep gören şehirlerin başında Paris, Nice, Lyon, Bordeaux ve Biarritz gelmektedir. Bu şehirlerde yer alan dil okullarında yüksek kalitede eğitim veren okul bulmakta zorlanmayacağınıza emin olabilirsiniz. Paris ve Nice gibi şehirler diğerlerine kıyasla daha maliyetlidir. Bordeaux ve Lyon gibi daha küçük şehirlerde daha uygun fiyatlara okul bulabileceğiniz gibi yaşam masraflarınız da diğer şehirlere göre daha uygundur.

Güncel Fransa dil okulu fiyatları ve indirimleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve size uygun teklifleri değerlendirmek için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Fransa Dil Okulları İçin Konaklama Seçenekleri

Fransa’da dil okulunu, katılacağınız programı ve süreyi seçerken konaklama seçeneklerinizi de değerlendirmenizde fayda var. Dil okulu programlarında genel olarak aile yanı konaklama tercih edilirken yurt konaklaması da öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bir diğer konaklama seçeneği olarak sunulmaktadır.

- Aile Yanı Konaklama : Fransız bir aile ile aynı evde yaşayarak, Fransız kültürünü aile ortamında deneyimleyebilirsiniz. Aile yanında konaklayan öğrenciler daha küçük, daha sakin bir aile ortamında kalmaktadır. Ayrıca 7/24 Fransızca duyabileceğiniz bir ortam sunuyor olması ve pratik yapma imkânıyla tercih edilen seçeneklerden biri olarak öne çıkmaktadır.

- Öğrenci Yurtları : Öğrenci yurtlarında genellikle tek veya çift kişilik oda seçenekleri bulunmaktadır. Öğrenciler dilerse özel banyolu odalarda kalmayı tercih edebilir. Sizinle aynı kursa katılan diğer uluslardan olan öğrencilerle oda paylaşmak ya da okul dışında vakit geçirip pratik yapmakla kalmayıp diğer kültürleri de yakında tanıma fırsatı bulabileceğiniz bu tip konaklama seçeneği de öğrencilerin ilgisini çekmektedir.

Fransa Öğrenci Vizesi

Fransa’da dil eğitimi almak istediğiniz okul ve programı seçip kaydınızı yaptırdıktan sonra vize başvurusu için gerekli evraklar diğer ülkelerin talep ettiği belge ve evraklardan çok ta farklı değildir. Fransa’ya dil eğitimi için gitmek isteyen öğrencilerin eğitim alacakları süreye de dikkate alınarak vize başvuru yapması gerekmektedir. Eğitim süresi 90 günden az ve uzun olarak iki farklı kategoride öğrenci vizesi bulunmaktadır. Her iki vizenin ortalama işlem süresi birbirinden farklı olup, başvuru evrakları nerdeyse aynıdır diyebiliriz.

Genel bir bilgi vermek adına Fransa öğrenci vizesi için gerekli belge ve koşullardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

 • - Fransa’ya gideceğiniz tarihten itibaren en az 6 ay sureyle geçerli olan bir pasaport
 • - 2 adet biyometrik fotoğraf (fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir)
 • - Vize ücreti
 • - Daha önce aldığınız Schengen vizelerinin kopyaları
 • - Nüfus cüzdanı fotokopiniz
 • - Gideceğiniz okuldan alınmış kabul belgesi
 • - Eğer hâlihazırda öğrenciyseniz okuduğunuz okuldan almanız gereken öğrenci belgesi
 • - Okulunuzu bitirdiyseniz diplomanız
 • - Fransa’da kalacağınız sure içerisinde geçiminizi sağlayabileceğinizi gösteren banka hesap ekstresi vs.
 • - Çalışıyorsanız maaş bordronuz
 • - Vize başvuru formu
 • - 18 yaşından küçükseniz anne ve babanızdan alınmış noter tasdikli muvafakatname


Vize için talep edilen bilgi, belgeler ve başvuru süreleri değişiklik gösterebileceğinden başvuru sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiği oldukça önemlidir. Bu konuda vize departmanımız sizlere gerekli bilgileri ve belgeleri ileterek başvuru aşamanızdan vizenizin sonuçlanma aşamasına kadar destek olmaktadır.

fransa-dil-okulu

Fransa Dil Okulu ve Çalışma İzni

Fransa'ya dil eğitimi için gitmiş kişilerin eğitimleri sırasında çalışma izinleri bulunmamaktadır. Yurtdışında dil eğitimi sırasında çalışma izni sunan ülkeler hakkında bilgi almak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Global Yurtdışı Eğitim ile Fransa Dil Okulu

Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, yurtdışı eğitim sektöründe Türkiye’deki en eski ve en köklü firmalardan biridir. 1989 yılından bugüne 30 yıldan fazla bilgi birikimi ve tecrübesiyle yüzlerce öğrencinin geleceğine yön veriyor olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Global Yurtdışı Eğitim olarak öğrencilerimize Fransa dil okulları için ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz. İlk görüşmeden eğitiminizin sonuna kadar size her adımda destek oluyoruz. Dilerseniz bu adımları tek tek detaylandırarak hizmetlerimizle bilgi sahibi olmanıza yardımcı olalım.

1) Global Yurtdışı Eğitim ile ilk görüşme : Hangi ülkede ne tür bir program düşündüğünüz, hedefiniz, Fransızca seviyeniz, eğitim durumunuz, gibi önemli bilgiler size yardımcı olabilmemiz açısından ilk adımda gereklidir. Eğer ülke veya şehir seçiminizi henüz yapmadıysanız bizden bu konu hakkında da gerekli olan bilgileri alabilirsiniz. Size en doğru programları sunmak üzere, verdiğiniz bilgiler ışığında ilk görüşmemizde ihtiyacınız olan dil okulu alternatiflerinin yer aldığı bir çalışma yapmaktayız. Size sunduğumuz alternatifler arasında özel indirimli olan bir okul varsa bu bilgiyi ve eğer okul belirttiyse son kayıt tarihini de size vermekteyiz.

2) Size sunulan teklifler üzerinden uygun programa karar verme : Sizin ihtiyacınız özelinde yaptığımız çalışma sayesinde bütçenize ve yaşam standartlarınıza uygun olan alternatife daha kolay karar vermenizi sağlıyoruz. Sunduğumuz alternatifler arasından birini seçmeniz için konaklama, yaşam maliyetleri gibi detayların üzerinden özenle geçmekteyiz. Böylece karar verme sürecini tamamlamanıza yardımcı olmaktayız. Karar vermenizi takiben okula kayıt için gerekli evraklar listesini size ileterek kayıt sürecine geçiş yapmanıza destek olmaktayız.

3) Kayıt işlemleri : Kayıt aşamasında okula iletmek adına sizinle bir kayıt formu doldurmamız gerekmektedir. Bu aşamada okulun talep etmiş olduğu başvuru ücreti ödemesi gerçekleştirilir. Kişisel bilgileriniz ve kayıt formunuzla birlikte bilgileriniz okula iletilir. Ayrıca konaklama tercihiniz ve varsa özel bir talebiniz okula yollanır. Okul, konaklama ve havalimanı transfer gibi eğitiminizle ilgili tüm yazışmalar tarafımızca yapılmaktadır.

4) Vize işlemleri : Kayıt olmanızı takiben sizin özelinizde hazırlanan vize için gerekli evrak listesi hazırlanır ve size teslim edilir. Gidiş tarihiniz ve başvuru yapacağınız konsolosluğun yoğunluk durumuna göre önceden vize randevusu almamız gerekli ise bu bilgi mutlaka sizinle paylaşılır. Siz evraklarınızı hazırlarken okuldan kabul belgenizin gelmesinin ardından size bilgi verilir. Size daha önce iletilen evrak listesine göre hazırladığınız belgeler vize departmanımız tarafından kontrol edilir. Eğer varsa eksik evrakların en kısa sürede temin edilmesi istenir. Vize formları ülkeye uygun şekilde doldurulur, vize randevunuz ise bizlere belirtmiş olduğunuz müsaitlik durumunuza göre alınır. Vize başvurusunda birebir görüşme talep edilmesi durumunda danışmanlarımız ayrıca size bu konu hakkında detaylı bilgi aktarır.

5) Vize alımı ve yurtdışı dil eğitimi için hazırlık aşaması : Yurtdışına giriş için gerekli olan vizeniz çıktıktan sonra tarafımızca kontrol edilir. Ardından okul ile son onay işlemleriniz için gerekli yazışmalar yapılır. Bu arada eğer havalimanı transfer talebiniz varsa bu talep onayı okuldan istenir. Ayrıca hangi tarihte ve saatte gitmeniz gerektiği aynı şekilde hangi tarihte ülkeye geriş dönmeniz gerektiği bilgisi size tekrar verilir. İhtiyaç durumunuzda ise uçak bileti konusunda danışmanlarımız size yardımcı olmaktadır.

6) Sağlık Sigortası : Her ülke için olmasa dahi bazı ülkelerde sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur. Eğer bir sağlık sigortası yaptırdıysanız poliçenizi almanız konusunda hatırlatma danışmanlarımızca size yapılmaktadır. Ancak eğer bir sağlık sigortasını yaptırmadan yurtdışına gidiyorsanız gene danışmanlarımız konusunda olabilecek aksilikler konusunda sizi bilgilendirmektedir. Zorunlu olmasa dahi Global Yurtdışı Eğitim tüm öğrencilerine yurtdışında kalış süreleri fark etmeksizin sağlık sigortalarını yaptırmalarını önemle tavsiye etmektedir.

7) Oryantasyon süreci : Tüm işlemleriniz bittikten sonra danışmanınız size gitmeden önce yanınıza almanız gerekenler, yolculuk süresince nelere dikkat etmeniz gerektiği, ülkeye vardıktan sonra pasaport kontrolünden konaklamaya nasıl ve ne şekilde varacağınıza kadar aklınıza gelen tüm soruları size doğru bir şekilde aktarmaktadır. Ayrıca okulun ilk günü saat kaçta okulda olmalısınız, yanınızda neler bulunmalı, banka hesabı vb. tüm sorularınıza da yanıt vermekteyiz.

8) Eğitim süresince ve sonrasında ihtiyaç anında Global Yurtdışı Eğitim 7/24 size destek için hazır! : Program süresince okulla ilgili veya yurtdışına alışma sürecinizle ilgili konularda size ve ailenize destek vermekteyiz. Konaklama değişikliği istediğinizde veya geçerli sebeplerle farklı bir konaklamaya geçmek zorunda hissettiğinizde bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışındayken programınızı uzatmak isteyebilirsiniz. Dil programınız tamamlanıp ülkenize döndükten sonra bile yükseköğrenim programlarınız için her zaman bize ulaşabilirsiniz. Tüm ihtiyaç duyduğunuz anlarda eğitim sürecinizi en verimli şekilde geçirebilmeniz adına size destek olmak için 7/24 yanınızdayız.

Aşağıdaki şehirler menüsünden çalıştığımız Fransa dil okulları ve tüm detaylara ulaşabilir, daha detaylı bilgiler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Devamını Oku

 
 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED