Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

İtalya Liseleri


 

İtalya liseleri hakkında araştırma yapmaya başlamadan önce bilmek istediğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz.

İtalya'da Lise Eğitimi

 • • İtalya Eğitim Sistemi ve Programları
 • • İtalya Lise Seçenekleri
 • • İtalya’da Lise Eğitiminin Avantajları
 • • İtalya'da Lise Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • • İtalya Lise Fiyatları
 • • İtalya'da Lise Eğitimi ve Konaklama
 • • İtalya Liseleri için Başvuru Belgeleri
 • • İtalya Liselerine Başvuru Şartları
 • • İtalya Liseleri için Giriş Sınavları
 • • İtalya Lise Eğitimi Vize İşlemleri
 • • İtalya'da Lise Eğitimi için Sağlık Sigortası
 • • İtalya Lise Bursları
 • • Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile İtalya’da Lise Eğitimi


İtalya, 50’nin üzerinde UNESCO Dünya mirası alanına sahip olan, en çok ziyaret edilen ve turist çeken ülkelerden biridir.

Resmi dili İtalyanca olmasına rağmen ülkede İspanyolca, Fransızca ve İngilizce dilleri de sıklıkla kullanılmaktadır. Sıcakkanlı, samimi insanları, kültürü, iklimi, leziz mutfağı ve festivalleriyle tanışacağınız ve tahmin ettiğinizden çok başka bir deneyim yaşayacağınız İtalya’da eğitim almayı kim istemez.

Mimari yapılarıyla göz dolduran ve moda denince akla ilk gelen şehirlerden olan Milano’ya ev sahipliği yapan, enfes yemekleri, tatlıları ve kahveleriyle adından söz ettiren ve doğal güzellikleriyle baş döndüren İtalya’da eğitim almak için daha birçok nedeniniz var.

Dünyanın en eski üniversitelerini bünyesinde barındıran ve elde ettiği başarıları sayesinde dünyanın en iyi üniversiteleri listesine University of Bologna, Sapienza University of Rome ve University of Padua başta olmak üzere prestijli kurumlarını dâhil etmiş olan İtalya eğitim kalitesiyle de ön plana çıkmaktadır.

Masalsı sokakları, Akdeniz bitki örtüsü, açık hava müzesi, ünlü kanalları, galerileri, restoranları, kafeleri hepsini birebir deneyimleyebileceğiniz İtalya’nın öncelikle eğitim sisteminden bahsederek İtalyanların ne tür öğrenim aşamalarından geçtikleri konusuna değinelim istedik.

italya-lise

İtalya Eğitim Sistemi ve Programları

İtalya'da lise eğitimi sistemi Milli Eğitim Bakanlığı ile Milli Eğitim Konseyi tarafından yürütülmektedir ve müfredat sınavlarla birlikte belli bir standartta sunulmaktadır. Bu standartlaştırmanın asıl nedeni tüm öğrencilere eşit şartlarda eğitim sunulmasını garanti etmektir. İtalya’da eğitim 6-16 yaş aralığına denk gelen 10 yıl boyunca zorunludur ve toplamda 5 aşamadan oluşmaktadır. Zorunlu öğrenim sürecinin ilk basamağı olan İlköğretim 5 yıldır. Ardından ortaöğretim (Scuola Media) ile liseyi (Scuola Superiore) kapsayan Secondary Education sürecinde ise öğrenciler 8 yıl eğitim görmektedir.

İtalya’da öğrenciler 5 yıllık lise eğitiminin ilk 2 yılında yalnızca genel lise eğitimi almakta son 3 senesinde ise seçtikleri alan doğrultusunda ilerlemektedir.

SEVİYE
YAŞ GRUBU
Okul öncesi
0-3 yaş
Anaokulu
3-6 yaş
İlköğretim
5 yıl (6-11 yaş)
Ortaöğretim
3 yıl (11-14 yaş)
Lise
5 yıl (14-19 yaş)
Üniversite
3 yıl (19-22 yaş)
Master
2 yıl (22-24 yaş)


Lise eğitimi sonrasında öğrencilerin üniversiteye devam edebilmeleri için Diploma di Maturita olarak adlandırılan İtalya lise diplomasını almaları gerekmektedir. Bu diplomaya sahip olmak için ise öncesinde sözlü ve yazılı sınavlardan gerekli başarı elde edilmelidir. Yazılı sınavlar 2-3 adettir. Biri İtalyanca kompozisyon yazma (edebiyat, tarih ve bilim/toplum üzerine), ikincisi öğrencinin kendi uzmanlığı üzerine, sonuncusu da lisenin son yılında öğrendikleri konulardan meydana gelmektedir. Maturita sınavına hazırlık aşamasında öğrencilerin üniversitede gerekli olan dil seviyesine ve ülkenin kültür seviyesine ulaşması hedeflenmektedir.

Matiruta sınavına girebilmek için öğrencilerin 3 sene İtalyan not sistemine göre değerlendirilmesi gerekmektedir. İtalya’da not sistemi 10 üzerindendir ve öğrencilerin derslerinden geçer not alabilmeleri için en az 6 almaları gerekir. Yazılı ve sözlü sınavların ardından öğrencinin final notu hesaplanmasının ardından ve diplomalarına işlenerek öğrenciye teslim edilmektedir.

Türkiye’de de Liceo Scientifico Galileo Galilei İtalyan Lisesi ve İstanbul İtalyan Lisesi Maturita diploması vermektedir. Matiruta diploması hem İtalya’da hem de Avrupa’da pek çok üniversiteye giriş için avantaj sağlamaktadır.

İtalya’da İtalyanca eğitim alabilmenin dışında yabancı öğrenciler başta olmak üzere uluslararası liselerde dünyaca tanınan diploma programları da sunulmaktadır. ICS International School, dünya üniversitelerine pasaport olarak tanımlanan IB (Uluslararası Bakalorya) programına sahip olabileceğiniz ve Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak da uzun yıllardan beri çalıştığımız köklü zincir okullardandır.

ICS Milan International School, 2017 yılından beri İtalya’da 1-18 yaşındaki öğrencilere eğitim sunmaktadır. ICS Milano International School’da Lise eğitimi, 10.000 metrekare alan üzerine kurulu olan modern bir kampüste verilmektedir. %80 oranında İngilizce eğitim veren ve IB diploma sunan okulda İtalyanca eğitim almak isteyen öğrencilere özel programlar bulunmaktadır. Ayrıca İtalyanca öğrenmek isteyen yabancı öğrenciler için de programlar mevcuttur. ICS Milan International School ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

IB diploma, İtalyan lise diplomasına denk sayılmaktadır ve bir sene daha erken tamamlanmaktadır. Yani IB diploma 2 yıl sürmekteyken İtalya lise diploması almak için 1 yıl daha gerekmektedir. IB (Uluslararası Bakalorya) diplomasına sahip olan öğrenciler Amerika ve Kanada başta olmak üzere dünyanın en iyi üniversitelerinde kabul gören uluslararası bir diplomaya sahip olmaktadır. IB diploma, Matiruta’ya eşit kabul edildiğinden, öğrencinin başarı durumuna göre IB diploma ile neredeyse tüm İtalyan üniversitelerine başvuru yapabilmesi mümkün olabilmektedir.

Aşağıda British International System (İngiliz Eğitim Sistemi) ile Sistema Italiano (İtayan Eğitim Sistemi) tablosu yer almaktadır. İnceleyip 2 eğitim sisteminin benzerlikleri ve farkları daha net görebilirsiniz.

italya-lise-egitim-sistemi

İtalya Lise Seçenekleri

Çocuğunuzun kendisini erken yaşta tanımasını ve geleceğiyle ilgili çok daha doğru kararlar vermesini sağlayacak bir eğitim sürecinden geçmesine yardımcı olmak ve aynı zamanda erken yaşta İtalyanca öğrenerek yaşıtlarından ayrılarak akademik anlamda daha fark edilebilir olmasını istemez misiniz?

İtalya lise diploması alabilmek için ise en az 3 yıl İtalya lisesinde öğrenim görmek gerekmektedir. Öğrencinin İtalyancası, İtalya’da eğitim alabilecek kadar iyi değilse öncesinde mutlaka dil eğitimi tavsiye edilmektedir. İtalya dil okullarıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İtalya’da farklı lise türleri bulunmaktadır.

Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak İtalya’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerimize uluslararası alanda geçerliliği bulunan ve Amerika, Kanada başta olmak üzere 90’ın üzerinde ülkede geçerliliği bulunan 2 yıl süreli IB (Uluslararası Bakalorya) diploma sahibi olma fırsatı sunuyoruz. Öğrenciler İtalya’da İngilizce dilinde lise eğitim alırken İtalyanlarla iç içe bir ortamda İtalyanca öğrenmenin de ayrıcalığını yaşayacak olan öğrenciler mezun olmalarının ardından İtalya kültürünü yakından tanıyıp orada öğrenim görmeye devam edebileceği gibi başka ülkelerde de üniversite başvurusunda bulunabilme avantajını elde edebilecektir.

“Liceo” (Liceo Classico, Liceo Scientifico, Liceo Artistico vb.) olarak geçen akademik temelli lise eğitiminde öğrenciler teorik eğitim almaktadır ve bilim, sanat, yabancı dil gibi spesifik bazı alanlarda da çalışmalar yapmaktadır.

İtalyanca’da “Istituto Tecnico” olarak adlandırılan diğer bir lise türü teknik liselerde ise ekonomi, yönetim, teknoloji, turizm gibi spesifik alanlarda geniş bir teorik eğitim verilmektedir. Bu eğitimler çoğunlukla 3-6 ay kadar staj programı ile de desteklenmektedir.

Son lise türü “Istituto Professionale” eğitimi alan öğrencilerse mesleki eğitim almakta ve mühendislik, gastronomi, teknik asistan, el sanatları gibi konularda pratik eğitimler görerek programlarını bitirdikten sonra doğrudan iş arama aşamasına geçebilmektedir.

İtalya’da Lise Eğitiminin Avantajları

Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği ülkelerden biri olan ve tarihi yapılarıyla UNESCO dünya mirası listesinde en çok sit alanına sahip ülke unvanını kazanmış olan İtalya’da lise eğitimi size eşsiz bir deneyim kazandıracaktır. Bu sayede hem İtalyancayı iyi öğrenme fırsatını elde edebilecek hem de daha geniş kariyer olanaklarına sahip biri olarak rakiplerinizi ardınızda bırakıp akademik eğitiminize başarıyla devam edeceksiniz.

İtalyanca; sanat tarihi, edebiyat, arkeoloji, müzik, felsefe, yemek, moda ve tasarım gibi konular ile ilgilenenler için en doğru ülke ve yabancı dillerden biridir. İtalya’da lise eğitimi alarak İtalya’nın tüm bu yönlerini yakından görecek ve hem ülkeyi hem de kültürünü bizzat tanıma fırsatı bulacaksınız.

İtalya’da özel lisede eğitim alan öğrenciler akıllı tahtalar, tabletler, laboratuvarlar dâhil olmak üzere modern sınıflarda, teknolojik imkânlarla iç içe bir öğrenim avantajını elde etmektedir.

Güvenli oluşuyla da öğrencilerin ve ailelerin tercih sebeplerinden biri olan İtalya’nın, yalnızca okulların bulunduğu bölgelerde değil şehirlerde de güvenilirliği yüksektir.

İtalya’da IB (Uluslararası Bakalorya) diploma programı da alabilir ve IB diploma sayesinde İtalya’daki nerdeyse tüm üniversiteler dâhil Amerika ve Avrupa ülkelerinde yer alan dünyanın en prestijli üniversitelerinden birinde eğitim alma fırsatını elde edebilirsiniz.

Lise eğitiminizi İtalya’da alarak yaşıtlarınıza üstünlük sağlayacak ve özgeçmişiniz ile çalışma hayatınızda işverenlerinizin karşısında daha kolay fark edilir olacaksınız.

Liseyi İtalya’da tamamladıktan sonra eğitiminize İtalya’da devam etmek istemeniz durumunda üniversitelerin kabul şartlarına göre uluslararası öğrencilere açık kurumlara geçiş yapabilirsiniz. Derste göstermiş olduğunuz başarılar, gönüllü olarak katıldığınız çalışmalar, yer aldığınız sosyal faaliyetler veya sportif projelere ek olarak öğretmen referanslarınız da göz önüne alınarak üniversiteye geçişiniz söz konusu olabilmektedir.

İtalya’da çocuğunuz çok kültürlü bir ortamda eğitim alıp yeni arkadaşlıklar sayesinde farklı bakış açıları kazanacak ve daha özgüvenli, düşündüğünü söyleyebilen, bilime önem veren, genel kültürleri erken yaşta gelişen bireyler olarak yetişeceklerdir.

İtalya'da Lise Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İtalya lise eğitiminize karar vermeden önce, tercih edeceğiniz okulun / okulların özelliklerine bakmanız ve sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını veya isteklerinize hitap edip etmediğini araştırmanız gerekmektedir. Örneğin, ilgilendiğiniz spor dalı özelinde spor sahalarının - spor takımlarının okulda bulunması ve İlgi alanınız dâhilindeki sanat ile alakalı okulun sunduğu imkânların gerekli atölyelerin yer alması önemlidir. Ayrıca akademik olarak da laboratuvar ortamı gerektiren çalışmalar yapmak istemeniz durumunda okulun hem teknolojik hem de laboratuvar olanaklarına bakmanız size en uygun okula karar vermenizde etkili olacaktır. Aşağıda ise bu bahsettiklerimiz haricinde genel olarak İtalya’da lise seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini bulabilirsiniz.­

 • - Okulların Konumu­
 • - Okulun Büyüklüğü­
 • - Okulların İstediği Akademik Gereklilikler ve Dil Gereklilikleri­
 • - Okulun Müfredatı ve Lise Programının Sundukları ­
 • - Eğitim ve Konaklama Dışında Kalan Giderler (haftalık cep harçlığı, ulaşım bedelleri, şehir pahalılığı…)­
 • - Okulun Sunduğu Burs İmkânları­
 • - Uluslararası Öğrenci Sayısı

italyada-lise-egitimi

İtalya Lise Fiyatları

İtalya lise fiyatları diğer ülkelerde olduğu gibi şehirlerin popülerliğine, okulların olanaklarına ve geçmişlerine bağlı olarak değişmektedir.

İtalya özel liselerinde eğitim ücreti yıllık ortalama maliyet 20.000 Euro civarındadır. Bu ücrete konaklama dâhil olmadığından ayrıca konaklamanın da bulunduğu yaşam maliyetlerini eklemek gerekmektedir.

İtalya’da lise eğitimi almayı düşündüğünüz okul özelinde detaylı fiyat bilgisi için danışmanlarımızla buradan iletişime geçebilirsiniz.

İtalya'da Lise Eğitimi ve Konaklama

İtalya liseleri konaklama alternatifleri tahmin edileceği gibi tercih edeceğiniz liseye göre değişiklik göstermektedir. Kimi okullar konaklamasız (gündüzlü) eğitim sunarken kimi kurumlar yurt konaklaması sunabilmektedir. Kampüs konaklaması sunmayan liselerde, aile yanında konaklayan öğrenciler daha küçük, daha sakin bir aile ortamında kalmaktadır. İtalyan bir ailenin yanında konaklamak eğitim diliniz İngilizce ağırlıklı dahi olsa İtalyanca dilini ve ülkenin kültürünü öğrenmenin en etkili yollarından biridir. Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak ICS Milan International School’da eğitim yalnızca gündüzlü (konaklamasız) olarak verilmektedir. Öğrenciler ICS Milan’da eğitim alırken okulda İtalyanca dersi alabileceği için İtalyan’daki günlük hayatlarında konuşma pratiği ile pekiştirme imkânı da yakalayacaklardır.

İtalya Liseleri için Başvuru Belgeleri

İtalya’da eğitim alacağınız liseye karar verdikten sonra bazı akademik evraklarınızın okula iletilmesi gerekmektedir. Başvuru evraklarınızı alan İtalya’daki liseler aşağıda detaylıca belirtilen evrakların durumuna göre sizi kabul edip etmeyeceğinin kararını vermektedir. İncelediğiniz listedeki evraklara bazı okullar ek belge talep edebilmekte veya mülakat isteyebilmektedir, lütfen not ediniz.­

 • Pasaport­
 • Öğrenci Not Dökümü (Transkript)­
 • Akademik Referans Mektubu­
 • Katıldığınız akademik kurslar, ileri düzeyde yapılan sanatsal & sportif faaliyetler, sosyal sorumluluk projeleri, vb. gibi belgeler­
 • Dil yeterlilik belgesi (Dil yeterlilik belgesi olmayan öğrenciler okulun kendi İngilizce seviye tespit sınavına da girebilmektedir.)


İtalya Liselerine Başvuru Şartları

İtalya’da lise eğitimi alabilmek için okulların belirledikleri belli başvuru şartlarını sağlıyor olmak gerekmektedir. Bu şartlardan ilki okulunuzdaki başarı durumunuz ve not ortalamanızken diğer önemli bir kıstas ise dil yeterliliğinizdir. İtalya’da lise eğitimi alabilmeniz için gereken genel başvuru şartları listesini aşağıda bulabilirsiniz.­

 • Lise not ortalamasının 100 üzerinden en az 65-70 olması­
 • Dil bilgisi seviyesinin en az intermediate seviyede olması­
 • Öğrencinin Türkiye’de öğrenim görüyor olması. Ortaokulun son senesinde başvuru yapılabileceği gibi lise yılları içerisinde de başvuru yapılabilir.­
 • Bazı liselerin son başvuru tarihleri olabilir, dikkat etmek gerekir.­
 • Başvurulacak okulun varsa ek şartlarının yerine getirilmesi (okullara göre değişiklik göstermektedir)


İtalya Liseleri için Giriş Sınavları

İtalya liselerinden birinde eğitim almak isteyen öğrencilerin hangi lisede öğrenim göreceklerine karar verdikten sonra belli sınavlardan geçmeleri gerekebilir.

Okullar çoğunlukla öğrencileri resmi olarak bünyelerine dâhil etmeden önce öğrenim geçmişleri hakkında fikir edinebilmeleri adına kendi bünyelerinde hazırladıkları ve uyguladıkları sınavlara tabii tutmaktadır. Sınavlar online olabileceği gibi yazılı olarak da verilebilmektedir.

Bu sınavlarda genellikle İtalyanca veya İngilizce dil testi seviye belirlemek için uygulanırken, ek olarak matematik, fen gibi ders sınavları da talep edilebilmektedir. Sınav sonuçlarına göre öğrencinin eğitim seviyesi ve dil seviyesi hakkında bilgi edinen okullar, öğrenciyle online mülakat da yaparak kendisini doğrudan ifade etme şansı vermektedir. Böylece öğrenciler kararlarını bu görüşme sonrasında daha net verebilmektedir.

İtalya Lise Eğitimi Vize

İtalya Schengen ülkelerinden biridir ve seyahat edebilmek için vize almanız gerekmektedir. İtalya’da 2 tip vize bulunmaktadır.

İtalya’da 90 günden az süreli seyahatler için Schengen vizesi (C Tipi) 90 gün ve üzeri süren eğitimler içinse ulusal vize (D tipi) başvurusu yapılması beklenmektedir. İtalya'da lise eğitimi uzun dönem olduğundan öğrenciler Ulusal vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Ulusal vize randevusu için IDATA veya VFS Global vize başvuru merkezlerine müracaat edebilirsiniz. Başvurularınızı ise şahsen direkt Konsolosluğa giderek yapmanız gerekmektedir.

Vize başvurularının şahsen yapılması gerekmektedir. 18 yaşın altındaki öğrencilerin ebeveyn eşliğinde konsolosluğa gitmesi şarttır. Ulusal vize başvurularının sonuçlanma aşaması 8 haftayı bulabildiğinden dolayı mutlaka erken müracaat edilmesi tavsiye edilmektedir.

Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, vize işlemlerinizle alakalı randevu alımından vize onayınıza kadar tüm süreçlerde kişiye özel evrak listesi hazırlamakta ve tüm ekibiyle aşamaları titizlikle takip etmektedir.

Aşağıda genellikle İtalya’da lise eğitimi alabilmek için gerekli olan vize evrakları listesi bulunmaktadır. ­

 • Tam ve eksiksiz olarak doldurulmuş başvuru formunuz­
 • Pasaport / Varsa eski pasaportlarınız­
 • Kimlik fotokopiniz­
 • Biyometrik fotoğraf­
 • Eğitim alacağınız kurumdan gelen kabul mektubunuz­
 • Konaklama ve seyahat rezervasyonlarınız­
 • Akademik evraklarınız (Transkript, referans mektubu vb. gibi)
 • Muvafakatname (*18 yaş altı olan her öğrencinin alması gerekmektedir)­
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği­
 • Eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren maddi evraklar (Maaş bordrosu, banka belgeleri, şirket belgeleri, vb. gibi)


Yukarıdaki evraklara ek olarak sizden farklı belge de talep edilebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

italya-liseleri

İtalya Lise Sağlık Sigortası

İtalya, Schengen ülkelerinden biri olduğundan seyahat etmeniz durumunda sizden zorunlu sağlık sigortası istenmektedir. Poliçenin aslı ile belgelenmesi de önemlidir. Sağlık sigortası poliçenizin en az 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir. Poliçenin İtalyanca veya İngilizce olarak teslim edilmesi önemlidir. Sigortanızın tüm seyahat sürenizi kapsamasına dikkat etmeniz gereklidir.

İtalya Lise Bursları

İtalya’da bir lisede burslu okuyabilmek için öğrencilerin öncelikli olarak akademik not ortalamasının okul tarafından kabul görmesi için yüksek olması etkileyici bir etkendir. Ayrıca dil yeterliliğinizin de ileri seviyede olması gerekmektedir. Burs oranları ve olanakları liselere göre değişiklik göstermekle birlikte her lisede burs imkânı bulunmadığı da mutlaka not edilmelidir.

Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile İtalya’da Lise Eğitimi

Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, yurtdışı eğitim sektöründe Türkiye’deki en eski ve en köklü firmalardan biridir. 1989 yılından bugüne 30 yıldan fazla bilgi birikimi ve tecrübesiyle yüzlerce öğrencinin geleceğine yön veriyor olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Global Yurtdışı Eğitim olarak liselere ilk adımdan kabul aşamasına kadar öğrencilerin istekleri ve kariyer planları göz önüne alınarak sunulan okul alternatiflerinden uygun lisenin kararlaştırılması aşamasına, okulla yazışmalardan ön başvuru evraklarının hazırlanmasına ve ardından liseye resmen kabul edilme ve okula gidişinize kadar birçok aşama ve adımı takip etmekteyiz.

Dilerseniz şimdi ilk görüşmeden itibaren eğitiminizin sonuna kadar size her adımda destek olduğumuz lise eğitim hizmetlerimizle alakalı adımları detaylandırarak bilgi sahibi olmanıza yardımcı olalım.

1) Global Yurtdışı Eğitim ile ilk görüşme ve öğrencinin sahip olduğu akademik niteliklere, bütçesine ve ilgi alanlarına uygun olacak şekilde detaylı lise araştırılmasının yapılması : Hedefiniz, kariyer ve gelecek planlarınız, İtalyanca dil seviyeniz, akademik başarılarınız vb. gibi bilgiler size yardımcı olabilmemiz açısından ilk adımda önemlidir. Eğer şehir seçiminizi henüz yapmadıysanız bizden bu konu hakkında da gerekli olan bilgileri alabilirsiniz. Size en doğru lise eğitim programını sunmak üzere, verdiğiniz bilgiler ışığında ilk görüşmemizde alternatiflerin yer aldığı bir çalışma yapmaktayız.

2) Size sunulan alternatiflerin detaylandırılması, karar verme sürecinizde destek olma ve yönlendirme yapılması : Size özel yaptığımız çalışma sayesinde bütçenize ve yaşam standartlarınıza uygun olan alternatife daha kolay karar vermenizi sağlamaktayız. Sunduğumuz liseler arasından akademik başarınıza uygun olan ve konaklama alternatiflerinin de içinde olduğu yaşam maliyetleri detaylarının üzerinden özenle geçmekteyiz. Böylece karar verme sürecini tamamlamanıza yardımcı olmaktayız.

3) Ön başvuru öncesinde öğrencimizin & velimizin ek bilgi ihtiyacında lise ile temasa geçilmesi ve gerekli bilgilerin aktarılması : İncelediğiniz okul / okullar özelinde ek bir soru talebiniz olması durumunda resmi başvurunuzu yapmadan evvel okul ile temasa geçerek aklınızda oluşan tüm soru işaretlerinizi çözümlüyoruz.

4) Liseye ön başvuru için gerekli akademik evrak listesinin öğrenciye iletilmesi ve evraklar konusunda yönlendirme yapılıp ve destek sağlanması : Ön başvuru için hangi evrakların hazırlanması gerektiği bilgisi size liste halinde iletilmektedir. Bu aşamada ayrıca lisenin kendi kayıt formu da bizim tarafımızdan size iletilir. Evraklar konusunda ek sorunuz veya desteğe ihtiyaç duymanız durumunda danışmanlarımız size yardımcı olmaktadır. Örneğin akademik referans veya niyet mektubu örnekleri iletilmesi, tercüme gerektiği durumlarda destek verilmesi, resmi dil sınavı kaydı için destek verilmesi vb.

5) Akademik evraklarınızın başvuru yapılacak liseye uygunluğunun kontrolü : Lise ön başvuru formu ve diğer tüm akademik evraklarınızın bize ulaşmasını takiben evraklar tek tek tarafımızca kontrol edilmektedir. Eksik bilgi veya hatalı dokuman olması durumunda size bilgi verilir ve eksiklikler giderilir.

6) Liseye ön başvurunun yapılması : Artık liseye ön başvuru yapmaya hazırsınız! Okul kayıt formunuz ve diğer tüm akademik evraklarınız okula iletilmektedir. Okuldaki yetkili kişiler evraklarınızı inceleyip okula uygunluğunuzu tespit edip bilgi

7) Ön başvuru evraklarınızın liseye iletilmesinin ardından ek bir sınav ihtiyacınız varsa bunun tespit edilmesi : Yurtdışı liselerinin Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığına verdiği yetki sayesinde okullar tarafından talep edilen sınavları ofislerimizde, bizim gözetimimiz altında olabilirsiniz.

8) Sınav sonuçlarınızın gelmesi ve kararın verilmesi : Eğitim danışmanlarımızın gözetimi altında olduğunuz sınav sonuçları okula iletilmekte ve ardından gelecek olan sonuçlara göre nihai kararı verilmektedir.

9) Liseye nihai başvurunun yapılması : Artık liseye nihai başvurunuzu yapmaya hazırsınız! Bu aşamada ayrıca konaklama konusunda özel bir istediğiniz varsa mutlaka okula bilgi verilir. Başvurunuz bu süreç boyunca takip edilir. Lise/liselerden gelen kabul mektupları kontrol edilir ve öğrenciye gerekli bilgiler verilir.

10) Liseden kesin kabul mektubunuzun getirtilmesi : Lisedeki yerinizi kesin olarak tutmak istediğinizde okula bir depozit ödemesi yapmanız gerekmektedir. Ne kadar ödeme yapılması gerektiği, iptal & ceza şartlarının neler olduğu vb. gibi tüm bilgiler size iletilir. Ardından dilerseniz direkt liseye veya bizim hesabımıza ön ödemenizi yapabilirsiniz.

11) Depozit (Ön ödeme) sonrası kesin kabul mektubunun gelmesi ve vize işlemlerine hazırlık : Liseden kesin kabul mektubunuz ve vize için gerekli olacak vize mektubunuzun gelmesini takiben vize departmanımız sizlerle temasa geçmektedirler. Vize departmanımız sizinle ön görüşme yaptıktan sonra size özel vize için hazırlamanız gereken evrak listesini tarafınıza iletir.

 12) Vize Evraklarınızın Uygunluğunun Kontrolü : Size daha önce iletilen evrak listesine göre hazırladığınız belgeler tarafımızca titizlikle incelenir ve eğer eksik bir evrak varsa en kısa sürede temin edilmesi istenir. Ayrıca yeminli tercüman tarafından çevrilmesi gereken resmi bir belge varsa bunun bilgisi sizinle paylaşılır ve ayrıca tercüme işlemlerinde de size destek olmaktayız.

 13) Vize Başvurunuzun Yapılması : Gidiş tarihiniz ve başvuru yapacağınız konsolosluğun yoğunluk durumuna göre önceden vize randevusu almamız gerekli ise bu bilgi mutlaka sizinle paylaşılır. Vize formları başvuru yapılacak olan ülkeye uygun şekilde doldurulur, vize randevunuz ise bizlere belirtmiş olduğunuz zaman çizelgenize göre alınır. Vize başvurusunda birebir görüşme talep edilmesi durumunda danışmanlarımız ayrıca size bu konu hakkında detaylı bilgi aktarmaktadır.

14) Vize alımı ve yurtdışı lise eğitimi için hazırlık aşaması : Yurtdışına giriş için gerekli olan vizeniz çıktıktan sonra tarafımızca kontrol edilir. Ardından okul ile son onay işlemleriniz için gerekli yazışmalar yapılır. Ayrıca hangi tarihte ve saatte gitmeniz gerektiği aynı şekilde hangi tarihte ülkeye geri dönmeniz gerektiği bilgisi size tekrar verilir.

15) Vize sonrası diğer aşamalarda öğrencimize gerekli desteğin verilmesi : Havalimanından karşılama, sağlık sigortası veya uçak bileti vb. gibi diğer tüm konularda öğrencilerimize destek olmaktayız. Eğer ek olarak okuldan havalimanı transferi veya sağlık sigortası talebiniz varsa bu talep liseye iletilir ve gerekli onaylar alınıp tarafınıza bilgi verilmektedir.

16) Oryantasyon süreci : Tüm işlemlerinizin ardından danışmanınız size gitmeden önce yanınıza almanız gerekenler, yolculuk süresince nelere dikkat etmeniz gerektiği bilgilerini size vermektedir. Ülkeye vardıktan sonra pasaport kontrolünden konaklamaya nasıl ve ne şekilde varacağınıza kadar aklınıza gelen tüm soruları da doğru bir şekilde aktarmaktadır. Ayrıca okulun ilk günü, saat kaçta okulda olmalısınız, yanınızda neler bulunmalı vb. tüm sorularınıza da yanıt vermekteyiz.

17) Eğitim süresince ve sonrasında ihtiyaç anında Global Yurtdışı Eğitim 7/24 size destek için hazır! : Program süresince okulla ilgili veya yurtdışına alışma sürecinizle ilgili konularda size ve ailenize destek vermekteyiz. Özellikle aile yanı için geçerli sebeplerle farklı bir konaklamaya geçmek zorunda hissettiğinizde bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Lise eğitiminizi tamamladıktan sonra yükseköğrenim programlarınıza İtalya’da veya farklı bir ülkede devam etmeye karar verdiğinizde de bize her zaman ulaşabilirsiniz. Tüm ihtiyaç duyduğunuz anlarda eğitim sürecinizi en verimli şekilde geçirebilmeniz adına size destek olmak için 7/24 yanınızdayız.

Devamını Oku

 
 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED