Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

İtalya Yaz Okulları


 

İtalya yaz okulu programları için araştırma yapmaya başlamadan önce bilmek istediğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz.

İtalya Yaz Okulları

 • • İtalya Yaz Okulu Faydaları
 • • İtalya Yaz Okulu Program Seçenekleri
 • • İtalya Yaz Okulu Konaklama Seçenekleri
 • • İtalya Yaz Okulu Kayıt Dönemi
 • • İtalya Yaz Okulu için Öğrenci Vizesi
 • • İtalya Yaz Okulu Planlayan Velilerimize
 • • Global Yurtdışı Eğitim ile İtalya Yaz Okulu


İtalya yaz okulları 12-18 yaş aralığında olan öğrencilerin yaz tatil dönemlerinde dillerini geliştirmesine katkı sağlayan bir programdır. Moda, tarih ve sanatın en önemli merkezlerinden biri olan İtalya’da İtalyancanızı yerel kişilerle iletişime geçerek daha hızlı ve etkili bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Dersler haricinde katılım göstereceğiniz aktiviteler ve kültürel geziler sayesinde hem tatil hem de okul deneyimini bir arada yaşayabilirsiniz. Ayrıca dünyanın en önemli yemek kültürüne sahip İtalya’da birçok lezzetli yemeği yerinde tatma imkânını elde edebilirsiniz.

İtalya yaz okulu programlarına dünyanın farklı ülkelerinden öğrenciler gelmektedir. Bu sayede sadece İtalyan kültürü değil farklı ülkelerden gelen kişilerin kültürleri, dilleri veya alışkanlıkları hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

İtalyanca diğer dillere göre daha kulağa daha melodik gelmekte ve anlaşılması daha kolay bir dil olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle İngilizcesi iyi olan kişilerin daha hızlı öğrenebileceği bir dildir. İtalyanca ayrıca Avrupa Birliği resmi dillerinden biridir.

Özellikle gelecek kariyer planlarınız arasında sanat, iç mimarlık, moda, mimarlık veya mutfak sanatları gibi bir bölüm okuma fikri varsa İtalya sizin için doğru bir tercih olacaktır. İtalya yaz okulu programı ile hem İtalyancanızı daha özgüvenli konuşacak hem de İtalya’da yükseköğrenim düşünceniz varsa bunu netleştirebileceksiniz.

italya-yaz-okulu

İtalya Yaz Okulu Faydaları

Yurtdışına tek başına seyahat etmek bile kendi başına özgüveninizi geliştirirken İtalya’da yaz okulu programına katılmak size çok daha fazla katkı sağlayacaktır. Kendi yaşadığınız ülke dışında bir yeri keşfetmek, yeni kişilerle tanışmak, onlarla bir arada yaşamaya çalışmak kişisel gelişimizin ilerlemesini sağlayacaktır. Aşağıda İtalya yaz okulları faydalarını kısaca özetledik;

- İtalyancayı kendi ana vatanında öğrenmenin ayrıcalığını yaşayacaksınız. Yeni bir dil öğrenirken o dili en doğru şekilde kullanan insanlardan o dili duymak ve pratik yapmak hem o dili daha çok sevmenize katkı sağlayacak hem de daha özgüvenle pratik yapmanıza olanak sağlayacaktır.

- İtalya yaz okulunda diğer öğrencilerle ders içinde grup çalışması, ders dışında aynı etkinlik ve aktivitelerde yer alıp bir arada hareket ederek takım çalışma yeteneğinizi geliştirebileceksiniz.

- Gelecek planlarınız arasında İtalya’da üniversite veya yüksek lisans eğitimi gibi bir düşünceniz varsa İtalya yaz okulları bu düşünceniz için harika bir basamak olacaktır. İtalya yaz okulu sayesinde hem tek başınıza hareket etmeyi öğrenecek hem de İtalya’nın her yönünü görüp, birebir yaşayarak kararınızı daha net verebileceksiniz.

- Okulda katılacağınız aktiviteler sayesinde ilgi alanınızı yeni baştan şekillendirebilecek belki de sevmediğinizi düşündüğünüz bir spor ya da sanat dalının aslında tam size göre olduğunu keşfedeceksiniz.

- Dünyanın farklı ülkelerinden ve şehirlerinden gelen kişilerle arkadaşlıklar kurarak iletişim becerilerinizi iyileştireceksiniz. Zaman zaman kendi kültürümüzden olan kişileri bile anlamaya zorlanırken siz bir adım daha öteye gidip farklı bir kültüre sahip olan kişileri çok daha iyi anlamaya ve empati kurmaya başlayacaksınız.

İtalya Yaz Okulu Program Seçenekleri

İtalya yaz okulu programları 12-18 yaş aralığında olan öğrenciler için Genel İtalyanca programı sunmaktadır. Haftada 20 ders (15 saat) olan genel İtalyanca programında konuşma, dinleme, yazma ve okumaya yönelik bir eğitim alırsınız. Haftalık ders saati çok yoğun olamaması sebebiyle okulun düzenlediği aktiviteler sayesinde diğer öğrencilerle daha fazla pratik yapma imkânını yakalayabilirsiniz. Bu sayede yeni bir dil öğrenirken en sıklıkla karşılaştığımız pratik yönünüzü epeyce ilerletmiş olabileceksiniz. İtalya yaz okullarında derslerinizin bitmesini takiben öğleden sonra ve akşamları düzenlenen futbol, film, yüzme, yemek dersleri, tenis, disko, voleybol, tişört boyama vb. gibi çeşitli sosyal & sportif aktivitelere katılım gösterebilirsiniz. Ayrıca hafta sonu düzenlenen kültürel geziler sayesinde İtalya’yı daha fazla keşfetme imkânı elde edebilirsiniz.

italya-yaz-kampi

İtalya Yaz Okulu Konaklama Seçenekleri

İtalya’da bulunan yaz okulları öğrencilerine iki farklı konaklama alternatifi sunmaktadır. Bunlar yerel bir aile yanında konaklama veya kampüs konaklamasıdır. Bizlerin de vereceği bilgiler eşliğinde konaklama seçimi tamamen size bağlı olmaktadır. İtalya yaz okulu programlarında sunulan konaklama alternatiflerini aşağıda sizler için kısaca özetledik;

- Kampüs Konaklamalı İtalya Yaz Okulları : İtalya yaz okullarında en sıklıkla tercih edilen bir konaklama alternatifidir. Kendi yaşıtlarınızda bir arada aynı odalarda kalabileceğiniz ve belki de filmlerden aşina olduğunuz keyifli ve eğlenceli yatakhane sohbetlerini birebir yaşayabilme fırsatını kampüs konaklaması sayesinde yaşayabilirsiniz. Kampüs içerisinde konaklayacak olan öğrenciler genellikle 2-3 ya da 4 kişilik odalarda ortak banyolu ya da oda içerisinde bulunan özel banyolu odalarda kalmaktadır. Kampüs konaklamasının en güzel yanlarından biri bütün programınızı aynı alan içerisinde almanızdır. Kampüste geçirilen bir günü kısaca özetlemek gerekirse sabah kalkmanızı takiben kahvaltı, ders, ders bitiminde öğleden sonra aktiviteleri, akşam yemeği ve yemek sonrası düzenlenen kampüs eğlenceleri ile gününüzü sonlandırmış olursunuz. Kampüs hayatı sayesinde sizinle aynı programı alan diğer öğrenciler ile daha fazla iletişime geçebilirsiniz.

Aile Yanı Konaklamalı İtalya Yaz Okulları : İtalyancayı yerel bir ailenin yanında kalarak etkili bir şekilde geliştirebileceğiniz gibi aynı zamanda da İtalyanların kültürleri, yaşamı konusunda da daha fazla bilgiye sahip olursunuz. Ayrıca İtalyanların dünyaca ünlü mutfağından çıkan yemekleri yerel bir ailede deneyimleyebilirsiniz. Aile yanında konaklayacak olan öğrenciler genellikle iki kişilik odalarda farklı ülkeden gelen hemcinsi ile aynı odayı paylaşmaktadır. Aile size kahvaltı ve akşam yemeğinizi vermektedir. Ayrıca aynı aile içerisinde farklı odada konaklayacak başka öğrencilerle de aynı evi paylaşabilirsiniz. Aile yanında konaklayacak olan öğrencilerin mutlaka okul tarafından belirtilen saatte evde olmaları gerekmektedir. Ayrıca dilerseniz okulun öğrencilerine yönelik olan ve öğleden sonra düzenlenen sosyal & sportif etkinliklerle birlikte hafta sonu organize edilen kültürel gezi programlarına da katılım gösterebilirsiniz.

İtalya Yaz Okulu Kayıt Dönemi

İtalya yaz okulu programları her ne kadar Temmuz ayında başlasa da erken kayıt yaparak yerinizi erkenden rezerve etmek oldukça önemlidir. Genel olarak tüm dünyadan oldukça talep gören yaz okullarına kayıt dönemi Şubat ve Mart ayıdır. Eğer bu belirtmiş olduğumuz kayıt dönemini yakalayamadıysanız tercih edeceğiniz okul kontenjanı dolmuş olabilir veya istediğiniz tarihte eğitiminize başlayamayabilirsiniz. Bu sebeple erken kayıt olmanız oldukça önemlidir. Global Yurtdışı Eğitim danışmanları karar vermenizi takiben doğru kayıt tarihi, vize başvuru tarihi ve hatta ne zaman uçak bileti almanız gerekli gibi tüm ek işlemler konusunda size bilgi aktarmaktadır.

İtalya Yaz Okulu Öğrenci Vizesi

İtalya yaz okulu programına katılacak olan adaylarının hepsinin İtalya’ya giriş için geçerli bir vizeye ya da yeşil pasaporta sahip olması gerekmektedir. Yeşil pasaporta sahip olan öğrencilerin vize başvuru yapmasına gerek olmamaktadır. Çünkü bu pasaport çeşidi ile İtalya’ya yaz okulu programı için vizesiz seyahat edebilirsiniz. Ayrıca eğer daha önceden aldığınız geçerli bir Schengen vizesine sahipseniz ayrıca bir başka vize almanıza genel olarak gerek olmamaktadır.

İtalya yaz okullarına katılmak istiyorsanız ve İtalya’ya giriş için bir vizeye ihtiyacınız varsa program başlangıç tarihinizden en erken 3 ay öncesinde İtalya’nın anlaşmalı olduğu iDATA veya VFS vize başvuru merkezlerinden birine giderek vize müracaatınızı gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvuru merkezleri İstanbul başta olmak üzere İzmir, Gaziantep, Ankara, Antalya ve Trabzon illerinde bulunmaktadır. Ancak randevunuzu ikamet ettiğiniz şehre göre almaktasınız. Bu sebeple ikamet ettiğiniz şehir doğrultusunda ya VFS ya da iDATA’dan randevunuz alınmaktadır.

İtalya vizesine başvuru yapacak olan 18 yaşına henüz gelmemiş öğrencilerin vize başvuru merkezine mutlaka anne ya da babası ile birlikte gitmesi gerekmektedir. Başvuru sırasında herhangi bir mülakat olmazken başvuru sonuçlanma aşamasında ufak bir ihtimalde olsa konsolosluk görevlisi direkt olarak başvuru yapan aday ile görüşmek isteyebilir. Ayrıca gene başvuru sırasında parmak izinizi vermeniz gerekmektedir. Her ne kadar pasaport çıkartırken parmak izinizi vermiş olsanız dahi konsolosluk kendi sistemi için tekrar talep etmektedir.

Global Yurtdışı Eğitim vize departmanı her öğrencisi özelinde vize için gerekli evrakları size iletmekte, evraklarda herhangi bir sorunuz olduğunda ise yardımcı olmaktadır. Ayrıca vize başvuru formunuz tarafımızca titizlikle doldurulup öğrencimizin ve velimizin müsaitlik durumunuza göre İtalya resmi vize başvuru merkezi olan VFS Global’den vize randevunuzu almakta ve vize işleminiz sonuçlanana kadar takibini sağlamaktadır.

italya-yaz-okullari

İtalya Yaz Okulu Planlayan Velilerimize

Çocuğunuz İtalya’da yaz okuluna katılarak İtalyanca dil bilgi ve becerilerini geliştirecek, gelecekteki kariyer rotasını çizmeye başlayacak ve en önemlisi kişisel gelişimine çok büyük katkı sağlayacaktır. Çocuğunuz İtalya yaz okulu eğitimini tecrübe ettiği süre boyunca kararlarını kendisi verip daha özgüvenli bir birey olmanın farkına varacaktır ve böylece gelecek hayatı ile ilgili kendi kişisel araştırmalarını yapıp geleceğiyle ilgili kendi kararlarını daha kolay verebilecektir. Bunların dışında eğitim sürecinde okulda sunulan çeşitli sosyal ve sportif aktiviteler sayesinde belki de bugüne kadar keşfetmediği yaratıcılık yönünü bulacaktır. Ayrıca farklı kültürleri yakından tanıyarak kendi kültürüne farklı bir bakış açısı ile bakmasına imkân tanıyacaktır. Özellikle gelecek planlarında yurtdışı lise veya yurtdışı üniversite okuma fikri varsa bu bir fikir olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşebilecektir.

Eğitimin ne kadar önemli olduğunun daha çok farkına vardığımız bu global çağda, çocuğunuzun hayatının en mükemmel tecrübesini yaşamasına imkan sağlayacak ve ona en güzel yatırımlardan biri olan eğitimi armağan edebileceksiniz. Ancak belki de ilk kez yurtdışı deneyimi yaşayacak olan çocuğunuzu İtalya yaz okulu programına gönderme düşüncesi bile size uzak geliyor olabilir. Bunun en önemli nedenlerinden biri aklınızda var olan birçok farklı soru işareti. Özellikle çocuğunuzun güvenliği, sağlığı, alacağı programın kendisine olan katkısı, programa uyum sağlayabilmesi, nerede konaklayacağı vb. gibi birçok soruya yanıt arıyor olabilirsiniz. Bu sorularınızın cevabını Global Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızdan alabilir ve aklınızdaki tüm soru işaretlerini çözümleyebilirsiniz.

Global Yurtdışı Eğitim ile İtalya Yaz Okulu

Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak 1989 yılından bugüne binlerce öğrencimizin yurtdışı yaz okulu programlarını profesyonel bir şekilde organize etmekteyiz. Bireysel programlarımız dışında 25 yılı aşkın zamandan beri Bilfen Okulları’nın yurtdışı yaz okulu ve yurtdışı projelerini organize etmekteyiz. İtalya yaz okulu programına katılan öğrencilerimizin program süresi fark etmeksizin tüm herkese aynı hizmeti vermekteyiz. Aşağıda Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nın İtalya yaz okulları programına katılan öğrencilerine sunduğu hizmetleri kısa bir özet halinde bulabilirsiniz.

 • - Ön görüşme yapılarak öğrencimizin ve velimizin isteklerinin anlaşılması,
 • - Öğrencimizin yaşı, istekleri ve hedefleri doğrultusunda en uygun alternatifleri araştırma,
 • - Kayıt öncesi tüm soruların eksiksiz bir şekilde aktarılması,
 • - Gerektiği durumlarda kayıt öncesi okul ile iletişime geçilmesi,
 • - Okul ile tüm yazışmaların yapılması (Kayıt bilgileriniz okula iletilerek yerinizin onaylanması, Konaklama ve diğer önemli isteklerinizin okula eksiksiz aktarılması, vb. gibi),
 • - Vize Danışmanlığı (Vize için gerekli evrak listesinin öğrencimizin özelinde sunulması, vize başvuru formunun tam ve eksiksiz olarak doldurulması, konsolosluğun ve öğrencimizin müsaitlik durumuna göre vize randevusunun alınması, okuldan gerekli vize başvuru belgenizin temini, vb. gibi),
 • - Sağlık sigortasının ayarlanması
 • - Havalimanından transferlerin organize edilmesi,
 • - Uçak bileti konusunda destek verilmesi,
 • - Öğrencimizin yurtdışında programı devam ettiği sürece ihtiyaç veya acil durumlarda 7/24 desteğin kesintisiz sunulması

Devamını Oku

 
 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED