Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

Fettes College - Edinburgh | İskoçya


Fettes College – İskoçya’da Lise Eğitimi

Fettes College, Edinburgh, İskoçya'da 7-18 yaşlarındaki öğrencilere karma eğitim veren bağımsız bir yatılı ve gündüzlü okuldur. Birleşik Krallık’ın önde gelen okullarından biri olan Fettes College’ın toplam öğrenci sayısı 670 olup, bunların %80'i yatılı eğitim almaktadır.

Fettes College kampüsü, Edinburgh'un orta kısmının yakınında yer almaktadır. Okulun ana binası 19. yüzyılda inşa edilmiştir ve tamamen İskoç barok tarzındadır. İçinde modern ve yenilikçi altyapının bulunduğu eşsiz bir tarihi ve mimari anıttır. Öğrenciler için kampüs, işlevsel bilimsel laboratuvarlar, kütüphaneler, spor alanları ve oyun alanları, bir yüzme havuzu, büyük bir modern spor salonu, müzik ve yaratıcılık stüdyoları ile donatılmıştır.

Uluslararası havaalanına seyahat süresi yaklaşık 25 dakikadır.

Fettes College - Müfredatı ve Programlar

Fettes College müfredatı, İngiliz, Gal ve İskoç eğitim sisteminin en iyi özelliklerini birleştirir. Son sınıf öğrencileri eğitimlerine devam etmek için şu programlardan birini seçebilirler: A-Level, International Baccalaureate.

GCSE. Kurs 10-11. Sınıflar için 2 yıl olarak tasarlanmıştır, her öğrenci program sonunda temel disiplinlerdeki sınavları geçer. Zorunlu dersler akademik İngilizce, matematik, kimya, fizik ve biyolojiyi içerir ve her öğrenci kendisi için 4 seçmeli ders seçer (her zaman bir yabancı dil öğrenir). Seçmeli derslerin bazıları şunlardır: Coğrafya, İspanyolca, Almanca, Tasarım ve sanat, Mandarin dili, Beden eğitimi ve spor, Fransızca, Eski medeniyetler, Müzik, Klasik Yunan, Oyunculuk, Tarih, Ekonomi, Latince.

International Baccalaureate (IB). Bu programın sonunda öğrencinin aldığı sertifika, tüm dünyada bir dizi prestijli üniversitede kabul edilmektedir. 6 disiplin zorunlu olarak çalışılmaktadır: Yabancı dil (modern veya klasik); Matematik; İngilizce; Doğa bilimleri ünitesi; Yaratıcı ünite; Toplum ve insan ünitesi. Disiplinlerin yarısı standart düzeyde, yarısı da ileri düzeyde incelenir. Öğrenciler, kursun sonunda müfredatın tüm disiplinlerinde sınavlardan geçerler. Ayrıca bilgi teorisi (epistemoloji), seçilen bir konuda kompozisyon yazma, kişisel bir proje oluşturma ve sunma (konu sosyal veya yaratıcı olabilir) dersleri de programda yer almaktadır.

Fettes College - Müfredat Dışı Etkinlikler

Fettes College’da spor ve fiziksel kültüre büyük önem verilir; öğrenciler kendilerini okçulukta, takım oyunlarında deneyebilir, yüzmeye veya atletizme gidebilir, eskrim bölümüne katılabilirler. Erkekler genellikle kriket, hokey ve ragbi oynar, kızlar lakros ve tenisi seçer. Okulda ayrıca sağlanan eğitimler şunlardır: sürüş, yatçılık (yelken), hafif uçak, tüplü dalış vb. Açık hava oyunları için aydınlatmalı bir suni çim vardır, öğrencilerin atış galerisine, tırmanma duvarına, tenis kortlarına erişmelerine izin verilir. Spor programı derslerin ayrılmaz bir parçasıdır, tüm çocuklar günlük olarak grup oyunlarına ve yarışmalara katılır.

Okul, ilgi alanlarına göre çok sayıda yaratıcı stüdyo ve kulüp çalıştırmaktadır: otomobil, fotoğrafçılık, yemek pişirme, çizim, örgü, davul ve gayda çalma ve başka onlarcası.

Öğrenciler yardım ve gönüllü programlarına, toplum hizmetine girebilirler, çeşitli gezilere ve heyecan verici yolculuklara katılabilirler.

Fettes College - Konaklama Seçenekleri

Fettes College’ın, 13-18 yaş aralığındaki öğrencileri için kızlar ve erkekler için dörder tane olmak üzere toplam sekiz yurdu bulunmaktadır. Alt sınıflar 2-3 kişilik odalarda konaklarken üst sınıflar 1-2 kişilik odalarda konaklayabilmektedir. Uluslararası öğrenciler eğitimlerinin son yılını Craigleith'in ortak konutunda geçirirler. Eğitimciler öğrencilerle aynı binada yaşarlar ve her zaman çocukların ev içi ve organizasyon sorunlarını çözmelerine yardımcı olmaya hazırdırlar, ayrıca öğrenciler için etkinlikler düzenlerler.

Yemekler tam pansiyon ilkesine göre -günde üç kez- geniş okul kafeteryasında düzenlenmektedir. Yemek çeşitli ve dengelidir, öğrencilere çok çeşitli lezzetli yemekler sunulur; talep üzerine farklı hassasiyetlere uygun menüler hazırlanabilmektedir.

Fettes College - Üniversite ve Eğitim Başarıları

Uluslararası öğrencilerin her yıl sergilediği akademik başarılar İngiltere genelinde bilinmektedir, her yıl mezunların yaklaşık %10'u Oxbridge'e (Oxford ve Cambridge) girer. Öğrenciler arasında Durham, Loughborough, Manchester, Warwick ve Bristol üniversiteleri popülerdir. Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair bir zamanlar bu kurumdan mezun olmuştur.

Yurtdışı Okul Videoları

Ücret detayları için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Liseleri

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED