Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

Leighton Park School - Reading


Leighton Park School – İngiltere’de Lise Eğitimi

Leighton Park School 1890 yılında Quakers Cemiyeti tarafından kurulan 11-18 yaş arası karma, gündüzlü ve yatılı bir kolejdir. Reading'in eteklerinde, mükemmel demiryolu ve karayolu bağlantılarına erişimi olan 65 dönümlük güzel bir park arazisinde yer alan Leighton Park School, Reading Üniversitesi'nin Whiteknights Park kampüsü ile komşudur. Okul kampüsünden başkent Londra’nın merkezi tren ile 1 saatten daha kısa mesafededir. Okulun mezunları arasında Oscar ödüllü ünlü film yönetmeni Sir David Lean yer almaktadır.

Leighton Park School kampüsünde hem 19. hem de 20. yüzyıldan kalma binalar ve mükemmel tesisler bulunmaktadır. Çeşitli spor alanları, tenis kortları, 25 metrelik kapalı yüzme havuzu, fen ve teknoloji laboratuvarları, sanat stüdyoları ve öğrencilerin konaklaması için modern yurt binaları okulun kampüsünün sahip olduğu imkanlardan sadece birkaçıdır. Okulda yer alan binalardan Grove House, Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi'ni de tasarlayan önemli Viktorya dönemi mimarı Alfred Waterhouse tarafından tasarlanmıştır.

Yaklaşık 500 öğrencisi bulunan Leighton Park Okulu öğrencilerden üniforma istememekte, standart bir üniforma yerine resmi giyinmelerini talep etmektedir.

Leighton Park School Müfredatı ve Programlar

Leighton Park School müfredatında lise düzeyindeki 14-18 yaş arası öğrenciler için GCSE, A Level, IB ve BTEC programları sunulmaktadır. Kolej Lower School, Senior School ve Sixth Form College olmak üzere 3 ana bölümden oluşmaktadır.

 Leighton Park Senior School (14-16 Yaş) : GCSE programları sunulan Leighton Park Senior School’da öğrenciler akademik yeterlilikleri ve üniversite hedeflerine göre 8-10 dersten sorumlu tutulmaktadır. Bu dersler İngilizce, Matematik, Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji), Yaratıcı Sanatlar (Sanat, Drama, Müzik), Teknoloji (Tasarım Teknolojisi, Tekstil Tasarımı, ICT), Beşeri Bilimler (Coğrafya, Tarih, Global Perspective), Yabancı Dil (İspanyolca, Çince, Fransızca), Global Communication ve Beden Eğitimidir. GCSE programını başarı ile tamamlayan öğrenciler akademik yeterlilikleri veya üniversite hedeflerine göre A Level, IB veya BTEC programlarına devam etmektedir.

 Leighton Park Sixth Form School (16-18 Yaş) : Sixth Form School bünyesinde A Level, IB ve BTEC programları sunulmaktadır.

- A Level Programları : A Level programlarında öğrenciler 3 ana dersten sorumlu tutulmaktadır. Öğrenciler üniversite hedeflerine göre Art, Craft & Design, Biology, Business, Chemistry, Computer Science, Dance, Design & Technology Product Design, Drama and Theatre Studies, Economics, English Literature, Geography, History, Mathematics & Further Mathematics, Music, Physics, Politics, Psychology, Religious Studies dersleri arasından seçim yapmaktadır.

- IB Programları : Öğrencilere IB programı için gerekli 3 bileşen olan TOK IB Theory of Knowledge), CAS (Creativity, Activity, and Service) ve EE (Extended Essay) modülleri sunulmakta, ek olarak 6 ders seçimi yapmaları istenmektedir. Dersler Dil & Edebiyat, Yabancı Dil, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Matematik, Sanat & Seçmeli başlıkları altında öğrencilerin akademik yeterliliklerine veya beklentilerine göre verilmektedir.

- BTEC Programları : Mesleki bir program olan BTEC için Leighton Park School müfredatında Music Technology ve Sport & Physical Activity konuları işlenmektedir.

  Leighton Park Lower School (11-14 Yaş) : GCSE programı öncesinde 7. Ve 8. Sınıf eğitimlerin sunulduğu bölümdür.

Leighton Park School Aktiviteleri

Leighton Park School öğrencilerinin yeni şeyler denemelerini ve yeteneklerini keşfederek gelişmelerini sağlayacak bir çok müfredat dışı aktivite sunmaktadır. Dönem başına 90'dan fazla etkinlik ile öğrencilerin danstan elektroniğe, satrançtan yogaya kadar deneyebilecekleri pek çok heyecan verici kampüs için etkinlik sunan kolej ayrıca yelkencilik gibi okul dışı aktiviteler de sunmaktadır.

Okulda çok çeşitli spor müsabakaları için takımlar kurulmakta ve fikstürler düzenlenerek maçlar yapılmaktadır. Başarılı olan takımlar uluslararası müsabakalarda okulu temsil etmektedir.

Hafta sonları sinema, bowling, tema parkları ve Londra ziyaretleri dahil olmak üzere yatılı öğrenciler (ve katılmak isteyen gündüzlü öğrenciler) için çok çeşitli gezi ve eğlence programları sunulmaktadır.

Leighton Park School tüm bu etkinliklerin yanı sıra müziğe çok önem vermektedir. Klasikten caza, indie'den rock'a tüm müzik zevklerine hitap eden müzik bölümü okulun en aktif bölümlerinden biridir. Son teknoloji ile donatılmış dijital kayıt stüdyosuna sahip olan kolej aynı zamanda Steinberg Sertifikalı Eğitim merkezidir. Dünyaca ünlü "Yamaha" ile partnerlik yapan Leighton Park School Avrupa'da bu prestijli statüye sahip tek okul olmanın gururunu yaşamaktadır.

Leighton Park School Konaklama Seçenekleri

Leighton Park School kampüsünde öğrencilerin yaş grubu ve cinsiyetlerine göre toplam 4 adet konaklama tesisi bulunmaktadır. Öğrencilerin rahatı düşünülerek tasarlanan yurtlarda özel odalar dışında çok çeşitli ortak alanlar vardır.

Sixth Form öğrencilerine kendilerine özel tek kişilik odalar sunulurken, Senior School ve Lower School öğrencilerine ise 2 veya 3 kişilik odalar sunulur. Tüm yurtlarda öğrencilerden sorumlu uzman personeller yaşamaktadır.

Yaş gruplarına göre sunulan yurtlar şunlardır:

 • - Fryer House : Lower School öğrencilerine sunulan yurtlardır.
 • - Reckitt House : Senior School ve Sixth Form’da eğitim alan kız öğrencilere sunulan yurtlardır.
 • - School House : Senior School ve Sixth Form’da eğitim alan erkek öğrencilere sunulan yurtlardır.
 • - Field House : Senior School ve Sixth Form’da eğitim alan erkek öğrencilere sunulan yurtlardır.


Leighton Park School Üniversite Başarıları

Leighton Park School, 2020'de Eğitim Bakanlığı (DfE) tarafından yayınlanan verilere göre, üst üste üçüncü kez ülkenin en iyi performans gösteren okullarından biri olarak %1’lik dilimde yer almıştır.

2019 mezunlarının akademik gelişimi için Berkshire bölgesindeki en iyi okul seçilen Leighton Park School, İngiltere'nin ise en iyi 27. koleji seçilmiştir.

2020 Leighton Park School mezunları İngiltere ve dünyanın birçok farklı ülkesindeki üniversitelerden kabul almayı başardı. Çeşitli bölümlere yerleşen öğrencilerin %67’lik dilimi STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics), Müzik ve Business bölümlerinden kabul almıştır. Ayrıca öğrencilerin %56’sı ise İngiltere’nin en iyi 24 üniversitesinin içinde bulunduğu Russell Group üniversitelerinde eğitim almaya hak kazanmıştır.

Yurtdışı Okul Videoları

Ücret detayları için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Liseleri

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED