Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

Fransa Liseleri


 

Fransa liseleri hakkında araştırma yapmaya başlamadan önce bilmek istediğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz.

Fransa’da Lise Eğitimi

 • • Fransa Eğitim Sistemi
 • • Fransa Lise Türleri
 • • Fransa Lise Programları
 • • Fransa’da Lise Eğitiminin Avantajları
 • • Fransa’da Lise Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • • Fransa’da Lise Eğitimi ve Konaklama
 • • Fransa Lise Fiyatları
 • • Fransa Liseleri için Başvuru Belgeleri
 • • Fransa Liselerine Giriş Sınavları
 • • Fransa Liselerine Başvuru Şartları
 • • Fransa’da Lise Eğitimi için Vize İşlemleri
 • • Fransa’da Lise Eğitimi için Sağlık Sigortası
 • • Fransa Lise Bursları
 • • Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile Fransa’da Lise Eğitimi


Coğrafi çeşitliliğinden dolayı her mevsimi başka güzel olan ve Paris, Lyon, Marsilya, Nice şehirleriyle göz dolduran Fransa’da lise eğitimi almayı mı düşünüyorsunuz? Mimarisi, kültürel zenginlikleri, tarihi ve doğal güzellikleriyle adından söz ettirmenin yanında standartların üstündeki eğitim kalitesiyle de dikkat çeken Fransa’da geçirdiğiniz her yıl sadece akademik olarak değil kültürel anlamda da geliştiğinizi fark edeceksiniz.

Yabancı öğrencilerin tercih ettiği ülkelerden biri olan Fransa’da eğitim sistemi merkeziyetçi bir yapıdadır. Eğitim sisteminin işleyişinden, Eğitim Bakanlığı ile Yükseköğrenim ve Araştırma Bakanlığı sorumludur. Eğitim bakanlığından sonraki en yetkili birim Yüksek Eğitim konseyidir. Bu birim toplamda 56 üyeden oluşmaktadır ve üyeler her 4 yılda bir yeniden seçilmektedir.

Fransa eğitim sistemi, öğrencilerin kariyer planlarını gerçekleştirmelerini sağlamakta ve onlara ileri düzeyde eğitim sunmaktadır. Ayrıca öğrencilere eşit olanaklar sunarak uluslararası işbirliğine önem veren bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Fransa, kültür, sanat ve moda ülkesi denince akla gelen, eğitim standartları ve ülke ekonomisi yüksek olup, Türkiye’ye yakınlığıyla bilinen bir ülkedir. Ayrıca, İngiltere başta olmak üzere Avrupa’da bulunan önemli ülkelere de yakın konumdadır.

Fransa, dünyanın en büyük 500 şirketi arasından yaklaşık 40 tanesini bünyesinde bulunduran, hava - uzay taşımacılığı, raylı sistemler, telekomünikasyon gibi alt yapı sektöründe de güçlü üretici olan bir ülkedir. Yaşam standartları ve eğitim kalitesiyle de öne çıkan Fransa’da lise eğitimi planınız varsa yazımızın devamında eğitim süreciyle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

fransa-liseleri

Fransa Eğitim Sistemi

Fransa’da 6-16 yaş zorunlu eğitim süresi 10 yıldır. Eğitim okul öncesi (2-6 yaş), ilköğretim (6-11 yaş/5 yıl), ortaöğretim (11-18 yaş/7 yıl) ve yükseköğrenim (2/4/6 yıl) olmak üzere 4 kademeden oluşmaktadır. Fransa’da lise eğitimi ortaöğretim olarak geçen öğrenim yılları içerisinde verilmektedir. Hem zorunlu eğitimi içerisinde barındıran hem de öğrencileri akademik ve mesleki hedeflerine yönlendiren ortaöğretim süreci de kendi içerisinde College (11-15 yaş/4 yıl) ve Lycee (15-18 yaş/3 yıl) olarak 2 aşamadan meydana gelmektedir. Lycee olarak adlandırılan eğitim süreci toplamda 3 yıldır. Ortaöğretimin ilk 4 yılını oluşturan College eğitimi zorunlu iken, ortaöğretimin son 3 yılını kapsayan ve 10. (Seconde), 11. (Premiere) ve 12. (Terminale) Sınıf olarak adlandırılan Lycee eğitiminin ise sadece ilk yılı zorunludur.

College eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilere ulusal diploma (Diplome national du brevet) verilmektedir. Bu eğitim sürecinin ardından, öğrencilerin başarı durumuna ve ilgi alanlarına göre okul ebeveynlere uygun lise önerilerinde bulunmaktadır. Bu önerilere göre Lycee eğitimi için öğrenciler genel ve teknik liseler (lycee d’enseignement generel et teknologique) ya da mesleki lise (lycee professonnel) olarak ayrılan 2 farklı seçenekten birini tercih edebilmektedir.

Fransa liselerinin ilk senesi belirleme son 2 senesi ise bitirme devresi olarak adlandırılmaktadır. Genel ve teknik liseler 3 yıl sürerken bu liseleri başarıyla tamamlayan öğrenciler lise bitirme sınavı olan Bakalorya (Baccalaureate) olgunluk sınavına girmektedir. Fransa lise diplomasına (Diplome du Baccalaureat) sahip olan öğrenciler yükseköğrenim seviyesinde eğitim almaya hak kazanmaktadır.

Fransa’da, Fransız Bakaloryası dışında dileyen öğrenciler uluslararası liselerde, IGSCE ve IB diploma programları da alabilmekte, böylece Amerika ve Kanada başta olmak üzere dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde eğitim avantajını elde edebilmektedir. Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak uzun yıllardan beri çalıştığımız özel liseler kapsamında siz öğrencilerimize ilerlemek istediğiniz alana göre IGCSE, IB ve Fransız Bakaloryası programlarını sunmaktayız.

Fransa’da lise eğitimi alarak siz de tarafsız ve özgür bir öğrenim sistemine dâhil olabilirsiniz. Böylece hayalinizdeki ülkede, hedeflediğiniz kariyer planlarınıza ulaşabilirsiniz.

Fransa Lise Türleri

UNESCO, UNICEF, NATO, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve daha birçok uluslararası kuruluşun resmi dillerinden biri olan ve dünya üzerinde en çok konuşulan diller kategorisinde yer alan Fransa’da lise eğitimi almayı planlıyor olabilirsiniz. Bu noktada Fransa’da hangi tür liselerde eğitim alabileceğiniz, sahip olacağınız eğitim olanakları ve programların içerikleri gibi detaylar çok önemlidir. Yazımızın bu başlığı altında Fransa lise türleri ile ilgili pek çok bilgiyi bulabileceksiniz.

Fransa'daki özel liseler Eğitim Bakanlığına kayıtlı olmalarına rağmen Fransa hükümetinin kontrolünde değildir. Fransa devlet liselerine oranla daha geniş bir akademik müfredata sahip olmakla birlikte kültür, sanat ve spor alanlarında da öğrencilere çok çeşitli imkânlar sunabilmektedir.

Fransa’da bulunan özel liselerde öğrenciler hem Fransızca hem de İngilizce eğitim alabilmektedir. Fransızca eğitim veren bir üniversiteye devam edebilmek için Fransız bakaloryasına sahip olması gerekmektedir. Fakat dilerse Amerika ile Avrupa ülkelerinin tümünü içine alan ve dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer alan üniversitelerinden birinde de eğitim alabilir. Bunun için de IB (Uluslararası Bakalorya) diploma programını seçmesi gerekmektedir. Böylece mezun olduktan sonra kariyer alanlarınızı daha da genişletebilirsiniz.

Fransız özel liselerinde eğitim olanakları devlet okullarına nazaran daha geniş olmakla birlikte öğrencilerin eğitim aldığı sınıfların küçük olması ve öğretmenlerden birebir ilgi görebilme imkânı sunmasıyla da tercih sebebi olabilmektedir.

Global Yurtdışı Eğitim olarak çalıştığımız özel liseler olan Ecole Des Roches size hem IB Diploma hem de Fransız Bakaloryası programı imkânı sunarken, ICS Paris International School ile Fransa’nın başkenti Paris’de IGCSE eğitiminin ardından IB programı almanın ayrıcalığını yaşayacaksınız.

Ecole Des Roches Lisesi 1899 yılından beri muhteşem bir binada, zengin ve ilham veren ders programıyla, 34 modern sınıfta öğrencileri başarıya teşvik etmekte, insani değerlere önem verip, farklı diller öğrenmesini desteklemekte ve hem çevresi hem de dünya hakkında açık fikirli olmaya yönlendirmektedir. Kolaylık olması açısından Tabletler, 3D yazıcılar, Dizüstü bilgisayarlar ve Wifi gibi teknolojik olanaklarla öğrencilerin eğitimlerine destek olan Ecole Des Roches sanattan spora bilimden teknolojiye sunduğu etkinlik ve aktivitelerle öğrencilerin ders dışında da sosyalleşmelerini sağlamaktadır.

Ecole Des Roches, lise eğitim programını 15-18 yaş aralığındaki öğrenciler için sunmakta olup, seçtikleri diploma programına göre eğitimlerini başarıyla tamamlamalarını takiben Fransız Bakaloryası veya IB (Uluslararası Bakalorya) diploması sunmaktadır.

Öğrenciler mezun olduktan sonra sadece Fransa’da değil dünya çapındaki iyi ve prestijli üniversitelere yerleşebilmektedir. Sorbonne University, Univesity of Exeter, University of Pennsylvania, Glion Institute of Higher Education bu üniversitelere örnek olarak verilebilir.

Ecole Des Roches ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

ICS Paris International School, Eskiden (EIB), Victor Hugo okulu olarak bilinen ve Paris’te 15.bölgenin merkezinde öğrencilere anaokulundan lise bitimine kadar eğitim veren uluslararası bir okuldur. 50 farklı milletten 500’ün üzerinde öğrenciyi ağırlayan ICS Paris International School, 1983 yılından beri %75’i İngilizceden ibaret zenginleştirilmiş müfredatı ve 3 yaşından itibaren eğlenceli, canlı ve sürükleyici aktivitelerle dolu Fransızca derslerini zorunlu kılmasıyla, iki dil eğitimini birlikte sunan bir okul olarak adından söz ettirmektedir.

ICS Paris International, interaktif yazı tahtaları ve okul genelinde çok çeşitli dijital kaynaklarıyla, her 20 öğrenciye bir öğretmenin denk geldiği küçük sınıflarda eğitim vermektedir.

2019 Eylül ayı itibariyle ise 15-18 yaş aralığında olan lise öğrencilerini yeni kampüsünde ağırlayan ICS Paris International, yeni binasıyla artan uluslararası öğrencilerin eğitim alma talebini rahatlıkla karşılamakta ve böylelikle öğrenci kapasitesini artırma fırsatını da elinde bulundurmaktadır.

ICS International School Paris ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Fransa Lise Programları

Eğitim alacağınız lisede takip edeceğiniz diploma programının tipine göre ders programınız ve müfredatınız değişiklik gösterecektir. Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak çalıştığımız okullar özelinde sunulan diploma programları olan Fransız Bakaloryası, IGCSE ve IB (Uluslararası Diploma) programlarını sizin için aşağıda detaylandırdık.

Fransız Bakaloryası : Fransız bakaloryası Fransa’nın kendi diploma programı olup, yükseköğrenimlerine başta Fransa’da devam edecek öğrencilerin aldığı bir diploma programıdır. Fransız Bakaloryası Fransa’da yükseköğrenimin taleplerini karşılayan, kapsamlı ve son derece iyi düşünülmüş bir yeterlilik diplomasıdır.

Fransa haricinde de birçok ülkede kolej ve üniversite eğitimi için önemli bir avantaj olan Fransız Bakaloryası sahibi olabilmek için öğrenciler lise boyunca 3 yıllık eğitimden geçmektedir. Zorunlu eğitimin ardından öğrenciler branşını seçmekte ve son 2 sene seçtiği alanda eğitim almaktadır. Aldıkları eğitimin sonrası (Diplome du Baccalaureat General) lise diplomasına sahip olmaktadır. Diplomayı alabilmek içinse son sene girecekleri Baccaaureate examination sınavında 20 üzerinden en az 10 puan almaları gerekmektedir.

IGCSE : Öğrencilerin IB diploma programına hazırlık çalışmalarına yönelik mükemmel bir temel olan IGCSE (International General Certificate of Secondary Education) programı 2 yıl sürmektedir. IGCSE programı, İngiltere’de Year 11 (11. Sınıf) sonunda alınan GCSE sınavının uluslararası versiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Küresel anlamda iyi bir eğitim imkânına sahip olabilmek için çok iyi bir başlangıç kabul edilen IGCSE programı uluslararası alanda ve Birleşik Krallık ’ta oldukça kabul görmektedir.

2 yıllık IGCSE programının sonunda öğrencilere sınava girdikleri ve başarılı oldukları her ders için dünya çapında tanınan IGCSE sertifikaları verilmektedir. Öğrenciler Matematik ve İngilizce derslerini zorunlu olarak almaktadır. IGCSE sınavları, Cambridge International Examination (CIE) ve Edexcel kuruluna göre 2 türlü değerlendirilmektedir. Edexcel 1-9 arasında derecelendirme yaparken CIE ise A-G arasında harf notuna göre sonuçları açıklamaktadır. Genellikle C veya 5 geçme notu olarak kabul edilir.

Bu sertifikaların ardından öğrenciler dilerse IB diploma programına katılarak akademik eğitimine devam edebilmektedir.

IB Diploma Programı (Uluslararası Bakalorya) : Üniversite öncesi uluslararası diploma programı olarak geçen IB diploma, 2 yıllık bir lise eğitim sürecini kapsamaktadır. Uluslararası mükemmelliğin bir simgesi kabul edilmektedir. Eğitim boyunca 16-19 yaş grubundaki öğrencilere denge, derinlik ve genişlik bileşimi sunulmaktadır.

Okulların IB programları sunabilmeleri için belirli şartları sağlaması gerekir. Ayrıca Uluslararası Bakalorya Organizasyonu tarafından yetkilendirilmesi şartlardan biridir.

Günümüzde Amerika ve Kanada başta olmak üzere İngiltere de dâhil pek çok Avrupa ve ABD üniversiteleri tarafından kabul gören IB (Uluslararası Bakalorya ) Diploma programı 90’dan fazla ülkede 700’ün üzerinden okul tarafından sunulmaktadır. Türkiye’de de belli başlı özel liseler IB diploma programına yer vermektedir.

IB Diplomada sunulan 6 ayrı ders grubu bulunmaktadır. Her ders grubunun farklı kursları vardır. Öğrenciler her birinden 1 ders seçmelidir. Bu seçilen derslerin 3 tanesi High Level (HL) olmak zorundadır. Diğer 3’ü Standart Level (SL) olarak alınabilir.

IB diplomasına sahip olmak için en az 24 puan gerekir. Diploma alabilecek kadar yeterli puanı olmayan öğrencilere notlarını yükseltebilmek için yeniden sınava girebilir.

fransada-lise-egitimi

Fransa’da Lise Eğitiminin Avantajları

Fransa’da lise eğitimi alarak Fransa’da yaşamanın ve Fransızcanızı geliştirmenizin dışında daha pek çok avantaja sahip olursunuz. Aşağıda Fransa’da lise okumanın size neler katacağı ve ne gibi olumlu etkileri olacağını sıraladık.

Her yıl 88 milyonun üstünde turist çeken önemli ülkelerden biri olan Fransa’da lise eğitimi alarak iş pazarının büyük bir payının kullandığı dil olan ve dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında bulunan Fransızcayı anadiliniz kadar iyi öğrenerek hem eğitim olanakları hem de başarılı bir kariyerin kapılarını aralayacaksınız.­

- Edebiyat, sanat, müzik, politika, gastronomi, moda denilince ilk akla gelen ülkelerden Fransa’da lise eğitimi alarak Fransız kültürünü yakından tanıma fırsatı bulacaksınız.­

- Fransa özel liseleri sundukları kaliteli eğitim ve yabancı dil seçenekleriyle ebeveynlerin özellikle dikkatini çekmektedir. Öğrenciler, hem İngilizce hem de Fransızca dilinde eğitim alma seçeneğine sahip olabileceği gibi İspanyolca, Almanca, Japonca gibi farklı yabancı dil derslerini de programlarına dâhil edebilmektedir. ­

- Fransa özel liselerinde eğitim alan öğrenciler akıllı tahtalar, tabletler, laboratuvarlar dâhil olmak üzere modern sınıflarda, teknolojik imkânlarla iç içe bir öğrenim avantajını elde etmektedir. ­

- Fransa güvenli ülkelerden biri olarak da öğrencilerin ve ailelerin tercihidir. Yalnızca okulların bulunduğu bölge değil şehirlerde de güvenlik son derece yüksektir. Özellikle lise eğitimi için çocuklarını yurtdışına göndermek isteyen aileler gönül rahatlığıyla yurt veya aile yanı konaklama seçeneklerini değerlendirebilir.­

- Fransa’da lise eğitimi alan, programını sınavlardan geçer not alarak başarıyla tamamlayan öğrenciler Fransız Bakaloryası almaya hak kazanmaktadır. Fransız Bakaloryası, Fransa dışında da dünya çapında pek çok kurum tarafından da tanınmaktadır.­

- Öğrenciler Fransa’da IGCSE sertifikası ve/veya IB (Uluslararası Bakalorya) diploma programı da alabilmekte ve IB diploma sayesinde ABD ve Avrupa ülkelerinde yer alan dünyanın en prestijli üniversitelerden birinde eğitim fırsatını elde edebilmektedir.­

- Lise eğitiminize Fransa’da başlayıp orada tamamlayarak rakipleriniz arasında üstünlük sağlayacak ve özgeçmişiniz ile daha kolay fark edilir olacaksınız.­

- Liseyi Fransa’da tamamladıktan sonra eğitim hayatınıza Fransa’da devam etmek istemeniz durumunda uygunluk durumunuza göre üniversiteye rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz. Derste göstermiş olduğunuz başarılar, gönüllü olarak katıldığınız çalışmalar, yer aldığınız sosyal veya sportif projeler ve öğretmen referanslarınız göz önüne alınarak sınavsız bir şekilde üniversiteye geçişiniz söz konusudur.

-­ Liseyi Fransa’da okuduğunuzda aynı ülkede yükseköğrenim kararı verirseniz, okulunuz size başvuru sürecinizde destek olabilmektedir. Araştırma aşamasından Akademik referanslar, essay gibi gerekli belgelerin toparlanıp tamamlanmasına kadar tüm adımlarda size danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca mülakat teknikleri, staj, burs ve gerekli vize başvuruları konularında bilgi ve tavsiye verebilmektedir.

-­ Fransa’da çocuğunuz çok kültürlü bir ortamda eğitim alıp yeni arkadaşlıklar kurabilecektir. Bu sayede daha özgüvenli, düşündüğünü söyleyebilen, bilime önem veren, genel kültürleri erken yaşta gelişen bireyler olarak yetişeceklerdir.

Fransa’da Lise Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fransa lise eğitiminize karar vermeden önce okullarla ilgili araştırma yaparken sunduğu olanaklara ve özelliklere bakmanın yanı sıra sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığı ve isteklerinize hitap edip etmediğini araştırmanız da oldukça önemlidir. Araştırdığınız okulun, İlgilendiğiniz spor dalı veya sanat ile alakalı sunduğu imkânları incelemelisiniz. Ayrıca daha çok bilimsel alanda çalışmak istemeniz durumunda okulun hem teknolojiyi kullanımı hem de laboratuvarlarının olup olmadığını kontrol etmeniz de size en uygun okula karar vermenizde etkili olacaktır. Bu bahsettiklerimiz haricinde genel olarak Fransa’da lise seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

 • - Okulların Konumu­
 • - Okulun Büyüklüğü­
 • - Okulların İstediği Akademik Gereklilikler ve Dil Gereklilikleri­
 • - Fransızca veya İngilizce dışında hangi diller konusunda destek verildiği­
 • - Okulun Müfredatı ve Lise Programının Sundukları­
 • - Eğitim ve Konaklama Dışında Kalan Giderler (haftalık cep harçlığı, ulaşım bedelleri, şehir pahalılığı…)­
 • - Okulun Sunduğu Burs İmkânları­
 • - Uluslararası Öğrenci Sayısı


Fransa'da Lise Eğitimi ve Konaklama

Fransa lise konaklama alternatifleri tercih edeceğiniz liseye göre değişiklik göstermektedir. Fransa özel liselerinde genellikle kampüs içi konaklama sunulmasına rağmen konaklamasız eğitim veren liseler de olabilmektedir.

Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak uzun yıllardan beri çalıştığımız Ecole Des Roches kampüs içi konaklama sunarken, ICS Paris International School da ise gündüzlü eğitim (konaklamasız) veren bir kurumdur.

Yatılı liselerde konaklayan öğrenciler kendisi gibi yurtdışından gelen yaşıtı pek çok öğrencinin ve sorumlu görevlilerinin bulunduğu geniş, renkli bir ortamda kalmaktadır. Bu sayede daha özgüvenli bireyler olarak hem ders hem de sosyal anlamda yardımlaşma açısından büyük avantaj elde etmektedir. Sessiz bir ortam arayan ve kendi başına kalmak isteyen öğrenciler yurtlarındaki odasında rahatlıkla çalışabilecekleri gibi istedikleri zaman da arkadaşlarıyla da sosyalleşebilmek fırsatını elde etmektedir.

Ecole Des Roches kampüs içinde kalan öğrenciler yurtlarda 2-8 kişiye kadar rahatlıkla kalabileceği geniş, modern odalarda konaklayabilmektedir. Yurtlardaki ortak alanlar sayesinde öğrenciler arkadaşlarıyla vakit geçirmek, dinlenmek, kitap okumak, enstrüman çalmak veya spor ya da dans egzersizi yapmak gibi alternatifleri de değerlendirebilmektedir.

Fransa Lise Fiyatları

Fransa’nın bulunduğu şehirlere ve özel okulların sunduğu olanaklarla orantılı olarak lise fiyatları da değişiklik göstermektedir. Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu popüler şehirlerde liselerin ücretleri genellikle artmaktadır. Fransa lise fiyatlarına konaklama dâhil değilse (yatılı lise değilse), konaklama tipinin de yer aldığı yaşam maliyetlerinin tutara ayrıca eklenmesi gerekmektedir.

Fransa özel liselerinde eğitim ve konaklama ile beraber yıllık ortalama 35.000 Euro’dan başlamaktadır.

Fransa’da Lise eğitimi almayı düşündüğünüz okul özelinde detaylı fiyat bilgisi için danışmanlarımızla buradan iletişime geçebilirsiniz.

Fransa Liseleri için Başvuru Belgeleri

Fransa’da eğitim alacağınız liseye karar verdikten sonra bazı akademik evraklarınızın okula iletilmesi gerekmektedir. Başvuru evraklarınızın iletilmesinin ardından başarı durumunuza göre Fransa’daki lise sizi kabul edip etmediğinin bilgisini vermektedir. Aşağıda genel olarak gerekli olan Fransa’da lise eğitimi başvuru belgeleri yer almaktadır. Liselerin incelediğiniz listedeki evraklara ek belge/belgeler talep edebileceği veya mülakat isteyebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

 • - Pasaport­
 • - Öğrenci Not Dökümü (Transkript)­
 • - Akademik Referans Mektubu­
 • - Katıldığınız akademik kurslar, ileri düzeyde yapılan sanatsal & sportif faaliyetler, sosyal sorumluluk projeleri, vb. gibi belgeler­
 • - Dil yeterlilik belgesi (Dil yeterlilik belgesi olmayan öğrenciler okulun kendi Fransızca veya İngilizce seviye tespit sınavına da girebilmektedir.


Fransa Liselerine Giriş Sınavları

Fransa liselerinden birinde eğitim almak isteyen öğrenciler hangi lisede eğitim alacaklarına karar verdikten sonra kabul edilene kadar geçen süreçte belli sınavlardan geçebilmektedir.

Liseler çoğunlukla öğrencileri okula resmi olarak kabul etmeden önce öğrenim geçmişleri hakkında fikir edinebilmeleri adına kendi bünyelerinde hazırladıkları ve uyguladıkları sınavlara tabii tutulabilmektedir. Sınav sonuçlarına göre okullar öğrenciyle ilgili daha net bir karar verir. Bu sınavlarda İngilizce veya Fransızca testi genellikle uygulanırken, bazı okullar ek sınavlar da talep edebilir.

Fransa Liselerine Başvuru Şartları

Yurtdışında lise eğitimi alabilmek için gerekli şartlar denilince ilk olarak karşımıza akademik yeterlilik ve yabancı dil seviyesi çıkmaktadır. Fransa lise başvuru şartlarında da bu kriterler olmazsa olmazdır. Aşağıda başvururken dikkat etmeniz gereken ilgili maddeler listesini bulabilirsiniz. ­

 • - Fransa liselerine kabul alabilmek için akademik yeterlilik ve dil yeterliliğini belgelenmesi­
 • - Lise not ortalamasının genellikle 100 üzerinden en az 65-70 olması ­
 • - Başvurulacak okulun varsa ek şartlarının yerine getirilmesi (okullara göre değişiklik gösterir)­
 • - Öğrencinin Türkiye’de öğrenim görüyor olması.
 • - Güz dönemi için başvurular genel olarak Eylül ayında başlamaktadır ve okulların kontenjanlarına göre Haziran ayına kadar sürmektedir.
 • - Fransa liselerinde son başvuru tarihleri olabilir, geç kalmamak için bu tarihlere dikkat etmek gerekir.


fransa-lise

Fransa'da Lise Eğitimi için Vize İşlemleri

Her ülkede olduğu gibi Fransa’ya giriş için de geçerli bir vizeye sahip olmanız gerekmektedir. 

Fransa’da lise eğitimi 3 aydan uzun süreli bir öğrenim dönemini kapsadığından ve öğrenciler 18 yaşın altında olacağından, “Mineur Scolarise” (School-Going Minor) olarak adlandırılan uzun dönem Fransa vizesine başvurusu yapılması gerekmektedir.

Fransa Lise Eğitimi vize için gerekli belgeler genel olarak aşağıdaki gibidir. 18 yaş altı öğrencilerin başvuru merkezine ebeveyni ile gitmesi gerekmektedir.

Aşağıdaki evraklara ek olarak sizden farklı belge talep edilebilir. ­

 • - Pasaport / Varsa eski pasaportlarınız­
 • - Biyometrik fotoğraf­
 • - Eğitim alacağınız kurumdan gelen kabul mektubunuz­
 • - Akademik evraklarınız (dil yeterlilik belgesi, Transkript, referans mektubu vb. gibi)
 • - Muvafakatname (*18 yaş altı olan her öğrencinin alması gerekmektedir)­
 • - Vukuatlı nüfus kayıt örneği­
 • - Fransa’daki konaklama detaylarınız­
 • - Yurt dışı Seyahat Sağlık Sigortası­
 • - Eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren maddi evraklar (Maaş bordrosu, banka belgeleri, şirket belgeleri, vb. gibi)


Global Yurtdışı Eğitim vize departmanı öğrencilerine kişi özelinde evrak listesi hazırlayarak vize başvuru aşamasından sonuçlanma süresine kadar olan tüm aşamalarda öğrencilerine yardımcı olmaktadır.

Fransa'da Lise Eğitimi için Sağlık Sigortası

Fransa Schengen ülkesi olduğundan ve Schengen ülkeleri vize başvurularında sağlık sigortasını zorunlu tuttuğundan Fransa’da lise eğitimi alacak yabancı öğrencilerin vize başvurusunda belgeleyebilecek şekilde yurt dışı seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

Sağlık sigortanızı Fransa’da eğitim alacağınız kurum vasıtası ile ayarlayabilir ya da Türkiye’de araştırmalarınız sonucunda veya çalıştığınız bir sigorta şirketi üzerinden yapabilirsiniz.

Fransa Lise Bursları

Fransa’da bir lisede burslu okuyabilmek için öğrencilerin öncelikli olarak akademik not ortalamasının okul tarafından kabul görmesi için yüksek olması etkileyici bir etkendir. Ayrıca dil yeterliliğinizin de ileri seviyede olması gerekmektedir.

Burs alabilmek zor olsa da bazı liseler öğrencilerine başarı durumlarına göre burs alternatifleri sunulabilmektedir. Burs oranları ve olanakları liselere göre değişiklik göstermekle birlikte her lisede burs imkânı bulunmamaktadır.

Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile Fransa'da Lise Eğitimi

Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, yurtdışı eğitim sektöründe Türkiye’deki en eski ve en köklü firmalardan biridir. 1989 yılından bugüne 30 yıldan fazla bilgi birikimi ve tecrübesiyle yüzlerce öğrencinin geleceğine yön veriyor olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Global Yurtdışı Eğitim olarak liselere ilk adımdan kabul aşamasına kadar öğrencilerin istekleri ve kariyer planları göz önüne alınarak sunulan okul alternatiflerinden uygun lisenin kararlaştırılması aşamasına, okulla yazışmalardan ön başvuru evraklarının hazırlanmasına ve ardından liseye resmen kabul edilme ve okula gidişinize kadar birçok aşama ve adımı takip etmekteyiz.

Dilerseniz şimdi ilk görüşmeden itibaren eğitiminizin sonuna kadar size her adımda destek olduğumuz lise eğitim hizmetlerimizle alakalı adımları detaylandırarak bilgi sahibi olmanıza yardımcı olalım.

1. Global Yurtdışı Eğitim ile ilk görüşme ve öğrencinin sahip olduğu akademik niteliklere, bütçesine ve ilgi alanlarına uygun olacak şekilde detaylı lise araştırılmasının yapılması : Hedefiniz, kariyer ve gelecek planlarınız, Fransızca veya İngilizce dil seviyeniz, akademik başarılarınız vb. gibi bilgiler size yardımcı olabilmemiz açısından ilk adımda önemlidir. Eğer şehir seçiminizi henüz yapmadıysanız bizden bu konu hakkında da gerekli olan bilgileri alabilirsiniz. Size en doğru lise eğitim programını sunmak üzere, verdiğiniz bilgiler ışığında ilk görüşmemizde alternatiflerin yer aldığı bir çalışma yapmaktayız.

2. Size sunulan alternatiflerin detaylandırılması, karar verme sürecinizde destek olma ve yönlendirme yapılması : Size özel yaptığımız çalışma sayesinde bütçenize ve yaşam standartlarınıza uygun olan alternatife daha kolay karar vermenizi sağlamaktayız. Sunduğumuz liseler arasından akademik başarınıza uygun olan ve konaklama alternatiflerinin de içinde olduğu yaşam maliyetleri detaylarının üzerinden özenle geçmekteyiz. Böylece karar verme sürecini tamamlamanıza yardımcı olmaktayız.

3. Ön başvuru öncesinde öğrencimizin & velimizin ek bilgi ihtiyacında lise ile temasa geçilmesi ve gerekli bilgilerin aktarılması : İncelediğiniz okul / okullar özelinde ek bir soru talebiniz olması durumunda resmi başvurunuzu yapmadan evvel okul ile temasa geçerek aklınızda oluşan tüm soru işaretlerinizi çözümlüyoruz.

4. Liseye ön başvuru için gerekli akademik evrak listesinin öğrenciye iletilmesi ve evraklar konusunda yönlendirme yapılıp ve destek sağlanması : Ön başvuru için hangi evrakların hazırlanması gerektiği bilgisi size liste halinde iletilmektedir. Bu aşamada ayrıca lisenin kendi kayıt formu da bizim tarafımızdan size iletilir. Evraklar konusunda ek sorunuz veya desteğe ihtiyaç duymanız durumunda danışmanlarımız size yardımcı olmaktadır. Örneğin akademik referans veya niyet mektubu örnekleri iletilmesi, tercüme gerektiği durumlarda yönlendirme ve resmi dil sınavı kaydı için destek vb.

5. Akademik evraklarınızın başvuru yapılacak liseye uygunluğunun kontrolü : Lise ön başvuru formu ve diğer tüm akademik evraklarınızın bize ulaşmasını takiben evraklar tek tek tarafımızca kontrol edilmektedir. Eksik bilgi veya hatalı doküman olması durumunda size bilgi verilir ve eksiklikler giderilir.

6. Liseye ön başvurunun yapılması : Artık liseye ön başvuru yapmaya hazırsınız! Okul kayıt formunuz ve diğer tüm akademik evraklarınız okula iletilmektedir. Okuldaki yetkili kişiler evraklarınızı inceleyip okula uygunluğunuzu tespit edip bilgi vermesi.

7. Ön başvuru evraklarınızın liseye iletilmesinin ardından ek bir sınav ihtiyacınız varsa bunun tespit edilmesi : Yurtdışı liselerinin Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığına verdiği yetki sayesinde okullar tarafından talep edilen sınavları ofislerimizde, bizim gözetimimiz altında olabilirsiniz.

8. Sınav sonuçlarınızın gelmesi ve kararın verilmesi : Eğitim danışmanlarımızın gözetimi altında olduğunuz sınav sonuçları okula iletilmekte ve ardından gelecek olan sonuçlara göre nihai kararı verilmektedir.

9. Liseye nihai başvurunun yapılması : Artık liseye nihai başvurunuzu yapmaya hazırsınız! Bu aşamada ayrıca konaklama konusunda özel bir istediğiniz varsa mutlaka okula bilgi verilir. Başvurunuz bu süreç boyunca takip edilir. Lise/liselerden gelen kabul mektupları kontrol edilir ve öğrenciye gerekli bilgiler verilir.

10. Liseden kesin kabul mektubunuzun getirtilmesi : Lisedeki yerinizi kesin olarak tutmak istediğinizde okula bir depozit ödemesi yapmanız gerekmektedir. Ne kadar ödeme yapılması gerektiği, iptal & ceza şartlarının neler olduğu vb. gibi tüm bilgiler size iletilir. Ardından dilerseniz direkt liseye veya bizim hesabımıza ön ödemenizi yapabilirsiniz.

11. Depozit (Ön ödeme) sonrası kesin kabul mektubunun gelmesi ve vize işlemlerine hazırlık : Liseden kesin kabul mektubunuz ve vize için gerekli olacak vize mektubunuzun gelmesini takiben vize departmanımız sizlerle temasa geçmektedirler. Vize departmanımız sizinle ön görüşme yaptıktan sonra size özel vize için hazırlamanız gereken evrak listesini tarafınıza iletir.

12. Vize Evraklarınızın Uygunluğunun Kontrolü : Size daha önce iletilen evrak listesine göre hazırladığınız belgeler tarafımızca titizlikle incelenir ve eğer eksik bir evrak varsa en kısa sürede temin edilmesi istenir. Ayrıca yeminli tercüman tarafından çevrilmesi gereken resmi bir belge varsa bunun bilgisi sizinle paylaşılır ve ayrıca tercüme işlemlerinde de size destek olmaktayız.

13. Vize Başvurunuzun Yapılması : Gidiş tarihiniz ve başvuru yapacağınız konsolosluğun yoğunluk durumuna göre önceden vize randevusu almamız gerekli ise bu bilgi mutlaka sizinle paylaşılır. Vize formları başvuru yapılacak olan ülkeye uygun şekilde doldurulur, vize randevunuz ise bizlere belirtmiş olduğunuz zaman çizelgenize göre alınır. Vize başvurusunda birebir görüşme talep edilmesi durumunda danışmanlarımız ayrıca size bu konu hakkında detaylı bilgi aktarmaktadır.

14. Vize alımı ve yurtdışı lise eğitimi için hazırlık aşaması : Yurtdışına giriş için gerekli olan vizeniz çıktıktan sonra tarafımızca kontrol edilir. Ardından okul ile son onay işlemleriniz için gerekli yazışmalar yapılır. Ayrıca hangi tarihte ve saatte gitmeniz gerektiği aynı şekilde hangi tarihte ülkeye geri dönmeniz gerektiği bilgisi size tekrar verilir.

15. Vize sonrası diğer aşamalarda öğrencimize gerekli desteğin verilmesi : Havalimanından karşılama, sağlık sigortası veya uçak bileti vb. gibi diğer tüm konularda öğrencilerimize destek olmaktayız. Eğer ek olarak okuldan havalimanı transferi veya sağlık sigortası talebiniz varsa bu talep liseye iletilir ve gerekli onaylar alınıp tarafınıza bilgi verilmektedir.

16. Oryantasyon süreci : Tüm işlemlerinizin ardından danışmanınız size gitmeden önce yanınıza almanız gerekenler, yolculuk süresince nelere dikkat etmeniz gerektiği bilgilerini size vermektedir. Ülkeye vardıktan sonra pasaport kontrolünden konaklamaya nasıl ve ne şekilde varacağınıza kadar aklınıza gelen tüm soruları da doğru bir şekilde aktarmaktadır. Ayrıca okulun ilk günü, saat kaçta okulda olmalısınız, yanınızda neler bulunmalı vb. tüm sorularınıza da yanıt vermekteyiz.

17. Eğitim süresince ve sonrasında ihtiyaç anında Global Yurtdışı Eğitim 7/24 size destek için hazır! : Program süresince okulla ilgili veya yurtdışına alışma sürecinizle ilgili konularda size ve ailenize destek vermekteyiz. Özellikle aile yanı için geçerli sebeplerle farklı bir konaklamaya geçmek zorunda hissettiğinizde bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Lise eğitiminizi tamamladıktan sonra yükseköğrenim programlarınıza Fransa’da veya farklı bir ülkede devam etmeye karar verdiğinizde de bize her zaman ulaşabilirsiniz. Tüm ihtiyaç duyduğunuz anlarda eğitim sürecinizi en verimli şekilde geçirebilmeniz adına size destek olmak için 7/24 yanınızdayız.

Devamını Oku

 
 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED