Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

The Leys School - Cambridge


The Leys School – İngiltere’de Lise Eğitimi

The Leys School, dünyaca ünlü üniversite şehri Cambridge’de yer alan, 11-18 yaş arası öğrencilere eğitim veren karma, bağımsız, yatılı ve gündüzlü bir okuldur. 1875 yılında kurulan okul günümüzde hem İngiliz hem de dünyanın farklı ülkelerinden gelen yaklaşık 600 öğrenciye eğitim vermektedir.

Cambridge Üniversitesi kampüsleri arasında, Cambridge şehir merkezine 15 dakika yürüme mesafesinde bulunan The Leys School kampüsü öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek üst düzey donanımlara sahiptir. Modern derslikler, laboratuvarlar, sanat stüdyoları, tiyatro, kütüphane, öğrenci alanları, spor salonu, yüzme havuzu, tırmanma duvarı, fitness merkezi ve tenis kortları kampüsün sahip olduğu donanımlardan bazılarıdır.

The Leys School Müfredatı ve Programlar

The Leys School müfredatında A Level, GCSE ve İngiltere lise müfredatını kapsayan Year 7-8-9 programları sunulmaktadır.

A Level programlarında (Year 12 & 13) öğrenciler üniversite hedeflerine göre 4 dersten sorumlu olmaktadır. Yaklaşık 100 öğrencinin eğitim aldığı A Level programlarında her sınıfta yaklaşık 10-12 öğrenci vardır (konu seçimine bağlı olarak). İngiliz Dili, İngiliz Edebiyatı, Matematik, Biyoloji, Kimya ve Fizik dersleri arasından 3 ders seçen öğrencilere bu derslere ek olarak bir Modern Yabancı Dil (Fransızca, Almanca ve İspanyolca) dersi verilmektedir.

GCSE programlarında (Year 10 & 11) tüm öğrenciler temel müfredatı öğrenmektedir. GCSE programında İngiliz Dili, İngiliz Edebiyatı, Matematik, Biyoloji, Kimya ve Fizik dersleri zorunlu derslerdir. Buna ek olarak, hemen hemen tüm öğrenciler en az bir Modern Yabancı Dil (Fransızca, Almanca ve İspanyolca) eğitimi alır ve yabancı dile ek olarak ilgi alanlarına göre 3 ders daha seçer.

GCSE öncesindeki 7-8-9. sınıf öğrencilerine ise sağlam akademik temeller oluşturabilmeleri için çok çeşitli dersler sunulmaktadır. 7. ve 8. sınıflarda İngilizce, Matematik, Fen, başlangıç seviyesinde Fransızca, başlangıç seviyesinde Latince, başlangıç seviyesinde Almanca, Tarih, Coğrafya, Sanat, Bilgisayar, Tasarım Teknolojisi, Drama, Müzik ve Beden Eğitimi dersleri sunulmaktadır. 9.sınıfta ise tüm öğrenciler İngilizce, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih ve Coğrafya derslerini zorunlu olarak alır. Bu dersler dışında 9.sınıf öğrencileri Sanat, Bilgisayar, Drama, Tasarım Teknolojisi, Müzik ve Beden Eğitimi arasından ders seçimi yapmakta ve öğrencilere 2 adet de yabancı dil öğretilmektedir (Fransızca, Almanca veya İspanyolca)

The Leys School Müfredat Dışı Programlar

The Leys School dersler dışındaki zamanlar için öğrencilerinin gelişimlerini desteklemek, onları güçlü ve kabiliyetli birer bireyler haline getirmek için çok çeşitli sanat ve spor programları düzenlemektedir.

Sanat alanında iyi donanımlı tesislere sahip olan kolejin Rugg Center isimli binasında sanat ve seramik stüdyoları, tasarım teknolojisi atölyeleri ve bilgisayarlı atölyeler bulunmaktadır. Öğrencilere Seramik Yapımı, Heykelcilik, Baskıresim, Ahşap Tornacılık, Frezeleme, Fotoğraf ve Dijital Video gibi bir dizi yaratıcı etkinlik sunulur.

El sanatları çalışmalarının yanı sıra West End düzeyindeki muhteşem tiyatro organizasyonları ile gurur duyan kolejin büyük bir tiyatro salonu vardır. Bu tiyatro deneyimli tiyatro teknisyenleri tarafından bilgisayarlı aydınlatma ve ses ekipmanlarıyla donatılmıştır. Okulun Drama Kulübü, çalışmalarını hem bu tiyatroda yapmakta hem de düzenli olarak dış tiyatrolara geziler düzenlemektedir. Öğrencilere ayrıca tiyatro gösterileri için beğenilen bir sınav olan LAMDA sınavlarına girme fırsatı da verilmektedir.

Kolejin sahip olduğu bir diğer sanat binası olan Müzik Okulu, dünyaca ünlü çellist Julian Lloyd Webber tarafından kurulmuştur. Müzik Okulu, bir Steinway & Sons kuyruklu piyano ve klavsen, bir kayıt stüdyosu, bir rock prova odası, bir müzik kütüphanesi, bir müzik teknolojisi odası, bir perküsyon odası, büyük prova odaları ve uygulama odalarına sahiptir. The Leys School öğrencileri piyano, org, klavsen, gitar, perküsyon ve şan gibi çok sayıda müzik dersine erişebilmektedir. Şapel Korosu, Oda Korosu, Yaylı Orkestrası, Rüzgar Bandı, Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ve Enstrümantal Oda grupları, öğrencilere icra ve topluluk deneyimi kazandırmak amacıyla sunulan repertuar çeşitleri arasındadır.

Sanatın yanı sıra spora da çok önem veren The Leys School; badminton, rugby, kriket, futbol, hokey, netbol, kürek, fitness, yüzme, tenis, trambolin, jimnastik, voleybol ve su topu alanında çeşitli spor çalışmaları sunmaktadır. Kolejin badminton, voleybol ve su topu takımları Cambridge University Colleges liginde yer almaktadır.

Okul, öğrencilere eğlence amaçlı ve ayrıca öğrencilerin akademik deneyimlerini geliştirmek için çeşitli gönüllü geziler sunmaktadır. Çeşitli amaçlar için bugüne kadar Kanada, İspanya, Fransa, Çekya, Hollanda, İrlanda, Portekiz, Güney Afrika ve Sri Lanka gibi yerlere seyahat etmişlerdir.

The Leys School Konaklama Seçenekleri

The Leys School’da yatılı öğrenciler için 11 farklı yurt binası mevcuttur. Yurtlar genellikle deneyimli bir Housemaster ve Housemistress tarafından yönetilir ve bir Housemaster ve Housemistress asistanı tarafından desteklenir. Housemasters ve Housemistresses, yatılı evlerde yaşar ve yatılılara birinci sınıf pastoral bakım ve yardım sağlarken, yatılıların ihtiyaçları ve refahı ile ilgilenir.

The Leys School yurtları aşağıdaki gibidir:

 • 1. Moulton House (11-13 Yaş)
 • 2. Barker House (13-18 Yaş)
 • 3. Barret House (13-18 Yaş)
 • 4. Bisseker House (13-18 Yaş)
 • 5. North A House (13-18 Yaş – erkek)
 • 6. School House (13-18 Yaş – erkek)
 • 7. West House (13-18 Yaş – erkek)
 • 8. East House (13-18 Yaş – erkek)
 • 9. Dale House (13-18 Yaş – kız)
 • 10. Fen House (13-18 Yaş – kız)
 • 11. Granta House (13-18 Yaş – kız)


The Leys School hem yatılı hem de gündüzlü öğrencilerin sağlığını ve bakımını çok önemsemektedir. Kampüste 10 yataklı tıp merkezi ve muayene odası bulunmaktadır. 6 tam nitelikli ve deneyimli hemşire, hasta öğrencileri ağırlamak için 7/24 hizmettedir. Okul doktorları ise öğrencilerin düzenli kontrolleri için okulu haftada 3 kez ziyaret eder.

The Leys School Üniversite Başarıları

2019 yılında The Leys School öğrencilerinin %52'si A Level sınavında A*/A alarak okulu Birleşik Krallık'taki en iyi 100 yatılı okul arasına yerleştirmiştir.

The Leys School’un son yıllarda artan akademik başarısı mezunlarının bir çok prestijli üniversiteye girmesi ile sonuçlanmıştır. The Leys School mezunları için Oxbridge ve Russell Group üniversiteleri yerleşimlerinde son yıllarda çok yüksek bir artış vardır.

2019'da Leys Okulu'ndan 4 öğrenci Oxford Üniversitesi'ndeki yerlerini alırken, 50’e yakın öğrenci ise aralarında Imperial College London, University College London (UCL), University of Warwick ve İngiltere’nin en iyi 24 üniversitesinin aralarında bulunduğu Russel Group üniversitelerine yerleşmiştir.

Yurtdışı Okul Videoları

Ücret detayları için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Liseleri

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED