Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

Gordonstoun School - Edinburgh | İskoçya


Gordonstoun School – İskoçya’da Lise Eğitimi

Gordonstoun School, İskoçya'nın Moray kentinde 5 ila 18 yaşları arasındaki yatılı ve gündüzlü öğrenciler için karma eğitim veren bağımsız bir okuldur. 1934 yılında eğitimci Kurt Hahn tarafından kurulmuştur. Bugün, bünyesinde 40'tan fazla milletten öğrenci eğitim görmektedir; uluslararası öğrenciler, öğrenci nüfusunun üçte birinden fazladır. 13-18 yaş aralığındaki 420 öğrencinin %90'ı yatılıdır. Sixth Form öğrencisi sayısı 205'dir, ortalama sınıf mevcudu 8-11 arasında değişmektedir.

Okulun sınıfları oldukça geniştir. Sınıflar, interaktif beyaz tahtalar, multimedya öğretim yardımcıları, DVD oynatıcılar ve TV'ler ile donatılmıştır. Akademik binalarda ayrıca bilgisayar sınıfları, laboratuvarlar bulunmaktadır. Okulun zengin bir kitap koleksiyonuna sahip kendi kütüphanesi vardır.

Müfredatı uygulamak için ayrıca şu imkânlarla donatılmıştır: Bir bilgi teknolojisi merkezi, bir teknoloji ve tasarım merkezi, gravür ve tekstil stüdyoları, heykel, resim, tiyatro, ses kaydı odaları. Kampüs içerisinde bir de müzik okulu bulunmaktadır.

Spor altyapısı, yeni bir spor salonu, 25 metrelik bir kapalı yüzme havuzu, 4 squash kortu, bir koşu parkuru, kapalı atış poligonu, tüm hava koşullarına uygun oyun alanları, ışıklı tenis kortları, 3 golf sahası ile temsil edilmektedir. Ayrıca okulda tırmanma, futbol, ragbi ve kriket için tüm tesisler mevcuttur.

En yakın büyük havaalanları: Inverness (55km), Aberdeen (108km)

Gordonstoun School - Müfredatı ve Programlar

Gordonstoun, İngiliz GCSE ve A Level müfredatını takip eder ve istatistiklerden ziyade her bireyin akademik potansiyelini gerçekleştirmeye kendini adamıştır.

GCSE. 10-11. sınıflar aktif olarak GCSE'ye hazırlanmaktadır. Fen bilimleri, İngilizce ve edebiyat, yabancı dil (İspanyolca, Fransızca - seçimli), matematik zorunlu olarak çalışılır. Öğrenciler ayrıca çalışmak için üç ders seçerler: Müzik, İspanyolca, Business, Latince, Tasarım, Almanca, Sanat, Tarih, Coğrafya, Beden eğitimi, Drama, Tasarım, Bilgisayar bilimi, Dans.

Ek dil olarak İngilizce (EAL) özel programı çerçevesinde, yabancı öğrenciler kurs sonunda Cambridge sınavına başvurabilirler.

Okul, uluslararası değişim programlarına katılım için neredeyse sınırsız fırsatlar sunar. Ayrıca burada bir mesleğe yatkınlığı belirlemek için sınavlara girebilir, Amerikan üniversitelerine girmeden önce SAT sınavına girebilirsiniz.

Sixth Form öğrencileri A Level programı kapsamında eğitim görürler. 12. sınıfta 4 disiplin çalışılır, 13. sınıfta bu sayı 3'e düşürülür ve bunlardan sınavlara girilir. Sunulan A Level konuları: Sanat ve tasarım, biyoloji, işletme, kimya, klasik medeniyetler, klasik Yunanca olabilir, tasarım ve teknoloji, drama ve tiyatro çalışmaları, ekonomi, İngilizce, İngiliz edebiyatı, coğrafya, tarih, bilgisayar teknolojisi, Latince, matematik, yüksek matematik, saf matematik, kitle iletişimi, Fransızca, Almanca, İspanyolca, beden eğitimi, fizik, dans, dijital fotoğrafçılık, görsel medyanın temelleri, müzik teknolojileri, psikoloji.

VTES. Okul, A-Level bir derse eşdeğer olacak şekilde spor alanında profesyonel yeterlilik (VTES) elde etme fırsatı sunar. VTES almak, bir spor programı için üniversiteye girmeyi sağlar. Ayrıca, yeterlilik, bir spor kurumunun çalışanı olarak bir kariyere başlama imkânı vermektedir.

Gordonstoun School - Müfredat Dışı Etkinlikler

- Spor. Okul, kapsamlı bir beden eğitimi ve açık hava eğitimi programı sunar ve George Welsh Spor Merkezi'nde büyük bir spor salonu, fitness salonu, tırmanma duvarı ve kapalı yüzme havuzu bulunur; öğrencilerin sportif güçlerini geliştirmelerine olanak tanır. Takımlar yerel ve uluslararası olarak yarışırlar ve okul, 3 Olimpiyat madalya sahibini, İskoç kriket takımının kaptanını ve Everest'e tırmanan ilk İskoç kadını kendi bünyesinden çıkarmıştır.

- Yaratıcı Sanatlar. Sanat, Gordonstoun'daki yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır ve müfredatın özüdür. Müzik bölümü, resital odaları ve bir kayıt stüdyosuna sahiptir. Ogstoun Drama ve Dans Merkezi binası, yüksek teknolojiye sahip 200 kişilik bir tiyatro ve dans stüdyosu sunmaktadır. Sanat tesisleri arasında heykel, baskı yapımı, tekstil, dijital görüntüleme ve geleneksel Güzel Sanatlar yer alır. Öğrenciler, kurumlar arası etkinliklerin bir parçası olarak topluluklara veya prodüksiyonlara katılabilirler ve ayrıca 2 yılda bir turlara gitmektedirler.

Gordonstoun School eğlence programı da kapsamlıdır. Partiler, yarışmalar, tiyatro oyunları, filmler, konserler, bowling ve plaj gezileri yıllık programın vazgeçilmezleridir.

Okul yaşamının önemli bir parçası sosyal fayda amaçlı uluslararası projelerdir. Öğrencilere Okyanusya, Hindistan, Amerika, Afrika ve Avrupa'yı ziyaret etme fırsatı verilmektedir. Gordonstoun School öğrencileri, Romanya, Etiyopya, Tayland dâhil olmak üzere farklı ülkelerdeki insani sorunların çözülmesine yardımcı olmaktadır.

Ayrıca öğrencilere Avrupa, dünya siyaseti, toplumun gelişimi, sosyal yaşam temaları üzerine çeşitli konferans ve tartışmalara katılma fırsatı verilmektedir.

Gordonstoun School - Konaklama Seçenekleri

Öğrencilere yurtta konaklama sunulmaktadır. Kampüs içerisinde 3'ü kız, geri kalanı erkek olmak üzere toplam 9 yurt bulunmaktadır. Binaların bir kısmı XVII. yüzyılda inşa edilmiştir. Tüm rezidanslar modern donanıma sahiptir.

Küçük öğrenciler yurtlarda 4-7 kişilik odalarda konaklamaktadır. Son sınıf öğrencileri için tek ve çift kişilik odalar mevcuttur. Dinlenme odaları, TV izleme odaları, bilgisayar derslikleri, kütüphaneler vardır. Rezidansların donanımları arasında atıştırmalık makineleri, mutfaklar, çamaşırhaneler, kurutma odaları da yer almaktadır.

Okulda yatılı yemekler mevcuttur. Servis edilen kahvaltılar, öğle yemekleri, akşam yemekleri ortak yemek salonunda; atıştırmalıklar, içecekler yurtların yemek odalarında verilmektedir.

Gordonstoun School - Üniversite ve Eğitim Başarıları

Öğrenciler, Oxford ve Cambridge'den MIT'ye veya Northern School of Music'e kadar dünyanın her yerindeki üniversitelere, kolejlere ve sanat okullarına giderek tıptan hukuka, performans sanatlarına veya havacılık tasarımına kadar çok çeşitli konularda eğitim alırlar. Öğrencilerinin %96'sı yurtiçinde veya yurtdışında üniversiteye devam ederken bunların %5 kadarı Oxford veya Cambridge üniversiteleridir.

Yurtdışı Okul Videoları

Ücret detayları için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Liseleri

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED