Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

Padworth College - Reading


Padworth College - İngiltere'de Lise Eğitimi

1963 yılında uluslararası öğrenim tarzını lise düzeyine kazandırmayı amaçlayan Oxford Üniversitesi Profesörü Peter Fison tarafından kurulmuş olan Padworth College, 14-19 yaş aralığındaki hem kız hem erkek öğrencilere gündüzlü ve yatılı eğitim veren uluslararası bir sixth form kolejdir.

Genellikle 8-10 kişilik sınıflarda ve 30’un üzerinde farklı ülkeden öğrencisi bulunan çok kültürlü bir ortamda eğitim veren Padworth College, 12 dönümlük bir kırsal bir alanda büyük bir kampüste yer almaktadır.

Padworth College, Üniversite eğitiminin ilk adımlarından biri olan GCSE ile başlayan, A-Level ile devam eden ve foundation year programıyla üniversiteye kadar uzanan önemli sixth form kolejlerden biri olarak geleneksel İngiliz müfredatını modern bir yaklaşım ve global bir bakış açısıyla sunmaktadır.

Reading, Berkshire, Padworth köyü’nde Londra Merkez’e arabayla 1,5 saat, Reading şehir merkezine ise sadece 30 dakika mesafede bulunmaktadır. London Heathrow Havaalanı’na arabayla 45 dakika, Aldermaston ile Theale tren istasyonlarına ise yaklaşık 10 dakika uzaklıkta bulunan kolej, 7’si Russel Group Üniversitesi olmak üzere toplamda 40 üniversite ile çevrili olmasıyla da ön plana çıkmaktadır.

2005 yılında karma eğitime geçen ve 2013 yılında 50. yılını kutlayan Padworth College bünyesinde öğrenciler hafta için ve hafta sonu düzenlenen çeşitli kulüp ve aktivitelere katılarak yeni arkadaşlar edinip sosyalleşme imkânı bulabilmektedir.

Önemli bilimsel çalışmaların yürütüldüğü 3 laboratuvar, kütüphane, fitness salonu, kampüs içinde basketbol, tenis gibi spor faaliyetleri, hem yaz hem kış aylarında havuz kullanımı Padworth College’da sunulan olanaklardan bazılardır.

Padworth College Müfredatı ve Programlar

14-19 yaş aralığındaki öğrencilere yönelik programlara yer veren Padworth College ile Secondary Education’ın ilk basamağı GSCE programına, Sixth form olarak bilinen A- Level programına ardından ise further education şeklinde de ifade edilen ve üniversiteye geçiş anlamında önemli bir adım olan Foundation year programına katılabilirsiniz.

- GCSE : 14-16 yaş grubundaki öğrencilere sunulan, İngiltere’de Year 10-Year 11 olarak ifade edilen ve İngiltere’de lise eğitiminin zorunlu 2 yılını kapsamaktadır. Öğrenciler 2 yıllık I/GCSE programına dâhil olabileceği gibi yalnızca 1 yıllık I/GCSE programına da katılabilmektedir.

Öğrenciler bu program dâhilinde İngilizce, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik derslerini zorunlu olarak almaktadır. İsteğe bağlı olarak ise toplamda 10 derse kadar seçim yapabilmekte ve Fransızca, Sanat, Coğrafya, Tarih, ICT ve Müzik derslerini programına dâhil edebilmektedir.1 yıllık I/GCSE programında ise öğrencilerin İngilizce, Matematik, Biyoloji, Kimya, işletme çalışmaları, sanat, Müzik, ICT, PSHE dersleri içerisinden 6 derse kadar seçim yapmaları gerekmektedir.

- Sixth Form College / A Level : 16-18 yaş grubundaki öğrencilerin katılım gösterebileceği, A-Level olarak bilinen 2 yıllık bir eğitim sürecini kapsamaktadır. İngiltere’de Year 12 ve Year 13 olarak adlandırılmaktadır. GCSE programlarını tamamlayan, İngiltere’de iyi bir üniversitede eğitim almak isteyen ve akademik anlamda yüksek bir başarı göstermiş olan öğrenciler A Level programlarına devam edebilmektedir.

Öğrenciler her 2 yılını Padworth College’da tamamlayabileceği gibi konulara uyum sağlaması durumunda A Level programının son senesinde de bu okula transfer olabilmektedir. A Level Kursları Eylül (2 yıllık) ve Ocak (18 ay) başlangıçları bulunmaktadır.

A Level Dersleri: Accounting, Biology, Business Studies, Chemistry, Economics, English Language and Literature, Fine Art, French, Further Mathematics, Geography, Graphic Communication, History, ICT, Mathematics, Music, Photography, Physics, Politics, Psychology, Sociology, Textile Design.

- NCUK Foundation Year Programme : 17+ öğrenci yaş grubunu kapsayan 1 yıllık program, uluslararası öğrencilerin İngiltere’deki iyi üniversitelerden birinde öğrenimlerine devam edebilmeleri için tasarlanmıştır. Üniversite 1.yıl eğitimine hazırlayan program, Business, Engineering, Humanities ve Science modüllerini sunmaktadır. Öğrenciler tercih edecekleri lisans bölümüne uyan programa katılabilmektedir.

Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler NCUK ile anlaşmalı, dünya sıralamasında önemli yeri olan University of Birmingham, Univesity of Exeter, University of Manchester, Durham University ve University of Bristol üniversitelerinin de içerisinde yer aldığı toplam 40 üniversiteden birinde lisans eğitimlerine devam edebilmektedir.

- Business Foundation Programme : Business, Finance, Law ve ICT (Information and Communication Technology) alanlarında lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere yönelik 1 yıllık bir programdır. Business Foundation programını başarıyla tamamlayan öğrenciler Padworth College’ın Aston University, Royal Holloway, Oxford Brookes Üniversitesi gibi iş birliği içerisinde olduğu üniversitelerde lisans eğitimi alabilme fırsatı bulabilmektedir.

- Pre Sessional Programme : 14-17 yaş grubunda bulunan, GCSE, A Level, NCUK foundation’a katılmadan önce İngilizcelerini geliştirmesi gereken uluslararası öğrencilere yoğun İngilizce ve çalışma becerileriyle alakalı eğitim sunan bir programdır. Öğrenciler İngilizce seviyelerini arttırdıkça Project work, independent reading, discussion work, team building gibi İngiliz eğitim sisteminde yer alan öğrenim becerilerini de geliştirme imkanı bulabilmektedir. Öğrencilerin seviyelerine göre program 1, 2 veya 3 dönem/ term olabilir.

Padworth College Ders Dışı Müfredatı

Hafta boyunca çeşitli spor ve sosyal aktiviteler düzenleyen Padworth College, hafta sonlarında ise şehir gezi (Oxford, Reading vb.) programlarına yer vermektedir.

Padworth College’da öğrenciler Basketbol, futbol, tenis, badminton, masa tenisi, golf, yoga, koşu, dans, netbol, bilardo, yüzme gibi aktivitelere katılabilmektedir. Ayrıca Satranç, kart oyunları, jenga gibi oyunların yer aldığı, oyun kulübü, EPQ, Futbol, IDEA club, Voleybol gibi farklı kulüplere ve Kampüs dışında da buz pateni, sinema, bowling, binicilik gibi etkinliklere yer verilmektedir.

Padworth College yaz aylarında öğrenciler arasında oldukça popüler olan 20 metrelik yüzme havuzuna sahiptir. Her dönem kolejler arasında gerçekleştirilen spor etkinlikleri de büyük ilgi görmektedir. Özellikle rekabetten hoşlanan öğrencilerin tercih ettiği bu etkinliklerde yıl boyunca spor yarışmaları yapılıp puan biriktirilir ve öğrencilere yılsonunda kazananlar ödüllendirilir.

Padworth College Konaklama Seçenekleri

Karma eğitim veren yatılı kolejler arasında yer alan Padworth College, 100 öğrencinin kampüs içerisinde rahatlıkla kalabileceği 4 farklı yurtta konaklama alternatifi sunmaktadır. Her bir yurtta yurtlarında kalan öğrencilerin sayısı 15 ile 40 arasında değişmektedir. Toplamda 78 öğrencisi bulunan okulda uluslararası yatılı öğrenci sayısı 50 toplam yatılı öğrenci sayısı ise 64’dür.

2 yurt kızlar, 2 yurt ise erkekler için ayrılmıştır. Tüm yatılı yurtlarda mutfak olanakları öğrencilerin ortak kullanım alanları ve çamaşır yıkama imkânı sunulmaktadır. Öğrenciler kendi çalışma alanları bulunan tek kişilik odalarda konaklamaktadır.

Yemekler West Berkshire’da muhteşem kırsal manzarası eşliğinde deneyimli ve yetenekli şefler tarafından servis edilmektedir.

Padworth College Üniversite Başarıları

İngiltere’nin başarılı kolejlerinden biri olan ve üniversite eğitimi anlamında da öğrencilerine destek sağlayan Padworth College’ın son öğrencilerinin A Level sonuçları %59 A*-A, %78 A*-B, GCSE sonuçları ise %39 A*-B, %85 A*-C’dir. Bu programlardan geçme oranı %100’dür.

Padworth College mezunları içerisinde; University of Bristol – Computer Science and Electronics, University of Brighton – Biomedical Science, London South Bank University - Architecture (Foundation) ve Creative Advertising with Marketing, Nottingham Trent University – Graphic Design, Coventry University – Business Management, Birkbeck, University of London – Computing gibi dünya sıralamasında önemli yeri olan üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitim almaya hak kazanan öğrenciler bulunmaktadır.

Yurtdışı Okul Videoları

Ücret detayları için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Liseleri

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED