Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

Oxford Sixth Form College - Oxford


Oxford Sixth Form College - İngiltere’de Lise Eğitimi

1988 yılında kurulan Oxford Sixth Form College, 15-19 yaş arası öğrenciler için Birleşik Krallık'ın önde gelen bağımsız, karma Sixth Form kolejlerinden biridir. Eski adı Oxford Tutorial College olan okul öğrenci nüfusu 200’dür ve öğrenciler için ortalama dört kişilik sınıflar vardır; A-Level'da sekizden fazla öğrenci bulunmamaktadır. A Level, GCSE ve BTEC temelinde sunulan 20'den fazla dersle normal okullardan daha fazla esneklik sunabilmektedir.

Oxford Sixth Form College öğretim binaları, üniversite bölgesinin kalbinde, King Edward Caddesi'ndedir. Üç bilim laboratuvarı ile birlikte muhteşem bir kütüphane, iyi donanımlı bir sanat odası ve ayrı bir fotoğraf odası bulunmaktadır. Ders aralarında öğrenciler ortak salonda dinlenebilir. Ayrıca öğrencilerin hızlı bir geniş bant bağlantısı aracılığıyla internet erişimine sahip oldukları bir IT paketi de bulunmaktadır. Okul şehir merkezinde olduğu için yakınlarda çok sayıda kafe, sandviç bar ve restoran bulunmaktadır. Ayrıca öğrenci kulüplerine ve topluluklarına katılma fırsatları da sağlanmaktadır ve okulun akademik hayatı, kültürel ziyaretler, müzik ve spor dâhil olmak üzere çeşitli müfredat dışı etkinliklerle zenginleştirilmektedir.

Oxford Sixth Form College - Müfredatı ve Programlar

- GCSE. Okul, yoğun bir yıllık ve iki yıllık olmak üzere GCSE programına sahiptir. Bu program, A-Level'dan önce öğrenciler için ideal eğitim kursudur. Temel okul müfredatının 5-8 konusu incelenir; zorunlu dersler şunlardır: Business fundamentals; Matematik; ICT'ler; Doğa Bilimleri; İngilizce. Seçmeli derslerin bazıları: İngiliz edebiyatı, Sanat ve Tasarım, Tarih, Ekonomi, Biyoloji, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Fizik, Coğrafya, Kimya.

- İngilizce Desteği. İstenirse ve gerekli görülürse yabancı uyruklu öğrenciler destekleyici İngilizce derslerine katılabilirler (EAL, + 8 saat haftalık, IELTS'e hazırlık mümkündür).

Ayrıca Yaratıcı ve akademik seçmeli dersler vardır (drama ve tiyatro, münazara, tasarım ve sanat, müzik), tüm öğrenciler PSHE ile ilgili spor egzersizlerine ve derslerine katılır.

- A LEVEL. A-level kursunda sınıflar çok küçüktür: Ortalama 6 kişilik sınıflarda haftada ortalama 4 grup dersi ve 1 bireysel ders verilir. Bu İngiliz programı, Sixth Form'da üniversiteye hazırlanmak için tasarlanmıştır. Okul, iki A-Level seçeneği sunar: klasik iki yıllık ve hızlandırılmış (bir yıl). Okulun sunduğu A Level dersleri: ICT'ler; Muhasebe; Yabancı diller (İtalyanca, Almanca, Felemenkçe, Arapça, Çince, Fransızca, Japonca, Rusça, İspanyolca, Türkçe, Latince); Antik Yunan; Müzik; Edebi yaratım; İngiliz edebiyatı; Tarih; İngilizce ve Edebiyat; Felsefe; Sanat ve Tasarım; Antik dünya tarihi; İnsan biyolojisi; İngilizce; Dini çalışmalar; Business fundamentals; Medya teknolojisi; Politika; Klasik medeniyetler; Fotoğraf; Kimya; Yüksek Matematik; Antropoloji; Müzik teknolojisi; Bilgi ve kültür; Sanat Tarihi; Tekstil; Coğrafya; Biyoloji; Psikoloji; Ekonomi; Matematik; Bilgisayar Bilimi; Sosyoloji; Hukuk; Film yapımı; Fizik.

- BTEC - İşletme (Business) alanında diploma programı. BTEC sertifikası, üniversiteler tarafından A Level seviyesinde 2 dersin geçilmesi olarak sayılır ve bu, seçilen üniversiteye kayıt olma şansını önemli ölçüde artırır. İş dünyasına bu pratik ve teorik giriş, kariyerlerini uluslararası iş dünyası ile ilişkilendirmek isteyenler için ideal bir programdır. Öğrenciler, araştırma yapmayı, bilimsel ve pratik çalışma yürütmeyi, bağımsız olarak ve gruplar halinde etkin bir şekilde çalışmayı, sunum yapmayı ve aktif olarak iletişim becerilerini geliştirmeyi öğrenirler.

Oxford Sixth Form College - Müfredat Dışı Etkinlikler

Oxford Sixth Form College yıl boyunca münazara, müzik, film, hukuk, masa tenisi ve futbol gibi bir dizi müfredat dışı aktivitenin yanı sıra uluslararası akşamlar, bağış toplama etkinlikleri ve film gösterimleri gibi sosyal etkinlikler düzenlemektedir.Michaelmas Dönemi'nin (sonbahar) başında gayri resmi bir hoş geldin partisi ve dönemin sonunda bir Noel partisi vardır. Yaz başında akademik yılsonu için bir tekne gezisi de düzenlenmektedir.

Kültür ve yaşam. Öğrenciler ayrıca Oxford'un zengin kültürel yaşamına katılmaya teşvik edilir. Şehirde hem tiyatrolar hem de sinemalar bol miktarda bulunur ve Oxford'da Ashmolean, Pitt Rivers, Üniversite Müzeleri ve Modern Sanat Müzesi dâhil olmak üzere birçok galeri ve müze bulunur. Şehirde kendilerine açık olan çeşitli kulüp ve topluluklara katılmak isteyenlere de yardımcı olunmaktadır.

Spor. Takım sporları ve etkinlikler, diğer Sixth Form kolejleriyle birlikte düzenlenmektedir. Basketbol ve futbol en popüler olanlar arasındadır. Her hafta basketbol ve badminton için bir spor salonu rezerve edilir, beşe beş futbol için ışıklandırılmış bir saha mevcuttur ve yaz aylarında öğrenciler için tenis kortları rezerve edilir. Squash kortları, bir fitness salonu ve iki mükemmel yüzme havuzu gibi yerel olanaklar da mevcuttur. Ciddi bir şekilde ragbi, hokey, lakros veya başka herhangi bir takım sporu oynamak isteyen öğrenciler genellikle şehir veya üniversite kulüplerine yönlendirilebilmektedir.

Öğrenci toplulukları. Bunlar genellikle öğrenciler tarafından yönetilir ve yürütülür. Kitap kulübü, hukuk derneği, yardım kulübü, masa tenisi, futbol ve basketbol gibi öğle ve akşam saatlerinde faaliyet gösteren kulüp ve topluluklar bulunmaktadır.

Oxford Sixth Form College – Konaklama Seçenekleri

Öğrenciler için birkaç konforlu ve güvenli konaklama seçeneği vardır:

- Aile yanı konaklama

Gerekli ekipmanlarla eksiksiz bir şekilde döşenmiş özel bir oda, ayrı bir uyku ve çalışma alanı ile donatılmıştır. Genellikle aile konaklaması yarım pansiyon ilkesine dayanır (kahvaltı + akşam yemekleri), bazı evlerde öğrenciler mutfağı kullanarak bağımsız olarak kendileri yemek hazırlayabilmektedir. Okulun uzun yıllardır işbirliği yaptığı tüm aileler özenle seçilir ve personel tarafından sürekli kontrol edilir.

- Öğrenci yurdu (18 yaşından itibaren)

Oxford Sixth Form College, şehir merkezinde kendi konutuna sahiptir: ortak tesisler ve mutfak içeren 13 özel yatak odası. Beslenme öz bakım ilkesine dayanmaktadır, öğrencilere her zaman eşlik eden bir öğretmen vardır. Bu yurtta konaklama, en az 1 akademik yıl için bir kurs rezervasyonu yapan öğrenciler için mümkündür.

- Rezidans-daireler (18 yaşından itibaren)

Yarı özerk rezidans, rahat, konforlu tek kişilik yatak odaları sağlar: her evde 5-8 oda bulunur. Bu evlerin çoğu eğitim binasına yürüme mesafesindedir. Yiyecek, aktivite ve gerekli tüm unsurlar sağlanmaktadır.

- Okul yönetimindeki rezidanslar (15-17 yaş)

- Kolej tarafından işletilen konut: öğrenciler sürekli olarak kıdemli bir eğitimci tarafından denetlenir: 7/24 düzen, temizlik ve disipline uyulmasını izler, çocuklara idari ve ev sorunlarının çözümünde yardımcı olur. Öğrenciler özel odalarda konaklamakta olup, yurt yemekleri verilmektedir.

Oxford Sixth Form College'dan çok uzakta olmayan çok sayıda kafe, restoran ve lokanta vardır: öğrenciler yemek yeme konusunda sorun yaşamazlar.

Oxford Sixth Form College - Üniversite ve Eğitim Başarıları

Oxford Sixth Form College öğrencilerinin 2021 A-Level sonuçları şu şekildedir: Notların %55'i A*/A; notların %79'u A*/B; Biyoloji öğrencilerinin %85'i A* – A notu aldı; Kimya öğrencilerinin %60'ı A* -A aldı; Matematik öğrencilerinin %58'i A* – A notu aldı.

2021 BTEC Sonuçları. BTEC öğrencilerinin %82'si nihai sonuçlarında A-Level'de A*/A'ya eşdeğer olan Distinction ve Distinction* notlarını aldı. Diploma veya Extended Diploma alan öğrencilerin %100'ü Merit veya daha yükseğini aldı. (A-Level'daki karşılığı C veya üstü notlar)

Öğrencilerin %61'i ilk tercih ettikleri üniversiteye giriş hakkı kazandı. Öğrencilerin tercih ettiği Üniversite ve bölümlerin bazıları şunlardır: University of Cambridge - Natural Sciences; UCL (University College London) - Law; UCL (University College London) - Biomedical Sciences; UCL (University College London) - Mathematics; The University of Edinburgh Politics - Philosophy, Economics; King's College London - Film Studies; University of Manchester - Economics & Finance; University of Warwick - Law; University of Bristol - Childhood Studies; Queen Mary University of London - English & European Law; Queen Mary University of London - Economics & Finance; University of Southampton - Computer Science; University of Nottingham - Veterinary Medicine; University of Sussex - Business & Management Studies, ve diğerleri.

Yurtdışı Okul Videoları

Ücret detayları için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Liseleri

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED