Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

University of York - York


York Üniversitesi (University of York )

1963 yılında kurulan University of York, eğitim, öğretim, araştırma ve inovasyon alanlarında dünyanın sayılı üniversiteleri arasına hızlı bir giriş yapmıştır. Kurulduğu yılda sadece 230 öğrencisi olan University of York bugün dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerinin yer aldığı prestijli Russel Group üniversitelerinin bir üyesi olarak dikkat çekmektedir. Kurulduğu yıllarda sadece 28 personeli bulunan ve yalnızca ekonomi, İngilizce, eğitim, tarih, siyaset, matematik bölümlerine yer veren üniversitenin şu anda, 9 yüksekokulu, 30’dan fazla araştırma merkezi bulunmaktadır.

Privy Council tarafından tanınan büyük ve karma bir eğitim kurumu olan York Üniversitesi öğrencilerine, arkeoloji, fen bilimleri, hukuk, işletme ve yönetim, tıp, matematik, dil bilimleri, sanat, felsefe, psikoloji ve sosyoloji gibi çeşitli alanlarda çok sayıda lisans, araştırma ve lisansüstü programlar sunmaktadır.

University of York, ilham veren eğitim ortamı, yaşamı değiştiren araştırmaları ve sunduğu olağanüstü akademik öğretim standartlarıyla küresel bir üne sahiptir. İngiltere’de yaşamak ve ziyaret etmek için en iyi yerlerden biri olarak seçilen, aynı zamanda da  mükemmel ulaşım bağlantılarına sahip olmasıyla adında tercih edilen tarihi York şehrinde yer alan University of York, 750 milyon sterlini bulan kampüs yatırımı yapmıştır. Ve bu yatırım ile İngiltere yükseköğrenimindeki (UK Higher Education) en büyük sermaye gelişimlerinden birini temsil etmektedir. Bu büyük yatırımla üniversite öğrencilerine yeni konaklama alanları, birinci sınıf araştırma alanları, çeşitli öğretim tesisleri ve işletmeler anlamında destek sağlamaktadır.

University of York’taki hayatınız, akademik çalışmalardan çok daha fazlasıdır. Mevcut birçok fırsattan yararlanarak dünyanın farklı ülkelerinden gelen uluslararası öğrencilerle sıkı bağlar kurabileceğiniz ve farklı deneyimler kazanabileceğiniz üniversitenin, York University Students’ Union (YUSU) adlı öğrenci birliği, birçok farklı alanda fırsatlar sunmakla kalmayıp öğrencilerinin 180’den fazla kulüp ve topluluğa dâhil olmasına da olanak sağlamaktadır. University of York gelecekteki kariyerinizi siz daha eğitim sürecindeyken ciddiye almakta ve öğrencileri için özel kariyer hizmetleri vermektedir. York Üniversitesi'nde eğitim alan öğrenciler bölümlerine kayıt oldukları yıldan itibaren kariyer anlamında alacakları kararlarıyla ilgili her türlü desteği üniversitenin düzenlediği atölyelerde görebilmektedir.

University of York, 140’tan fazla ülkeden gelen 20.000’den fazla öğrencisiyle dünya çapında tanınan birçok mezun vermiştir. Bu mezunlardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • • Greg Dyke: İngiliz gazeteci
 • • Anibal Cavaco Silva: Portekiz’in eski cumhurbaşkanı
 • • Mahmoud Mohieldin: Dünya Bankası (World Bank Group) başkan yardımcısı
 • • Jung Chang: Ödüllü “Wild Swans” kitabiyle unlu İngiliz yazar


University of York Lisans Programları ve Kabul Şartları

Toplamda 250’den fazla lisans ve yüksek lisans programına sahip olan University of York 3 farklı fakülteye sahiptir.

 • - Faculty of Science (Fen Fakültesi)
 • - Faculty of Arts and Humanities (Sanat ve Beşeri Bilimleri Fakültesi)
 • - Faculty of Social Sciences (Sosyal Bilimler Fakültesi)

Fakülteler bünyesinde departmanlardan bazlarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • - Bilgisayar Bilimi (Computer Science)
 • - Elektronik Mühendisliği (Electronic Engineering)
 • - Psikoloji (Psychology)
 • - History (Tarih)
 • - Philosophy (Felsefe)
 • - Fizik (Physics )
 • - Sağlık Bilimleri (Health Science)
 • - York Hukuk Okulu (York Law School) 
 • - Ekonomi ve İlgili çalışmalar (Economics and Related Studies)
 • - Siyaset (Politics) 
 • - Sosyoloji (Sociology)
 • - York Yönetim Okulu (The York Management School)

York Üniversitesi'nde eğitim alabilmek için belli şartları yerine getirmek gerekmektedir ve kabul şartları lisans programına göre değişiklik gösterebilmektedir. Öncelikle ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin İngilizce dil yeteneğini uluslararası geçerliliği olan bir sınav ile kanıtlaması ve kurumun talep ettiği lise diploma notuna sahip olması gerekmektedir. York Üniversitesi kabul şartları ile ilgili genel bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıda belirtilen belgeler haricinde başvuru sürecinde personal statement/essay, CV, Hoca referans mektubu gibi ek dokümanlar da mutlaka talep edilmektedir.

- Lise diploması not ortalaması 100 üzerinden 70 - 82  arasında olmalıdır.

- IELTS UKVI Akademik skoru minimum 6,5 istenirken TOEFL puanı ise en az 87 olmalıdır.

University of York bölümleri özelinde detaylı bilgi almak için okulun web sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

University of York Lisans Programları Fiyatları

University of York lisans programları dünya sıralamasında birçok bölümü ilk 100’de yer alan, 250’den fazla lisans programı seçeneği sunmaktadır.

University of York bünyesine eğitim alarak elde ettiğiniz diplomayla tüm dünyada saygı gören ve tanınan bir bölümden mezun olabilir ve yaşıtlarınıza kıyasla çok daha başarılı bir kariyer elde edebilirsiniz. University of York fiyatları, lisans programları 2021-2022 yılı için £18,350 ile £22,650 arasında değişmektedir.

University of York Yüksek Lisans Bölümleri ve Kabul Şartları

University of York’un dünya sıralamasında ilk 100’de bulunan bölümleri arasında Histor y(Tarih), dünya sıralamasında ilk 50’de, Development Studies (Geliştirme Çalışmaları), Education (Eğitim), Linguistics (Dil Bilim), Psychology (Psikoloji), ve Sociology (Sosyoloji) ilk 100’de ve Arts and Humanities’in (Sanat ve Beşeri Bilimler) alanındaki bölümler ise dünya sıralamasında 78. sırada İngiltere sıralamasında 15. sırada yer almaktadır.

University of York’un sunduğu yüksek lisans bölümlerinin çeşitliliği, öğretim standartları, dil ve yüksek lisans derecelerinin Amerika’ya kıyasla daha kısa sürmesi ve mezuniyet sonrası çalışma izni sebebiyle birçok yüksek lisans öğrencisi tarafından tercih edilmektedir. Araştırma çalışmaları küresel etkiye sahip olmasının yanında müfredatı ve ders içeriğini de doğrudan etkilemektedir. Eğitim dünyasının önde gelen akademisyen kadrosuna sahip olan University of York’un yüksek lisans kabul şartlarının en başında lisans mezunu olmanız veya son sınıfta eğitim almanız gelmektedir.

A Level ya da IB (International Baccalaureate) diplomasına sahip olmanız genel olarak İngiliz üniversitelerine doğrudan kabul alabilmeniz için sizi diğer adaylardan bir adım öne çıkarabilmektedir. 

Anadili İngilizce olmayan öğrenciler IELTS, TOEFL başta olmak üzere okul tarafından kabul edilen, uluslararası tanınan bir İngilizce yeterlilik sınavıyla başarılarını belgelemelidir. Okulun genel olarak talep ettiği dil yeterlilik skorları aşağıdaki gibidir. Aşağıdaki belgeler haricinde York Üniversitesi Yüksek lisans programı başvuru sürecinde akademik referanslar, Personal statement/essay, CV, iş referansı gibi ek dokümanlar da mutlaka talep edilmektedir.

- Lisans not ortalaması (GPA) minimum 2,7 - 3,0 / 4,0  arasında olması gerekmektedir.

- IELTS UKVI Akademik skoru en az 6,5 olması istenirken TOEFL puanı ise 87 ve üzeri olmalıdır.

University of York Yüksek Lisans Programı Fiyatları

York Üniversitesi yüksek lisans programı 2021-2022 ücretleri yıllıktır.  Genel olarak yüksek lisans programı 2021-2022  fiyatları £18,240 - £24,620 arasında değişkenlik göstermektedir.

Toplamda genel olarak 1 yıl süren yüksek lisans programları (MSc, MA, PG Dip, PG Cert, PGCE, Graduate Diploma, LLM ve MRes) ücretlerine buradan ulaşabilir ve bölüm içeriğini tıklayarak o yıl için sunulan fiyatlara bakabilirsiniz.

University of York Konaklama Seçenekleri

University of York’ta konaklama seçenekleri arasında en-suite, yemekli ya da yemeksiz, ortak banyolu, özel banyolu gibi birçok farklı seçenek sunmaktadır.

Uluslararası öğrenciler okuldan kabul aldıktan sonra konaklama için belirlenen tarihe kadar başvuruda bulunmaları halinde okul tarafından konaklama yeri garantisi almaktadır. Konaklama fiyatları haftalık £100' dan başlayıp seçeceğiniz oda tipine göre £201'a kadar yükselmektedir.

University of York Dünya Sıralaması

York Üniversitesi dünya sıralaması denildiğinde önemli bir konuma sahiptir ve  aldığı ödüllerle farkını belli etmekte ve enstitülerin çoğunu geride bırakmaktadır.

- QS World University Rankings 2022’de İngiltere özelinde 22. sırada yer alan üniversite, dünya üniversiteleri listesinde ise 151.sırada yer almaktadır.

- THE (Times Higher Education) World University sıralamasında dünyanın en genç 150’inci ve 2021 yılı dünya sıralamasında en iyi 133. Üniversitesi konumdadır.

- Araştırma çalışmaları göz önünde bulundurulduğunda UK Research Excellence Framework üniversiteyi 10. sıraya konumlandırmıştır.

Neden University of York?

Yüksek standartlarda bir eğitim almanızı sağlayacak olmasının yanında sunduğu imkanlarla üniversite sonrasında da size destek olacak olan University of York İngiltere ile ilerlemeniz için birçok sebebiniz var.

- University of York, ilham veren ve yaşamları değiştiren araştırmalarıyla dünyanın önde gelen kurumlarından biridir. University of York alacağınız eğitimin kalitesini arttıracak, alanında tanınmış birçok akademisyeni bünyesinde bulundurmaktadır.

- University of York, dünyanın önde gelen firmalarının işe alımlarda aradığı ilk 25 diploma arasındadır.

- Öğrencilerinin son teknolojilere sahip kampüs ve konaklama alanları için 500 milyon Sterlin yatırım yapmıştır.

- Hukuk, hemşirelik, siyaset, sosyal bilimler, sanat ve beşeri bilimler, ekonomi, yönetim ve finans alanları da dâhil olmak üzere 300’den fazla lisans ve lisansüstü program bulunmaktadır.

- Gelişen çağdaş bir şehir olmasının yanı sıra zengin tarihi ve kültürüyle de ön plana çıkan York şehri İngiltere’nin yaşanacak en iyi şehirlerinden biri olarak öne çıkmaktadır.

- Kampüslerinde 150’den fazla ülkeden öğrenciye ev sahipliği yaptığından kültür çeşitliliği yüksek bir kurum olarak dünyanın her yerinden öğrencilerle tanışma olanağına ve ayrıca yurtdışında eğitim alarak ufkunuzu genişletme fırsatı sunmaktadır.

Yurtdışı Okul Videoları

Ücret detayları için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Yüksek Lisans

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED