Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

Cleveland State University - Cleveland, OH


Cleveland Devlet Üniversitesi (Cleveland State University)

Cleveland Eyalet Üniversitesi'nin (CSU) kökeni, 1880'lere dayanmaktadır. Şu anda, üniversite Yüksek Öğrenim Komisyonunun (Higher Learning Commission - HLC) akreditasyonuna sahiptir. Ayrıca, çeşitli programları farklı prestijli kuruluşlar tarafından akredite edilmiştir. Kurum, çeşitli eğitim alanlarına adanmış 10 okul ve kolejden oluşmaktadır.

Cleveland şehir merkezinde yer alan CSU ana kampüsü 85 dönümlük bir alana yayılmıştır ve 40'tan fazla bina içermektedir. Kampüs, birinci sınıf tesisler sunan birinci sınıf bir altyapıya sahiptir. On dokuz katlı Rhodes Tower, Üniversite Kütüphanesine, birkaç fakülte ofisine ve geniş dersliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Kampüs, akademik olanakların yanı sıra basketbol, golf, eskrim, futbol, güreş, yüzme, lakros, tenis, softbol ve voleybol gibi çeşitli sporların oynanabileceği olanaklar sunmaktadır. Ayrıca Mather Mansion, Fenn Tower ve modern egzersiz ekipmanları, grup fitness dersleri ve diğer ders dışı etkinlikler için tesisler içeren 110.000 metrekarelik Öğrenci Dinlenme Merkezi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Kampüs, öğrencilere konforlu konaklama ve çok çeşitli yemek seçenekleri sunar. Ayrıca, üniversitenin Westlake'de genişletilmiş bir kampüsü vardır.

Üniversite 511 nitelikli öğretim üyesine sahiptir ve 1.400'ün üzerinde yabancı öğrenci olmak üzere yaklaşık 17.730 öğrencisi vardır. Üniversite, Cleveland Metropolitan School District, Cleveland Clinic Foundation, NASA Glenn Research Centre, City of Cleveland, vb. gibi 250'den fazla sanayi ve devlet kuruluşu ve yükseköğrenim kurumuyla ortaklıklar sürdürmektedir.

CSU'nun dünya çapında pek çok seçkin kişi de dâhil olmak üzere 120.000'den fazla mezunu vardır.

Cleveland State University Eğitim Programları

CSU muhasebe, spor, antropoloji, sanat, tasarım, bilim, işletme, iletişim, mühendislik, ekonomi, eğitim, film, matematik, hemşirelik, felsefe, eczacılık, psikoloji, sosyal hizmet vb. gibi yaklaşık 200 alanda 1.000'den fazla lisansüstü, lisans, profesyonel sertifika ve sürekli eğitim kursu sunmaktadır.

Lisans programlarını görmek için bu linki tıklayabilirsiniz:

YÜKSEK LİSANS: Bir Yüksek Lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için Cleveland Eyalet Üniversitesi 200'den fazla program sunmaktadır.

Önde gelen Master programlarından bazıları şunlardır:

• Master of Information Systems;

• Doctor of Business Administration (Different specialization);

• Master of Science in Electrical Engineering;

• Engineering Soft Materials Certificate;

• Master of Science in Civil Engineering;

• Master of Legal Studies;

• Cybersecurity and Data Privacy Certificate;

• Master of Public Administration.

Yüksek lisans programlarını görmek için bu linki tıklayabilirsiniz.

Cleveland State University Başvuru Şartları 

Lisans eğitiminize Cleveland State University’de devam etmek istiyorsanız, minimum eğitim gereksinimi 'Lise Diploması'dır. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin de 4 yıllık Lisans derecesine sahip olmaları gerekir. Ayrıca CSU, üç yıllık derece sahipleri için İşletme alanında bir Köprü programı sunmaktadır.

Kabul için Cleveland Eyalet Üniversitesi gereksinimleri şunlardır: Lise diploması veya Lisans diploması; İngilizce yeterlilik belgesi; Akademik çalışma ve sertifikaların tüm orijinal belgeleri; Resmi GRE/GMAT puan raporu (Gerekirse); Tavsiye mektupları (Yüksek Lisans için ve gerekirse); Lisansüstü kurs adayları için, Cleveland State University, iade edilmeyen 40 Dolar başvuru ücreti almaktadır.

İNGİLİZCE YETERLİLİK ŞARTLARI:

• IELTS: 6.0,

• TOEFL (Internet-based) 78,

• Duolingo: 100, veya daha yüksek. Bu İngilizce yeterlilik şartları hem lisans hem de lisansüstü başvuru sahipleri için aynıdır.

Uluslararası öğrenciler için başvuru tarihler şu şekildedir: Güz - 1 Haziran; Bahar - 15 Ekim; Yaz - 1 Nisan.

Cleveland State University Program Ücretleri

Ücretler, öğrencilerin takip etmeyi seçtikleri bölüme göre değişir. Ancak, Cleveland Eyalet Üniversitesi, uluslararası kabuller için genel bir ücret yapısı sağlamaktadır.

İşte 2020-21 yılı için kabul ücretleri:

Lisans bölümleri için: 36.373 Dolar

Lisansüstü bölümleri için: 40.235 Dolar

Bu rakamlar, bir akademik yıl için ödenecek öğrenci ücretleri hakkında temel bir fikir vermektedir. Toplam tutar her yıl değişebilir.

Yukarıdaki Cleveland Eyalet Üniversitesi ücretlerine hizmetler ve başvuru ücretleri dahil değildir.

Cleveland State University Konaklama Seçenekleri

Öğrencilerin CSU'ya kabul edildikten sonra eğilmeleri gereken en önemli konulardan biri, nerede yaşayacaklarıdır. Barınma, öğrencinin mali durumuna, istenen gidip gelme süresine, yaşamak istediği çevreye ve aradığı olanaklara bağlıdır. Doğru konaklama seçeneğinin seçilmesi, refah ve eğitim başarısına önemli ölçüde katkıda bulunur. Öğrenciler kendiler ev kiralayabildikleri gibi öğrencilere uygun otellerde de konaklayabilmektedir.

Bunun dışında Amerikan ailelerinin yanında konaklama şansları vardır.

KAMPÜS İÇİ KONUT:

CSU'nun kampüsteki iki yurt binasından (Fenn Tower veya Euclid Commons) birinde yaşamayı seçen öğrenciler, tamamen CSU ortamında yaşarken derslerine katılır, yeni arkadaşlarla tanışır ve kendilerini eğlendirecek etkinlikler yapabilirler. Yurtlarda yaşamak isteyen öğrenciler mümkün olduğunca erken başvurmaları tavsiye edilmektedir. Ayrıca, tüm kampüs sakinleri bir yemek planı satın alabilmektedir.

KAMPÜS DIŞI KONUT (KAMPÜSE YAKIN)

*Kampüs içindeki bir yurtta yaşamayı tercih etmeyen ancak yine de kampüse yakın, heyecan verici bir şehir merkezinde yaşamanın rahatlığını yaşamak isteyen öğrenciler, modern konutlardan tarihi olanlara kadar seçim yapabilirler. Şehirde ve çevre mahallelerde bulunabilecek çok sayıda apartman kompleksi vardır.

Kampüs içinde veya kampüs dışında yemekler dahil yıllık konaklama masrafları 12-14 bin dolar arasında gösterilmektedir.

Cleveland State University Dünya Sıralaması

"Sıralama", dünyaca ünlü üniversiteler hakkında kapsamlı bir araştırma yaptığınızda ortak bir puanla yapılır fakat farklı enstitülerin farklı parametreleri olduğundan, sıralamalar genellikle özneldir.

QS (Quacquarelli Symonds), çeşitli eğitim kurumlarının bu tür analizlerini yürütür. Cleveland State University, ABD üniversiteleri arasında 251 – 300 üniversite arasında yer almaktadır. Ancak araştırma harcamaları açısından ABD'de Cleveland State Üniversitesi ilk sırada yer almaktadır.

Wall Street Journal'a göre, CSU ulusal üniversiteler listesinde '400 katmanında' yer almaktadır.

Neden Cleveland State University?

- Cleveland State University, şu önde gelen işverenlerle ortaklıklara ve işbirliklerine sahiptir: Cleveland Klinik Vakfı; NASA Glenn Araştırma Merkezi; Federal hükümet; İş Endüstrileri; Yüksek Öğretim Kurumları.

- Öğrencilerin lisans veya lisansüstü eğitimlerini tamamladıktan sonra iş bulma şansları yüksektir. LinkedIn'e göre, Cleveland Eyalet Üniversitesi mezunları, ağırlıklı olarak iş geliştirme, eğitim ve mühendislik sektörlerinde çalışmaktadır.

- US News ve World Report'a göre, CSU mezunlarının ortalama başlangıç maaşı 48.800 Dolar civarındadır.

- Öğrenci/akademisyen oranı 16:1'dir.

Yurtdışı Okul Videoları

Ücret detayları için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED