Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

Institut Le Rosey - Cenevre


Institut Le Rosey - İsviçre'de Lise Eğitimi

1880 yılında kurulan Institut Le Rosey oldukça zengin ve köklü geçmişe sahip, İsviçre’nin en eski yatılı okullarından biridir. Institut Le Rosey, 1967 yılında co-educational (kız & erkek karışık) sistemine geçerek var olan kampüsünü daha da büyütmüştür. Günümüzde Institut Le Rosey Okulu “dünyanın en pahalı okulu” olarak anılmaktadır.

8-18 yaş aralığında olan öğrencilerin ilköğretim ve lise eğitimi aldığı Institut Le Rosey okulunda toplam 420 öğrenci bulunmaktadır. Okulda bulunan öğrencilerin %60’ı Avrupa’dan gelmekte ve toplam 65 farklı ülkeden öğrenci bulunmaktadır. Institut Le Rosey uygulamış olduğu sıkı kurallar gereği tek bir ulustan sadece %10 öğrenci kabul edeceğini velilerine garanti etmektedir.

Institut Le Rosey, öğrencilerinin akademik başarılarına oldukça önem vermektedir. Bundan dolayı öğrencileri için akademik geçmişi kuvvetli toplam 200 öğretmen ve çalışanını bünyesinde bulunmaktadır. Institut Le Rosey, her bir öğrencisinin akademik yeteneğini geliştirme konusunda kendini uzmanlaştırmış köklü ve zengin bir geçmişe sahip olmanın yanı sıra yabancı dil konusunda da öğrencilerini geliştirmektedir. Öğrenciler okul programında sunulan Türkçe dâhil 20 farklı dil seçeneğinden faydalanabildiği gibi  3 farklı dili öğrencilerine öğretebilmeyi kendisine hedef olarak belirlemiştir. Sanatsal ve akademik başarısının yanı sıra Institut Le Rosey öğrencileri dayanışma komitesi ile dünyanın farklı ülkelerinde bulunan öğrencilere desteğini sürekli olarak devam ettirmektedir. Le Rosey, ayrıca öğrencilerinin ekolojik sistemi yakından tanıyabilmesi ve ekolojinin önemini daha yakından anlatabilmek için küçük çiftlikler ve sebze & meyve yetiştirilen küçük tarım alanlarını öğrencilerin kullanıma sunmuştur.

Institut Le Rosey, The Rolle ve Gstadd olarak adlandırılan 2 farklı kampüse sahiptir. Institut Le Rosey yıl boyunca öğrencilerine iki farklı kampüste aynı eğitim standartlarını sağlayıp sunan tek okul olma özelliğini taşımaktadır. Le Rosey The Rolle kampüsü Lozan’a 25 dakika Cenevre’ye ise 30 dakika uzaklıkta olan toplam 27 hektar alan üzerine kurulu modern eğitim olanaklarının yanı sıra bilim laboratuvarı, sanat odası, müzik odası, oyun odası ve spor tesislerine sahiptir. Sadece Ocak ayından Mart ayına kadar öğrencilerine hizmet veren Le Rosey Gstass kampüsü ise adını Avrupa’nın en güzel dağ kasabası olan Gstaad’dan almıştır. Le Rosey Gstadd kampüsünde öğrencilerin akademik çalışmalarının yanı sıra spor olanaklarını gerçekleştirebilmesi için birçok imkân vardır. Bunlar; kapalı yüzme havuzları, spor alanları, tenis kortları, buz hokeyi, bowling, 250 km uzunluğunda kayak pistleri vb.

Institut Le Rosey, 9-17 yaş aralığında ki öğrencilere ilköğretim ve lise eğitimini hem İngilizce hem Fransızca olarak iki farklı dil seçeneği ile sunmaktadır. Ayrıca lise öğreniminde olan öğrencilerine iki farklı diploma seçeneği sunmaktadır. Dileyen öğrenciler Fransız Bakaloryası dileyen öğrenciler ise IB (Uluslararası Bakalorya) sahip olmaktadırlar.

Institut Le Rosey’den mezun olan öğrencilerin %60‘ı İngiltere ya da Amerika’daki üniversiteleri tercih ederken %40’lık dilim ise Kanada ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde yer alan önemli ve başarılı üniversitelerde eğitimlerine devam etmektedir. Institut Le Rosey, özellikle Amerika’daki üniversitelerde eğitim almak isteyen öğrenciler için ekstra olarak sunulan SAT sınavı vermektedir. Le Rosey Okulu öğrencilerinin yerleştiği dünyanın en iyi üniversitelerinden örnek vermek gerekirse Amerika’da; Harvard University, Barnard College, Loyola Marymount University, New York University, Massachusetts Institute of Technology (MIT), Pepperdine University, University of California LA (UCLA) vb. Kanada’da; University of Toronto, McGill University, University of British Columbia vb. İngiltere’de; University of Cambridge, Imperial College, King's College London, the London School of Economics (LSE), Royal Holloway, Queen Mary, Royal College of Music vb.

Institut Le Rosey okulundan bugüne kadar dünyaca ünlü krallar, politikacılar, sanatçılar, aktörler, iş adamları ve müzisyenler mezun olmuştur. Bunlardan bazıları; İngiliz Kraliyet ailesi mensubu Prens Edward, Belçika kralı Albert, Dodi Al Fayed, Prens Guillaume, Yunanistan Prensesi Marie-Chantal, Monako Prensi Rainier vb.

Institut Le Rosey, yaz döneminde 8-15 yaş aralığındaki uluslararası öğrencilerine yönelik 2 hafta süren yaz okulu programı sunmaktadır. Fransızca ya da İngilizce olarak sunulan yaz okulunda dileyen öğrenciler akademik alt yapılarını geliştirebilmek adına kodlama, robotik ve üç boyutlu dizayn programına da katılabilmektedirler.

Yurtdışı Okul Videoları

Ücret detayları için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED