Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • Yurtdışı Eğitim | 1989'dan Günümüze

Bronte College


Bronte College – Kanada Lise Eğitimi

Bronte College, Toronto şehir merkezine 20 dakika mesafede, Ontario Mississauga’da yer alan, oldukça yüksek bir üniversite başarısına sahip kampüs konaklama imkanı sunan özel bir lisedir. Şöyle ki, 1974 yılında kurulan okul 9. sınıftan 12. sınıfa kadar yatılı eğitim imkanını sunmaktadır. 30 farklı ülkeden öğrenciye ev sahipliği yapan Bronte College, uluslararası öğrencilerin yanı sıra pek çok Kanadalı öğrenciyi de bünyesinde barındırmaktadır.

Ontario Müfredatı’nı (Curriculum) takip eden Bronte College öğrencilerine International Baccalaureate (IB) Diploma Programı, Advanced Placement (AP) Programı gibi programların yanı sıra daha pek çok program sunmaktadır. Ezberden çok, yapma yaşama yolu ile öğrenmenin yararlı olduğunu düşünüp eğitim metodlarını bu yönde belirleyen Bronte College, öğrencilerinin mezuniyet durumunda onlara Ontario Secondary School Diploması (OSSD)’nı vermektedir. Ayrıca öğrenciler 11. ve 12. sınıfta yer alan IB Diploma Programı’na ya da 12. sınıfta sunulan Advanced Placement (AP) Programı’na devam etme seçeneğine sahiptirler. Bu iki başarılı programdan herhangi birine katılan öğrencilerin dünyaca ünlü üniversitelere girişleri daha kolay olabilmektedir. Örneğin, 2016-2017 eğitim yılında Bronte College mezunlarının en çok tercih edip gittiği üniversiteler sırası ile şu şekilde sıralanabilmektedir: University of Toronto, McMaster University, Ryerson University, York University, Waterloo University, Wilfrid Laurier University. Öğrencilerin %35’i Bilim ile ilgili bölümlere, %26’sı Ticaret ile ilgili bölümlere, %21’i Sanat ve Sosyal Bilimler alanındaki bölümlere ve geri kalan %18’lik kısmı Mimarlık, Grafik Tasarım, Çizim & Boyama, Medya & Film gibi bölümlere yerleşmiştir.

Öğrencilerin mezun olabilmesi için Ontario Second School Diploması kapsamında 30 kredi (18 kredi zorunlu ders + 12 kredi seçmeli ders) toplaması, Ontario Secondary School Literacy Test (OSSLT)’ini geçmeleri ve 40 saatlik toplum hizmeti görevlerini tamamlamaları gerekmektedir. Toplum hizmeti görevi 9. ve 10. sınıfta en fazla 40 saat, 11. sınıfta 20 saat, 12. sınıfta 10 saat olabilmektedir. Kanada eğitim sistemine göre, üniversiteye geçişte öğrencilerin akademik başarıları kadar katılmış oldukları toplum hizmetleri, gönüllülükler de büyük önem taşımaktadır.

Ontario Second School Diploması kapsamındaki 18 kredilik zorunlu derslerin bazıları şunlardır:

İngilizce, Matematik, Bilim, Tarih, Coğrafya, Sanat, Beden Eğitimi, Kariyer Çalışmaları, İkinci Dil, Yurttaşlık Bilgisi.

Bronte College’ta yer alan programlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

IB Diploma Programı: 11. ve 12. sınıfta yürütülmektedir. Öğrencilerin seçebileceği 6 ders grubu vardır. Bunlar: Language and Literature (Dil ve Edebiyat), Second Language Education (Dil Edinimi), Individuals and Societies (Bireyler ve Toplum), Experimental Sciences (Deneysel Bilimler), Mathematics and Computer Science (Matematik ve Bilgisayar Bilimi), Arts (Sanat).

Advanced Placement (AP): Bu program öğrencilere lisedeyken üniversite düzeyinde dersler alma fırsatını sunmaktadır. 12. sınıf öğrencileri için uygundur.

Express Program: 12. sınıftaki öğrencilerin katılım gösterebildiği bu program üniversiteye hazırlıkta hızlı bir süreç sunmaktadır.

English Support: İngilizce desteğe ihtiyacı olan öğrencilerin ihtiyaçlarına göre düzenlenen İngilizce destek programıdır.

Tüm bunların yanı sıra Bronte College öğrencilerine pek çok farklı sportif ve sosyal faaliyet imkanı da sunmaktadır. Öğrenciler bu kulüplere ve takımlara katılıp buralarda etkin rol oynayabilmektedirler.

Ayrıca, Bronte College fitness salonu, kapalı spor salonu, konferans salonu, kütüphane, açık saha, iç bahçe, sanat ve bilim laboravuarları, kafeterya gibi olanaklara sahiptir.

Bronte College öğrencilerine konaklama olarak kampüste bulunan öğrenci yurdunu sunmaktadır. Üç öğün yemek öğrencilere sunulan hizmetlerdendir. 8 katlı yurt binasında 1-4 katları arasında erkek öğrenciler, 5-8 katları arasında kız öğrenciler kalmaktadır. 301 odası bulunan binada; odaların 251’i tek kişilik, 46’sı iki kişilik ve 4 tanesi 4 kişiliktir. Toplam kapasitesi 359 kişi olan yurt konaklamasının yanı sıra, öğrencilere aile yanı konaklaması seçeneğini de sunmaktadır.

Okulun bulunduğu Mississauga’dan bahsetmek gerekirse; Mississauga oldukça elit bir yaşam ortamı sunan daha çok ailelerin tercih ettiği bir şehirdir. Toronto’ya olan uzaklığı 20 dakika iken başkent Ottowa’ya olan uzaklığı 5 saattir.

Yurtdışı Lise Okul Videoları

Ücret detayları için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.


 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED
Bilgi İstek Formu