Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

Kanada'da Çalışma İzinli Co-op Programları

Kanada’da Çalışma İzinli Co-op Programları

Kanada eğitim sisteminin kalitesi ve prestijli eğitim kurumları ile yurtdışında eğitim almak için en fazla tercih edilen ülkeler arasındadır.

Cooperative Education Program’ın kısaltması olan Co-op, eğitim ile iş dünyasını entegre eden bir program türüdür. Kanada'da Co-op programlarına devam eden öğrenciler bir yandan seçmiş olduğu alan ile ilgili eğitim alırken bir yandan çalışarak iş deneyimi kazanmaktadır. Kanada Co-op programlarına katılan öğrenciler eğitimleri süresince yarı-zamanlı (haftada 20 saat), co-op süresince ise tam zamanlı (haftada 40 saat) yasal çalışma izni verilmektedir.

Hem devlet kolejlerinde hem de özel kolejlerde sunulan Co-op programlarına katılım için öğrencinin genelde orta-üstü seviyede İngilizce dil yeterliliğine sahip olması istenmektedir. Kanada devlet okulları dil yeterliliğini IELTS veya TOEFL sınavı ile kanıtlamanızı isterken, Kanada’daki özel kolejler bu sınavlara ek olarak kendi sınavlarını da yapabilmektedir. İngilizcenizin yeterli olmaması durumunda ise üniversitelerin veya kolejlerin İngilizce dil eğitimi programlarına katılabilir, yeterli İngilizce seviyesine ulaştıktan sonra Co-op programlarına devam edebilirsiniz. (Kanada’da İngilizce dil eğitimi süresince yasal çalışma izni verilmemektedir. Ayrıca bazı Co-op programlarında da eğitim aldığınız sürede çalışma izni sağlanmayabilir.)

Kanada Co-op programlarına katılım için bir diğer şart ise en az lise diplomasına sahip olmanızdır. Ancak lise mezuniyeti hem bir çok kolej tarafından kabul görmediği, hem de konsolosluktan vize alma konusunda sorun yaratabildiği için en az lisans derecesinde diploma sunmanızı ve bölümünüzle alakalı bir programa başvuru yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

Kanada’daki üniversite ve kolejlerde sunulan Co-op programları arasında; Turizm ve Otelcilik Yönetimi, İşletme, Satış & Pazarlama, Sağlık Hizmetleri ve Dijital Pazarlama bölümleri yer almaktadır.

Kanada Co-Op Programlarında %50 Burs Fırsatı

Kanada'nın en prestijli özel kolejlerinden olan Greystone College, ILAC International College ve Vancouver International College co-op programları için Türk öğrencilere özel %50'e varan burslar sağlamaktadır. Kolejlere ait detaylar aşağıdaki gibidir:

Greystone College : 2002 yılında kurulan Greystone College Kanada’nın önde gelen özel meslek kolejlerinden biridir. İşletme, Turizm ve Otelcilik, Dijital Pazarlama ve TESOL alanlarında mesleki eğitim programları sunan kolejin Vancouver, Toronto ve Montreal şehirlerinde kampüsleri bulunmaktadır. Greystone College aynı zamanda Avustralya’da Sydney, Melbourne, Brisbane ve Adelaide şehirlerinde bulunan kampüslerinde yine çeşitli mesleki programlar sunmaktadır. Kolejin hem Kanada hem de Avustralya’da partner olduğu bir çok üniversite vardır. Kanada’nın en prestijli dil okullarından biri olan ILSC Education Group’un da partneri olan Greystone College, mesleki programlara katılım için İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrencilere öncelikle ILSC bünyesinde genel İngilizce, university pathway veya sınav hazırlık kursları sunmaktadır. ILSC dil okulları hakkında detaylara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ILAC International College : Jonathan Kolber & Ilan Cohen tarafından kurulan ILAC International College, İşletme, Satış, Pazarlama ve Müşteri Hizmetleri alanlarında kariyer odaklı programlar sunan lider bir özel kariyer kolejidir. Butik yapısı ile daima Kanada’nın en başarılı özel koleji olarak gösterilen ILAC’in kampüsleri Toronto ve Vancouver'ın kalbinde yer almaktadır. Kanada’daki bir çok devlet ve özel üniversite ile partner olan ILAC, gerek kendi bünyesinde sunduğu diploma programları, gerekse de partner olduğu üniversitelere başvuru aşamasında yeterli İngilizce dil bilgisi olmayan öğrencilere ILAC International Academy bünyesinde genel İngilizce, university pathway ve çeşitli sınav hazırlık kursları sunmaktadır. ILAC dil okulları hakkında detaylı bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Vancouver International College : 2000 yılında kurulan Vancouver International College, Vancouver şehir merkezinde bulunan özel bir kariyer kolejidir. Kolej bünyesinde Müşteri Hizmetleri, İş Uzmanlığı ve TESOL sertifika ve co-op programları sunulmaktadır. Vancouver şehrinin en başarılı özel kolejlerinden biri olan Vancouver International College (VIC) 40 farklı Kanada üniversitesi ve kolej ile de partnerlik yapmaktadır. VIC diploma programları veya partner üniversitelerde eğitim öncesinde İngilizce dil eğitimine ihtiyaç duyan öğrencilere kolejin partner dil okulu Sprott Shaw Language College (SSLC) bünyesinde İngilizce dil kursları sunulmaktadır. SSLC dil okulları hakkında detaylı bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda bu üç kolej tarafından sunulan co-op programlarının burslu maliyetlerini, sürelerini ve katılım için minimum İngilizce gereklilikleri yer almaktadır.

Kolej Program Süre Minimum İngilizce Burslu Ücret
Greystone College Business Communication 48 Hafta Intermediate 6.795 CAD
Greystone College Business Communication 88 Hafta Intermediate 7.400 CAD
Greystone College International Business Management 48 Hafta Advanced 6.795 CAD
Greystone College International Business Management 88 Hafta Advanced 7.400 CAD
Greystone College Hospitality Skills 26 Hafta Pre-Intermediate 3.780 CAD
Greystone College Customer Service 48 Hafta Pre-Intermediate 6.795 CAD
Greystone College Customer Service 88 Hafta Pre-Intermediate 7.400 CAD
Greystone College Hospitality Operations 48 Hafta Upper-Intermediate 6.795 CAD
Greystone College Hospitality Operations 88 Hafta Upper-Intermediate 7.400 CAD
Greystone College Hospitality Sales & Marketing 48 Hafta Upper-Intermediate 6.795 CAD
Greystone College Hospitality Management 96 Hafta Upper-Intermediate 9.000 CAD
Greystone College Social Media Professional 88 Hafta Upper-Intermediate 7.400 CAD
Greystone College Website Management and Design 88 Hafta Upper-Intermediate 7.400 CAD
ILAC International College Service Excellence for Business 48 Hafta Upper-Intermediate 6.600 CAD
ILAC International College Service Essentials for Business 40 Hafta Upper-Intermediate 5.400 CAD
ILAC International College Communication Service Essentials 60 Hafta Intermediate 7.000 CAD
ILAC International College Sales & Marketing Diploma 92 Hafta Advanced 7.500 CAD
ILAC International College Sales & Marketing Certificate 54 Hafta Advanced 6.600 CAD
ILAC International College Business Administration 92 Hafta Advanced 7.500 CAD
ILAC International College Health Care Administration 92 Hafta Advanced 9.000 CAD
ILAC International College Travel & Turism Business Management 2 Yıl High Advanced 11.613 CAD
ILAC International College Hospitality & Resort Business Management 2 Yıl High Advanced 12.003 CAD
Vancouver International College Advanced Global Business Expertise 48 Hafta Advanced 6.900 CAD
Vancouver International College Advanced Customer Service Professional 56 Hafta Upper-Intermediate 6.900 CAD
*** Ücretlere başvuru ücretleri ve kurs materyalleri dahil değildir.


Daha detaylı bilgiler için buraya tıklayarak ofislerimizi arayabilir veya buraya tıklayarak bilgi istek formu doldurup size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED