Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

Cologne International School - Köln


Cologne International School – Almanya’da Lise Eğitimi

Cologne International School, ilköğretimden IB Diploma veya Abitur'a kadar yüksek kalitede iki farklı dilde, uluslararası eğitim sunan, devlet onaylı bir IB Dünya Okulu'dur. Yatılı, gündüzlü ve karma bir eğitim veren okulun öğrenci nüfusu 525’tir ve okulda 50 farklı milletten öğrenci eğitim görmektedir. Öğretmen öğrenci oranı 1:10’ken ortalama sınıf mevcudu 20'dir.

Kampüs, Köln'de, Widdersdorf kasabasındaki merkezden kısa bir mesafede, çok sayıda ağaç, çalı ve diğer bitki örtüsü ile harika bir bölgede yer almaktadır. Kampüste şu tesisler bulunmaktadır: Geniş sınıflar, idari birimler, kütüphane, araştırma laboratuvarları, bilgisayar derslikleri, müzikal ve yaratıcı stüdyolar, spor sahaları, spor kompleksi, rekreasyon alanları.

Cologne International School Müfredat ve Programlar

Cologne International School 2022'den itibaren İngilizce ve Almanca olmak üzere iki dilde eğitim veren bir okul haline gelmiştir. Tüm programlarını, ana dili İngilizce veya Almanca olan öğretmenleriyle yürütmektedir.

CIS, lise öğrencilerine iki yoldan birini takip etme seçeneği sunmaktadır:

1. International Secondary School: IB ve Cambridge Secondary I müfredatını takip eden, 5-12. sınıflar için sunulan bir İngilizce programı. Öğrenciler, 10. sınıfta Cambridge IGCSE yeterlilikleri ve 12. sınıfta IB Diploması için çalışırlar.

IGCSE programı, 1988 yılında Cambridge'de İngiliz GCSE'nin uluslararası bir versiyonu olarak geliştirilmiştir. Bu program için eğitim son derece yüksek kalitededir ve öğrencileri bir sonraki aşama olan IB Diploma Programına (veya diğer seçeneklere, örneğin A-Level'a) geçişe hazırlayabilir. Öğrenciler zorunlu olarak 5 ders grubundan 5 dersi inceler: İngilizce, Modern yabancı diller, Bilim (kimya, biyoloji, fizik), Matematik, Sanat ve Tasarım.

IB sertifikası, yüksek eğitim kalitesini garanti eder ve dünyanın birçok ülkesinde tanınır: Almanya, ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Belçika ve diğer ülkelerde. Mezunlar, yükseköğretim kurumlarına sadece lise başarılarıyla, bir giriş sınavına girmeksizin kayıt yaptırma olanağına sahiptirler. Program İngilizce olarak yürütülür, ancak Almanca derslerine de önemli miktarda zaman verilir. Kurs, ciddi bilimsel araştırma ve bağımsız çalışma yürüterek eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek için tasarlanmıştır.

2. Gymnasium iki dilli:  6-12. sınıflar için İngilizce 'ye yoğun bir şekilde odaklanan, Almanca dilinde ise NRW eyaleti (Alman Eyaleti) tarafından onaylanmış bir program. Öğrenciler IGSCE Program ortaokul yeterliliğini (Mittlerer Schulabschluss) 10. sınıfta ve Abitur'u 12. sınıfta alırlar.

Alman standardına göre sunulan Gymnasium müfredatının sonunda, prestijli Abitur diploması iki farklı dil formatında (İngilizce + Almanca) alınabilmektedir. Eğitim, en modern çalışma yöntemleri ve tarzları dikkate alınarak küçük sınıflarda gerçekleştirilir ve bireysel planda kapsamlı bir destek sistemiyle öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarmalarına ve karakter ve kişilik özelliklerini geliştirmelerine yardımcı olunmaktadır.

Lise öğrencileri hangi programa katılırlarsa katılsınlar 9. sınıfa kadar programlar arasında kolayca geçiş yapabilirler.

Öğrencilerin ayrıca öğrenebileceği diller arasında İspanyolca ve Fransızca da yer almaktadır.

Cologne International School Müfredat Dışı Etkinlikler

Okulun felsefesi sadece bilgi edinmeyi değil, öğrencinin kapsamlı gelişimini de amaçlamaktadır, bu nedenle öğrenciler spor ve yaratıcı becerilerin geliştirilmesinde birçok olanağa ulaşabilmektedir. Kampüste çok sayıda kulüp, spor ve yaratıcı faaliyet seçenekleri sunulmaktadır.

Spor olanakları. Masa Tenisi, Tenis, Kriket, Ragbi, Futbol, Badminton, Basketbol, Voleybol, Yüzme, Jimnastik, Yoga, Fitness.

Sanat olanakları. Müzik enstrümanları, Orkestralar, Vokal ve şarkı, Kompozisyon, Ses mühendisliği ve miksaj, Sinema ve tiyatro oyunculuğu, Tablo, Çizim ve grafikler, Heykel.

Ayrıca, okulun canlı bir kampüs yaşamı vardır. Birçok gezi ve etkinlik düzenlenmekte, temalı partiler ve aktiviteler yapılmaktadır.

Cologne International School Konaklama Seçenekleri

Şu anda kampüste çok rahat ve en son teknoloji ile donatılmış küçük bir yurt bulunmaktadır. Bina 2016 yılında inşa edilip kullanıma açılmıştır ve aynı anda 15 yaş ve üstü 16 öğrenciyi ağırlayabilmektedir.

Öğrenciler, açık alana, ortak mutfak ve oturma odasına sahip 3 veya 4 kişilik mobilyalı dairelerde konaklarlar. Yatak odası, konforlu bir çalışma alanı, bir yatak, giysi ve kişisel eşya dolapları, mutfak alanı, masa ve ev aletleri, yüksek hızlı internet erişimi vardır. Okulun konaklama personeli, aile yanında konaklama, otel / apartman kiralama gibi diğer konaklama seçenekleri için öğrencilere ve ailelerine rehberlik etmektedir.

Öğrencilerden sorumlu personeller, her öğrencinin akademik ve sosyal-duygusal durumunu denetlerken, çeşitli boş zaman etkinlikleriyle onları sağlıklı ve mutlu tutmaya çabalar. Hafta sonları ve izin günlerinde heyecan verici aktiviteler ve geziler yapılmaktadır: Spor etkinlikleri, kültürel geziler, kırsal geziler. Öğrenciler ayrıca alışverişe veya sinemaya gitmek için şehir merkezindeki toplu taşıma araçlarına (yaklaşık 20 dakika) binebilirler.

Cologne International School Eğitim ve Üniversite Başarıları

- IBDP/ABITUR geçme oranı %90+'dır.

- Dünya çapında her yıl 150.000'den fazla öğrenci IB Diplomasını alarak 45 puan üzerinden ortalama 30 puan alır (IB Diploma Programı İstatistik Bülteni'ne göre).

- Cologne International School’da 2019 yılında IB alan 17 öğrencinin ortalaması 30'ken en yüksek IB notu 39'dur.

- 2020 yılında IB alan 27 öğrencinin ortalaması 34'ken en yüksek IB notu 40'tır.

- Mezun olan öğrenciler Avrupa'da ve Kuzey Amerika'da prestijli üniversitelere kayıt yaptırmışlardır.

- Öğrencilerin tercih ettiği okullar şimdiye kadar şu ülkelerde bulunmaktadır: Kanada, Almanya, Finlandiya, Macaristan, Hollanda, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri.

Yurtdışı Okul Videoları

Ücret detayları için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED