Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

Schloss Heessen - Dortmund


Schloss Heessen – Almanya’da Lise Eğitimi

Landschulheim Schloss Heessen, Heessen'in Hammer semtinde yatılı okulu olan, devlet onaylı bir özel lisedir. 1957 yılında kurulmuştur ve yaklaşık 360 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Okul açıldığı günden beri karma eğitim vermektedir, sınıf mevcutları 15-18 arasında değişmektedir. 2018'den sonra, okulun adı kısaltılarak Schloss Heessen haline gelmiştir.

Schloss Heessen, Lippe'deki bir kale kompleksi olan Heessen Kalesi'nde bulunmaktadır. Okul bahçesi yaklaşık on bir hektarlık bir alanı kaplamaktadır ve muhteşem bir tarihi ve doğal dokuya sahiptir. Toplam 360 öğrencisinin 120'si yatılı olarak bu harika kampüste konaklamaktadır.

Schloss Heessen Hamm, Almanya'da mültecileri kabul eden ilk geleneksel yatılı okuldur.

Schloss Heessen Müfredat ve Programlar

Özel yatılı Schloss Heessen, dünyanın her yerinden öğrencilere prestijli bir Avrupa eğitimi vermektedir. Ulusal Almanca programı, uluslararası öğrencilerin Avrupa standartlarında prestijli bir orta öğretim almalarını sağlar. Tüm dersler Almanca olarak yürütülmektedir. Yabancı öğrenciler ek Almanca derslerine ("yabancı dil olarak Almanca") katılırlar, çünkü yüksek düzeyde dil ve okuryazarlık, müfredatın tam olarak özümsenmesi için bir gerekliliktir. Ayrıca öğrenciler diğer dilleri de öğrenebilirler: İngilizce; Fransızca; İspanyol; Latin dili.

Schloss Heessen, Alman lise diploması Abitur'un (genel yükseköğrenim giriş yeterliliğinin) alınabileceği, devlet tarafından tanınan bir gramer okuludur. Ortaöğretim düzeyindeki diğer programlar şunlardır: Hauptschulabschluss, Realschulabschluss, Fachoberschulreife. Gelişmiş teknik kolej giriş yeterliliği için lise eğitimi de verilmektedir. Schloss Heessen'de kazanılan tüm belgeler devlet tarafından tanınmaktadır.

Abitur sertifikası, British A-level'e eşdeğer kabul edilir ve Almanya'daki farklı eğitim kurumlarına kayıt hakkı verir: Üniversiteler; Yüksek okullar; Kolejler.

Okul programına büyük bir artı ek, seçmeli derslerdir: öğrencilere sadece yeni bilgi ve beceriler kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda benzer düşünen insanlarla iletişim kurmalarını sağlar: İleri düzey İngilizce; İş İngilizcesi; Modern diller (örneğin, Fransızca veya İspanyolca); Enerji tasarrufu üzerine bir firmada çalışma; retorik; hukuk; Heesen kalesinin tarihi; Psikoloji ve çatışma bilimi, vb. İlgili kursu tamamladıktan sonra, öğrenci özel bir sınava girebilir ve uygun seviyede bir sertifika alabilir.

Schloss Heessen, çeşitli uluslararası dil sertifikaları ve ek nitelikler edinme fırsatları da sunmaktadır.

Schloss Heessen Müfredat Dışı Etkinlikler

Schloss Heessen 30 kadar alanda ders dışı aktivite olanağı sağlamaktadır, bunlardan bazıları: Sanat, biyoloji, kimya, bilgisayar bilimi, drama, coğrafya, Gençler için Almanca, Alman dili, Alman edebiyatı, Tarih, Bilgi Teknolojisi, Yoğun Almanca, matematik, Modern diller, müzik, Fiziksel kültür ve spor bilimleri, Fizik, badminton, basketbol, Plaj voleybolu, Bisiklet gezileri, Seramik, dans, futbol, jimnastik, kaya tırmanışı, masa tenisi, tiyatro Workshop

Ayrıca, aşçılık kursları, müzik (koroda şarkı söylemek, solo veya müzik aleti çalmak) de popülerdir. İlk yardım kursları, dalış okulu veya görgü kuralları okulu tamamlanabilir (programın bitiminden sonra tüm öğrencilere sertifika verilir).Çeşitli ilginç geziler, yürüyüşler ve turlar da okul tarafından düzenli olarak organize edilmektedir.

Schloss Heessen Konaklama Seçenekleri

Yatılı okul, Heessen Kalesi'nde yaklaşık 100 öğrenci barındırmaktadır. Yatılı okulun dört konutu bulunmaktadır ve hafta sonları da açıktır. Kız ve erkek öğrenciler dört yurt tesisinin farklı konutlarında konaklamaktadır. Yatılı okul öğrencileri Almanya'nın her yerinden ve ayrıca Çin, Rusya, Türkiye, Avusturya, İsviçre ve Meksika dâhil olmak üzere yurtdışından gelmektedir.

Schloss Heessen bünyesinde Lise öğrencileri iki kişilik odalarda konaklamaktadır. Okul, öğrencilerine konforlu ve rahat odalar sunmaktadır: gerekli tüm mobilya ve gereçler, internet erişimi, telefon bulunmaktadır. Her katta ayrı yemek odaları ve mutfaklar, ortak tesisler ve banyolar vardır. Öğrencilerle birlikte eğitimciler de yurtlarda konaklamaktadır ve öğrencilerin her türlü ihtiyacıyla ilgilenmektedir: Düzen, temizlik, disiplin için öğrencilere gerekli eğitimler verilir. Öğrencilerin güvenliğinden sorumlu personel 24 saat iş başındadır.

Saat 18.30’da akşam yemeği bütün öğrencilerin ve öğretmenlerin katılımıyla birlikte yenir. Öğrenciler akşam saatlerini ödevlerini yaparak veya çeşitli yurt aktivitelerine katılarak geçirirler. Öğrencilerin yaş grubuna göre en geç 21.00'a kadar odalarına dönmeleri gerekmektedir, gece istirahati 22.00'den itibaren başlamaktadır.

Schloss Heessen Eğitim ve Üniversite Başarıları

Schlooss Heessen Almanya’nın en başarılı yatılı okullarındandır. Mezun olan öğrenciler özellikle Alman üniversitelerini tercih etmekte ve istedikleri bölümlere rahatlıkla girebilmektedir. Fakat gerekli ders seçimlerini yaparak İngiltere ve Amerika dâhil dünyanın önemli Üniversite kurumlarına kayıt olmayı tercih eden öğrenciler de vardır.

Yurtdışı Okul Videoları

Ücret detayları için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED