Facebook Pixel Code

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 5 Taktik

Yabancı Dil Öğrenmek

Yabancı dil öğrenmek hayatımızın her döneminde sorgulayıp araştırdığımız bir durum. İstediğiniz bir işe başvuru yapacakken, yolda bir turistle karşılaşınca, yurtdışına gezmek amacıyla gittiğinizde, makale okurken, araştırma yaparken her zaman karşımıza çıkıyor yabancı dil gerekliliği. Peki bu kadar gerekliyken neden yabancı dil öğrenemiyoruz, nasıl yabancı dil öğrenmeliyiz?

Neden yabancı dil öğrenemiyoruz?

Dil kursları, örgün eğitimde verilen İngilizce ve hazırlık sınıfları derken hayatımızın her alanında bu eğitimi bir şekilde aldık; üstüne ikinci yabancı dil eğitimi aldık. Bunlara rağmen ülkede yabancı dil bilme oranı çok düşük. Neden böyle, neden yabancı dil öğrenemiyoruz? Dil kullanıldıkça gelişiyor. Bir bebek düşünün, yeni doğan. Ve ilk kelimesini dinleyerek, ilk cümlesini dinlediklerini birleştirerek kuruyor. O ortamda yaşıyor, o ortamı özümsüyor. İşte biz bu sebepten öğrenemiyoruz. Bunu yaşamıyoruz, o ortama girmemiz gerekiyor.

Nasıl yabancı dil öğrenebiliriz?

Pratik yaparak. Teoriyi uygulamaya geçirerek. Bunu sadece giderek değil de yabancı dilde izleyerek de yapabilirsiniz. Sonrasında hangi dili öğrenmek istiyorsanız o dilin anadil olarak konuşulduğu ülkeye gidip kendinize yabancı arkadaşlar edinip, yabancı dil öğrenebilecek ortamı yaratabilirsiniz.

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 5 Taktik

Şimdi bunları toplayacak olursak;
 1. Kendinize bunu şart koşun, bir gerekçeniz olsun ve buna inanın,
 2. Yabancı dizi izleyin,
 3. Yabancı dilde metin okumaları ve dinlemeleri yapın,
 4. Kelime çalışın, kalıp sözlere bakın. Bunlara bakıldığında aslında yabancı dil öğrenmenin ve konuşmanın çok da zor olmadığı kanısına varıyorsunuz.
 5. Yurtdışı dil okulları konusunda araştırma yapın. Yurtdışı dil okulları sizlere hem eğitim verirken hem pratik yapma imkanı sunar. Hatta bazı ülkelerde bu dil okullarında eğitim alırken çalışma fırsatı da elde edebiliyorsunuz. Bu çalışma insanlarla sizi bir araya getirdiğinden dil eğitimi daha da verimli hale geliyor.

Yurtdışında Dil Eğitimi Almak

Yurtdışı biraz göz korkutucu bir öğe olduğundan bu konuda önce araştırma yapmak ve sonrasında aksiyon adımını bireysel olarak almak zor olabiliyor. O nedenle yurtdışı dil eğitimi konusunda biraz daha özelleşmiş kurumlara başvuru yapmak yardımcı olacaktır. Yurtdışı eğitim danışmanlığı firmaları, yurtdışı dil eğitimi, yurtdışı lise, yurtdışı üniversite ve yurtdışı yüksek lisans gibi konularda sizlere ücretsiz yardımcı oluyorlar. Eğer ki siz de böyle bir yardım almak isterseniz Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçebilirsiniz, danışmanlardan ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz.

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED
Bilgi İstek Formu