Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • Yurtdışı Eğitim | 1989'dan Günümüze

İngiltere'de Lise Eğitiminin Seçenekleri

İngiltere'de Lise Eğitimi 

Yurtdışında lise eğitimi almak son dönemlerde çok popüler bir olgu oldu. Liseyi yurtdışında tamamlayayım, sonra belki dönerim belki kabul alırım yurtdışında bir üniversiteden şeklinde düşünceler arttı, artmaya devam ediyor. Amerika'da lise, İngiltere'de lise ve Kanada'da lise eğitimi, ana dilin İngilizce olmasının da avantajıyla çok daha popüler durumda. Bu üç ülke arasında en popüler olan da İngiltere'de lise eğitimi almak gibi duruyor.

Peki neden İngiltere?

İngiltere hem diğer ülkelere göre daha yakın hem de maddi olarak daha uygun geliyor. Eğitim kalitesi olarak da İngiltere liseleri çok daha başarılı duruyor. İngiltere'de lise eğitimi almaya karar verdikten sonra şehir seçenekleri yine bir sorun olarak çıkıyor karşımıza. 

Eşe dosta sormak tabiri vardır bizde. Bir eşe dosta soralım da ona göre karar veririz. İşte bunun da yetmediği noktalar oluyor, çünkü daha yeni bir trend ve bu duruma girecek ilk aile olma ihtimaliniz oldukça fazla. Bu durumda başvurabileceğiniz kaynaklar internet ve yurtdışı eğitim danışmanlığı firmaları oluyor. Danışmanlık firmaları senelerdir bu işi yaptıkları için sizlere çok güzel önerilerde bulunabiliyor. İnternette ise herkes kendi ağzından, kendi durumuna göre yorumlama yaptığı için biraz kirli bilgi kalıyor elde.

İngiltere'de Lise Eğitimi Seçenekleri Neler?

Londra, Bringhton, Briston, Manchester, Oxford ve Cambridge'i kabaca inceleyelim, her şehrin kendine göre avantajları ve dezavantajları var.

1. Londra'da Lise Eğitimi

Londra İngiltere'nin başkenti. Başkent olması, kalabalık olması ve çok fazla turist çekmesi sebebiyle pahalı bir şehir. Kaliteli okulları var; fakat İngiltere'de şöyle bir durum var okullar genel olarak kaliteli. Eğitimdeki sistematiklik, düzen bunu gerektiriyor. Londra gayet güzel bir şehir, diğer opsiyonların yanında çok pahalı bir şehir ve trafik problemi olan bir şehir. Londra'ya İstanbul diyebiliriz aslında.

2. Oxford ve Cambridge'te Lise Eğitimi

Londra'ya İstanbul demişken Oxford ve Cambridge'e İzmir ve Eskişehir diyebiliriz aslında. Çok kaliteli okullarıyla, öğrenci yoğunluğunun fazla olmasıyla her şeyiyle tam eğitim şehri. Kaliteli eğitim, uygun yaşam. Ve Londra'ya çok da yakın. Kullanılan İngilizce yeterince açık, anlaşılabilir bir İngilizce. Bu sebepten İngiltere liseleri arasında seçim yaparken en çok tercih edilen şehirler arasında yer alıyorlar.

3. Brighton, Bournemouth ve Bristol'de Lise Eğitimi

Bu şehirler Londra'nın çevresinde yer alan, eğitim kalitesi diğer şehirler kadar iyi, kabul edilmesi daha kolay olan, sadece İngiltere'de liseyi bitireyim sonrasında duruma göre hareket ederiz, alışabilecek miyiz acaba sorunlarının çözümlerine ulaşmak için çok daha iyi koşulları olan şehirler. Eğer bir kararsızlığınız varsa ve ücretler pahalı geldiyse bu şehirlerde çok kaliteli bir eğitim alabilirsiniz.

4. Manchester'da Lise Eğitimi

Londra pahalı ama ben büyükşehir olsun istiyorum diyorsanız Manchester tam size göre. Londra'ya göre daha uygun, Londra gibi kalabalık; fakat yoğunluğu az. Yine bir şehir benzetmesi yapmak gerekirse Ankara diyebiliriz Manchester'a. Manchester'daki tek kötü özellik kuzeyde kaldığı için farklı, aksanlı bir İngilizce konuşmaları. Bu ilk etapta alışma zorluğu getiriyor fazlasıyla.

Yurtdışında lise eğitimi ve İngiltere'de lise eğitimi hakkındaki tüm sorularınızı bilgi istek formumuz üzerinden bize iletebilir, (0212) 227 0 227 numaralı telefonu arayarak randevu alıp görüşlerimizden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz. Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak her zaman yanınızda olmaya hazırız.

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED
Bilgi İstek Formu