Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • Yurtdışı Eğitim | 1989'dan Günümüze

Geleceğin Meslekleri: Kodlama ve Robotik

Geleceğin Meslekleri Ne Demektir? 

Son yıllarda hızla gelişen teknoloji ile ev işlerine yardım eden robotlar, 3D yazıcılarla üretilen ampute vücut uzuvları, özellikle askeri operasyonlarda kullanmak için tasarlanmış insansız uçaklar ve daha niceleri..

1800'lü yıllardan bu yana, robotların hem profesyonel hayatta hem de ikili ilişkiler konularında insanların yerlerini almalarından korkuluyordu. Korkular yerini gerçekliğe bıraktı ve son 10 yılda gelişen teknoloji ile robotların kullanımı her alanda sıklaştı. Hatta Amerika’da gelecek 5 yıl içinde insanların 3'te birinin işlerinden olacağı da ön görülmekte. Bu nokta da ise robotların iş gücüne doğrudan katılımı ters orantılı olarak kontrolsüz bir büyüme hızına sahip yüksek teknoloji alanları için donanımlı eleman ihtiyacını da her geçen gün artırıyor. 

STEM Programları Nedir?


Öğrenciler halen oldukça geniş dallara ayrılan bu pazarda hangi mesleklere yöneleceklerine karar vermekte zorlansa da son yıllarda lise düzeyinde Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik dersleri baz alınarak oluşturulmuş STEM(Science Technology Engineering and Math) programlarının ve üniversite düzeyinde ise Bilgi Teknolojileri bölümlerine olan ilginin arttığı da bir gerçek.

Genel olarak Programlama olarak bilinen Kodlama ve Robotik alanları ise yaklaşık yüzde elli oranla bu alanda en çok büyüme hızına sahip pazarlardan. Bunun en büyük nedeni ise sadece teknoloji sektöründe yer almıyor oluşu. Kodlama programları teknoloji, sanayi sektörü, sağlık hizmetleri, üretim finansman sektörleri ve daha bir çok farklı alanda aktif olarak kullanılmakta. 

Kodlama ve Robotik Hangi Alanlarda Kullanılabilir?


Teknoloji ile çok iç içe olmayan ve ABD’nin ilgili kurumlarına göre geleceğin yükselen mesleklerinden Veterinerlik, Ruh Sağlığı Danışmanlığı, Organizasyon Sektörü, Ev Sağlığı ve Yaşlı Bakımı sektörleri için bile Kodlama ve Robotikler olmazsa olmaz sayılıyor.

Dünyada da  yükselen bir trend olan kodlama eğitimine istinaden günümüzde Türkiye’de şimdilik bazı özel okullarda başlatılan ve küçük yaşlardan itibaren verilen kodlama eğitimi de gösteriyor ki kodlama eğitimi ile gelecek 5 – 10 yıl içerisinde ciddi bir kariyer alanı haline gelecek. Bu anlamda eğer öğrencilere robot üretme, programlama ve düşünme fırsatı tanınmazsa, gelecekte bu becerilerin yetersizliği bir hayli hissedilecek. 

Kodlama ve Robotik Eğitim Veren En Popüler Yaz Okullarımız

Boston University - Boston/Amerika

San Francisco State University - San Francisco/Amerika,

California State University East Bay - San Francisco/Amerika,
STEM Programları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bilgi istek formumuzu doldurabilirsiniz, yurtdışı eğitim sektöründe öncü Global olarak sizlere en kısa sürede geri dönüş sağlıyoruz.

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED
Bilgi İstek Formu