Facebook Pixel Code

Amerika Vizelerinin Askıya Alınması Sürecinde Son Durum

Amerika Vizelerinin Askıya Alınması | Son Durum

Son Dakika! 29 Aralık 2017 tarihli yeni güncelleme!


Yaklaşık iki aydır devam eden ABD ile vize krizinde son noktaya gelindi. 

Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği resmi twitter sayfasındaki paylaşımıyla vize krizinin tamamen çözüldüğünü duyurdu. Bunun akabinde de Türkiye Washington Büyükelçiliği’nin de Türkiye’nin Amerikan vatandaşlarına uyguladığı kısıtlamalarını kaldırdığını belirtti. 

- Vize hizmetlerinin yeniden tamamen başlatılması ifadesine yer verilen açıklamada, görünen o ki, öğrenciler turistik, work and travel veya diğer türlerinde de bir süre öncesine kadar öğrenci vize başvurularına  yönelik kısıtlamaları kaldırmış olan ABD’ye başvuruda bulunabilecek.

Son Dakika! 6 Kasım 2017 tarihli yeni güncelleme!

Yurtdışı eğitim için Amerika’yı tercih eden öğrencileri tedirgin eden vize krizinde yeni bir gelişme yaşandı. Amerika’nın Türkiye temsilciliklerinde vize başvuru işlemlerini belli tür vizeler için kısıtlı olarak yeniden başlatılmıştır. Bu karar doğrultusunda F ve M türündeki öğrenci vizeleri ve J türündeki değişim programı vizeleri için ABD Konsolosluğu’ndan randevu alınabilecek ve vize başvurusu yapılabilecektir. 

Şimdilik Yaz Kampı ve Work and Travel programları için herhangi bir gelişme belirtilmemiştir.

Amerika Vize Başvuruları 8 Ekim 2017 tarihli haber

6 bine yakın üniversite ve sayısız dil okulu ile dünya genelinde her yıl milyonlarca öğrenci yurtdışı eğitim için Amerika’yı seçiyor. Bu rakamların hatırı sayılır bir kısmını Türk öğrenciler oluşturuyor. Yalnızca İngilizce Dil Programları ve yurtdışı eğitim akademik programları için değil, sertifika ve çalışma programları, work and travel içinde tercih edilen ülke son dönemde Türkiye’den vize başvurusu yapmak isteyen öğrencilere bir sabır testi uyguluyor adeta.

2017’nin sonlarına yaklaştığımız bugünlerde politik atmosfer yüzünden şimdilik geçici bir uygulama olarak yorumlanan vize başvurularının askıya alınması durumu yakın zamanda yurtdışı eğitim planları yapan veya Amerika’daki firmalarda işe başlamaya hazırlanan bir çok insanı belirsizliğe sürükledi. 

Amerika’da eğitim planı yapan öğrenciler bu vize durumundan dolayı planlarını İngiltere, Kanada, İrlanda ve Malta’ya yönelik değiştirmeye başladı. 2018 başı gibi Amerika’da yurtdışı eğitim programlarına başlayacak öğrenciler ise şu anki durumun 1 veya 2 ay devam etmesi halinde eğitimlerini ileri bir tarihe ertelemek zorunda kalacaklar gibi gözüküyor.

Kesin olmamakla beraber hazırda öğrenci vizesi olan öğrencilerin Amerika’ya giriş çıkışlarda bir sorun yaşamaması bekleniyor. Bekleyişin sürmesi halinde en başta uluslararası öğrencilerden yılda yaklaşık 40 milyar dolar kazanan Amerika olmak üzere bir çok sektörün ekonomik olarak etkileneceğini söylemek zor değil. Sözün kısası, başta Türk öğrenciler olmak üzere, Amerika’daki kurumlar ve eğitim danışmanlığı firmaları için bekleyiş devam ediyor...

  • British Council
  • English UK
  • Feltom
  • IALC
  • ICEF
  • Quality English
  • Study World
  • Türsab
  • UED
Bilgi İstek Formu