Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

2022 Yeşil Pasaport Ücretleri

Yeşil Pasaport Ücreti 2022

2022 yılına henüz başladığımız şu günlerde, özellikle bu yıl yurtdışında eğitim alacak olan öğrencileri yakından ilgilendiren konulardan biri de 2022 pasaport ücretleri. Pasaport ücreti en çok merak edilen pasaport çeşidi ise ayrıcalıkları ve avantajlarıyla fark yaratan Yeşil pasaporttur. Bu yazımızda yeşil pasaport ücreti 2022 konu başlığı altında 2022 yeşil pasaport ücretlerinden bahsedecek ve yeşil pasaport ile ilgili sık sorulan soruları yanıtlayacağız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet memurlarına sunduğu pasaport türü olan ve resmiyette Hususi Pasaport olarak geçen Yeşil pasaport, devletin belirli kurumlarında çalışan ya da emeklilerine sunulan ayrıcalıklı bir pasaporttur.

Yeşil Pasaport almaya hak kazanan kişilerin eşlerine, 25 yaşını aşmamış öğrenci çocuklarına da sunulan bu pasaport, birçok ülkeye vizesiz seyahat imkânı sağlaması, ödenmesi gereken pasaport ücretleri anlamında sunduğu fırsatlarıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak yeşil pasaport sahibi olabilmek için belli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Kimlerin yeşil pasaport alabileceği ile ilgili bilgiye yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Yeşil Pasaport kimlere verilir?

Yeşil pasaport genel olarak belli derecelerdeki devlet kurumunda çalışanlara, emekli olmuş devlet memurlarına ve bu kişilerin ebeveynlerine verilmektedir. Ayrıca belli koşulları yerine getiren ihracat şirketi sahipleri de yeşil pasaportu almaya hak kazanmaktadır. Yeşil pasaport kimlere verilir detaylarını listede bulabilirsiniz.

 • TBMM Eski üyeler ve bakanlar
 • 1. 2. ve 3. kadro derecesinde çalışan devlet memurları veya bu kadrolarda çalışıp emekli olanlar
 • İl, ilçe ve 1. Kademe Belde belediye başkanları (görevleri süresince)
 • Belli şartları yerine getiren T.C Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanları
 • Belli şartları yerine getiren Türk Telekom Müdürlüğü çalışanları
 • Son 3 yıllık ihracat oranı belli bir rakamın üzerinde olan şirket sahipleri,
 • Yeşil pasaport almaya hak kazanmış kişilerin eşi ve reşit olmayan çocuklarına, reşit olup öğrenciliğini kanıtlayabilen, iş yeri sahibi olmayan, bekâr çocuklarına da 25 yaşına kadar yeşil pasaport verilmektedir. (Eğer bekâr ve işyeri sahibi olmayan çocuğun bakıma muhtaç olduğu resmi olarak sağlık kurulu tarafından kanıtlanırsa yaş sınırı olmaksızın yeşil pasaport verilmektedir)


Yeşil Pasaport için Gerekli Evraklar

Farklı pasaport türleri bulunmakta ve başvuru yapacağınız pasaporta göre hazırlamanız gereken belgeler değişmektedir. Yeşil pasaport için gerekli evraklar listesi aşağıda incelemenize sunulmuştur.

 • T.C Kimlik kartı aslı,
 • Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Varsa Eski pasaport (iptal edilmemiş ancak süresi dolmuş eski pasaport)
 • Yeşil pasaport talep formunun doldurulması
 • Emeklilerin kadro durumu için son çalıştıkları kurumdan imzalı yazı almaları gerekmektedir.
 • Pasaport defter bedelinin ödenmiş olması (yapılan ödeme sistemden görülmektedir. Başvuru sırasında ödeme makbuzuna gerek yoktur)
 • Birinci dereceden ebeveyn olarak yeşil pasaport hakkından yararlanmak isteyen çocuklar öğrenci olduklarını kanıtlamalı, reşit olmayanlar için de muvafakat belgesi hazırlanmalıdır.


Yeşil Pasaport Talep Formu

Yeşil pasaport (Hususi Pasaport) almaya uygun olan kişiler sahip oldukları meslek gruplarına göre farklı talep formları doldurmaktadır. Yeşil pasaport talep formu seçeneklerini aşağıda belirttik.


Yeşil Pasaport nasıl alınır?

Yeşil pasaport alabilmek için takip edilmesi gereken aşamaları aşağıda sizler için sıraladık.

-  Yeşil pasaport almaya uygun olan kişiler öncelikle yeşil pasaport randevusu almalıdır. Randevu için ALO 199 hattını arayabilir, https://randevu.nvi.gov.tr/ üzerinden online olarak size uyan gün ve saati belirleyerek randevunuzu alabilirsiniz.

- Sadece il nüfus müdürlükleri başvuru alabilmektedir.

- Randevunuzu aldıktan sonra T.C İç İşleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sayfası üzerinden yeşil pasaport talep formu oluşturmanız gerekmektedir. (Talep formu düzenlendiği tarihten itibaren 60 gün içinde geçerli sayılmaktadır.)

- Yeşil pasaport başvurusu için gerekli belgeleri hazırlamanız gerekir.

- Randevunuza gitmeden önce yeşil pasaport defter bedeli ücretini yatırmanız beklenmektedir.

- Yeşil pasaport başvurunuzu seçtiğiniz başvuru noktasına bizzat yapmanız gerekir.

- Randevu saatinizden 15 dakika öncesinde başvuru merkezinde olup sıra numarası almanız gerekmektedir.

- Randevunuzu dilerseniz iptal edebilir veya tarihini değiştirebilirsiniz.

- Başvurunuzu tamamladıktan sonra genel olarak 2-7 iş günü içerisinde PTT aracılığıyla belirlediğiniz adresinize teslim edilmektedir.

Yukarıda Yeşil pasaporta kimlerin başvurabileceğinden, başvurabilmek için ne tür evrakların gerekli olduğundan ve nasıl yeşil pasaport randevusu alacağınızdan bahsettik. Randevunuz öncesinde pasaport ücretini ödemeniz zorunlu olduğundan yazımızın devamında 2022 yeşil pasaport ücretleri ile ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.

yesil-pasaport-nedir

Yeşil Pasaport Harç Bedeli

Resmi adıyla Hususi pasaport olarak geçen ancak sıklıkla yeşil pasaport adıyla kullanılan bu pasaport türüne başvuru yapılırken pasaport harç bedeli ödenmemektedir. Aynı şekilde Hizmet Damgalı pasaport resmi adıyla kullanılan fakat Gri pasaport olarak bilinen pasaport türünde de harç bedeli ödenmemektedir.

Yeşil pasaport harç bedeli ödemeyecek olan kişilerin sadece yeşil pasaport defter bedeli ödemesini yapması gerekmektedir. Aynı şekilde Gri pasaport için de sadece pasaport defter bedeli ödemesinin yapılması yeterli olmaktadır.

Yeşil Pasaport Defter Bedeli

Vergi harç ve cezalara uygulanacak zam oranları, her ekim ayında açıklanan ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi)’ye göre düzenlenen yeniden değerleme oranı hesaplanarak belirlenmektedir.

Açılımı üretici fiyat endeksi olan ÜFE, ülke içinde üretilen ürünlerin, üretici tarafından satışa sunulan fiyatlarında zaman içinde oluşan değişimleri ölçen fiyat endeksi olarak tanımlanmaktadır.

Vergi usul kanunun 298. maddesine göre hesaplanmakta olan Yeniden değerleme oranı, bir önceki yılın ekim ayı ile değerlendirme yapılacak yılın ekim ayı döneminde ÜFE’de meydana gelen toplam artışı ifade etmektedir.

Geçen sene %9,11 olan yeniden değerleme oranının bu sene Hazine ve Maliye Bakanlığı kararıyla %36,20 rekor seviyeye çıkarılmasıyla bu oran doğrudan pasaport harç bedellerine yansıtıldı. Bu sayede 2022 pasaport ücretleri belli oldu. 2022 pasaport ücretlerini görüntülemek için burayı tıklayınız.

2021 yılında 180 TL olan ve %12,5 oranında arttırılan pasaport defter bedeli bu yıl %25 zam oranı ile 225 TL’ye yükseldi. Harç bedelinden muaf tutulan yeşil pasaport almaya uygun kişiler sadece yeşil pasaport defter bedeli olan 225 TL’yi ödeyerek başvuru yapabilmektedir. Yeşil pasaport en fazla 5 yıl süreyle verilmektedir.

Yeşil Pasaport Yenileme

Pasaport süresinin dolması durumunda Yeşil pasaport yenileme işlemi yapılabilmektedir.

 • Yeşil pasaport yenileme için de randevu alınması gerekmektedir.
 • Yeşil pasaport ilk başvurusunda da yenilerken de gerekli belgelerin temin edilmesi beklenmektedir.
 • Yenileme randevunuza mutlaka iptal edilmemiş ancak süresi bitmiş olan eski pasaportlarınızı da götürmeniz gerekecektir.


Yeşil Pasaport ile hangi ülkelere gidilir?

Yeşil pasaportun sağladığı en büyük avantajlardan biri de birçok ülkeye vizesiz giriş imkânı sunmasıdır. Yeşil pasaport ile hangi ülkelere gidilir sorusu ise yurtdışında kalınan süre boyunca farklı ülkelere seyahat edebilmek, vizeye ihtiyaç duymadan yeni yerler keşfedebilmek için sıklıkla sorulmaktadır. Aşağıda vizesiz gidebileceğiniz popüler ülkelerden bazılarını bulabilirsiniz.

AlmanyaArjantin
Arnavutluk
Avusturya
AzerbaycanBahamalarBelarusBelçika
Birleşik Arap EmirlikleriBolivyaBosna HersekBrezilya
BulgaristanCezayirÇek CumhuriyetiÇin
DanimarkaDominik CumhuriyetiEkvadorEndonezya
EstonyaFasFijiFinlandiya
FransaGüney AfrikaGürcistanHırvatistan
Hollandaİspanyaİsrailİsveç
İsviçreİtalyaİzlandaJamaika
JaponyaKazakistanKırgızistan Kolombiya
KosovaKosta RikaKuveytKuzey Makedonya
KübaLetonyaLitvanyaLübnan
LüksemburgMacaristanMalezyaMalta
MısırMoğolistanMoldovaNorveç
Oman (Umman)ÖzbekistanPakistanPeru
PolonyaPortekizRomanyaRusya
SırbistanSingapurSlovakyaSlovenya
TaylandTunusTürkmenistanUkrayna
ÜrdünVenezuelaVietnamYemen
Yunanistan

Yukarıda yer alan ülkelere sadece turistik amaçlı seyahat için giriş yapmanıza ve ülkelerin yıl içinde belirledikleri süre boyunca kalmanıza izin verilmektedir. Kalış süreleri ise ülkeden ülkeye değişmektedir. Genellikle vizesiz giriş yapabileceğiniz ülkelere seyahatleriniz 180 gün (6 ay) içerisinde en çok 30 gün veya 90 günü geçmemelidir. Bazı ülkelerde 30 günden daha az süre de tanımlanabilir.

Hangi ülkede en çok ne kadar kalabileceğinizi T.C Dışişleri bakanlığı web sayfasından öğrenebilir, bu link üzerinden ülkeleri ve kalış sürelerine ulaşabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Vize İsteyen Ülkeler

Yeşil pasaport ile birçok ülkeye vizesiz seyahat etmenize izin verilse de mutlaka vize almanız gereken ülkeler de bulunmaktadır. Bu ülkelerin başında İngiltere, Kanada, Amerika ve Kanada yer almaktadır. Aşağıda yer alan tabloda ise Yeşil pasaport vize isteyen ülkeler alfabetik sıraya göre görebilirsiniz.

AfganistanAmerikaAvustralyaErmenistan
EtiyopyaGanaGambiyaGine
Güney SudanHaiti Hindistanİngiltere
İrlandaKanadaKongoKore
Kıbrıs Rum KesimiMeksikaMadagaskarNepal
Orta Afrika CumhuriyetiSomaliSuudi ArabistanSolomon Adaları 
Uganda


*** Yukarıda yer alan yazı bilgilendirme amaçlı olup T.C Dışişleri Bakanlığı, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü resmi sayfaları dikkate alınarak hazırlanmıştır.

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED