Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

2021 Yılı Pasaport Harç ve Cüzdan Ücretleri

2021 Yılı Pasaport Harç ve Cüzdan Ücretleri

Farklı ülkelere giriş çıkış için gerekli olan, özellikle öğrencilerin en çok merak ettiği pasaport harç ve cüzdan bedelleri, başvurularının nasıl ve nereden yapıldığı, hangi belgelere ihtiyaç duyulduğu, ne gibi ödemelere tabi tutulduğu, ne kadar sürelerle alınabildiği ve pandemi süresindeki başvuru durumu ile ilgili tüm bilgileri sizler için güncelledik.

2020 yılının bitmesine 2 haftadan az bir zaman kala, 2021 yılı pasaport ücretleri yeni oranları açıklandı.

Her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen, 492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı, Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kâğıtlar Kanunu Genel Tebliği ile Resmi Gazetede yayımlanan 2021 yılı Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelleri aşağıdaki gibidir.

2020 yılında ₺160 olan defter bedelinin, 2021 yılında ₺180’e çıkarılmasının ardından başvuru sahiplerinin 6 aylık pasaport harcı için ₺407,20, 10 yıllık pasaport harcı için ise ₺1.265,40 ödemesi gerekmektedir.

2021 Yılı Pasaport Harç ve Cüzdan Ücretleri

SÜRE              HARÇ BEDELI       PASAPORT DEFTER BEDELITOPLAM
6 AY₺227,20₺180₺407,20
1 YIL₺332,10₺180
₺512,10
2 YIL₺542,20₺180
₺722,20
3 YIL₺770,20₺180
₺950,20
4-10 YIL₺1.085,40
₺180
₺1.265,40

*** Hususi (Yeşil) ve Hizmet Damgalı (Gri) Pasaport Başvurularında harç bedeli ödenmemektedir.

2021 yılına kadar eski harç ve cüzdan bedelleri üzerinden başvuru yapabilir. 2020 yılı pasaport harç ve cüzdan ücretlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ne Kadar Süreyle Pasaport Alınabilir?

Umuma mahsus (Bordo) pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay en fazla 10 yıl, Hususi pasaport (Yeşil) geçerlilik süresi en az 6 en fazla 5 yıl ve hizmet (Gri) pasaportların süresi ise en fazla 5 yıl süre ile sınırlandırılmıştır. 18 yaşın altındakiler için en fazla 5 yıllık, 18 yaş ve üstü için ise en uzun 10 yıla kadar verilebilmektedir. Öğrenci pasaportu (Harçsız Pasaport) 25 yaşına kadar alınabildiği için, 23 yaşındaki öğrencinin en fazla 2 senelik pasaport alma hakkı olduğu unutulmamalıdır. Ancak 25 yaşından büyük ve yurtdışına eğitim için giden kişiler de öğrenci pasaportu almaya hak kazanmaktadır. Pasaport türleri ve öğrenci pasaportu detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

*** Pasaportların süresinin dolması durumunda, pasaport yenileme işlemi yapılamamakta, her başvuruda yeni pasaport düzenlenmesi gerekmektedir.Pasaport başvurusu nasıl yapılır, randevu nereden alınır?

ALO 199 çağrı merkezinden telefonla başvuru yapabilir, E-devlet üzerinden veya T.C Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden online randevu alabilirsiniz. Ayrıca Yeşil Pasaport ve Gri Pasaport için, randevulu veya randevusuz olarak il Nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine, Bordo Pasaport için ise il ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine doğrudan da başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru sonrasında pasaport kaç günde elinize ulaşır?

Normal şartlarda yurt içinde 5 ila 7 gün, yurtdışında ise ortalama 7 ila 10 gün içerisinde belirttiğiniz adrese PTT aracılığıyla teslim edilmektedir. Pasaportunuzu bizzat teslim alamama durumunda teslim alacak kişinin bilgilerini başvuru esnasında mutlaka belirtmelisiniz.

Pasaport Harç ve cüzdan bedeli nereye, nasıl ödenir?

Pasaport Harç ve Cüzdan Bedelleri, Hususi (Yeşil Pasaport), Umuma mahsus (Bordo Pasaport) veya Hizmet Damgalı (Gri Pasaport) pasaportlarından herhangi birine ihtiyaç duyanlar için;

 • PTT Şubelerine
 • Gelir idaresi başkanlığı vergi dairesi web sitesi üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile veya
 • 17.09.2020 tarihinde güncellenen, Maliye Bakanlığı’na bağlı aşağıda yer alan anlaşmalı bankalar üzerinden yapılabilmektedir.


Pasaport Defter ve Harç Bedeli Ödemelerinin Yapılacağı Anlaşmalı Bankalar Listesi

AkbankQNB FinansbankOdeabankTürkiye Halk BankasıZiraat Katılım Bankası
Aktif Yatırım BankasıTürkiye Garanti BankasıŞekerbankTürkiye İş BankasıPTT
Albaraka TürkHSBC BankT.C. Ziraat BankasıTürkiye Vakıflar BankasıTürkiye Emlak Katılım Bankası
Alternatif BankING BankTürk Ekonomi Bankası (TEB)Vakıf Katılım Bankası
Deniz BankKuveyt TürkTürkiye Finans Katılım BankasıYapı Kredi Bankası


Pasaport için gerekli evraklar nelerdir?

T.C ve K.K.T.C vatandaşı olan herkesin alma yetkisinin olduğu Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport), öğrencilerin de çoğunlukla tercih ettiği pasaport çeşitlerinden biridir. Gerekli evraklar aşağıda belirtildiği gibidir.

 • Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı ya da Geçici Kimlik Belgesi
 • Eğer varsa, Daha önce kullandığınız ve iptal ettirmediğiniz eski pasaport
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Başvurudan önce Harç Bedeli ve Cüzdan Bedeli ödemesinin yapılması (Ödemeler online kontrol edildiğinden dolayı yanınızda ödendi makbuzu götürmenize gerek yoktur)
 • Kısıtlı veya 18 yaşın altındaki kişiler için Muvafakat Belgesi,
 • Öğrenci pasaportu (Harçsız pasaport) için Öğrenci Belgesi
 • Hususi (Yeşil Pasaport) ve Hizmet (Gri Pasaport) başvurusu için pasaport talep formu (pasaport talep formlarını aşağıda bulabilirsiniz)


Pasaport Talep Formları
Pandemi dönemi pasaport başvuru durumu nedir?

Aralık 2019 ‘da Çin’de ortaya çıkan, sonrasında dünya geneline yayılmaya başlayan ve Mart 2020 itibariyle de ülkemizde seyreden Koronavirüs salgınından kaynaklanan Pandemi sürecinde, işleyişine bazı önlemler alarak devam eden pasaport işlemlerinden sorumlu kurumlarda randevu süreleri 8 dakikadan 30 dakikaya çıkarılmıştır.

Bu önlemin ardından Tüm Türkiye’de başvuru sayısı 120.000’den 40.000’e düşürülmüş ve 18.03.2020’den itibaren, zorunlu ya da acil durumlar dışında randevusuz olarak kesinlikle T.C Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü Belgesi müracaatının kabul edilemeyeceği bilgisi resmi sayfada paylaşılmıştır. Ayrıca randevu alırken ve başvuru esnasında HES kodunuzun yanınızda olması zorunludur.!


*** Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Pasaport sahibi olmak isteyenler 02 Nisan 2018 tarihi itibariyle İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü veya İlçe Nüfus Müdürlüklerinden başvurularını yapabilmektedir.

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED