Facebook Pixel Code
 • 0212 227 0 227
 • | 1989'dan Günümüze

The Hague University - Lahey


The Hague University - Hollanda'da Üniversite Eğitimi

The Hague University of Applied Sciences (Lahey Uygulamalı Bilimler Üniversitesi), 1987 yılında Hollanda’nın Lahey (The Hague) çevresinde, Amsterdam’a toplu taşıma ile yaklaşık 45 dakika mesafede kurulmuş olup, çeşitli sektörlere donanımlı bireyler yetiştirme odaklı, teorik ve araştırma alanındaki bütçelerini yüksek tutmaktan çok, öğrenciye pratiklik kazandırmak üzerine yoğunlaşmış olan bir Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’dir.

Adaleti ve Barışı temsil eden, Lahey şehri üçte biri yeşil alanlarla kaplı,11 km’lik plajı, şehir hayatı, müzik mekânları, büyük alışveriş yapılacak yerleri, 35 tiyatro alanı, 45 müzesi ve festivalleri ile bilinmektedir. Özellikle, Vermeer’in “İnci Küpeli Kız” resminin yer aldığı, 841 sanat eserinden oluşan devlet koleksiyonuna sahip Mauritshuis Müzesi, dünyanın en geniş Ressam Pet Mondrian koleksiyonunu barındıran Municipal Müzesi ve Barış Sarayı’na ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Lahey şehri, 131 uluslararası kuruluşa ve 80 adalet örgütünü bünyesinde barındıran 526,439 nüfusuyla ülkenin 3. büyük şehridir ve aynı zamanda New York, Genevre ve Viyana ile birlikte Birleşmiş Milletler şehri unvanını taşımaktadır.

Hollanda’daki Uygulamalı Bilimler Üniversitesi olan The Hague University of Applied Sciences öğrenci liderliğinde öğrenme, analitik düşünme ve uygulayarak deneyimlemeyi temel alarak, öğrencilerine interaktif bir ortam yaratmakta olup grup çalışması ve münazara gibi çalışmalarla kişisel becerilerini geliştirmelerini sağlamaktadır. Böylelikle hem gerçek dünyada mevcut olan hem de gelecekteki zorluklarla mücadele edebilme ve problem çözme yaklaşımı sahibi bireylerin topluma kazandırılması hedeflenmektedir.

The Hague University of Applied Sciences 4 farklı kampüste eğitim vermektedir. Ana kampüsü ve yenilikçi Zuiderpark spor Kampüsü, Lahey şehrinde yer alır, diğer 2 kampüsü ise Delft ve Zoetermeer’de bulunmaktadır. Bunların en yenisi 2016 yılında faaliyete geçen Zuiderpark Spor Kampüsüdür.

The Hague University of Applied Sciences’de 65’in üzerinde lisans programı bulunmakta ve bölümlerin türüne göre değişen çoğu 4 yıllık olmakla birlikte 3 yıla kısaltılabilen programlar da yer almaktadır. Alınan eğitimin sonunda mezun olan öğrencilere Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Diploması verilmektedir.

Yaklaşık 150 farklı ülkeden gelenler de dâhil olmak üzere, 26.000 öğrencisiyle Mini Bileşmiş Milletler diye anılan The Hague University of Applied Sciences’in Brezilya, Çin, Avustralya, Amerika ve çeşitli Avrupa ülkelerini kapsayan, 50 ‘den fazla ülkeyle değişim programı bulunmaktadır.

The Hague University of Applied Sciences’da eğitim almaya hak kazanan öğrenciler, Lahey şehrinde genel merkezleri bulunan Siemens, Shell, Huawei, Total, ING Bank, Unicef, International Criminal Court, Europol (Avrupa Polis Teşkilatı), Oxfam (Hayır Kurumu) gibi şirketlerde staj yapma imkânına sahip olabilmektedir.

Üniversite Eğitimi öncesinde ise dünyaca tanınan lisans bölümlerinin önünü açan The Hague University of Applied Sciences, öğrencilere akademik anlamda ilerlemelerini sağlamak için The Hague Pathway College ile ortaklaşa çalışarak, Fast Track ve One Year Foundation Programları (Üniversite öncesi hazırlık programı) sunmaktadır. Kampüs içerisinde yer alan The Hague Pathway College, Management& Social Sciences ve Technology & Design alanlarında 3 Dönem veya 2 Dönemlik Foundation programları vermektedir. Öğrenciler bu süre boyunca, İngilizce becerilerinin desteklenmesi, Hollanda’da yaşama uyum sağlama ve dünya genelinden arkadaş edinme noktasında kendilerini geliştirmektedir.

İngilizce IELTS Puanını yeterince yüksek olan, yeni bir akademik hayata ve yaşam ortamına kolay ve hızlı şekilde adapte olabileceğine inanan, kendinden emin öğrencilere Fast Track (Hızlandırılmış) Foundation programı olarak adlandırılan 2 dönemlik eğitim önerilebilmektedir.

Foundation Year One programına katılan öğrenciler alacağı akademik İngilizce ve zorunlu alan dersleriyle, 3 dönem boyunca, toplamda 1.500-1.800 saatlik bir eğitim programına tabi tutulmakta ve bu bir yıllık eğitim sürecini başarıyla tamamlamalarının ardından belirli lisans programları üzerinden eğitimlerine devam edebilmektedir. Aynı şekilde, Foundation Fast Track öğrencileri toplamda 1.000-1.200 saatlik programın başarıyla tamamlamalarının ardından da listede yer alan lisans bölümlerinde okuma şansına sahip olabilir.

Management & Social Sciences Foundation One Year veya Fast Track programına katılan öğrenciler başarıyla tamamladıkları 3 dönemin sonunda Business, Finance&Control, Communication, Communication & Multimedia Design, Sport Studies, European Studies bölümlerinde okumaya hak kazanabilmektedir.

Technology and Design Foundation One Year veya Fast Track Programına katılan öğrenciler ise, başarılı bir yıl sonrasında, BSc Industrial Design Engineering, BSc User Experience Design, BSc Process and Food Technology (Chemical Engineering) bölümlerinden birinde okuma hayalini gerçekleştirebilmektedir.

The Hague University of Applied Sciences’da eğitim alacak öğrenciler kampüse kısa bir yürüyüş mesafesinde olan stüdyo dairelerde konaklayabilir, okul ilk yıl için rezervasyon anlamında yardımcı olmaktadır. Mobilyalı, iyi tasarlanmış, mini mutfak ve özel banyosu olan bir stüdyo dairede, konfor ve güvenle kalacak öğrenciler ayrıca Lahey şehrinde yaşamı deneyimleme fırsatına da sahip olacaklardır. Öğrenciler burada yer alan ortak alanlarda arkadaşlarıyla vakit geçirebilmekte, çamaşır yıkama alanları ve bisikletler için ayrılmış depolama alanlarından faydalanabilmektedir. Bu stüdyo dairelerde konaklamak için erkenden başvuru yapılması önemli olup, aksi takdirde doluluk oranından dolayı oda garantisi verilememektedir.

Yurtdışı Okul Videoları

Ücret detayları için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

 • British Council
 • English UK
 • Feltom
 • IALC
 • ICEF
 • Quality English
 • Study World
 • Türsab
 • UED