Yurtdışında Yüksek Lisans

Tabii ki yurtdışında yüksek lisans alabilmek için en önemli koşullar İngilizce seviyeniz ve lisans eğitiminiz boyunca göstermiş olduğunuz akademik başarıdır. Ancak lütfen yapmış olduğunuz stajlarınızın ve iş tecrübelerinizin, akademik & iş referanslarınızın başvurunuzda oldukça önemli rol oynadığını biliniz. Global Yurtdışı Eğitim danışmanları 24 yıllık tecrübe birikimiyle, sizin tüm bu özelliklerinizi göz önünde bulundurarak size en uygun üniversite alternatiflerini sunacaklardır. Bu konuda detaylar için; lütfen Global Yurt Dışı Eğitim Danışmanları ile temasa geçiniz.

Bildiğiniz gibi yurtdışında yüksek lisans eğitimi yapmak isteyen öğrencilerin, ilgilendikleri program ile ilgili bir alanda 4 senelik üniversite eğitimlerini tamamlamış olması gerekmektedir. Ancak özellikle mühendislik eğitimini tamamlamasını takiben işletme veya benzeri konularda uzmanlaşmak isteyen öğrencilerimiz için dizayn edilen; iş dünyasının teorikten çok, pratik ve anahtar bilgileriyle donatılmış master programları da oldukça ilgi çekmektedir. Lisans not ortalaması (4 üzerinden minimum 2,5) ve özellikle Amerika’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerimiz için seçecekleri bölüme ve üniversiteye göre GRE veya GMAT sınav sonuçları kabul için talep edilen önemli hususlardır.

Sadece İngilizce yeterlilik değil, GMAT ve GRE sınavları için de hazırlık programına ihtiyaç duyacak öğrencilerimizi bu konuda uzman tecrübeli okullara yönlendirmekteyiz. Yüksek lisans eğitimi almak isteyip de yabancı dil seviyesi yeterli düzeyde olmayan veya bu eğitimine farklı bir alanda devam etmek isteyen öğrencilerimiz için veya akademik olarak yeterli bulunmayan öğrencilerimiz için, söz konusu eksiklerini gidermeleri için çeşitli program alternatifleri de bulunmaktadır. Bu alternatif programların en önemlileri ise hiç şüphesiz; Pre Master, Pre MBA programlarıdır. Sadece İngilizce eksiği bulunan öğrencilerimiz, pre-master / pre-MBA programları yerine genel İngilizce ve sınav hazırlık programlarını seçebilir veya pre-sessional adı verilen ve kabul edildikleri üniversite bünyesinde verilen İngilizce Hazırlık programlarını tercih edebilirler. Pre-sessional İngilizce Hazırlık programları tüm üniversiteler bünyesinde sunulmaktadır. Pre-sessional programların süresi tamamen öğrencimizin şu anda sahip olduğu İngilizce seviyesi ve ihtiyaç duyduğu İngilizce seviyesi ile programın verileceği üniversite tarafından belirlenmektedir.

Yüksek lisans (Master) eğitimine farklı bir alanda devam etmek isteyen öğrencilerimiz ise “Prerequisite Courses” ya da “Uyum Dersleri” denilen kurslar ile yüksek lisans yapmak istedikleri alandaki temel dersleri alıp ardından yüksek lisans eğitimine devam edebilirler. Akademik olarak yetersiz görülen öğrencilerimiz ise gerek seçtikleri üniversite bünyesinde, gerekse bu üniversitenin kabul ettiği bir kolej bünyesinde genellikle 1 akademik yıl ( 9ay) süren pre-master / pre-MBA programlarına katılabilirler ki bu oldukça kapsamlı bir konu olup detaylar için; Global Yurt Dışı Eğitim Danışmanları ile temasa geçmenizi önemle tavsiye ederiz.

Ayrıca Yüksek lisans (Master ) programları süre olarak da ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir.Örnek verecek olursak ABD yüksek lisans eğitimi iki sene iken İngiltere’de 1 yıl ‘da (bazı programlarda 15 ay) tamamlanmaktadır.

MBA Nedir?

MBA Yurtdışında yüksek lisans eğitiminden bahsederken MBA programlarına ayrıca değinmek gerektiğine inanıyoruz. MBA yani işletme yüksek lisans programları, günümüzde iş yaşamında başarıya ve daha iyi bir pozisyona ulaşmanın en kısa yolu olarak görülmektedir. Bu nedenle oldukça popüler bir seçenek haline gelen MBA programları, kendi içlerinde farklılık göstermekte ve çeşitlenmekte. Öğrencilerimiz genel işletme bilgisine sahip olabilecekleri bir programı, veya yönetim, finans, uluslararası ilişkiler gibi belli alanlar üzerine yoğunlaşmış programları seçebilmektedirler.

En önde gelen konu hiç şüphesiz; öğrencilerin, hangi akademik alanda eğitim almak istediklerini belirlemeleri, genel bir MBA programı mı, yoksa yukarıda değindiğimiz gibi belli bir alana odaklanmış bir program mı istediklerine karar vermeleri gerektiğidir. Ardından okulun seçimi noktası gelir ki burada birçok farklı noktaya dikkat edilmesi gerekecektir. Örneğin, birçok öğrenciye ev sahipliği yapan kalabalık ancak kozmopolit ve sosyal hayatı eğlenceli bir üniversite mi yoksa daha küçük ancak öğretim görevlilerinin size daha çok ilgi gösterebileceği bir üniversite mi? Yine üniversitenin bulunduğu ülke ya da bölgenin kültürel ve sosyal özelliklerinin, sizin yaşam tarzınıza uygun olmasına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

MBA programlarının en büyük avantajı, özellikle ABD’de, bu tür programların çoğunun o bölgedeki iş çevreleri ve yerel şirketler ile ilişkide olması, dolayısıyla program bitiminde o bölgede profesyonel çalışma ortamını yaşamanıza olanak sağlamasıdır. Bu nedenle, belirli bir sektör üzerine eğitim almak isteyen öğrencilerin, o sektörün gelişmiş olduğu bir bölgede bulunan bir üniversitede MBA programına katılmaları yararlarına olacaktır. Programın ve okulun uluslararası saygınlığını, müfredatın içeriğini, program ücreti gibi detayları da muhakkak inceleyip programın süresine dikkat edin, zira üniversitelerin çoğu iki senelik MBA programları sunarken, kimi USA üniversiteleri 1 senede tamamlanabilen hızlandırılmış MBA (Accelerated MBA) programları da sunmaktadırlar.

İngiltere ‘de sunulan birçok MBA programı ise executive MBA programı olup, 3 yıl full time iş terübesi istemektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, son yıllarda özellikle iş dünyasından gelen talebe yönelik olarak yeni mezunlara da MBA yapma imkanı veren İngiltere Üniversiteleri bulunmaktadır. Bu konuda detaylar için; lütfen Global Yurt Dışı Eğitim Danışmanları ile temasa geçiniz.

dil-okulu-iletisim
Bilgi İstek Formu