Facebook Pixel Code

İngiltere'de Yüksek Lisans Koşulları


İngiltere’de yüksek lisans yapmak için öncelikle lisans düzeyinde üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. İngiltere’de yüksek lisans başvurularında her üniversitenin programlarına göre belirlediği kabul koşulları vardır. Bu koşulları yıldan yıla değişiklik gösterebileceğinden, başvuru yapmadan önce en güncel başvuru koşullarının öğrenilmesi önem taşımaktadır. Yüksek lisans başvurusu yaparken akademik ve kişisel deneyimleriniz büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle üniversite ya da bölüme karar verirken, kabul koşullarını göz önünde bulundurarak gerçekçi tercihlerde bulunmanız zaman kaybetmemeniz açısından önem taşımaktadır.

Genel olarak İngiltere’de kabul koşulları değerlendirilmesi gerekirse; bunlardan en önemlilerinden biri mezuniyet ortalamanızdır. Üniversiteler genellikle en az 2.5 mezuniyet ortalaması tercih etmektedir, ancak yüksek lisans yapmayı planladığınız alanda aldığınız dersler, ve bu derslerden geçiş notlarınız, profesyonel deneyimleriniz ve mezun olduğunuz okulun başarısı da önem taşımaktadır. 
İngiltere’de yüksek lisans yapmanın koşullarından bir diğeri de İngilizce dil seviyenizdir. Üniversiteler, anadili İngilizce olmayan öğrencilerin yüksek lisansa kabulu için genellikle en az 6.5 IELTS skoru istemektedir. Bazı bölümler, genel skorun yanısıra IELTS’teki konuşma, yazma, dinleme ya da okuma bölümlerinden alınması gereken minimum skoru da belirtmektedir.

İngiltere’de yüksek lisans başvurusu yaparken elinizde bulundurmanız gereken bir diğer belge de referans mektubudur. En az iki akademik ve de mümkünse bir profesyonel referans mektubu sağlamanız, kabul ihtimalinizi artıracaktır. Referans mektuplarının yanısıra, başvuru yapacağınız üniversite ve bölüme özel niyet mektubu yazmanız beklenmektedir. Niyet mektubunuzda geçmiş akademik, profesyonel ve kişisel deneyimlerinize yer vermeli ve başvuru yaptığınız üniversiteyi ve bölümü neden seçtiğinizi açıklamalı, yanı kısaca üniversitenin sizi neden kabul etmesi gerektiğini akademik bir dille açıklamalısınız.

Son olarak, İngiltere’de yüksek lisans yapmak için, her yurtdışı eğitimde olduğu gibi, eğitim süresince okul ve kişisel masraflarınızı karşılayacak maddi yeterliliğinizin olduğunu kanıtlamalısınız.

  • British Council
  • English UK
  • Feltom
  • IALC
  • ICEF
  • Quality English
  • Study World
  • Türsab
  • UED
Bilgi İstek Formu