Amerika'da Oyunculuk Eğitimi

SANTA FE UNIVERSITY OF ART AND DESIGN

İsmini New Mexico eyaletindeki Santa Fe şehrinden alan Amerika Santa Fe University of Art and Design sanat, sinema, tiyatro ve tasarım alanlarında programlar sunan bir üniversitedir. Görsel sanatlar, grafik tasarım, tiyatro, fotoğrafçılık, yaratıcı yazarlık, müzik, film making gibi lisans programları bulunur. Okul kuralları uyarınca yalnızca seçtiğiniz alanda değil diğer alanlardada kendinizi geliştirme fırsatı bulursunuz. En az lise mezuniyetini ve 18 yaşında büyük olma şartı bulunur. TOEFL veya IELTS derecenizle İngilizce yeterliliğini belgelemeni gerekmektedir. Son olarak hazırladığınız portfolyonuzla okula başvuruda bulunabilirsiniz.

Başarıları dünyaca kanıtlanmış filmlerden olan True Grit, No Country for Old Men, Paul, Legion, Haywire, Brothers Santa Fe University of Art and Design Garson Stüdyolarında çekilmiştir. Yaklaşık 65,000 metrekare alana yayılmış olan prodüksiyon merkezine sahiptir.Buna ek olarak şehre hareket katan üniversite tesisleri öğrencilerin iyi vakit geçirmelerine ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olan bir çok olanağa sahiptir. Bulunduğu konum dolayısıyla akademik eğitimlerinin dışında öğrencilerinin kendilerini geliştirebileceği bir çok sanatsal platformuna yakındır. Sayısız sanat galerisi, müze ve opera binaları bölgeyi sanat uluslararası öğrenciler için çekici hale getirmektedir. Kampüs civarındaki ünlü kafeleri, gösteri merkezleri, sanat galerileri ile sanattan bir an bile kopmuş hissetmeyeceksiniz.

Kampüs ortamında yer alan Garson Film stüdyolarıyla öğrencilerine bu imkanı sunan tek okul Santa Fe University of Art and Design’dır. Bu nedenle Amerika’nın en önemli sanat çevrelerini ağırlar ve okul öğrencileri belki seçmelerine bile giremeyecekleri önemli filmlerde ve yapımlarda çalışma fırsatı bulur.

NEW YORK FILM ACADEMY

Dünyaca ünlü oyuncuların yanı sıra Türkiye’den de bir çok öğrencinin tercih ettiği bir okul olan New York Film Academy oyuncu olmak veya oyunculuğunu geliştirmek isteyen herkes için önemli imkanlar sunan popüler bir okuldur. 1992 yılından beri hizmet sunan okulun New York ve Los Angeles’ta şubeleri bulunur. Okul görsel sanatlar alanında, New York Eyaletince kabul gören NASAD’ın akreditasyonuna sahiptir.

En kısa 1 hafta en uzun 2 yıl eğitim alabileceğiniz okulda oyunculuk, senaryo yazarlığı, sinema, film ve animasyon gibi bir çok dalda sertifika programları ve workshoplardan, master programlarına uzanan geniş bir akademik program yelpazesi bulunur. Sunduğu teknolojik altyapısı sağlam ve yenilikçi ders içerikleri sayesinde her akademik yılda dünyanın bir çok yerinden öğrenci çeker. Ayrıca öğrencilerine Hardvard Üniversitesi deneyimi kazanmalarına olanak tanır. Yaz aylarında açılan workshop programlarına katılarak sizde bu deneyimin bir parçası olabilirsiniz.

New York Film Academy teorik eğitimden çok pratik uygulamalarla öğrencilerine altyapı kazandırmayı hedefler. Buna parallel olarak bünyesinde binlerce öğrencinin kullanımına sunduğu ekipmanlar diğer sinema okullarına oranla çok daha zengindir. Öğrenciler yazarlıktan yapımcılığa prodüksyonların her aşamasında aktif rol alır.

THE NEW YORK CONSERVATORY FOR DRAMATIC ARTS

The New York Conservatory for Dramatic film, televizyon ve tiyatro oyunculuk eğitimleri vermektedir.1980 yılında bu yana hizmet veren okul New York’un tarihi bölgesi Flatiron da yer alır. En az 16 yaşındaki öğrencileri kabul etmektedirler. İngilizcenizin Upper Intermediate düzeyinde olduğu kanıtlayan belgeniz ve 2 adet referans mektubu ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Okul yapısı gereği bütün öğrenciler platform denen ilk yıllarında genel bir eğitim görürler. Sonrasında tiyatro veya sinema-televizyon olarak uzmanlaşmak istedikleri alanda 1 yıllık sürecek eğitimlerine devam ederler. Buna ek olarak yaz döneminde 4 hafta teorik ve 4 hafta pratik olmak üzere 8 haftalık programlar açmakta ve uluslar arası bir çok öğrenci kabul etmektedir. Ayrıca burs imkanı da bulunmaktadır.

Zengin içerikli ders programlarının yanında öğrenciler okul bünyesindeki tiyatro, kamera, dans stüdyoları ile kendilerini geliştirme fırsatı bulurlar. Teknik ve performans olarak farklılaştırılmış eğitimlere tabi tutulurlar. Platform yılında işlenen konular şöyle sıralanabilir; ses ve konuşma, doğaçlama, film türleri ve tarihi, kameraya giriş, Meisner tekniği. Tiyatro yılında ise öğrenciler tiyatro tarihi ve stilleri üzerine de çalışmaktadırlar, aldıkları eğitim sonucunda jüri karşısında tek kişilik oyun hazırlayıp sunarlar.

Eğer film ve televizyon alanında eğitiminize devam ederseniz, kamera karşısında oyunculuk süreci ve sahne çalışmalarına dayalı eğitimler alırsınız. Derslerde komedi atölyeleri, monologlar ve ses konularının üzerinde durulur. Öğrencilere ait çalışmalar eğitmenler tarafıfan yakından takip edilip değerlendirilir ve yılı sonunda öğrenciler, sanat yönetmeni tarafından seçilen bir performansı sergilerler.

En az 2 yıllık eğitim alan öğrenciler Amerika’da bir yıllık çalışma izni alma hakkına sahip olurlar.

Bilgi İstek Formu